teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,332
65
8.500 bütçemiz var abi, 50'' VA panel cihaz istiyor arkadaşımız. Vestel modelleri genelde 10.000'in üzerinde, Hi-Level ben çok fazla sevmiyorum. Regal R754U var, çok fazla sayıda farklı panel kullanılmış onda da. TCL P615 de yeterli olur düşüncesindeyim ama belki By_Trol By_Trol ustamın başka bir tavsiyesi olur.
Tüm vestel üretimi tvlerde paneller aynıdır sanırım,çoklu panel yani.Aslında üretici paneli de yazmalı kutulara ,biz tüketiciler de ona göre almalıyız :ok

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Tüm vestel üretimi tvlerde paneller aynıdır sanırım,çoklu panel yani.Aslında üretici paneli de yazmalı kutulara ,biz tüketiciler de ona göre almalıyız :ok
Ah keşke 🙂

Vestel'lerde genellikle 2 veya 3 panel üreticisi oluyor ama bu Regal'de 5 farklı panel kullanılmış; Innolux, Panda, CHOT, HKC, AUO. Tek AUO kullanılmış olsa tadından yenmezdi.

Benden daha tecrübeli isimlerin katkılarına ve önerilerine açığım 🙂

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Hocam, çok iyiymiş öyle bir şey varsa eğer. Neresiymiş orası? :))

Ürün linkleri için teşekkür ederim ben TCL'i bulamamıştım.
slowfood slowfood zaten listeyi vermiş size, en iyiden başlayarak benim sıralamam şöyle olurdu;
1) Samsung 55QN90C - QN90B
2) Samsung 55Q80B (IPS de olur derseniz Samsung 55QN85B, LG 55QNED866QA)
3) TCL 55C835, Philips 55PML9507 (Philips'in servisini kötü anlatıyorlar ama tv kaliteli)

B Çevrimdışı

bakirci1453

Aktif Üye
19 Ağu 2018
78
Sanıyorum mesajda Mediamarkt diyor. Bir gidip görüşmekte fayda olabilir diye düşünüyorum. Anlık kampanyalar v.s. denk gelirse neden olmasın
Perşembe günü Media Marktte kasada %10 indirim vardı. Yani 65QN90C 54.000-%10 =48.600TL ye geliyordu. Buna ek olarak 8.000 TL etiket fiyatlı ses sistemi hediye veriliyor.

H Çevrimdışı

Halit95

Yeni Üye
19 Tem 2020
25
29
8.500 bütçemiz var abi, 50'' VA panel cihaz istiyor arkadaşımız. Vestel modelleri genelde 10.000'in üzerinde, Hi-Level ben çok fazla sevmiyorum. Regal R754U var, çok fazla sayıda farklı panel kullanılmış onda da. TCL P615 de yeterli olur düşüncesindeyim ama belki By_Trol By_Trol ustamın başka bir tavsiyesi olur.
Aslında android olmasa da olur. Sonrasında tv box tarzı destekleme ile güzel bir kombinasyon olur. Benim için en önemli şey panel ve anakart . Diğer durumlar biraz daha ertelenebilir.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Beyler bazı panel spesifik teknik bilgilerinin olmayışı/verilmemesi v.s gibi durumlar
farklı şeylerdir,şimdi bunu açarsam ki zaman zaman açıyorum ama bazılarınız sanırım
ya anlamak istemiyor ya da hiç anlamıyor!

Bazı başlıkları tekrar vereyim;
paneli şu marka bu marka v.s v.s bunlar işin aslında özü filan değildir
alt tarafı "ana üreticinin" kim olduğunu öğrenirsiniz sadece

veya verilen Contrast değeri ise tamamen Dynamic değer dir,ben örneğin 10bin:1 panel
gördüğüm zaman,zira çakal TV ci bunu bana 10bin diye bildirmiş ama ben çıplak gözle
o panele bakınca aslında en fazla 2bin/2.5bin den fazla olmadığını şak diye anlarım!

Bunu5bin yok 8500 yok 6,5bin filan yaw bunların hepsi Dynamic değerlerdir hatta
marka ismi vermiyeyim bazıları o bile değil
kısaca "sallama Contrast" değerleri diyoruz biz bunlara,siz ne derseniz deyin gayrı:haha1

Black 0,00001 filan hastir lan diyorum ben bu değere!

OLED de ise tam palavra direk "sıfır" bu na da hastir lan diyorum:kiskis
OLED de peki Contrasta ne diyorlar "infinite" yani sonsuz işte buna tam hastir diyoruz pro.anlamda!
iyi de bu değer OLED panel de 4bin-12bin arasında oynar ama genel de normal resim çalışmasında
bu değer ortalama 4/5/6bin:1 gibi dir ki bu da zaten çok iyi bir değer dir
öyle sonsuzluk filan zaten olamaz!

kaldı ki özellikle "siyah" çalışmasında panel gerekli contrastı tutturamadığı için her yer kap-karanlık
oluyor ve insanlar siyahlar süpermiş diyor

şimdi bu monitör olup da Photo/WEB ve resim çalışmaları v.s olsa böyle bir inky-black fon olsa
buna mükemmel deriz ama Film/Dizi veya çeşitli görüntüler işlenirken kap-kapa olması pro. anlamda
KÖTÜ demekdir,çünkü siyah tonlaması yapamıyor meret! tamamen off-pixel yapıp kararıyor!

Bir dünya panel atraksiyonları veya falsoları v.s vardır,çoğu değerleri de oynayarak siz kullanıcılara
sunuyorlar

AUO demek çok güzel,iyi de hangi tip/yapı v.s AUO panel o???
yaw bu herifler de özel üretimden tutunda bir dünya çeşit panel var!
yani hangisini takıyor?

kısaca benim ki AUO demek belki sadece bir yere kadar kurtarmak oluyor o kadar!

Artık hiç bir LCD TV üreticisi en üst seviye panel alıp takmıyor,zaten bunları da kimseler üretmiyor bugün için!
ama istenirse AUO/CMO/CSOT v.s çoğu üretebilecek beceriye sahiptirler!

TV ler de vasat veya alt seviyeleri vardır,sadece Samsung/Sony ve TPV de 9 serisi hariç öyle aman aman
üst seviye panel takılı olmaz! zaman zaman 8 serilerinde de olabilir ama bunların hiç birisi üst seviye değildir!

10-bit panel neredeyse kalmadı! hemen hepsi 8+FCR ve bana göre kötü bunlar,yazılım bile kurtarmıyor bunları
10-bit ler de eski kalitede değildir! ama 10-bit takılı panelin özellikle yazılım desteği bu konuda iyi veya çok iyidir!

zaten piyasa da bunlar da 2.el Araba parası gibi(LCD olarak)

Donanımın diğer parçaları her marka da gözler yaşartıcı halde! o kadar kötü
yaw 3-kuruşluk WiFi chipset ler bile rezalet Ethernet card rezalet,P-Board lar "müthiş"!

hani dandik panele bari adam gibi eleman taksalar ne ala
veya süper panele dandik eleöman taksalar ne ala

ama her ikisi de yok bunlarda!

adeta oyuncak mal üretiyor herifler

sonra Servis kötü deniyor;siz şimdi bir de Servislerin durumunu düşünün!

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,332
65
Beyler bazı panel spesifik teknik bilgilerinin olmayışı/verilmemesi v.s gibi durumlar
farklı şeylerdir,şimdi bunu açarsam ki zaman zaman açıyorum ama bazılarınız sanırım
ya anlamak istemiyor ya da hiç anlamıyor!

Bazı başlıkları tekrar vereyim;
paneli şu marka bu marka v.s v.s bunlar işin aslında özü filan değildir
alt tarafı "ana üreticinin" kim olduğunu öğrenirsiniz sadece

...
Ben panel bilgisinin verilmesi konusunda ısrarcıyım,bilinçli kullanıcı ne aldığını bilmeli,bilinçsizlere sözüm yok ,onlar da benim yaşımda ömrünü kahve köşesinde geçirenlerdir mutlaka ,gençler zaten biliyorlar,bilmeseler "bunun paneli nedir" diye sormazlar :haha1
Panel bilgisini vermek firmayı zora sokmaz ,bir tek kutuda "VA PANEL" veya "IPS PANEL" yazarak birazcık fazla mürekkep harcarlar o kadar :kiskis
Haaa ,"işlerine gelmiyor" desen anlarım bak :hihi

C Çevrimdışı

craps

Yeni Üye
25 Nis 2023
11
23
merak ettiğim bir konu var hepsiburada,trendyol vs sitelerden televizyon almak güvenilir midir

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
merak ettiğim bir konu var hepsiburada,trendyol vs sitelerden televizyon almak güvenilir midir
Açıkçası alan var. Uygun fiyat denk getiren de var. Tamamen kişisel tercih meselesi diye düşünüyorum. Siz alır mısınız? derseniz, tamamen kişisel fikrim olarak, en azından alırken birebir görmek, hatta mümkün olursa kutusunu v.s. kontrol ederek (En azından dışından) satın almak isterim. Tabii kutu içinde herhangi bir hasar gördüyse onu birebir alınca da bilemeyiz.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
VA/IPS yazması OK ama bunu da zaten yazmıyorlar
ama bildiğim kadarıyla şimdiler de onu da yazmıyorlar!

Ama "Android" illa ki yazıyor:haha1
zaten millet de bunu bekliyor veya ıvır-zıvır atraksiyonları filan varmı buna bakıyor
kartonun üzerinde buna dair ne arasan yazıyor hatta bazı kişiler için bu karton
yazıları bile yetiyor yaw:kiskis

Spesifik panel bilgileri hiç bir zaman verilmedi/verilmez(bunlar gerçek değerler olup
sadece panel üreticisi bilir veya TV üreticileri biraz bilir ama TV ciler için bunun önemi yoktur
onlar sadece "panel fiyatına" bakarlar)

Hatta şöyle oluyor;değişik paneller takıyorlar ama bunda ana sebeb maliyet odaklıdır!
kim aynı paneli daha ucuza veriyorsa ondan alıp takıyorlar!
hatta seri içinde aynı markanın farklı üretim versiyonlarını da takıyorlar,olmadı hooop başka
markaya geçiyorlar,zaten maliyetinin neredeyse tamamı panele gidiyor,diğer elemanlar
dandik olduğu için onlara bakan yok

yaw herifler örneğin total maliyeti $250 olan TV nin .25cent olan bir parçasınının maliyetini bile
hesap ediyorlar!

Adam gibi TV nin gerçek çalışma bilgileri verilse hatta bunu da biraz detaylandırsalar...
iyi de o zaman bu malı kime nasıl satacaklar:ara

2010 yıllarda bir süre ve daha evvel bazı ana TV üreticileri özellikle "IPS" leri kutunun
üzerinde belirtirlerdi en başta da LGE,sonra Panasonic(Hitachi IPS diye ki bu en önemli
paneldi o zamanlar ve en pahalısı idi)bir ara bazı Toshiba lar da böyle idi,hatta başka bazı
temel bilgiler v.s olurdu

şimdi ise kutunun üzerinde yok Google yok Android yok NetFlix yani bana göre hikaye işler

paneli de Csot imiş yok AUO imiş;sankim bunların üst seviye modüllerini takmışlar!

Üreticiler çakal ama kullanıcılar da artık farklı yönlere gittiler,kutunun üzerinde NetFlix mi yazar
ama yazması gerekiyor,adam buna bakıyor çünkü

yetmiyor bir de slogan laflar yazıyorlar örneğin TPV nin bazı serilerinde "THE ONE" serisi gibi
abi The One nedir yaw:gul

C Çevrimdışı

craps

Yeni Üye
25 Nis 2023
11
23
Açıkçası alan var. Uygun fiyat denk getiren de var. Tamamen kişisel tercih meselesi diye düşünüyorum. Siz alır mısınız? derseniz, tamamen kişisel fikrim olarak, en azından alırken birebir görmek, hatta mümkün olursa kutusunu v.s. kontrol ederek (En azından dışından) satın almak isterim. Tabii kutu içinde herhangi bir hasar gördüyse onu birebir alınca da bilemeyiz.
vestelin sitesiyle arasında 3-4k fark var o yüzden o sitelerden alasım geliyor

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
567

Ben daha önce amazondan aldım. Gelir gelmez de iade etmek zorunda kaldım. Kısaca deneyimimi şöyle anlatayım;

Ürün kısa sürede hasarsız şekilde teslim edildi. Servisi arayıp kurulum yaptırmak kalıyordu geriye (kendim kurmam çünkü içeriği servis gelsin açsın varsa bi hasar vs rapor yazsın diye). Ürün gelmeden bir gece önce vatanbilgisayarda patron çıldırdı indirimi oldu aynı ürünü daha ucuza aldım.

Şimdi ürünü geri iade için amazonda kayıt oluşturdum. İade için kargo kodu vs verdiler. Burda şöyle bir küçük detay devreye giriyor. Bu TVleri boyut büyüdükçe taşımak götürmek gerçekten zor. 50" TV normal binek arabanın arka koltuğuna zor sığdı. Bir de arkadaşımı çağırdım tek başıma taşımam mümkün değildi. Asansöre bile zor sığdı TV. 55" veya daha büyük TV olsa mümkün değildi kendi arabamla taşımam.

İnternetten tv alacakların aklında bulundurması gereken yegane şey aldıktan sonra ürünü geri iade ile uğraşmak biraz karın ağrısı. Kargoya geri götürürken uğraştırdı baya, nasıl bir risk aldığımı da yaşayınca anladım.

Vatan da bu arada internetten aldığım için kargo ile yollayacaktı. Sağolsun bizim burdaki şubeden aradılar gelebilirseniz burda işlem yapalım ürünü servise teslim edelim onlar direk kuruluma gelsin dediler. Kargo belasından kurtulmuş oldum.

C Çevrimdışı

command_4 

Aktif Üye
19 Nis 2019
143
38
selam dostlar,
50-55" civarı tv arıyorum.
smart özellikleri kriterim değil. apple tv kullanılacak.
ips olması zorunlu.
olabildiğince ucuz olmalı.
tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Geri
Üst Alt