slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
çok teşekkürler hocam.kafamdaki şüpheler bi nebze olsun azaldı.askı konusuna gelince amazondan ultimate s-400 sipariş vermiştim duvara yakın olsun diye inşallah pişman olmam.
Duvara montaj uzaklığı 17 mm imiş. albanez albanez usta uygun mudur?

Sağlamlığı arttırmak için (eski tip tuğla duvar ise) 7.5 x 15 derinliğinde altıgen yıldız başlı ya da somun başlı vida ile roket dübel kullanılırsa uygun olur gibi geliyor.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
yaw bu paneller çok hafif buna takılmayın biz eskiden leş gibi ağır PDP lerle
yine eski bir sürü LCD paneli yine asabiliyorduk bunlara

ama asıl sorun çıkacak durum şudur;panel duvara çok yakın asıldığı zaman kablolama
işi biraz sakata biniyor! kablo gizleme de ayrı bir estetik sıkıntısı gibi

++

bir de şöyle bir durum vardır Ambilight lı paneller de,şayet askı çok sıfır olursa bu sefer de
ambi ışıkları panelin üzerine taşma yapar!

normal de 12/15cm OK dir derinlik için! 14/15cm en idealidir,10cm altına inerse bu sefer de
ışık patlaması panelin üzerine gelir ki kimileri bunu atlayıp örneğin şöyle bir sorun var
diyor görüntü için!

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
o düşük fiyatlar genel de "WEB" üzerinden ve de teşhir oluyor,özellikle
buna dikkat ediniz,ancak bu fiyat örneğin mağaza da ise o zaman da gidin
inceleyin en azından teşhir bile olsa,sorun yoksa alınabilir

bu modelin zaten üretimi bitti ve yeni modeli gelecek çok yakında
stokları temizlemek adına böyle özel indirimler oluyor her yerde

ancak WEB işine özellikle dikkat edin,mağaza teşhiri kimilerine uyabilir
ama WEB işi biraz farklı ve özellikle TPV bu konular da sıkıntılı dır!
yok Servis gelecek rapor tutacak,yok sen getireceksin yok bilmem ne
filan derken adamı hasta ederler

WEB den satışlar da 15gün v.s direk geri gönderme v.s olsa da o iş
rahat çalışmıyor!
Amazon.tr bu konuda en iyisi gibi ama arada onda da özellikle TV geri
iadelerin de sıkıntı oluyor

üreticilere göre her şey on numara,sıfır sorun v.s ama öyle değil gerçekte
Yerli montajcılar hariç hepsi bu konuda "kötü"
TPV de kötü hatta en kötüsü! sonra Sony geliyor,yaw bu heriflere göre
hiç bir panellerin de sorun kesinlikle yoktur!

++

Tümer bey selam,Sony X800 Blurayı sabah bana bıraktı arkadaş,Disklerle beraber,çok teşekkürler
bugün/yarın bazı testler yaptıkdan sonra hafta içinde şayet müsait olunca 907 OLED paneli
kurduktan sonra sana da bilgi vereceğim

P Çevrimdışı

Pumpkin

Yeni Üye
31 Mar 2023
5
31
Selam arkadaşlar. Farklı bir TV ihtiyacım daha oldu benim araştırdıklarımın dışında, yardımını tecrübesini bekliyorum herkesin :)
-55'' IPS panel
-Gündüz de kullanılacağı için parlaklık kötü olmamalı
-F/P ürünü arıyorum en fazla 15bin bütçe fakat aşağısı daha iyi olur
-Uzun ömürlü
-Yerli üretim öneriniz varsa neden olmasın daha uygun olacaktır.
Samurai Unforgotten W Winston

T Çevrimdışı

tarsus1

Yeni Üye
15 Nis 2023
1
38
Selam arkadaşlar. Farklı bir TV ihtiyacım daha oldu benim araştırdıklarımın dışında, yardımını tecrübesini bekliyorum herkesin :)
-55'' IPS panel
-Uzun ömürlü
bende beklıyorum önerileri bütçem max 9000 bin

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
-55'' IPS panel
-Uzun ömürlü
Maalesef uygun fiyata yüksek parlaklık veren tv var mı bilmiyorum. Vestel'a ait parlaklık bilgisi bende mevcut değeil fakat MediaMarkt UA9090 için 350 nits yazmış, sizin için yeterli mi bilmiyorum. Bu bütçe ile alabileceğiniz cihazlar genelde 300 nits civarı olur diye tahmin ediyorum.

55'' IPS panel arıyorsanız benim aklıma gelen modeller;
- VESTEL 55QA9700
- VESTEL 55UA9090

H Çevrimdışı

hknsngl44

Aktif Üye
16 Ağu 2016
60
Merhaba arkadaşlar.

Ailem için tv araştırıyorum. Bütçeleri esnek (20-40 bin₺). İhtiyaçlarına cevap verecek, onlara kolay kolay problem çıkarmayacak bir model olması yeterli.

Tv kurulacak oda güneş ışığını direkt almıyor. Hatta güneş güneyden geçiyor, oda kuzeye düşüyor. Oda sürgülü kapı ile balkona açılıyor. Balkon hafif koyu tonda cam pencere ile kapatılmış durumda. Bu cam pencereler güneş ışığını belli bir miktar gölgeliyor tabi.

Akşam oda aydınlatması ise, 6 adet küçük led ampul ile yapılıyor. Toplam Watt ve lümen değerini hatırlamıyorum. Ama loş bir ortam olmuyor akşam. Işık yeterli yani.

Kullanım senaryosu:

# Gündüz çeşitli tv ve haber programları, akşamları ise, ulusal kanallarda çıkan dizi ve filmleri; haftada 3-4 gün de maç özetlerini izlemek...
Şu anki tv smart özellikli olmadığı için netflix vs platformlardan film izleyemiyorlar. Yeni tv'lerinde haftada birkaç defa izlerler diye düşünüyorum.

Panel ve görüntü kalitesi vs. konularından anlamazlar. Ama, canlı ve parlak renkler -birçok kullanıcıda olduğu gibi- onların da dikkatini çeker diye düşünüyorum. Ama koşulları dikkate alarak tercih yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır, bence.

Belki 60 hz ișlerini görecektir ama ileriye yönelik 100/120 hz almak daha mantıklı olur gibi geliyor bana. Sizin doğru yönlendirmeleriniz bizim için önemli.

# TV'yi kendi dahili uydu alıcısı ile kullanacaklar. Ekstra bir tv box düşünmüyoruz, şimdilik.

# İzleme açısı ve mesafesi ise; duvara asılan tv'nin karşısı balkona açılan sürgülü kapıya bakacak. Tv'nin sağ ve sol taraf çaprazlarında 3 kişilik kanepe olacak. Dolayısıyla tam karşıdan izleme durumu olmayacak. Kanepelerin balkona en yakın ucu yaklaşık 4 - 4.5 metre uzaklıkta tv'ye. Kanepenin tv'ye yakın olan ucu ise yaklaşık 2 - 2.5 metre uzaklıkta tv'ye.

Bu uzaklık ve kanepelerden kaç derecelik açı ile izlenir, açıkçası net konuşamıyorum. Ama tahminen 20-30 derece aralığında olur diye düşünüyorum.

Koşullar bu şekilde.

Bir fikir almak ve fiyatları görmek için iki mağazayı gezerek aldığımız rakamlar şu şekilde:

Vatan:

# Philips 55PML9507 21.945₺/8 taksit (ticari kart)

# Samsung Oled 55S95BA 37.750₺/8 taksit (ticari kart) (6000₺ Samsung hediye para kart veya kahve makinesi (piyasa değeri 15 bin ₺)
(Kahve makinesine ihtiyacımız yok. Ama, onu tercih edip 12-12.5 gibi rakamlara elden çıkarabilirsek tv çok daha uyguna gelmiş olacak. Fakat, bundan emin olamıyorum bir türlü, alan olur mu sizce? Aslında bu ürünü listeye eklememdeki asıl neden bu. Yoksa liste fiyatına bu tv'yi asla almak istemem. 6 bin ₺lik hediye para kartı alsam bile tv'nin fiyatı bence yine uyguna gelmiyor. Çünkü tv'nin yakın zamandaki eski fiyatları belli iken...
Siz ne dersiniz?

Teknosa:

LG OLED55C24LA 33.500₺/10 taksit (ticari kart) (4000₺ Opet yakıt kart hediye)

Bu modellerden hangisi/hangileri doğru tercih olur bizim için?
Veya başka ne tavsiye edersiniz?

İzleme mesafesi kurtarırsa, 55 ekrandan 50 ekrana düşerek Philips 50pus8807 modeli mi veya -varsa- daha iyi bir model mi tercih edilse doğru olur?

Veya, ne dersiniz?

Samurai Unforgotten,
W Winston
albanez albanez

H Çevrimdışı

hknsngl44

Aktif Üye
16 Ağu 2016
60
9507 Vatan da 28 kağıt olarak görünüyor siz bu 23 rakamını nereden gördünüz acaba??
Mağaza fiyatı 23.799 idi. Teklif istedim. Fiyatı düşürdüler biraz daha. Fakat, yeri gelmişken sormak isterim. Vatan Bilgisayar'da dolaşırken, teşhirdeki en az parlak olan tv'lerden birisiydi 9507 modeli. Gözlerime inanamadım. Tekrar tekrar baktım, karşılaştırdım. Miniled olan bir modelin böyle sönük görünmesi hiç hoşuma gitmedi. Görevli arkadaşa sordum. Kumandayı alıp kontrol etti. Resimde paylaştığım görüntü ayarı aktif idi. Kendileri herhangi bir müdahalede bulunmadıklarını, fabrikasyon ayar olduğunu filan söyledi.
Eğer gerçekten böyle bir tablo ile karşılașacaksam eleyeceğim bu modeli.

IMG_20230413_141549.jpg

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhaba arkadaşlar.

Ailem için tv araştırıyorum. Bütçeleri esnek (20-40 bin₺). İhtiyaçlarına cevap verecek, onlara kolay kolay problem çıkarmayacak bir model olması yeterli.

Tv kurulacak oda güneş ışığını direkt almıyor. Hatta güneş güneyden geçiyor, oda kuzeye düşüyor. Oda sürgülü kapı ile balkona açılıyor. Balkon hafif koyu tonda cam pencere ile kapatılmış durumda. Bu cam pencereler güneş ışığını belli bir miktar gölgeliyor tabi.

Akşam oda aydınlatması ise, 6 adet küçük led ampul ile yapılıyor. Toplam Watt ve lümen değerini hatırlamıyorum. Ama loş bir ortam olmuyor akşam. Işık yeterli yani.

Kullanım senaryosu:

# Gündüz çeşitli tv ve haber programları, akşamları ise, ulusal kanallarda çıkan dizi ve filmleri; haftada 3-4 gün de maç özetlerini izlemek...
Şu anki tv smart özellikli olmadığı için netflix vs platformlardan film izleyemiyorlar. Yeni tv'lerinde haftada birkaç defa izlerler diye düşünüyorum.

Panel ve görüntü kalitesi vs. konularından anlamazlar. Ama, canlı ve parlak renkler -birçok kullanıcıda olduğu gibi- onların da dikkatini çeker diye düşünüyorum. Ama koşulları dikkate alarak tercih yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır, bence.

Belki 60 hz ișlerini görecektir ama ileriye yönelik 100/120 hz almak daha mantıklı olur gibi geliyor bana. Sizin doğru yönlendirmeleriniz bizim için önemli.

# TV'yi kendi dahili uydu alıcısı ile kullanacaklar. Ekstra bir tv box düşünmüyoruz, şimdilik.

# İzleme açısı ve mesafesi ise; duvara asılan tv'nin karşısı balkona açılan sürgülü kapıya bakacak. Tv'nin sağ ve sol taraf çaprazlarında 3 kişilik kanepe olacak. Dolayısıyla tam karşıdan izleme durumu olmayacak. Kanepelerin balkona en yakın ucu yaklaşık 4 - 4.5 metre uzaklıkta tv'ye. Kanepenin tv'ye yakın olan ucu ise yaklaşık 2 - 2.5 metre uzaklıkta tv'ye.

Bu uzaklık ve kanepelerden kaç derecelik açı ile izlenir, açıkçası net konuşamıyorum. Ama tahminen 20-30 derece aralığında olur diye düşünüyorum.

Koşullar bu şekilde.

Bir fikir almak ve fiyatları görmek için iki mağazayı gezerek aldığımız rakamlar şu şekilde:

Vatan:

# Philips 55PML9507 21.945₺/8 taksit (ticari kart)

# Samsung Oled 55S95BA 37.750₺/8 taksit (ticari kart) (6000₺ Samsung hediye para kart veya kahve makinesi (piyasa değeri 15 bin ₺)
(Kahve makinesine ihtiyacımız yok. Ama, onu tercih edip 12-12.5 gibi rakamlara elden çıkarabilirsek tv çok daha uyguna gelmiş olacak. Fakat, bundan emin olamıyorum bir türlü, alan olur mu sizce? Aslında bu ürünü listeye eklememdeki asıl neden bu. Yoksa liste fiyatına bu tv'yi asla almak istemem. 6 bin ₺lik hediye para kartı alsam bile tv'nin fiyatı bence yine uyguna gelmiyor. Çünkü tv'nin yakın zamandaki eski fiyatları belli iken...
Siz ne dersiniz?

Teknosa:

LG OLED55C24LA 33.500₺/10 taksit (ticari kart) (4000₺ Opet yakıt kart hediye)

Bu modellerden hangisi/hangileri doğru tercih olur bizim için?
Veya başka ne tavsiye edersiniz?

İzleme mesafesi kurtarırsa, 55 ekrandan 50 ekrana düşerek Philips 50pus8807 modeli mi veya -varsa- daha iyi bir model mi tercih edilse doğru olur?

Veya, ne dersiniz?

Samurai Unforgotten,
W Winston
albanez albanez

Merhabalar. Şimdi kriterlere bakalım;
- Gündüz haber programı, akşamları ise ulusal kanallarda film/dizi ve maç özetleri izlenecek,
- Cihazın kullanılacağı oda çok fazla güneş almıyor,
- Tam karşıdan izleme durumu olmayacak, yaklaşık 2,5 metre uzaklıktan 20-30 derecelik açı tahmin ediliyor.

Aradığınız kriterlere göre çıkardığım sonuç; IPS panelli veya mümkünse geniş açılı VA panelli ve çok yüksek parlaklığa çıkmasına gerek olmayan bir tv alınabilir.

Diğer yandan, ulusal kanal ağırlıklı kullanılacağı için Oled bu senaryoya bence çok uygun değil, kanal logolarının olduğu kısımlar tehlike yaratır. Oled almak isterseniz de Samsung değil LG C2 almanızı öneririm.

Konsol oyunu oynanmayacağını ve 4K içerik izlenmeyeceğini düşündüğümde, sanki pahalı bir cihaz almanıza gerek yokmuş ve 60 hz tv yeterliymiş gibi geldi bana.

- Acaba daha ucuz modeller mi baksanız, IPS panelli Vestel 55QA9700 veya 55UA9090 gibi ?
- Markası daha iyi olsun derseniz VA panelli Samsung 55 veya 60 BU8000 olabilir.
- Bir tık daha üzeri Samsung 55Q60B, Q70B veya TCL C735 olabilir.

Yok ben daha iyi bir şey alacağım derseniz;
- VA panelli olarak Philips 55 PML9507 veya beğenmediyseniz Samsung 55Q80B olabilir.

Netflix vb. platformlar izlenmeyecekse aşağıdakilere gerek yok bence ama ben illa en iyi görüntüyü almak istiyorum diyorsanız;
- IPS olarak LG 55QNED866QA, Samsung 55QN85B
- VA olarak Samsung 55QN90B, TCL 55C835.

LG_TV_OLED00a586aea06b24d4.jpg
LG_TV_QNEDdf8e6caf9774863e.jpg
Samsung_TV_Database3959960b659b241a.jpg
TCL_Qledf525a23cac65fbdf.jpg

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
"teşhir" olabilirmi bu fiyat?
veya panel de bir şekilde sorun v.s aklıma da gelmiyor değil,zira fiyat ciddi düşük!

-"en az parlak" dediğiniz panelin max.Nit değeri piyasadaki en yüksek olan bir kaç
panelden birisidir! üstelik hem SDR hem de HDR de en yüksek değerli panel dir
o paneli kendim çıplak gözle izlemek isterdim doğrusu,çünkü bir yalnışlık olmalı
(olası bir Baclit sorunu yoksa tabi ki)

not;miniLED de olsa olası bir baclit güç düşmesi varsa(donanımsal)
gözle görülür bir ışık kaybı olur/olabilir+miniLED ler henüz emekleme gibi
bir durum da ve bu panelleri henüz yine adam gibi FALD özellikli çalıştıramıyorlar+

sanırım bu gibi durumları daha öncede izhat etmiştim özellikle TCL lere dikkat diye!

ancak size bu yine de düşük geliyorsa orasını bilemem tabiki,ya da direk eleyin gitsin

sonuç olarak görmediğim için kesin şu dur diyemiyorum

-yine sizin "parlaklık" dediğiniz çok yüksek seviyelere çıkması için panele öncelikle bir HDR
sinyal girmesi gerekiyor(veya HLG/HDR+ v.s gibi)

Vatan ve MM v.s yerler de bazı şeyleri satıcılar hiç bilmedikleri için ya yalnış demolar veya
uyumsuz v.s demolar açıyorlar özellikle MM de
yaw herifler MM nin o kaç senelik boktan mağaza demosunu böyle üst seviye paneller de
açıyorlar

-fiyatın da oldukça düşük olması kafamda bazı "acaba" lar oluşturdu:hmm

++

Geri
Üst Alt