albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Biraz daha baktım Philips 55OLED707 marka buldum 30k gibi bir fiyatta ama oledler yanıyor diyorlar. Bu yüzden miniledlerede bakıyorum miniled olarakta 55PML9507 var.
Almışken Ambilightde heves ediyorum o yüzden philips bakıyorum eski televizyonumda philips gerçekten başarılı
707 fena sayılmaz ama sen yine de 9 sonra 8 lere bakacaksın,ayrıca ciddi pahalı bunlar!
ne tür bir kullanıcı olduğunu bilmiyorum,ama direk "yanıyor" filan diyorsan hiç bulaşma
OLED panellere!
Kullanımı özel bir tutum isteyen paneller dir bunlar

diğer bahsettiğin P9x miniLED serisi zaten TPV nin en üst modeli dir ve çok iyidir,fiyat rakiplerine
göre sanırım biraz daha makul gibi,sanırım Vatan da 23/24 gibi 55" olanı,ancak WEB den satıyorlarsa
teşhir olabilir!
bana göre "teşhir" olur ama mağazada canlı görürsem alırım WEB den güvenip almam!

H Çevrimdışı

hasan2741

Yeni Üye
29 Mar 2023
5
39
Arkadaşlar merhaba kullanmış olduğum Sony KDL-50W805C televizyonum hem 1080p hem de çağın teknolojilerini içerisinde barındırmadığı için değiştirme kararı almış bulunmaktayım. Tabi bu süreçte çok fazla araştırma yapma imkanı buldum. Özellikle Adem beyin videolarını referans alarak birkaç model belirledim kendime.

Öncelikle TV'yi çaprazlarına konumlanmış koltuklarda yaklaşık 30 derecelik açılar ile 3-4 metre arasında izleyeceğiz.
TV'nin tam karşısı ve sağ tarafında penceremiz bulunuyor ve şuan kullandığım TV'de gündüzleri yansıma oluyor. Ancak geceleri lamba televizyonun ekran açısına girmediğinden yansıma sorunu yaşamıyoruz.
Aramış olduğum özellikler
1
-Çok fazla yansıma yapmasın makul seviyede yansımayı kabul edebilirim. Sırf yansımıyor diye hepten mat bir panel alıp kaliteden de ödün vermek istemiyorum.
2-Güncel ses ve görüntü teknolojilerini deneyimlemek istiyorum. (Dolby vs.)
3-Canlı ve parlak renkleri seviyorum. Özellikle sönük kalmayacak bir TV olsun istiyorum.
4-Arada PC bağlayıp oyun oynayacağım ancak hikaye tabanlı oyunlar olacak. FPS oynamayacağım için düşük gecikme ve yüksek Hz ihtiyacım yok.
5-Upscale olayı önem verdiğim bir konu. Malum kanallarımız 1080p yayın yapıyor ve 4K TV'de native bir görüntü olmayacağından çamur bir görüntü izlemek istemiyorum. Upscale olayında iyi bir ürün olmasını istiyorum.
6-Siyahları artık gerçekten deneyimlemek istiyorum 😂

Araştırmalarım sonucu 4 TV takibime takılmış durumda.
TCL 55C835
SAMSUNG 55QN90B
SAMSUNG 55QN85B
LG 55QNED866QA

Bu fiyat aralığında OLED olmamak kaydı ile başka cihazlarda önerebilirsiniz.

Dediğim gibi yaklaşık 30 derecelik açı ile 3-4 metre mesafeden izleyeceğim. Bu nedenle VA panel biraz korkutuyor beni. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Eklemek istediğiniz ürünler var ise listeme ekleyebilirim. Herkese şimdiden teşekkürler 🤲

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,586
Arkadaşlar merhaba kullanmış olduğum Sony KDL-50W805C televizyonum hem 1080p hem de çağın teknolojilerini içerisinde barındırmadığı için değiştirme kararı almış bulunmaktayım. Tabi bu süreçte çok fazla araştırma yapma imkanı buldum. Özellikle Adem beyin videolarını referans alarak birkaç model belirledim kendime.

Öncelikle TV'yi çaprazlarına konumlanmış koltuklarda yaklaşık 30 derecelik açılar ile 3-4 metre arasında izleyeceğiz.
TV'nin tam karşısı ve sağ tarafında penceremiz bulunuyor ve şuan kullandığım TV'de gündüzleri yansıma oluyor. Ancak geceleri lamba televizyonun ekran açısına girmediğinden yansıma sorunu yaşamıyoruz.
1
-Çok fazla yansıma yapmasın makul seviyede yansımayı kabul edebilirim. Sırf yansımıyor diye hepten mat bir panel alıp kaliteden de ödün vermek istemiyorum.
3-Canlı ve parlak renkleri seviyorum. Özellikle sönük kalmayacak bir TV olsun istiyorum.
4-Arada PC bağlayıp oyun oynayacağım ancak hikaye tabanlı oyunlar olacak. FPS oynamayacağım için düşük gecikme ve yüksek Hz ihtiyacım yok.
5-Upscale olayı önem verdiğim bir konu. Malum kanallarımız 1080p yayın yapıyor ve 4K TV'de native bir görüntü olmayacağından çamur bir görüntü izlemek istemiyorum. Upscale olayında iyi bir ürün olmasını istiyorum.

TCL 55C835
SAMSUNG 55QN90B
SAMSUNG 55QN85B
LG 55QNED866QA

Dediğim gibi yaklaşık 30 derecelik açı ile 3-4 metre mesafeden izleyeceğim. Bu nedenle VA panel biraz korkutuyor beni. Tavsiyelerinizi bekliyorum. Eklemek istediğiniz ürünler var ise listeme ekleyebilirim. Herkese şimdiden teşekkürler 🤲
Baktığın modeller iyi. Kendine hangisini istiyorsan onu alırsınız
Seçimlerin doğru. Bence bize yada bizim gibi başka forumlara ihtiyacınız yok . Vereceğiniz karar en doğru karar olacağından eminim

P Çevrimdışı

Pumpkin

Yeni Üye
31 Mar 2023
5
30
P Pumpkin

çok değişik ve bazı durumları v.s sormuşsun,bunları buraya taşı bence,bazıları da ona göre
değerlendirir

-ben şimdilik 50"/8807 kullanıyorum,bu seri biraz kafa karıştırıcı çıktı(genel de böyle yapıyor
bu çakallar)

ebatlara göre IPS/VA kullanımı söz konusudur,kullandıkları IPS ler artık "yaramaz" ya da yarasa
bile fiyatı hiç değmeyecek kadar yüksek!
VA ları da vasat(gerçi her üretici aynen böyledir) ya da En üst 9x serileri iyidir(Philips/Sony/Samsung)

50" seçmem ise hem VA hem de fiyatı nisbeten daha makul ama bana göre hala bu fiyat böyle bir
panele göre yinde yüksek sayılır!

Ben zaten "tavsiye" hiç yapmam,onu başkaları yapıyor burada!
kaldıki "kefil" olacağım ve gidin basın şunu alın diyeceğim bir panel de yoktur!

şimdilik 8807 rakiplerine göre bana göre bir az daha iyi,ben burada MARKA ya filan takılmam
direk fiyata odaklanırım bu tür paneller de,Samy/Sony nin bu tipteki paneline para basarsam
"enayi" olurum sonra yaw

direk aldırdığım kişi sayısını net bilemiyorum ama bir kaç kişi de memnun kalmamıştır!
yüzdesini bilmiyorum ama belki %1 veya 2 diyebilirim ama 100 kişi aldımı onada emin değilim!

Not;ben sadece 50" VA dan bahsediyorum,dalgaya düşme sonra,diğer 8807 modelleri değil
bahsettiğim olay

Not;kişiyi eskiden bildiğim veya panel aldırdığım bir dünya insan vardır ve bunları iyi tanıdığım için
direk şunu al bunu alma derim,ama son yıllarda böyle paneller kalmadı hatta bana göre hiç kalmadı!

++

sadece OLED lere bakıyorum artık,çünkü bunlar "resim" kalitesi açısından tam en azından bizim
takımdakiler içindir,ancak ekran yanığı ve değişik panel falsoları v.s işler ise tamamen "ŞANS"!
sonra başımı yaktın demeyin!
Direk gidin bunu alın da diyorum OLED ler için ama bir kapıyı daima açık bırakıyorum,maul riskleri
için,zaten bu meretleri de alan çok az ve ciddi de pahalı!

++

"TCL" sormuşsun;ben bunların hem fiyat pollitikalarını+özellikle eleman kalitelerini+montaj falsolarını+
TR deki yapılanmalarını v.s derken kesinlikle hiç beğenmediğim için,fazla bir değerlendirme yapmıyorum

++
Herkese selamlar. TV araştırmasında vardığım son nokta bu forum oldu emeği geçen herkese teşekkürler. Başkalarının yararına olacağını düşünüyorum, üstadların fikirlerini de yine yazacağım. Samurai Unforgotten albanez albanez W Winston gibi üstadları yoruma davet edelim :)
Anladığım kadarıyla kriterler özetle aşağıdadır
-Ortam aydınlığı (gece-gündüz / karanlık)
-Uzaklık / boyut
-İzleme açısı (karşıdan ya da yanlardan)
-Kullanım amacı / frekans?
-Vee bütçe...
olarak gördüm ya da bütçeyi başa alalım.
Benim için:
-Bütçe 15-20k. Gerçekten değer derseniz 21-22 k olabilir fakat tercihen 15e daha yakın.
-Genellikle akşamları kullanacağım. Netflix, Youtube, iptv maç yayınları izleyeceğim.
-Karşıdan izleyeceğim için VA panel diye düşünmüştüm fakat IPS panellerin renkleri de cezbetmedi değil(kararsızım, öneriler panel kalitesine göre geleceği için hepsini kabul edeceğim elbet).
-65'' düşünmüştüm, küçültme taraftarı da değilim fakat giriş seviyesi tv yerine ekranı bir tık küçültüp kaliteyi arttırmak mantıklı olabilir.
-100-120 FPS gönlümüzde tabii ve olmazsa olmaz değil malum bütçe..
Yerli üretim konusunda hiç bilgim yok ama tavsiye ederseniz kulak vereceğim(Grundig, Toshiba, Arçelik, Vestel).
Bazı yorumlar TCL den uzaklaştırdı fakat listeden silmedim henüz, önerinizi bekliyorum.

60BU8000 16.6k ( A Adem Helvacı hocamın bir yerde gördüğüm önerisi ile ön sırada) // Hatta öğrenci indirimi varmış bitmemişse 14k'ya hemen alırım??

55Q70B 21k (Benim için gerek yok gibi aradaki farka)

LG 55QNED816 21k

LG 55NANO866 20k // 'O TV'yi gördüğünüz yerden hemen uzaklaşın ve acilen 911'i arayıp yardım isteyin 🙂' Samurai Unforgotten

Philips 55PUS8807 20k

Sony KD-55X89J 22k // 'Sony Türkiye'den çekiliyor, o nedenle X89J'yi de eleyin derim.' Samurai Unforgotten

TCL 65C635 22k

TCL 55C635 16k

TCL 55C735 20k // 20k'ya sanırım 55inç TCL almak anlamsız.

TCL 55C728 18k (120Hz-QLED-MEMC) (15.5k indirimli fiyatı kaçırdım belki indirim gelir yine) - (Adem Helvacı hocamın Youtube'da öneri videosu var)

Varsa sizin önerileriniz kıymetli

Samurai Unforgotten hocamın bu liste için bazı yorumları aşağıdadır

- Gündüz izlenecekse parlak bir TV lazım. Böyle bir durum varsa TCL, Philips vs LG'yi eleyin ve direkt Samsung'u alın.

- HDR veya Dolby Vision ile işim yok, TV'yi gündüz de izlemiyorum, SDR içerikler izleyeceğim, görüntüsü güzel olsun, renkler canlı olsun, siyahlar önemli değil derseniz IPS panelli olan QNED816 modeline bakın.

- HDR ile işim yok, çok parlak olmasına da gerek yok fakat siyahlar daha güzel olsun, IPS paneldeki gibi siyah renkler grimsi olmasın, renkler çok canlı olmasa da olur diyorsanız TCL C635 veya BU8000 alabilirsiniz. Servis ve dayanıklılık kalitesinden bağımsız olarak söylüyorum bunu, sadece görüntü kalitelerini ve fiyatları değerlendirerek konuşuyorum. Sanırım ikisi arasından BU8000 tercih ederdim.

- Kardeşim ben HDR film izlemeyi seviyorum, siyahlar derin olsun istiyorum derseniz, kenardan aydınlatmalı olmasına rağmen Q70B alabilirsiniz. Tabi Q70B de öyle ahım şahım HDR deneyimi yaşatmaz çünkü onun da çıkabildiği parlaklık 580 nits civarı.

*** Aydınlık bir odada ve gündüz izlenecekse, listedeki tv'lerdenQ70B haricindeki modeller size sıkıntı yaşatır. ***

Son düzenleme:
H Çevrimdışı

hasan2741

Yeni Üye
29 Mar 2023
5
39
Baktığın modeller iyi. Kendine hangisini istiyorsan onu alırsınız
Seçimlerin doğru. Bence bize yada bizim gibi başka forumlara ihtiyacınız yok . Vereceğiniz karar en doğru karar olacağından eminim
Yorumunuz için teşekkürler hocam. Cihazları henüz canlı görme fırsatım olmadı. Biraz mahrumiyet bölgesinde yaşıyorum muhtemelen göremeyeceğimde. O yüzden kağıt üstünde yazanlara bakarak almakta korkuttu açıkcası .

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Yorumunuz için teşekkürler hocam. Cihazları henüz canlı görme fırsatım olmadı. Biraz mahrumiyet bölgesinde yaşıyorum muhtemelen göremeyeceğimde. O yüzden kağıt üstünde yazanlara bakarak almakta korkuttu açıkcası .

Mahrumiyet bölgesinde olanların ilk bakması gereken kriter alacağı malın servisi olmalıdır. Dünyanın en iyi ürününü de alsanız bir sorunda ne yapacaksınız bunu çok iyi düşünün.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39

1

TCL 55C835
SAMSUNG 55QN90B
SAMSUNG 55QN85B
LG 55QNED866QA

Liste Titanların Savaşı gibi olmuş 🙂 Hepsi baba cihazlar, kişisel zevklere göre herkesin tercihi değişir. Aynı fiyat olursa QN90B tercih ederdim. LG güzel ama IPS panel ile amiral gemisi VA panelli cihazlara kafa tutmak biraz zor.

LG'de 120 karartma bölgesi var, Samsung'larda 500'ün üzerinde. Aşağıdaki konulara bakmadıysanız bakmanızı öneririm;

H Çevrimdışı

hasan2741

Yeni Üye
29 Mar 2023
5
39
Liste Titanların Savaşı gibi olmuş 🙂 Hepsi baba cihazlar, kişisel zevklere göre herkesin tercihi değişir. Aynı fiyat olursa QN90B tercih ederdim. LG güzel ama IPS panel ile amiral gemisi VA panelli cihazlara kafa tutmak biraz zor.

LG'de 120 karartma bölgesi var, Samsung'larda 500'ün üzerinde. Aşağıdaki konulara bakmadıysanız bakmanızı öneririm;

Hocam bilgi ve tecrübelerinizi zaman ayırıp paylaştığınız için çok teşekkürler. Benimde aklımda ilk sırada olan modeli önerdiniz bir rahatlama geldi açıkcası 😂 VA panel 30 derece açıda sorun oluşturur mu sizce?

M Çevrimdışı

Mehmet Mandaş

Aktif Üye
4 Nis 2022
58
42
Hocam bilgi ve tecrübelerinizi zaman ayırıp paylaştığınız için çok teşekkürler. Benimde aklımda ilk sırada olan modeli önerdiniz bir rahatlama geldi açıkcası 😂 VA panel 30 derece açıda sorun oluşturur mu sizce?
Aynı modelin 50 inç olanını kullanıyorum ve Va panel olmasına rağmen izleme açısı anlamında şimdiye dek beni hiç üzmedi.55 inç olan modelin de çok geniş açılı olmadığı takdirde renk solması yapacağını sanmıyorum.Üstelik 50 inç olan modeli bazı donanımsal özellikler açısından 55'e göre kırpılmış hali.Sonuç olarak gerek gündüz kullanımı,gerekse renk parlaklığı,canlılığı ve panel kalitesi anlamında sizi ziyadesiyle tatmin edecektir diye düşünüyorum.:ok

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Samsung bu modelde doğal kontrast oranını düşürmeye göze alarak geniş açı katmanı kullanmış. Açı arttıkça mutlaka belli miktarlarda renk bozulması olacaktır ancak bundan daha iyisini bulabilir misiniz açıkçası emin değilim 🙂 Rtings'in incelemesinde, izleme açısı yönünden başarılı bulunmuş bir model. Türkiye'den çekilmese alternatif olarak Sony X95K da diyebilirdim fakat şimdilik QN90B en iyi tercihlerden biri.

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
143
41
Samsung bu modelde doğal kontrast oranını düşürmeye göze alarak geniş açı katmanı kullanmış. Açı arttıkça mutlaka belli miktarlarda renk bozulması olacaktır ancak bundan daha iyisini bulabilir misiniz açıkçası emin değilim 🙂 Rtings'in incelemesinde, izleme açısı yönünden başarılı bulunmuş bir model. Türkiye'den çekilmese alternatif olarak Sony X95K da diyebilirdim fakat şimdilik QN90B en iyi tercihlerden biri.
Hocam bu QN90C modeli Türkiye'ye gelmiş. Bunun farkı nedir bir önceki model olan QN90B den?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
msg ları yine silmişim yalnışlıkla okumadan

++
-TPV ile temasım var ama direk değil,onların bir adamı var Avrupa da ve hesap da
"çaktırmıyor" ama aslında direk onların adamı(Hollanda merkezde)
aramız artık iyi sayılır,bahsettiğin konuyu ona aktardım bugün ancak yazılım işi
biraz zaman alıyor! kaldı ki çoğu kere de bunları yapmıyorlar

-"Panel ünitesinin" kapasitesi ve bazı özellikleri sebebiyle,zaten çoğu sıkıntılar da
yazılım ile giderilemiyor! kullanıcılar bunları hiç bilmediği için örneğin her bir şey
için >yaw yazılım çıksın< ama böyle değildir bu işler

-TPV,VA lar da üst/orta seriler de çok büyük genel de CMO takıyor,bu panelin fiyatı
AUO ve CSot dan çok daha ucuzdur! Csot zaten şu anda TCL de ve Sony/Samsung
bunu takıyor,daha üst seriler de ise AUO takıyor
sen bunlarla kafanı hiç yorma şimdi,o iki marka dahil işin Modül ünitesi kısmı direk
kullanıcıları aşıyor çünkü,film içinde film çeviriyor bunlar yaw
Modül giriş bilgileri de genel de hep "yalnıştır"(teknik olarak)
Aslında bu suç tur ama kim dinliyor!
>>>Bir ara Samsung dava açmıştı AUO ya ama sonuç hikaye oldu!

-toplam 6. yazılım çıktı,şu anda bence gayet iyi+"Factory-reset" yapma!
ben bir ara deneyeceğim bunu sonra yazarım size,ama 5.yazılımda factory-reset
yapmak gerekiyordu!

-Android-11;yaw ben bunu hiç kullanmıyorum işim olmadığı için hatta sistemin
oturması için bazı yerlere girip bunları tamamlamak gerekiyor ve yapmazsan
zırt pırt ekrana Google uyarısı geliyor,tam illet olduğum durum,yaw mecburmuyum
AndroidOS kullanmaya!

>bunu da menüye ekleyip "tercihli" yapın diye iki defa bildirdim TPV ye ancak
büyük ihtimalle yapmayacaklardır,zira herkes Android hastası olmuş,iyi de bunu
ilk menü settings den ayırmak çok basit yaw

>Kumanda;Bluetooth tamamen sorunsuz hale geldi,önceki seriler de kesinti/görmeme
v.s sorunları giderilmiştir

Ancak kumanda pilini sıkı sık kontrol et! çok çabuk bitiyor 2ay veya belki 3ay da bitebiliyor
baktın ki tepki hemen vermiyorsa veya gecikmeli veriyorsa at pilleri ve yenisini tak

bu arada pil bilgisini menüden %70/80 gibi görsen bile,o seviyelere inince ciddi ağırlaşıp
çalışmıyor veya direk kilitleniyor!

ama o pilleri atma başka kumanda da kullabilirsin! çünkü %70/80 zaten bitmiş değildir!!

-TPV bunu biliyor ama hala çözemedikleri için bir şey yapamıyorlar!
yazılım ekibi Rus lar olduğu için(bazıları da Ukrayna lılar)yaklaşık 1 yıldır gecikmeler
yaşanması doğaldır malum sebeblerden dolayı)

-sen de Bluray player var onunla Baclit/Bright seviyesini ayarlaman gerekiyor!
ancak verdiğim Expert-1 veya Movie değerleri tamamen "film" içindir,dalgaya düşme!

şimdi bununla normal TV kanalları programları,spor,dizi,stüdyo v.s içerikler de "uygun" değildir
karanlık düşer sonra,ortam da epeyi aydınlıksa resim kalitesi ciddi düşer!

yada ikinci alternatif olarak panelin Personal/Natural mod larını dene veya bunları kullan(Film hariç!)

++

miniLED-9x serisi
-yazılım sistemi aynı ama bazı bölümler ilaveli edildi ve daha prof. ayarlar var
-1500/2000NIT değerleri yaklaşık doğru!(ama bu değerleri üreticiler şişiriyor)gerçek de böyle değildir!
-bahsettiğim kişi Antalya da,aldıktan sonra beni arayacak,o zaman gidip panelini kurulduktan sonra
set edeğim,elinde Sony X800 Bluray de var,tam benim aradığım olay

mağazalar da ki Demolar veya hikayeden içerikler v.s ve ortam aydınlanması v.s yaw bunlar ile benim gibi
adamlar bir şey anlamazlar,paneli getirip EV de ayarlamak gerekiyor!!!

++

sinir olduğum şey ise TPV/TR hiç kullanıcı dostu değil yaw,ciddi acemiler bu arada,müşteri keriz olsun
malı satalım olay bitsin... tüm üreticiler de zaten yaklaşık böyledir,kısaca hepsi aynı mok
ama TPV/Hollanda bir şekilde Avrupa da(BatıAvrupa)kullanıcıları ciddi dinliyor! çünkü burada
çok güzel mal satıyorlar ve insanlar da ciddi bilinçli!

++

mail den gelen resimleri inceledim,bunlar bahsettiğin sorunlar değildir!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt