W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,620
Hocam ben oLED ve qLED farkını değilde
Qled ile UHD farkını sordum aslında. 65 inç merket tarzı model mi anlayamadım
Uhd çözünürlük olur. Qled arka aydınlatma ile panel arasına koyulan bir katman. Aydınlatmaya değişik şekilde yardımcı olur.
TV de giriş seviyesi ve her ülkenin yerel firmalari . Belli kalite üretim yapan ucuz donanım ve işçilik kullanarak üretim yapan fabrikalardan ürün alırlar. Yada Vestel Arçelik gibi onlarda bu fabrikalardan biri. Kendi adına yada farklı markaların isim hakkını alarak üretirler. Bunların hepsi market ürünü diye adlandırılır . Bunlarda ARGE geliştirme yazılım geliştirme donanım geliştirme vb. Şeylere önem verilmez. 3. Taraf donanım parca üreticilerden ucuz donanım alır ucuz ürün çıkarır. Bunlara market ürün denir.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
55 inc 20K nın altındaki cihazlarda nit değerleri yarı yarıya düşük neredeyse neden bu kadar fark var?
Çünkü 20K'nın altındaki televizyonların hemen hemen hepsi giriş seviyesi, görece olarak daha düşük kaliteli cihazlar. Parlaklık da televizyonda görüntü kalitesini etkileyen ana etmenlerden bir tanesi. Özellikle HDR ve Dolby Vision gibi görüntü formatlarında elde edilecek deneyimin kalitesini belirleyen en önemli şey.

Kontrolsüz güç güç değildir hesabı, parlaklık yükseldikçe onu kontrol etmek zorlaşır, televizyonun kusurları ön plana çıkmaya başlar; alt yazı ve parlak objelerin etrafındaki blooming denilen ışık saçılması fazlalaşır, ışık sızması ve bulutlanma gibi kusurlar daha belirgin olur, renk satürasyonu ve renk doğruluğu etkilenir, siyah kalitesi ve buna bağlı kontrast etkilenir. SDR içeriklerde parlaklık ne kadar düşük olursa siyah kalitesi o derece artar ve yukarıda saydığım bazı kusurlar daha az göze batar.

Hocam ben oLED ve qLED farkını değilde
Qled ile UHD farkını sordum aslında. 65 inç merket tarzı model mi anlayamadım
UHD sizin de bildiğiniz gibi çözünürlüğün ismi, ekranın 3840x2160 pikselden oluştuğunu belirtiyor.

Qled ise led'in modifiye edilmiş hali. W Winston yukarıda anlatmış zaten.

Ben sizin sorunuzu anladım, bazı modellerde Qled yazarken diğerlerinde neden sadece UHD yazıyor diye soruyorsunuz. Bu tamamen firmanın modelleri kategorize etmesiyle ilgili. Normal led aydınlatmalı modelleri UHD olarak tanımlamış, Qled panelli olanları Qled olarak.

LEDQLEDOLED
Black LevelExcellentExcellentPerfect
Gray UniformityDecentDecentExcellent
BrightnessGreatExcellentDecent
Color GamutGoodExcellentGreat
Viewing AnglePoorPoorExcellent
Image RetentionExcellentExcellentPoor
Motion BlurGoodGreatPerfect
Price and AvailabilityExcellentGreatDecent

Son düzenleme:
emirhanshn58 Çevrimdışı

emirhanshn58

Yeni Üye
22 Şub 2021
27
30
Arkadaşlar TCL 50P725 modelini önerir misiniz?
Bütçem 9K

Birkaç video izledim beğendim ama sizinde görüşünüzü merak ettim.

H Çevrimdışı

HalilBey06

Yeni Üye
17 Kas 2022
44
30
Çünkü 20K'nın altındaki televizyonların hemen hemen hepsi giriş seviyesi, görece olarak daha düşük kaliteli cihazlar. Parlaklık da televizyonda görüntü kalitesini etkileyen ana etmenlerden bir tanesi. Özellikle HDR ve Dolby Vision gibi görüntü formatlarında elde edilecek deneyimin kalitesini belirleyen en önemli şey.

Kontrolsüz güç güç değildir hesabı, parlaklık yükseldikçe onu kontrol etmek zorlaşır, televizyonun kusurları ön plana çıkmaya başlar; alt yazı ve parlak objelerin etrafındaki blooming denilen ışık saçılması fazlalaşır, ışık sızması ve bulutlanma gibi kusurlar daha belirgin olur, renk satürasyonu ve renk doğruluğu etkilenir, siyah kalitesi ve buna bağlı kontrast etkilenir. SDR içeriklerde parlaklık ne kadar düşük olursa siyah kalitesi o derece artar ve yukarıda saydığım bazı kusurlar daha az göze batar.

UHD sizin de bildiğiniz gibi çözünürlüğün ismi, ekranın 3840x2160 pikselden oluştuğunu belirtiyor.

Ben sizin sorunuzu anladım, bazı modellerde Qled yazarken diğerlerinde neden sadece UHD yazıyor diye soruyorsunuz. Bu tamamen firmanın modelleri kategorize etmesiyle ilgili. Normal led aydınlatmalı modelleri UHD olarak tanımlamış, Qled panelli olanları Qled olarak.

LEDQLEDOLED

Hocam çok teşekkür ederim ya harbiden sorumu anlamışsınız.. Adem amca soruma cevap veremedi yoğun sanırım bugünde baya video atmış. Muhtemelen bu gece Toshiba 63ua3D63dt yi alacağım 12 bin tl den. 4 kasımda 11 bin tl den satılmış. İnsana bu koyuyor. Vestel 65ua9090 11 kasımda 12 bin tlden satılmış şuan 15 bin TL.. TCL 65p635 hiç inceleme görmedim. TCL in 65 inç te en ucuz TV siydi dün 13500 dü bugün 15 bin tl oldu. En çok canımı bu sıkıyor yani Toshiba 63ua3d63dt 25 gün sonra sözde indirim ile 12 bin e satılırken 4 kasımda 11 binden satıldı ama yapacak bişey yok son fırsat toshiba kaldı son 9 ürün. aldım aldım umarım pişman olmam çeyizlik olarak alacağım

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
Hocam çok teşekkür ederim ya harbiden sorumu anlamışsınız.. Adem amca soruma cevap veremedi yoğun sanırım bugünde baya video atmış. Muhtemelen bu gece Toshiba 63ua3D63dt yi alacağım 12 bin tl den. 4 kasımda 11 bin tl den satılmış. İnsana bu koyuyor. Vestel 65ua9090 11 kasımda 12 bin tlden satılmış şuan 15 bin TL.. TCL 65p635 hiç inceleme görmedim. TCL in 65 inç te en ucuz TV siydi dün 13500 dü bugün 15 bin tl oldu. En çok canımı bu sıkıyor yani Toshiba 63ua3d63dt 25 gün sonra sözde indirim ile 12 bin e satılırken 4 kasımda 11 binden satıldı ama yapacak bişey yok son fırsat toshiba kaldı son 9 ürün. aldım aldım umarım pişman olmam çeyizlik olarak alacağım
Maalesef içinde bulunduğumuz şartlarda bir şeyi satın almaya niyetlendiğinizde bir an önce almalısınız. Ne kadar geç kalırsanız fiyatı yükselme ihtimali o kadar artıyor. Geçen sene yaklaşık bu zamanlar ben de yeni tv almıştım. Haziran ayında 7.900 TL'ye kadar düşmüştü, Eylül gibi 9.000 civarına zor alabildim.

S Çevrimdışı

Speotrie

Yeni Üye
14 Kas 2022
8
24
Öncelikle hepinize selamlar, 11000 12000 tl civarına 65" bir tv arıyorum. genel kullanımı uydu, arada maç izlenecek xbox series s bağlı olacak ama öyle müthiş bir beklentim yok. a95x f4 diye gayet güçlü tv box'ım var yani android kısmı da çok önemli değil. grundig tvler mantıklı geldi. Bu forumdan öğrendiğim kadarıyla 7900, 8960, 9760 aynı cihazın kasa farklılıkları olan varyasyonlarıymış. Bugün vatan'da gördüğüm kadarıyla 7880b ve 9760a arasında kalite olarak uçurum vardı 7880b'de android romu 4gb diğerinde 12 gb dı ve panel kaliteleri 9760a lehine bariz üstündü. 65ggu7900 diğer iki varyasyondan biraz daha uyguna bulunabiliyor ancak 7900 ile 9760 arasında da böyle bi fark var mıdır diye çekiniyorum. Bir de bu grundiglerdeki sondaki a ve b harfleri tam neyi ifade ediyor bilen var mı? O fiyata şu da var tavsiyelerinize de açığım. Olaya vakıf abiler yardımcı olursa çok sevinirim. R robur B Birden M maymunkral S Shankssan Adem Helvacı Adem Helvacı teraspy teraspy İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz Samurai Unforgotten W Winston

H Çevrimdışı

HalilBey06

Yeni Üye
17 Kas 2022
44
30

LEDQLEDOLED

Bu arada sizin bilginiz varmı 65ua3D63dt modeli ne Vestelin ne de Toshibanın sitesinde var.? Yeni bir modeli neden internet sitelerine koymamışlar merak halindeyim. 5D ve 7D versiyonları var. 3A modeli var. Fakat 65ua3D63dt modeli yok
İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz Adem Helvacı Adem Helvacı

M Çevrimdışı

Mrchame

Yeni Üye
30 Eki 2018
29
42
Bu TVler Yeni Model Sanırsam

316414210_1304146963490801_1521014330766284535_n.jpg

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Üstadım adem beyin 60bu ile ilgili yazısını okudum. Va tabanlı ips ve 3000:1 kontrast. Bunun teknik açıklaması nedir? Ayrıca kullanıcı ips panelde 3000:1 kontrastı hisseder mi?
Yazıları iyi okumak ve doğru anlamak lazım bakın sizin yazdığınız ile benim yazdığım arasında ne kadar büyük fark var.

aa110404391bb3be72fc.jpg

W Winston un açıkladığı gibi burada mühendis orta yolu bulmaya çalışmış, VA taban ile geniş görüş sunmaya çalışmış ama kontrast oranından kaybetmişler.
Bu panelde ne tam ıps, ne de tam va sonucu görmezsiniz. ikisinin ortasıdır. Nasıl bir göz ile baktığınız da önemli. Ben siyah dengesini de yan açısını da gayet başarılı buldum ama benim gözüme iyi gelen sizin gözünüze kötü gelebilir.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bu arada sizin bilginiz varmı 65ua3D63dt modeli ne Vestelin ne de Toshibanın sitesinde var.? Yeni bir modeli neden internet sitelerine koymamışlar merak halindeyim. 5D ve 7D versiyonları var. 3A modeli var. Fakat 65ua3D63dt modeli yok
İlteriş Yılmaz İlteriş Yılmaz Adem Helvacı Adem Helvacı
Biz, göreceğiniz üzere birçok çıkmamış ürünün teknik bilgilerini önceden sitede yayınlıyoruz ancak sahaya ne zaman girerler kısmını bilemiyoruz.

S Çevrimdışı

stmbox

Yeni Üye
30 Kas 2022
5
56
öncelikle tüm forum arkadaşlarına günaydın iyi bir gün olsun dileklerimi ileterek tüm forum arkadaşların ve özellikle Adem hocamın görüşlerini öğrenmek istiyorum şu iki televizyon arasında kaldım lütfen görğşlerinizi paylaşırmısınız.
1)TCL 55P635 Ultra HD (4K)
2)TCL TV C728K - 4K QLED 100Hz lütfen değerli görüşlerinizi bekliyorum
3)TCL 55P615 Ultra HD

H Çevrimdışı

HalilBey06

Yeni Üye
17 Kas 2022
44
30
Biz, göreceğiniz üzere birçok çıkmamış ürünün teknik bilgilerini önceden sitede yayınlıyoruz ancak sahaya ne zaman girerler kısmını bilemiyoruz.
Adem abi ve İlteriş Bey sizin görüşleriniz çok önemli. Videolarınızın genelini adeta bir netflix dizisi gibi seyrettim. Qled ve Oled farkını sizin sayenizde öğrendim. Fakat anlamadığım konu UHD ve QLED muhabbeti. Örnek vermek gerekirse Vestel den Q9900 serisi Qled olurken UA9090 modelinde Qled yazmıyor. Bu UHD(ultra HD) okey ama Quantum led değil mi yani. UHD ile QLED ler aynı şeyler mi Bu konuyu netten araştırdım pek birşeyde bulamadım. Sorumun ana kısmı ise şu; Sizden ricam Tv konusunda 65 inç ve android kriterim göz önünde bulundurulduğunda bu 3 Televizyondan Teknik olarak hangisini önerirsiniz. Ürünü hareketli Tv asma aparatı ile kullanacağım muhtemelen. Sürekli karşıdan izlemek gibi bir alışkanlığım yok. Evde nereye uzanırsam oradan izlerim. İlk defa android TV kullanacağım evleneceğim için alıyorum. En çok youtube beinconncet netflix kısmını kullanırım fakat illa ki karasal yayında izlerim haberler vs için. Bi nevi de IPS panel bana daha uygun gibi geldi. Tabi burda doktor siz bense hastayım bana bir reçete yazın lütfen. Lakin Burada benim için önemli olan diğer bir husus ise Garanti mevzusu ve Satış sonrası hizmet. TCL mi yoksa Vestel mi daha başarılı SSH de bilmiyorum. TCL 65P635 i hiç incelediniz mi bilmiyorum bulamadım youtubede bile pek incelemsi yok. TCL de C728 serisi malesef bütçemi aştığı için Grundig vs almak yerine Vestel toshiba ve TCL bu modellerine karar kıldım.. Philips ise SSH başarısızlığı ve tek öne çıkan ambilight özelliği dışında bişey bulamadım bu bütçelerde. Malum karşılaştırma sitelerinde bilgilerde kısıtlı sizin engin tecrübeleriniz profesyonel teknik bilgileriniz çok önemli. Çeyiz için alacağım ve Kasım ayı çıkmadan almak durumundayım. Son olarakTV lerin güncel en ucuz fiyatlarıTCL 65p635 13500 TLToshiba 65ua3d63dt :12000 TLVestel 65ua9090 : 14000 TLBİLİYORUM ÇOK UZUN OLDU. Şimdiden emeğiniz için değerli düşünceleriniz için Allah Razı olsun..

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
öncelikle tüm forum arkadaşlarına günaydın iyi bir gün olsun dileklerimi ileterek tüm forum arkadaşların ve özellikle Adem hocamın görüşlerini öğrenmek istiyorum şu iki televizyon arasında kaldım lütfen görğşlerinizi paylaşırmısınız.
1)TCL 55P635 Ultra HD (4K)
2)TCL TV C728K - 4K QLED 100Hz lütfen değerli görüşlerinizi bekliyorum
3)TCL 55P615 Ultra HD
Günaydın, bu 3 modeli kıyaslamak doğru olmaz zira C728 ayrı klasman bir ürün ve bu listeye girerse elbette ki tercih edilmesi gereken model olur.

Geri
Üst Alt