albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
Benim panel ile sizin ki aynı parametrik default değerlere sahip değildir,ancak yaklaşık
benzer sayılır

-sizin panelin özellikle Picture mode isimleri ve giriş değerleri farklıdır
dolayısıyla bazı farklı değerler girilmelidir

-bu arada panelin yazılımı güncelmi? kontrol et?
not;bazı paneller de Auto-Update "ON" olsa da yazılımı kendisi bulup yüklemiyor!
bu durum da sen manual olarak indir ve yükle şayet yeni yazılım varsa!
bildiğim kadarıyla TPM211EA serisinde son version .003.223 olmalıdır,manual update
yoksa zaten güncel diyecektir ama bana sende ki rakamı bildir 206 veya 223 gibi

not;senin panel çok yeni olduğu için Update den sonra mutlaka Default/Factory-reset
yap ve paneli yeniden kurulum haline getir ama hiç bir ayarı değiştirme!

-panele herhangi bir harici cihaz bağlımıdır?
-ya da neyi neyse izliyorsun veya direk panelden mi izliyorsun TV kanallarını?
sorduğun bazı şeylere göre ona göre set edilmesi gerekiyor panelin,yani "ısmarlama"
ayar olmaz veya her kişinin bir de kendi göz zevkine göre ayar vardır v.s

-Servis bu arada kurulum da ne yaptı(ben gerçi ne yaptıklarını biliyorum ama yinede sormak
zorundayım)

-Ben bu tip cihazlarda her zaman İngilizce menü kullandığım ve Türkçelerini tam anlamadığım için
bu şekilde kullanırım,sen de ilk etap da ömenü dilini İngilizce yap sonra yeniden Türkçeye çevirirsin!

-özellikle Philips panelleri bilmeyenler,böyle ayar v.s kısmı olunca ya karıştıyor veya Samsung da şöyleydi
yok Sony de böyleydi diyor olsa bile aslında yol farklı ama hedef aynı,ama Philips bu konuda
daha da karışık dır!

-örneğin bazı Mode lar özeldir(aslın da her marka da böyledir ama bilnmediği için hepsi aynı sanılıyor!)

-Philips de yukarıda yazdım örneğin "Filmmaker" modu özeldir ve kesinlikle buraya ne gir ne değiştir v.s!
aynı şekilde Calman mode da böyledir hatta hiç girme bile veya IMAX Enhanced

bu iki mode hariç örneğin Personal/CrystalClear/Cinema/HDRGame-HDR(VRR)/Monitor/ gibi olan
Mode lar değiştirilebilir,ama sana ilk etap da tavsiyem bunları da elleme veya bunları daha sonra
kafana göre değiştirebilirsin!

Bizim ayarlayacağımız mode lar Expert1 ve 2 dir sadece bunun diğer adı ISF.1&2 diye geçiyor
biz buna kısaca Day-Time&Night-Time diyoruz,üretici bunları kendi belli kriterlerine göre set edip
sunuyor ama genel de kişiler bunları beğenmediği zaman değiştiriyorlar

TPV de eskiden beri bildiğim ve de gördüğüm kadarıyla Expert mode lar fazla doğru set edilmiş gelmiyor
ama örneğin "Cinema" mode oldukça doğru gelir ama bunu da çoğu kullanıcı "karanlık" diye beğenmez!
halbuki orada daha doğru hatta en doğru ayarlamalar vardır!

o zaman senin göz zevkine kalıyor gerisi!

++

Expert.1 ayarlıyorum ben genel de,burada ilk kriterim panelin bulunduğu "ortam aydınlamasına" göre dir!
yani ne çok karanlık ne de fazla aydınlık! bunu da kullanıcı belirleyecektir
LCD paneller fazla ışık da tam verimi veremezler,istediği kadar panel yüksek NIT değerli olsa bile
bu sana en fazla daha aydınlık sahneler sunar ama doğru değerlerden saparlar(ama çoğu kişi bunu seviyor)

direk güneş ışığı+aşırı aydınlık v.s bunlar panele ayar da tutturamaz zaten
dolayısıyla ortamı çeşitli şekilde biraz loş hale getirmek esastır

-senin "gün ışığı" varken ortamın aydınlanma durumu nedir örneğin???
sonra ben bir ayar veriyorum,karanlık deniyor(genel de hep bunu duyuyorum da!) iyi de paneller
güneşe karşı izlenmez yaw,ortam ne kadar aydınlıksa o kadar zor oluyor bu işler!

++

bir de kişinin ne istediği nasıl bir ışık şiddeti ile izlediği veya sature+vivid+çok parlak aydınlık v.s
tercihimi vardır ki çoğu kişiler böyle istiyor ama ben böyle kişilre kafanıza göre bu durum da set ediniz diyorum!

++
Settings bölümü

Expert 1. içinde gerekli ayarlamaları(TPV için)

2p ayarı>>>bana bildir sendeki değerleri? White-point Alignment;2point=120/105/100 bunların yanında Red-BL=1

sen de örneğin 126-127/115/80-85 gbi olabilir!

20p ayarı;buraya ilk başta hiç girme!!!

ancak White-point ayarı sabit kalır ama bazı içerikler de örneğin RED çok fazlaysa aşırı sature olur gibi
veya içerik çekimi fazla Blueish dediğimiz ciddi bir mavi fazlası varsa bu sefer senin 2p de ki Blue
ayarı fazla gelir gibi

içeriğe göre falsolar yapar her panel de!!!!
ama her sefer girip de bunu değiştirmek olmaz ve yalnıştır!

2p/20p den çıkıp

esas daha mühim olan "Colour Control" ayarı yapılması gerekiyor!
bu da sırasıyla Red,Yellow,Green,Cyan,Blue,Magenta
3 ana renkler+3yardımcı renkler için

bunu da sana vereceğim TRT Test kanalından izle her mod ta hangi renk sapması durumu vardır,ilk yapacapğımız bu olacaktır!

kanalı açtığın da anlayacaksın zaten durumunu,bazı mode lar tam düzgün gelir ama çoğu yalnış gelir!
sana ilk etap da Expert.1 den girip bakacaksın bu teste

bunlar kaymış,kenarlardan diğer renkelere sapmış v.s olabilir ve bunları tek tek her 6 rengi de düzgün görünecek
şekilde ayarlayacaksın

not;sana bazı değerler vereceğim bunlar için belki referans olması için sıkılmadan bunlar oynayacaksın artık!

not;panele sıfır derece den yani tam karşıdan bakacaksın!!

2p+Col.Cont. işi bittikden sonra sıra geliyor normal ayarlara

öncelikle bir sürü işe yaramaz bölümler v.s var neyi görürsen OFF yap ilk etap da!

Not;TPV de "MODE" ismi "Style" diye geçiyor,hangi akla hizmetle bunu değiştirmişler bilemiyorum
çünkü bu kelime bir kere tam yerine oturmuyor bu işlerde!

Ayrıca "Contrast" da Backlight Contrast diye geçiyor!
Brightness ise BLACK diye geçer gibi yani herifler kafalarına göre terimler uydurmuşlar yaw

aslında benim için beş dakikalık iş böyle panel set leri ama anlatınca yazıyla sayfalar dolusu gibi oluyor yaw
ama panelini çıplak gözle göremediğim için uzaktan kumanda ile ayarlamak biraz zor bir iş oluyor benim için

ayrıca panel 55mi yoksa 65 mi??
panel markaları/serileri/baclit yapıları v.s farklıdır!

gerisine sonra bakarız

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Artık son düzlüğe girdim kafayı da yemek üzereyim, iki seçeneğe düşürdüm bütçeyi artırdığım için;
TCL 55c375 ya da Samsung 60BU8000 alacağım sizce hangisini almalıyım? Samsungu daha önce tavsiye etmişlerdi yanlış hatırlamıyorsam paneli SHARP diye ama hala kararsızım. Teşekkür ederim şimdiden
Burada çok fazla düşünmeye gerek yok ki, TCL C735 daha üstün teknik özelliklere sahip. Samsung tarafında Q60B olsaydı o zaman düşünürdüm. Tek fark Samsung'un marka olarak daha iyi olması.

Önemli farklar: Samsung 60 Hz, Qled değil, Kenardan Aydınlatma
Detay farklar: Samsung HDMI 2.1 yok, VRR yok, Free Sync yok, Dolby Atmos yok.

TCL 120/144 Hz, Qled katman, Direkt Arkadan Aydınlatma, HDMI 2.1, VRR, Free Sync, Dolby Atmos mevcut.

Samsung'un olumlu olarak kabul edilebilecek tek farkı markası, tecrübesi ve markanın getirdiği bir takım muhtemel avantajlar.

B Çevrimdışı

bakirci1453

Aktif Üye
19 Ağu 2018
78
Bugün mağazaya gideceğim karae vermiş olurum detayları aktarırım
Mağazada TCL C835yoktu. PHILIPS PML9507 ve Q80B Baktık. Görüntünün çok mat soluk olmasından dolayı PHILIPSi eledik. Ayrıca 3 modelde kapalı kutu 65 yoktu.
Ordan çıkıp media markt gittik. 65QN90B bakıp iç geçirdik.
Satıcıdan fiyat istedik. QN90B için 42300tl ve 3000 para kart hediyesi söylendi.
Alternatif olarak 65QN90C modeli için normalde 54.000 TL imiş. Mağaza özel kampanya ile 45.000 TL yapmışlar yanında da A54 veriyolar. Telefoncuyu aradım hemen 10.000 TL nakit alacağını söyledi.
Kısacası nelere bakarken neleri incelerken
35.000 TL ye 65QN90C alıp çıktık.
Salı günü teslim edilecekmiş.

E Çevrimdışı

emreteacher

Yeni Üye
7 Nis 2023
9
31
Burada çok fazla düşünmeye gerek yok ki, TCL C735 daha üstün teknik özelliklere sahip. Samsung tarafında Q60B olsaydı o zaman düşünürdüm. Tek fark Samsung'un marka olarak daha iyi olması.

Önemli farklar: Samsung 60 Hz, Qled değil, Kenardan Aydınlatma
Detay farklar: Samsung HDMI 2.1 yok, VRR yok, Free Sync yok, Dolby Atmos yok.

TCL 120/144 Hz, Qled katman, Direkt Arkadan Aydınlatma, HDMI 2.1, VRR, Free Sync, Dolby Atmos mevcut.

Samsung'un olumlu olarak kabul edilebilecek tek farkı markası, tecrübesi ve markanın getirdiği bir takım muhtemel avantajlar.

TCL her anlamda daha iyi evet. Bize göre Yeni marka olduğu için çok güvenilir gelmedi ama dünyada en çok satan, bilindik bir marka. Çok Teşekkür ederim , satın aldıktan sonra yine değerlendirmemi yazayım buradan. İnşallah ölü piksel vs sıkıntısı çekmem :)

H Çevrimdışı

hakaniko

Yeni Üye
8 Haz 2020
20
33
Selamlar,

15-20bin bandında 55-65" arası tv arıyorum.

Oyun oynamak gibi bir planım yok. Daha çok uydu ve Netflix YouTube vs. kullanılacak. Smartın yavaş olmaması önemli. Yanına tekrar bir box almak istemiyorum.

Apple Airplay desteği olması tercih sebebim olur. (Sanıyorum samsunglarda 2020 yılından sonra standart olmuş)

Siyahlar önemli. Sızma vs. çok gözüme çarpar. Sesi teneke gibi olmasa hoş olur. Olursa da kulaklık çıkışı olsun ki hoparlörümü bağlayabileyim. :)

İzleme mesafesi yaklaşık 2,50 gibi.

Teşekkürler.

C Çevrimdışı

ceycey84x

Yeni Üye
22 Nis 2023
3
40
Merhaba va panel olmayan yandan görüntü kaybı olmayan uygun fiyatlı ne TV alınabilir bütçe çok yok

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Selamlar,

15-20bin bandında 55-65" arası tv arıyorum.

Oyun oynamak gibi bir planım yok. Daha çok uydu ve Netflix YouTube vs. kullanılacak. Smartın yavaş olmaması önemli. Yanına tekrar bir box almak istemiyorum.

Apple Airplay desteği olması tercih sebebim olur. (Sanıyorum samsunglarda 2020 yılından sonra standart olmuş)

Siyahlar önemli. Sızma vs. çok gözüme çarpar. Sesi teneke gibi olmasa hoş olur. Olursa da kulaklık çıkışı olsun ki hoparlörümü bağlayabileyim. :)

İzleme mesafesi yaklaşık 2,50 gibi.

Teşekkürler.
Siyahlar çok önemliyse 55'' için yaklaşık 30.000 TL, 65'' için de yaklaşık 40.000 TL civarı bütçe gerekli. Samsung QN90B, QN90C, TCL C835 bakabilirsiniz.

Yok ben o kadar bütçe ayıramam diyorsanız, aşağıdaki modellere bir bakın;
- Samsung 55Q80B
- Philips 55PML9507
- Samsung 55Q70B
- TCL 55C735

Aşağıdaki konulara da göz gezdirebilirsiniz;

H Çevrimdışı

hakaniko

Yeni Üye
8 Haz 2020
20
33
Siyahlar çok önemliyse 55'' için yaklaşık 30.000 TL, 65'' için de yaklaşık 40.000 TL civarı bütçe gerekli. Samsung QN90B, QN90C, TCL C835 bakabilirsiniz.

Yok ben o kadar bütçe ayıramam diyorsanız, aşağıdaki modellere bir bakın;
- Samsung 55Q80B
- Philips 55PML9507
- Samsung 55Q70B
- TCL 55C735

Aşağıdaki konulara da göz gezdirebilirsiniz;
Selamlar, önemli derken aslında ipslerde çıkan ışık sızmaları ve siyahlaşamamaktan bahsediyorum. :) Yoksa bütçem o kadar yüksek olamıyor ne yazık ki.

Bir teknosada teşhir ürünü Sony 65X89JAEP vardı. 25bin liraya bırakıyorlardı. ürün fiziksel olarak kusursuzdu ama 1 yıl belki daha fazladır çalışıyor olması beni biraz soğuttu.

Onun haricinde Vesteller bütçeme çok uygun ama paneller IPS olduğundan çok ışık sızması vs. yaşama ihtimalim fazla sanıyorum. Çok şikayet okudum.

Samsung 60BU8000 veya 65BU8000 bakabilirim belki.

TCL lere bakıyorum. 55C735 uygun gibi. Bütün ihtiyaçlarımı da karşılıyor. Sonra şeytan dürtüyor, idare edecek 60-65 bulunamaz mı o paraya diyor :) P serisine düşüyorum.

Bu arada izleme mesafesi yaklaşık 3-3.20 falan. yanlış ölçmüşüm. Bu mesafeye 55 yeterli olur mu?

Çok teşekkürler.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Selamlar, önemli derken aslında ipslerde çıkan ışık sızmaları ve siyahlaşamamaktan bahsediyorum. :) Yoksa bütçem o kadar yüksek olamıyor ne yazık ki.

Bir teknosada teşhir ürünü Sony 65X89JAEP vardı. 25bin liraya bırakıyorlardı. ürün fiziksel olarak kusursuzdu ama 1 yıl belki daha fazladır çalışıyor olması beni biraz soğuttu.

Onun haricinde Vesteller bütçeme çok uygun ama paneller IPS olduğundan çok ışık sızması vs. yaşama ihtimalim fazla sanıyorum. Çok şikayet okudum.

Samsung 60BU8000 veya 65BU8000 bakabilirim belki.

TCL lere bakıyorum. 55C735 uygun gibi. Bütün ihtiyaçlarımı da karşılıyor. Sonra şeytan dürtüyor, idare edecek 60-65 bulunamaz mı o paraya diyor :) P serisine düşüyorum.

Bu arada izleme mesafesi yaklaşık 3-3.20 falan. yanlış ölçmüşüm. Bu mesafeye 55 yeterli olur mu?

Çok teşekkürler.

- X89J gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir tv. Aynı görüntü işlemcisine sahip (X1), bir jenerasyon öncesi fakat 1 model üstünü kullanıyorum ben de (XH9077). Teşhir olmasının yanında markanın Türkiye'den çekildiğini de hesaba katmak gerek.

- Vestel tarafında VA panelli veya en azından karma olan modeller de var, X89J'dek gibi kalite beklemeyin ama.

- BU8000 giriş seviyesi bir tv, 60 hz ve 65'' olanı karma panel, IPS de çıkabilir.

- TCL ile Samsung BU8000 serisinin en kötü yanlarından bir tanesi de düşük parlaklığa sahip olmaları. HDR içerik izleme amacınız varsa bu konuda biraz zayıf kalırlar. Parlaklık ile işim yok diyorsanız problem değil.

- 3 metreye 65'' dahi küçük kalabilir, yaklaşık 2 metreden 55'' kullanıyorum.

Sizin iş çok karışık 🙂 65'te karar kılarsanız eğer, BU8000 değil de Q60B'ye mağazada bir bakın isterseniz.

Airplay sorduğunuza göre Iphone kullanıyorsunuz sanırım. En iyi verimi Apple TV 4K ile alırsınız, tabi bu da ekstradan 3-4k daha masraf demek. Ben de Apple TV kullanıyorum.

O Çevrimdışı

ong78

Yeni Üye
22 Nis 2023
1
32
Merhabalar. 55 inç awoxu5600str e me bugün itibari ile veda ettik (Hiç üzülmedim) :) yerine bir tv alacağım (Min.55"). Tv karşısı boş sağda solda 3'lü koltuktan izleyeceğiz. Akşamları İnatTv YouTube-Netflix vb. gündüzleri müzik-evlilik programları ve Youtubekids :) evde 2 çocuğum var büyüğü 2 yaşında.

Gördüğüm tvler (a101-şok-Bim) TCL55P615 -
Hilevel55UHL730 - Toshiba 55UL2163DT - dijitsu55ds9800 ve onvo55f950

Bu piyasaya çok iyi hakimsiniz. Güzel bir tavsiye vereceğinize inancım sonsuz 🤗

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

hakaniko

Yeni Üye
8 Haz 2020
20
33
- X89J gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir tv. Aynı görüntü işlemcisine sahip (X1), bir jenerasyon öncesi fakat 1 model üstünü kullanıyorum ben de (XH9077). Teşhir olmasının yanında markanın Türkiye'den çekildiğini de hesaba katmak gerek.

- Vestel tarafında VA panelli veya en azından karma olan modeller de var, X89J'dek gibi kalite beklemeyin ama.

- BU8000 giriş seviyesi bir tv, 60 hz ve 65'' olanı karma panel, IPS de çıkabilir.

- TCL ile Samsung BU8000 serisinin en kötü yanlarından bir tanesi de düşük parlaklığa sahip olmaları. HDR içerik izleme amacınız varsa bu konuda biraz zayıf kalırlar. Parlaklık ile işim yok diyorsanız problem değil.

- 3 metreye 65'' dahi küçük kalabilir, yaklaşık 2 metreden 55'' kullanıyorum.

Sizin iş çok karışık 🙂 65'te karar kılarsanız eğer, BU8000 değil de Q60B'ye mağazada bir bakın isterseniz.

Airplay sorduğunuza göre Iphone kullanıyorsunuz sanırım. En iyi verimi Apple TV 4K ile alırsınız, tabi bu da ekstradan 3-4k daha masraf demek. Ben de Apple TV kullanıyorum.
Teşekkür ederim. Sanırım 55 üzerinden ilerleyeceğim.

TCL 55C735, Samsung 55Q60B, Philips 55PUS8807 arasından hangisini tavsiye edersiniz?

İkisi de aynı fiyat bandında.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Teşekkür ederim. Sanırım 55 üzerinden ilerleyeceğim.

TCL 55C735, Samsung 55Q60B, Philips 55PUS8807 arasından hangisini tavsiye edersiniz?

İkisi de aynı fiyat bandında.
Philips güzel ama hem IPS panel hem de servisini kötü anlatıyorlar.

735 ve Q60B konusunda ise her iki televizyonu da görmeniz daha iyi olur. TCL 120 hz, Dolby Vision ve Dolby Atmos destekliyor, VRR ve HDMI 2.1 desteği de mevcut. Q60B'de bu özellikler yok ama TCL'e göre daha parlak. TCL biraz daha ağır basıyor, her ikisini de canlı görseniz daha iyi olur.

H Çevrimdışı

hakaniko

Yeni Üye
8 Haz 2020
20
33
Philips güzel ama hem IPS panel hem de servisini kötü anlatıyorlar.

735 ve Q60B konusunda ise her iki televizyonu da görmeniz daha iyi olur. TCL 120 hz, Dolby Vision ve Dolby Atmos destekliyor, VRR ve HDMI 2.1 desteği de mevcut. Q60B'de bu özellikler yok ama TCL'e göre daha parlak. TCL biraz daha ağır basıyor, her ikisini de canlı görseniz daha iyi olur.
Teşekkür ederim sağolun.

Geri
Üst Alt