Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhabalar. 55 inç awoxu5600str e me bugün itibari ile veda ettik (Hiç üzülmedim) :) yerine bir tv alacağım (Min.55"). Tv karşısı boş sağda solda 3'lü koltuktan izleyeceğiz. Akşamları İnatTv YouTube-Netflix vb. gündüzleri müzik-evlilik programları ve Youtubekids :) evde 2 çocuğum var büyüğü 2 yaşında.

Gördüğüm tvler (a101-şok-Bim) TCL55P615 -
Hilevel55UHL730 - Toshiba 55UL2163DT - dijitsu55 ve onvo55

Bu piyasaya çok iyi hakimsiniz. Güzel bir tavsiye vereceğinize inancım sonsuz 🤗
Dijitsu ve Onvo hakkında bilgim yok, Toshiba'da 3-4 farklı panel kullanılıyor, hangisi geleceği muamma. Yerli alacak olsam Vestel tercih ederdim. Bu listede ise benim oyum TCL'den yana olur.

K Çevrimdışı

karahisarlı

Yeni Üye
3 May 2020
17
33
55q70b aldım.
Henüz teslim olmadı.
Sdc panel ise bu panele yorumunuz ne olur ?
Merhaba abi. Plazma'dan geldiğin için VA panel bir cihaz alman daha iyi olur. Plazma'daki siyahları tam olarak alamayabilrisin fakat IPS panelli cihazdan daha iyidir. Vestel ADS IPS olduğu için görüntü hoşuna gitmeyebilir. BU8000'in özelliklerini aşağıda paylaşıyorum. Minimum Q70b alabilsen daha iyi olurdu.
BU8000.jpg

B Çevrimdışı

bakirci1453

Aktif Üye
19 Ağu 2018
78
Rtingsde tv çıkmadan insanlarda ön yargı oluşturmaması için panel bilgisini paylaşmadıklarını belirtiyorlar. Her IPS panel VA panelden kötü olacak diyede bir durum yok. Youtube da bazı testleri var . IPS panelli TV nin VA panel karşısında çok daha başarılı olduğu testler mevcut.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
55q70b aldım.
Henüz teslim olmadı.
Sdc panel ise bu panele yorumunuz ne olur ?
Hayırlı olsun, ne kadara aldınız ?

Hep AUO gelmesini isteriz ama SDC de iyidir, çok fazla fark olacağını düşünmüyorum. Zaten siz de araştırmışsınızdır; Sakai Display önceden Sharp markasına aitti, Çinlilere satıldı.

*** SDC'yi Sakai Display ile karıştırdım, Samsung Display Co. LTD, kendi üretimi olması lazım. Yine aynı fikirdeyim, AUO ile arasına çok fark olacağını düşünmüyorum. Fakat fabrikanın son akıbeti ile ilgili bilgim yok. Haziran 2022'de, Samsung'un LCD'e ait bütün patent haklarını TCL'e sattığı yazıyor;

Son düzenleme:
K Çevrimdışı

karahisarlı

Yeni Üye
3 May 2020
17
33
Hayırlı olsun, ne kadara aldınız ?

Hep AUO gelmesini isteriz ama SDC de iyidir, çok fazla fark olacağını düşünmüyorum. Zaten siz de araştırmışsınızdır; Sakai Display önceden Sharp markasına aitti, Çinlilere satıldı.

*** SDC'yi Sakai Display ile karıştırdım, Samsung Display Co. LTD, kendi üretimi olması lazım. Yine aynı fikirdeyim, AUO ile arasına çok fark olacağını düşünmüyorum. Fakat fabrikanın son akıbeti ile ilgili bilgim yok. Haziran 2022'de, Samsung'un LCD'e ait bütün patent haklarını TCL'e sattığı yazıyor;
LCD ve LED farklı teknolojiler değil mi ?
Bu devir genel bir teknoloji devri olarak mı yorumlanır

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Rtingsde tv çıkmadan insanlarda ön yargı oluşturmaması için panel bilgisini paylaşmadıklarını belirtiyorlar. Her IPS panel VA panelden kötü olacak diyede bir durum yok. Youtube da bazı testleri var . IPS panelli TV nin VA panel karşısında çok daha başarılı olduğu testler mevcut.
Rtingis ile gerçek bazı bilgiler;

1-bu herifler için varsa yoksa "VA" ve gerisi sadece hikaye

2-Marka olarak "Sony" gerisi yine hikaye

3-Teknik bazı yorumları ise küllüm yalnış ki bu yanlış yorumları veya bazı paylaştıkları bilgi dedikleri
zırvalar da insanların kafasını karıştırıyor(pro. kişiler değil ama normal Tv kullanıcı bunlardan acaip kötü etkileniyor!

4-"LGE" tamamen bitik bir üretici onlar için!(LCD den bahsediyorum)
yıllardır başta LGE olmak üzere tüm IPS li marka/panellere v.s TV leri "gömüyorlar"!

5-Samsung/Sony esas oğlan diğerleri sadece figüran!
pro. bir adam ve ingilizce yi de biliyorsa heriflerin ne dedikleri zaten çok aşikar!

6-IPS yorumları neredeyse tamamen yalnış! çok ciddi bir hesap da çaktırmadan bir gömme işlemi
yapıyorlar LGE&IPS için!

Not;panel bilgileri dediğiniz şeyler çok basit veya başlangıç temeli bilgileridir(örneğin gördüğünüz
bazı teknik tablo şekilde olan bilgiler) gerçek panel bilgisi veya bunun performansı ve de kalitesi v.s tamamen
farklıdır! bu tablolar belki bir ön bilgi olur hepsi bu kadar

bu durumun daha detaylı açıklamasını sanırım bir kaç hafta evvel burada yapmış olmamam lazım(panel işinden
gelen birisi olarak bunları yazıyorum,"sallama panel bilgilerini" konusundan bahsetmiyorum!

biz panel işinde çok ama çok farklı şeylere göre değerlendirme yaparız,bu bilgiler de zaten kamuoyuna sunulmazlar
ya da sadece panel üreticisi ile TV üreticisi(o da bir yere kadar!)paylaşılıyor!

VA panel,120Hz,10-bit,6000;1 CR ve diğer ıvız zıvır bilgiler ama panel bilgisi bununla bitmez ki!
bunların detaylarını o msg daha açıklayıcı yazmıştım++en önemlisi baclit sistemi(bundan neredeyse hiç bahsedilmaz!
daha basit örnek Sony/Samsung da bu elemanlarının "kalitesi" dandik dir! bilmem haberiniz varmıdır,Sony bir tık daha iyidir
ama çuval paraya satılıyor bu dandik toplama elamanlı MARKA lar!

7-böyle "Rtings" bilmem ne gibi haybeciler de sözüm ona "inceleme" yapıp milleti yiyorlar!

örneğin neden "elemanlar" ile bunların gerçek performanslarını hiç paylaşmıyorlar acaba?????????

hemen her platformda insanları kafadan RTINGS e bakın diye gazlıyorlar!

iyi de adam biraz bu işlerden çakıyorsa,bu sefer alacağı varsa almıyor o paneli!
ama adam işi biliyorsa sadece "gülüyor" bu yorumlara

ve son olarak bizim genel olarak "Dynamic" dediğimiz ucu açık bir takım panel değerlerini bu çakallar
"gerçek" değerler olarak sunuyorlar

bazı örnekler

>CR oranı; kağıt üstünde 10bin veya 6500 ama aslında gerçek şudur=2400 veya 3200 gibi dir
>RTime/Lag; bunlara göre yok 6ms yok 15ms yok 8 ms gibi dir! gerçek LAG şudur;2-frame-lost=32ms dir ki
bu da çok çok az panel de böyledir yani Türkçesi şudur;ortalama min Game mode=35/40ms ki bu çok Hızlı demektir!!
ama çoğunlukla 60/80ms dir ki bu da günümüz de iyi sayılıyor!

eskiden 60ms 1080p/60Hz de süper iyi denirdi bugün bu değer 110/120ms dir! ama yine süper deniyor

iyi de piyasa da LAG lar neredeyse eksi değerlere düşmüş yaw 5/6ms nereden çıkıyor,TN panel de bile bu yok sayılır!
++

Sonuç Rtings v.s gibi siteleri kesnlikle ama kesinlikle referans filan almayın,herifler bu işi ustası olmuşlar yaw!
bütün cümleleri çok dikkatli okursanız özellikle bu işleri bilen birisi olarak ne demek istendiği zaten aşikar dır!

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Bir arkadaş geçen gün "Grundig" OLED sormuştu bana

işin çok kısa özeti; "unutun"!

yani ben son yıllar da sürekli OLED diyorum ama şimdi bu Grundig içinde aynen unutun diyorum
yani o kadar da değil laf aramızda!

düşünün şimdi,herifler olmazsa olmaz 4 HDMI port bile yok! 120Hz ise hiç yok,ulan varmı böyle bir tantana şimdi
ALM/VRR filan hiç yok!
iyi de 120Hz ulan ilaç için bir porta koysana ama yok işte!
adam da PS5/XBox filan varsa ne olacak!

herifler lütfen bir tane porta eARC koymuş
2.1 de yok zaten,olsa da esprisi yok!

Grundig şimdi MARKA ve bu panel de OLED,ama fiyat güzel yani bu paraya kapılır ama gel de kap!
yaw neyin kafası bu Ali bey ya da senin Grundig Müdürün,insanlarla dalga geçmek ayıptır yaw
sankim yıl 2013/14 ve OLED ler de yeni çıktı,bu özellikler de senin panel de yok!
alooo yıl 2023 be

S Çevrimdışı

selçuk60

Yeni Üye
24 Nis 2023
1
26
Arkadaşlar merhaba yeni evleneceğim için tv arayışındayım kafamda soru işaretleri çoğaldı burayı okuduktan sonra birkaç model var aklımda 50 inç olarak görüşlerinize ihtiyacım var
50” Lg uq750006
50” lg uq 81 ne farkı var bilmiyorum ikisi ile
50” philips 8507 ve 8007
50”Samsung 50bu8100
Veya önerebileceniz cihazlar nelerdir

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
LCD ve LED farklı teknolojiler değil mi ?
Bu devir genel bir teknoloji devri olarak mı yorumlanır
Farklı teknoloji sayılmazlar, led tv'ler de lcd teknolojisi ile çalışıyor, arka aydınlatma farklı sadece.

Bu devir genel bir teknoloji devri olarak yorumlanır mı tartışılır. Çünkü led tv sektörü uzun süredir gelişim göstermedi, sadece led'lerin boyutunu küçültüp Mini Led'i geliştirdiler.

Yani sonuç olarak mantık değişmedi ama aydınlatma şekli değişti. LCD'lerde aydınlatma için floresan kullanılıyordu, led'e geçildi led tv oldu. Led'lerin boyutunu küçülttüler Mini Led oldu. Bir gün mikro ledler yaygınlaşırsa inşallah o zaman bir devrimden bahsedebiliriz.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Farklı teknoloji sayılmazlar, led tv'ler de lcd teknolojisi ile çalışıyor, arka aydınlatma farklı sadece.

Bu devir genel bir teknoloji devri olarak yorumlanır mı tartışılır. Çünkü led tv sektörü uzun süredir gelişim göstermedi, sadece led'lerin boyutunu küçültüp Mini Led'i geliştirdiler.

Yani sonuç olarak mantık değişmedi ama aydınlatma şekli değişti. LCD'lerde aydınlatma için floresan kullanılıyordu, led'e geçildi led tv oldu. Led'lerin boyutunu küçülttüler Mini Led oldu. Bir gün mikro ledler yaygınlaşırsa inşallah o zaman bir devrimden bahsedebiliriz.
Üstadım mikro ledden kastınız piksel başına led midir?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Arkadaşlar merhaba yeni evleneceğim için tv arayışındayım kafamda soru işaretleri çoğaldı burayı okuduktan sonra birkaç model var aklımda 50 inç olarak görüşlerinize ihtiyacım var
50” Lg uq750006
50” lg uq 81 ne farkı var bilmiyorum ikisi ile
50” philips 8507 ve 8007
50”Samsung 50bu8100
Veya önerebileceniz cihazlar nelerdir
İstediğinizi alın. Hepsi benzer performans verir

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Üstadım mikro ledden kastınız piksel başına led midir?
Evet; Oled paneller gibi her piksel kendi kendini aydınlatıyor ama yanma riski yok, daha uzun ömürlü panel, daha yüksek parlaklık, daha hızlı tepkime süresi. Şimdilik tek sorun maliyeti ve buna bağlı fiyatı. Gerçekten mikro ledlerin üretimi yaygınlaşır ve herkesin alabileceği fiyatlara düşerse, işte o zaman neredeyse kusursuz tv'lere sahip olabiliriz. Yok ışık sızdı, piksel yandı, kirli ekran efekti oluştu gibi sorunlar olmayacak.

led_types.jpg

microled-comparison.png

MicroLED-vs-OLED-vs-LCD.png

comparison-table.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Evet; Oled paneller gibi her piksel kendi kendini aydınlatıyor ama yanma riski yok, daha uzun ömürlü panel, daha yüksek parlaklık, daha hızlı tepkime süresi. Şimdilik tek sorun maliyeti ve buna bağlı fiyatı. Gerçekten mikro ledlerin üretimi yaygınlaşır ve herkesin alabileceği fiyatlara düşerse, işte o zaman neredeyse kusursuz tv'lere sahip olabiliriz. Yok ışık sızdı, piksel yandı, kirli ekran efekti oluştu gibi sorunlar olmayacak.

led_types.jpg

microled-comparison.png

MicroLED-vs-OLED-vs-LCD.png

comparison-table.jpg
Açıkçası mükemmel bir teknolojik gelişme olur. Ancak ben hala Led teknolojisinin dayanım ömrü ile ilgili çok fazla handikap olduğunu düşünüyorum. Şu anda Led barların değişimi ortalama 7-10 yılık bir süreç gibi görünüyor. Ancak bu sürede LCD (Liquid Crystal Display) Panel gayet sağlam kalıyor. Eğer teknik olarak Led ve panel bütünleşik olursa tüketici bazlı maliyet tablosu çok artacak gibi geliyor bana.

Geri
Üst Alt