Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Teşekkür ederim. Çok sormuş olacağım ama 55QA9700 ile 50QA9700 arasında özellik olarak bir fark var mı? Yoksa sadece biri 50" diğeri 55" mi? 55" çok büyük olacak gibi odaya da.
Merhaba. Ebat haricinde en büyük farkları kullanılan paneller. 55'lik modelde IPS panel var, 50'lik olanda ise VA panel.

55'lik modelin avantajları;
- Canlı renkler,
- Geniş izleme açısı,
- Düşük tepkime süresi, 6 ms.

Bu modelin dezavantajları;
- Düşük kontrast (1.300:1) ve buna bağlı olarak kötü siyah performansı, IPS parlaması ve yüksek ihtimal ışık sızması sorunları,
- Az sayıda Chip On Film sayısı (6 adet)

Vestel 55QA9700
Anakart:
MB185
Panel: LG üretimi IPS
Kontrast Oranı: 1.300:1
Aydınlatma Tipi: Direct Led
İşletim Sistemi: Android
Desteklenen HDR formatları: HDR10, HDR10+, Dolby Vision
Desteklenen Vestel Görüntü Teknolojileri: MEMC, Micro Dimming, Pixellence Pro, yazılımsal 3000 hz ekran tazeleme.
Gerçek Ekran Tazeleme Oranı: 60 Hz
G to G Tepkime Süresi: 6 ms
Chip on Film Sayısı: 6 adet
Panel Bit Derinliği: 10 bit (8 bit + FRC)

50'lik modelin avantajları;
- VA panel olduğu için yüksek kontrast (5.000:1), daha derin ve temiz siyahlar, daha az ışık sızması sorunu,
- Çok sayıda Chip On Film sayısı (12 adet).

50'lik modelin dezavantajları;
- Dar izleme açısı (VA olduğu için),
- IPS'e göre bir tık daha solgun renkler,
- Biraz daha yüksek tepkime süresi, 9,5 ms.

Vestel 50QA9700
Anakart:
MB185
Panel: HKC üretimi VA
Kontrast Oranı: 5.000:1
Aydınlatma Tipi: Direct Led
İşletim Sistemi: Android
Desteklenen HDR formatları: HDR10, HDR10+, Dolby Vision
Desteklenen Vestel Görüntü Teknolojileri: MEMC, Micro Dimming, Pixellence Pro, yazılımsal 3000 hz ekran tazeleme.
Gerçek Ekran Tazeleme Oranı: 60 Hz
G to G Tepkime Süresi: 9,5 ms
Chip on Film Sayısı: 12 adet
Panel Bit Derinliği: 10 bit (8 bit + FRC)

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
2 tv arasında kaldım 65q9900 yoksa 65ug9630 mu almalıyım
- İki tv de Android değil; Q9900 Linux tabanlı (QUI), UG9630 ise Google işletim sistemine sahip,
- Her ikisi de IPS panel,
- UG9630'da 17MB185_G31anakart var, 9900'de ise MB170E,
- Yanılmıyorsam 9630 2 GB ram, 9900 1.5 GB ram,
- Ses çıkış gücü olarak her ikisi de aynı (2x12W) fakat 9900 modelinde JBL imzası var.

Tamamen aynı özelliklerde 2 tv gibi duruyor, artık tercih size kalmış.

M Çevrimdışı

merter2006

Yeni Üye
2 Kas 2020
21
44
arkadaşlar sony 55x90j ile philips 55pml9507 arasında kaldım.sony görüntü olarak daha iyi olduğu söyleniyor ama türkiye pazarından çakildi.pml9507 için yurtdışı sitelerde kötü yorumlar var.bu konuda ne düşünüyorsunuz.aklımda pml9507 var ama yorumlar kötü gibi.özellikle android istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
arkadaşlar sony 55x90j ile philips 55pml9507 arasında kaldım.sony görüntü olarak daha iyi olduğu söyleniyor ama türkiye pazarından çakildi.pml9507 için yurtdışı sitelerde kötü yorumlar var.bu konuda ne düşünüyorsunuz.aklımda pml9507 var ama yorumlar kötü gibi.özellikle android istiyorum.yardımlarınızı bekliyorum.
Görüntü işlemelerde markalar arasında fazla fark yok. Pml9507 donanım olarak daha iyi.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhaba. Ben de X90J'nin 1 önceki modeli olan X900H var. Siyah detayı ve karanlık sahne performansı oldukça başarılı bir tv. Alt yazıların etrafında blooming denilen renk saçılması oluyor biraz. Görüntü performansından çok memnunum. Siyah performansını çok başarılı buluyorum, film izlemek keyif veriyor.

- En sonda söyleyeceğimi en başında söyleyeyim, neden Samsung QN90B düşünmüyorsunuz, fiyat farkından dolayı mı ? İkisinden de daha iyi bir tv.

- Teknik olarak Philips daha üstün bir tv, Philips'te Mini Led var, Sony ise normal led kullanıyor. Philips daha yüksek parlaklıklara çıkabiliyor.

- 9507'de 256 adet karartma bölgesi var, X90J'de ise 24 adet. Bu başlı başına bir kriter midir diye sorarsanız tartışılır. Zira 24 karartma bölgesine sahip X90J, 32 karartma bölgesi bulunan X900H'den daha yüksek kontrast ve daha başarılı bir yerel karartma performansı veriyor. Biraz da algoritma önemli.
PML_9507.jpg

- Sony Türkiye'den çekilmeseydi, X90J almanızı önerirdim. Her ne kadar Philips daha üstün teknik özelliklere sahip olsa da bence Sony'nin görüntüsü bir tık daha iyi. Zaten araştırdığınız için bilgi sahibisinizdir.

- Aşağıdaki kanalda Philips PML9507'nin X95J ile bir çok karşılaştırma videosu var, göz gezdirmenizi öneririm.

M Çevrimdışı

merter2006

Yeni Üye
2 Kas 2020
21
44
Merhaba. Ben de X90J'nin 1 önceki modeli olan X900H var. Siyah detayı ve karanlık sahne performansı oldukça başarılı bir tv. Alt yazıların etrafında blooming denilen renk saçılması oluyor biraz. Görüntü performansından çok memnunum. Siyah performansını çok başarılı buluyorum, film izlemek keyif veriyor.

- En sonda söyleyeceğimi en başında söyleyeyim, neden Samsung QN90B düşünmüyorsunuz, fiyat farkından dolayı mı ? İkisinden de daha iyi bir tv.

- Teknik olarak Philips daha üstün bir tv, Philips'te Mini Led var, Sony ise normal led kullanıyor. Philips daha yüksek parlaklıklara çıkabiliyor.

- 9507'de 256 adet karartma bölgesi var, X90J'de ise 24 adet. Bu başlı başına bir kriter midir diye sorarsanız tartışılır. Zira 24 karartma bölgesine sahip X90J, 32 karartma bölgesi bulunan X900H'den daha yüksek kontrast ve daha başarılı bir yerel karartma performansı veriyor. Biraz da algoritma önemli.
PML_9507.jpg

- Sony Türkiye'den çekilmeseydi, X90J almanızı önerirdim. Her ne kadar Philips daha üstün teknik özelliklere sahip olsa da bence Sony'nin görüntüsü bir tık daha iyi. Zaten araştırdığınız için bilgi sahibisinizdir.

- Aşağıdaki kanalda Philips PML9507'nin X95J ile bir çok karşılaştırma videosu var, göz gezdirmenizi öneririm.

teşekkür ederim.attığın linkteki videoları izledim.sony daha iyiydi.sanırım pml9507 ya karar verdim gibi. tv alma konusu gerçekten zor işmiş.gerçi çok acelemde yok ama bazen vatan ve mediamarkt indirim yapıyor.geçen ay 55pml9507 23700 tl falandı şu an yine uçmuş fiyatlar.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
teşekkür ederim.attığın linkteki videoları izledim.sony daha iyiydi.sanırım pml9507 ya karar verdim gibi. tv alma konusu gerçekten zor işmiş.gerçi çok acelemde yok ama bazen vatan ve mediamarkt indirim yapıyor.geçen ay 55pml9507 23700 tl falandı şu an yine uçmuş fiyatlar.
Philips'in 23K civarına satıldığı zamanlarda (20 Mart gibi), Samsung QN90B de Vatan ve Samsung indirimi ile 25.000'e geliyordu. Eğer 2 tv arasındaki fark kapanırsa Philips yerine Samsung almanız daha iyi olabilir.

TV alma konusu ızdıraptır, adamı yer bitirir 🙂

Görüntü kalitesi anlamında bence Sony ve Samsung Philips'ten daha ileride, fakat bu benim şahsi görüşüm. Aşağıdaki konuyu da incelemenizi tavsiye ederim. Video sahibi de (skyform) yorumlarda bulunmuş. Görüntü problemleri nedeniyle PML9507'yi iade etmiş. Aynı zamanda kendi görüntü ayarlarını da paylaşmış.

Reset Çevrimdışı

Reset

Aktif Üye
20 Nis 2022
69
49
Bugün bir bayide gördüm. Biraz video ses denemesi yaptım hoşuma da gitti. Foruma baktım en ufak bir bilgi bulamadım.
Beko b 850 a 885
Beko b850a895

Bu modeller 4k,dolby, uhd uydulu smartlı android cihazlar. Fiyatları da muadil markalara göre birazcık daha uygun.

Bilgisi olan var mı?

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,798
Bugün bir bayide gördüm. Biraz video ses denemesi yaptım hoşuma da gitti. Foruma baktım en ufak bir bilgi bulamadım.
Beko b 850 a 885
Beko b850a895

Bu modeller 4k,dolby, uhd uydulu smartlı android cihazlar. Fiyatları da muadil markalara göre birazcık daha uygun.

Bilgisi olan var mı?
Grundig olarak bakın. Aynı

Geri
Üst Alt