slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
60hz oyun için yeterli olmaz mı mesafeyi azaltabilirim 1,5mye düşürebilirim vestel 43q9900 düşünmüştüm ama uygun olur mu bilmiyorum
Açıkçası oynayacağınız oyunun türüne göre değişse bile bir FPS oyununu gerçekten detaylarıyla o büyüklükte bir ekranda oynamak için (55") 120 Hz taramaya sahip bir panel daha mantıklı olur. Tabii ki kişisel tercihiniz olarak mümkün olabilir, o zaman da oyunlarda yüksek performans düşüncesine çok fazla uymaz.

C Çevrimdışı

craps

Yeni Üye
25 Nis 2023
11
23
Açıkçası oynayacağınız oyunun türüne göre değişse bile bir FPS oyununu gerçekten detaylarıyla o büyüklükte bir ekranda oynamak için (55") 120 Hz taramaya sahip bir panel daha mantıklı olur. Tabii ki kişisel tercihiniz olarak mümkün olabilir, o zaman da oyunlarda yüksek performans düşüncesine çok fazla uymaz.
oynayacağım oyunlar hikaye oyunu ondan sorun olmaz diye düşünüyorum

eketen Çevrimdışı

eketen 

Süper Üye
26 Haz 2020
1,235
60hz oyun için yeterli olmaz mı mesafeyi azaltabilirim 1,5mye düşürebilirim vestel 43q9900 düşünmüştüm ama uygun olur mu bilmiyorum

IMG_5394.jpg

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Grundig "OLED" için geçen gün yazmıştım,bir arkadaş yine sormuş ama tekrar ediyorum;
"unutun"
OLED olarak ayrıca yerli montajlı Arçelik/Vestel Grubunu da unutun!

genel de şu yalnış bilgiler adeta ortalık da dolaşıyor ama hemen hepsi "sallama"
en başta paneli LG imiş!!
o sallayan kişilere önce şunu sorun;kardeş seninin elinde OLED TV varmı ve kullanıyormusun diye?
sonra zaten olayı çözersiniz,DH yi de ittir edin gitsin! yani bumu dur referance alınacak "forum"

OLED TV ler de bazı temel faktörler vardır ve salt paneli LG demek de küllüm yalnıştır yaw
zaten başka üreticimi var!

not;"SkyWorth" da var ama henüz lisanslama ve bazı teknik konuları aşamadığı için mallar henüz
ticari olarak çıkamadı(Çin de sadece bunların bazı denemeleri var)
SkyWorth çok ciddi bir ana üreticidir ama,genel de perdenin arkasında oynar!

SkyWorth,OLED modüller 200Hz li olacaktır(normal de 100Hz lidir) kağıt üstünde her haliyle
LGD Oled modüller den çok daha iyi olmasına rağmen,bu işi nedense bir türlü bitiremediler!

Panel aynı ise o zaman neden en iyi OLED TV Panasonic oluyor ilk çıktığı güdne beri?

not;kaldı ki bazı malum çevreler de yıllardır devam eden "Panasonic" negatifliği yüzünden
bu heriflerin tüm OLED/LCD leri sınıfta kalıyor!
Ama gerçek şu ki Pany Oled ler hep en iyisi dir

Donanım kalitesi;açın Samsung/Sony/TPV gibi Oled lerin içini bir de Pany yi açın!!!
Yazılım kalitesi;Pany yi Pioneer Team hallediyor diğerlerini kendileri hallediyor ama
arada yine fark var!
Retention sorunları;birisini Pio Team hallediyor diğerleri hala LGD nin bazı çalışmalarına bakıyor
ve henüz hala çözemediler
Sistem yazılımı;bunu yazmaya bile gerek yoktur,birisi açık ara Pio le işi götürüyor

Tuner/Media/Settings v.s gbi diğer faktörler de diğerleri adeta nal topluyor

gibi bir dünya örneklemeler mevcuttur

şimdi geldik yerli işi OLED TV lere;yaw bu iş bunların harcı filan değildir arkadaşlar
daha LCD leri bile olayı yakalayamamış ve adeta en düşük kalite+spec. v.s ile gidiyolarlar
OLED kim bunları üretecek adamlar kim!

en düşük maliyetle vatandaşı güyya TV sahibi yapıyorlar!
bence bunda başarılı da oluyorlar ama buraya kadar daha ötesi bunlarda yok!

Arçelik Grubu bir ara OLED dedi ama yaptığı ile dediği hiç birbirini tutmadı son derece
başarısız oldular,Vestel de yaptı ama o daha da hikaye çıktı!

++

Ben sadece TV olarak OLED lere baktığım için,bu yerlileri de bana soruyorlar ama
bu haliyle bunları kesinlikle tavsiye filan etmiyorum!
Fiyatını geçin,macera aramayın

OLED olarak direk gideceğiniz ilk adres;LGE dir sonra da TPV
Sony/Samsung kesinlikle tavsiye etmiyorum!

Olumsuz OLED yorumlarında Türkiye Forumları rekorlara imza atıyor yaw
iyi de benim 2013 den bugüna kadar aldırdığım Oled ler içindeki olumsuz kullanıcı
yorumları veya sorunlar v.s en dip nokta da hatta kaale alınacak seviyede bile değildir!

sürekli bir retention/burn-in v.s konusu işleniyor ama %99 oranın da bunlar teknik olarak
veya kullanıcı tipi v.s olarak yalnış!
yani "kullanıcı" sallasa hadi neyse diyeceğim ama kullanmayan tipler sallıyor!

"sakın alma" diyor sonra!

2013/14 den beri ciddi bir Oled düşmanlığı yapılıyor,elmizdeki teknik veriler ise tam tersini
söylüyor!

Ancak şöyle bir şey vardır TR kullanıcısı için;Oled panelleri genel olarak kullanmasını
bilmiyoruz!!

Kullanıcı bilgilerinde yine yalnış işler yapılıyor ve yalnış tavsiyeler yapılıyor!
birisi bir kaç örnek atıyor bu forumlara ama sonra hepsi böyleymiş gibi patlıyor olay!

herkes kendi işine baksın ya,bilmediğiniz ve hele hiç kullanmadığınız Oled paneller
hk. abuk subuk ahkamlar kesmeyin ltf!!

++

Bu forumdan bile bir çok Oled kullanıcı var,ama hiç girmiyorlar bile! çoğu aynı zamanda
TF/DH üyesi oraya da uzun zamandır girmiyorlar,kendi içimizde adeta bir AĞ kurduk
öyle takılıyoruz epeyi zamandır üstelik hiç sinir olmadan!

bu arkadaşlar çok eski TF/DH üyesidirler ama çoğu benim bigi "şutlanmıştır"
bu forumlar dan doğruları savunduğumuz için,ha çok da ipimizdeydi yaw

not;bir de oralarda başka nick burada başka nick v.s böyle tipler de vardır,dikkatli olun
yazarken!
daha doğrusu hiç yazmayın,sinir olmamak adına!

++

TPV için de servis/MH konusunda biraz acabalarım hala vardır!
zira muhatap aldığım tipler kesinlikle işi bilmediği gibi,nasıl oluyorda adam böyle
bir görevde bulunuyor? TR de çok ciddi bir eleman sıkıntısı var,"liyakat" meselesi tabi
yaw parayı ver ona göre adam bulsana!
Call-Center lar bu işi zaten bilmiyorlar onlara da "aracı" ve Merkeze iletiyorlar
sonra panel OLEd ise yine bir dolu sallamalar geliyor ve direk kullanıcı
hatasına sokuyorlar! TPV bunu çok yapıyor ama LGE bu konuda kesinlikle en iyisi
zaten genel olarak Oled performansları da Samy/Sony ve TPV de daha iyi!

++

C Çevrimdışı

cengo42

Yeni Üye
23 Ara 2022
9
38
Arkadaşlar Vestel QA9700 55" olanında COF 6. 50" 12 olarak görünüyor. Bu yüzden 50 tercih etmek dahamı mantıklı.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Arkadaşlar Vestel QA9700 55" olanında COF 6. 50" 12 olarak görünüyor. Bu yüzden 50 tercih etmek dahamı mantıklı.
COF sayısı açıkçası genellikle cihazın ömrü açısından bir etkendir. Ancak bir TV' yi genel olarak düşündüğümüzde ömrü etkileyen birden fazla etken olduğu için mantıklı olan seçenek boyut olarak size uygun olanı tercih etmektir. Ayrıca panel markalarını da paylaşmamız gerekirse 50" Panel HKC FSA (VA), 55" Panel LG IPS' tir. Bu kısmını düşünecek olursak ta zaten neredeyse elma ile armutu kıyaslamış gibi oluruz. IPS ya da VA panel seçiminizi yaptıktan sonra COF sayılarını değerlendirmeniz kullanım konforunuz açısından daha mantıklı olacaktır. Bu bağlamda;

Ömür isterseniz: 50"
Büyüklük isterseniz: 55"

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
50" veya 55" ikiside olur. Önceliğim IPS Tabi. Bu bütçeyle fazla seçeneğim yok sanırım.
Yukarıda belirttiğim gibi panel seçiminiz IPS ise zaten ürün seçeneği 55". Bütçeniz, kullanım koşullarınız öncelikli kullanım amacınız ve diğer seçenekleriniz hakkında net bir mesajınızı göremedim. Bu detayları paylaşabilirseniz ustalarımız gördüğünde yorumlarıyla yardımcı olacaklardır.

C Çevrimdışı

cengo42

Yeni Üye
23 Ara 2022
9
38
Yukarıda belirttiğim gibi panel seçiminiz IPS ise zaten ürün seçeneği 55". Bütçeniz, kullanım koşullarınız öncelikli kullanım amacınız ve diğer seçenekleriniz hakkında net bir mesajınızı göremedim. Bu detayları paylaşabilirseniz ustalarımız gördüğünde yorumlarıyla yardımcı olacaklardır.
13.000 TL civarı bütçem var. YouTube netflix çoğunlukla. TV gün ışığı almayan karşısına pencere den gelmeyen bir odada 2.5-3 metre mesafeden bakacağım.

Geri
Üst Alt