Mehmet Z. Çevrimdışı

Mehmet Z.

Aktif Üye
13 Şub 2018
53
Abicim; IPS Cennetine falan mı düştüm acaba ben? :)

Ben seni dinleyip IPS alayım abicim.

Verdiğim seri no'lar içerisinde birbirinden farklı özellikleri olan var mı abicim? Yoksa hepsi standart mı? Mesela hepsi 211 anakart ve IPS panel ortaklığı mı veya başka farklar var mı?

Adem Helvacı Ado abicim; yukaridaki soruma ilaveten yaşadığım bir diyaloğu paylaşmak istiyorum:

Birkaç tane bayiden fiyat istedim ve 2200 Lira civarı fiyatlar verdi hepsi. Bunda sorun yok; zaten bayilerden ürün almamamız gerektiğini sen hep söylersin.

Asıl sorun adamın "internette o fiyata bulduklarınız revizyon üründür; daha önce iadesi yapılmış, tamir edilmiş; tekrar satışa sunulmuştur" demesiydi.

Ben de "seri no kontrolünden anlaşılır ürünün sıfır olup olmadığı sanırım" dedim sadece.

Ne diyorsun bu duruma? :)

cetjn Çevrimdışı

cetjn

Yeni Üye
3 Tem 2018
10
Merhaba, Adem Helvacı Ado PS4 Pro ve Lig TV için televizyon araştırması yapıyorum. Almayı planladığım TV Samsung 55NU8000. NU8000 8Bit+FRC, MU9000 10bit kullanıyormuş 8bit+FRC HDR oyunlarda 4K futbol maşlarında ne gibi sorunlar çıkartabilir bilgi verebilirseniz sevinirim.
Aradığım özellikler için aslında XF9005 almak isterdim ama çok pahalı, NU8000'i de bütçeyi zorlayıp alabilirim.

E Çevrimdışı

egeltar

Yeni Üye
30 Haz 2018
7
40
zam gelmeden tv olayını bitirebilseydik ne güzel olurdu :/
dahili uydu alıcılı, geçişleri ve stabil görüntülü bi fullhd bulamadım şöyle 48-55 inch arası, 2500 TL ye kadar... hatta daha ucuza da olur, bu da yeter sana derseniz.
smart tv ymiş, 4k ymış, sesmiş hiç aramıyorum. görüntüsü tatmin etse yeter, ne kadar gerçeğe yakın gözü yormayan olabilirse o kadar iyi ... (açı problemi de yok, karşıdan izleyeceğim)

Adem Helvacı Ado hocam bikaç seçenek sunsan ne güzel olur:)

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
hocam
49UJ630V vs 49UJ701V
istatistik farkı ile 701, demiştin, bu ne demek?

bir kere HDR ve 4K olsun istiyorum,
bunalr gibi HDR olup uygun fiyatlı ne var başka? Son y de var mı uygun fiyatlı HDr ?

philipste PUS 6262 yi gördüm ama ambilight'a boşuna para vermiş olucam çünkü TV köşede var arkada boşluk var duvar yok, ambilight pek de işe yaramaz öyle olursa değil mi?

Aslında benim düşüncem, UYGUN FİYAT devreye girdiğinde bazı şeylerden feragat etmiş gibi oluyoruz, O mantık tüketici kısmında da, üretici kısmında da var. Üretici, Tüketicinin böyle düşündüğünü bildiğinden, Tüketici ise Üreticinin böyle düşüneceğinden hareketle bu konuda zaten önyargılı ve/veya peşin hükümlü de diyebiliriz.

50'' JVC örneğinde olduğu gibi bizler dahi burada ''Aaabi 2000TL ye 4K ve bu özelliklerde tv almışsın o kadar da olur'' dedik.

Dedik ama bunu derken o hatanın orada olmasını haklı çıkartmak değildi amacımız.

Ben mesela sormuştum bir kardeşimize ve demiştim ki ''Tamam kardeş firma bunu hata kabul etti ve para iade kararı aldı, senin de 2K paranı iade etti, Şimdi ne olacak? O para ile ne alabileceksin bu özelliklerde?''

yani biz burada hatayı savunmuyoruz elbette lakin 2K ya üretilen tv de de olası bazı durumlar çıkıyor bunu her iki taraf da peşinen kabul ediyor kimse resmen deklere etmese de.

Bunları neden yazdım? Hem sizin isteklerinizi karşılayıp hem de uygun fiyatlı tv bulmak tabii ki öncelikli amacımız. Ancak hele ki dün yazdığım ZAM yazısından sonra (Bu gün o konunun devamı ikinci toplantımızda gündemdeydi) artık hem iyi mal hem de uygun fiyat biraz zor bulacağız gibi geliyor bana.

Size öncelikli tavsiyem, arayışınıza uygun ama ufak tefek fire veren ürün dahi olsa 8 inden önce almanız yönde olacaktır.

istatistik derken bizim kendi aramızdaki sohbetlerde dönen listeler, rakamsal sonuçlardan bahsetmiştim, bu konuda resmi bir yazı yok yani. :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
zam gelmeden tv olayını bitirebilseydik ne güzel olurdu :/
dahili uydu alıcılı, geçişleri ve stabil görüntülü bi fullhd bulamadım şöyle 48-55 inch arası, 2500 TL ye kadar... hatta daha ucuza da olur, bu da yeter sana derseniz.
smart tv ymiş, 4k ymış, sesmiş hiç aramıyorum. görüntüsü tatmin etse yeter, ne kadar gerçeğe yakın gözü yormayan olabilirse o kadar iyi ... (açı problemi de yok, karşıdan izleyeceğim)

Adem Helvacı Ado hocam bikaç seçenek sunsan ne güzel olur:)
48R6520 al rahat et kardeşim o kadar önerdim, o kadar aldırdım, kendim de kullanıyorum, şu ana kadar en ufak olumsuz geri dönüş almadım.

Aynı şekilde geniş açılı istersen 49R7020 bak.

Neden REGAL? sorusunun cevabı ise, sizin aradığınız özellikleri REGAL barındırıyorken, VESTEL ana markasına boşuna para ödememek için :ok

E Çevrimdışı

egeltar

Yeni Üye
30 Haz 2018
7
40
tamamdır Adem Helvacı Ado hocam, teşekkür ederim. bakalım buralarda bulabilirsem burdan ,yoksa netten uygun bi yerden bitireyim artık...

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Merhaba, Adem Helvacı Ado PS4 Pro ve Lig TV için televizyon araştırması yapıyorum. Almayı planladığım TV Samsung 55NU8000. NU8000 8Bit+FRC, MU9000 10bit kullanıyormuş 8bit+FRC HDR oyunlarda 4K futbol maşlarında ne gibi sorunlar çıkartabilir bilgi verebilirseniz sevinirim.
Aradığım özellikler için aslında XF9005 almak isterdim ama çok pahalı, NU8000'i de bütçeyi zorlayıp alabilirim.
Çok derin detayına inememekle birlikte NU8000 incelediğim ve cidden beğendiğim bir model. Ben TV konusunda SAMSUNG markasını severim, LG yi de severim, Biz tüketicilere uygun fiyatlı yüksek teknoloji ürünleri kim veriyorsa severim abi siz de seversiniz.

Sorun şu ki bu markalar maalesef marka değerini fazla yansıtıyorlar rakamlara. Bu doğrultuda ben 8Bit gerçek değere sahip bir paneli bulmuşsam sorun etmem.

Şöyle belirteyim, 8bit üzerini FRC ile telafi edip sahte 10 BİT yakalamasını sorun ediyorsam eğer bu tv nin, O zaman PQI değerinin 2500hz olmasını neden dert etmiyorum?

Veya şöyle değiştireyim, Eğer gerçek donanımsal yenileme hızı 100hz olan bir tv de yine de sahte yani fakerefreshrate oranı olmasını neden kabul ediyorum? Bunu kabul ediyorsam 8bit+FRC yi neden kabul etmiyorum?

Haydi başka bir soru gelsin o halde, gerçek donanımsal 100hz yetiyormu sizce? Evet yetmiyor, yetmediği için yazılımsal varyasyonlar ile gözümün algı zayıflığından faydalanan ve bu zaafımızı kullanan bilim adamlarının bu yazılımlar ile bizleri yanıltmasına izin veriyorsak 10bit yerine 8+FRC yi neden kabullenmeyeyim?

Diye kafada deli sorular üretiyorum ister istemez.

Bunun olması gerekeni 10bit ise ve 100hz ise, o zaman tüm tv lerini 10bit ve 100hz ile üret kardeşim o zaman???

İşte o öyle değil kardeşim, İş bir noktadan sonra tamamen ticari oyuna giriyor.

Aynen bir zamanlar dinamik kontrast oranında insanlarla dalga geçer gibi 1.00.000:1 yaptıkları gibi, tam rakamını hatırlamıyorum ama insan gözü bunu zaten oransal açıdan algılayamıyor ki sen onu 10.000.000 yapsan ne olur?

Şimdi bit değerleri ile sen 16,7 milyon yerine 1 milyar renk yap, bunu insanlara özellik olarak kakala ve paralşarını al, bu ürünü binler onbinlerce sattıktan sonra da ''Sayın tüketiciler isviçreli bilim adamlarımız buldu, insan gözü zaten 1 milyar rengi ayırt edemez, biz size bunu ayırt edebilici hale getiren HLG özellikli tv ler ürettik haydi şimdi bunları alın''

Sizce bunun adı nedir? (Ben yazmayayım şimdi)

M Çevrimdışı

mdnsari

Yeni Üye
2 Tem 2018
15
32
Adem Helvacı Ado, hocam panel konusuna da yazmıştım sizden yardım istiyorum seg 55scu9600 4K tvmin iç panelini oğlan kırdı bunu degistirsem maliyeti ne olur birde yeni TV ye çok para vermek istemiyorum axen AX49DIL023 veya seg 48scf7620 arasında hangisini önerirsiniz?

B Çevrimdışı

Blue Mavi

Yeni Üye
29 Haz 2018
12
46
Adem Helvacı Ado

Adem Bey, 3.5mlik kullanımda 720P/1080P içerik için forumda FHD önerilmişti.
Regal 48R6520F ile 55" olanın bir farkı var mı, sitesinde yazan haricinde? Mevcut üretimler IPS'e mi döndü?

Bunlardan ayrı olarak; bir süredir AVMlerde TVlere bakıyorum açıkçası benim bütçemin çok üstünde olan ürünlerde bile 4K harici görüntü varsa ki bu FHD ve 4K tvlerin ikisi için de geçerli, görüntülerde hep kusurlar görüyorum. Soldan sağa geçen mavi laser görüntüsü sırasında ışık hüzmesinin çevresinde hafif pikselli bulut ışığı dağılıyor gibi bu nedendir?

Beni asıl rahatsız eden ise harflerdeki bozulma, harfler kırtık kırtık bu Chroma ile mi ilgili? (4:4:4,4:2:2..) Yoksa görüntü üzerinde çalışan yazılım mı bunları bozuyor?

Son olarak; Regal için görüntü kalitesi için 48'de kalmak belirgin bir fark yaratır mı 55liğe göre?

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

egeltar

Yeni Üye
30 Haz 2018
7
40
Adem Helvacı Ado hocam tabii ki...gönül ister ki görerek alayım bi yerden, ama Sivasta zor. anakart ve panel durumu muamma olacak sanırım...:/

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado bey sanırım görmediniz,yardımcı olabilir misiniz acaba ?Birde ben tam anlamadım şimdi ailem ben yokken kabul etse sonra ben gelip test yapıp sıkıntı çıksa iade edemez miyiz ?Yada en iyi ben olduğum gün gelmelerini rica edeyim.

Kardeşim Selam;

Bunun bellekten olmsı şart değil, İnternet bağlantısı yapıp tarayıcıya veya arama motoruna veya direkt olarak youtube da panel test video yazsanız yüzlerce sonuç çıkar karşınıza.

Önemli olan paneli tüm salt renklerde tam ekran olarak görüp ölü piksel ışık sızması ve bulutlanma gibi problem olup olmadığını görmek.

Geelim sonra sorun çıkarsa ne olur sorunuzun cevabına, bu konu sadece 2 gün 3 gün konusu değil, 5 ay sonra da olabilir, 5 yıl sonra da olabilir bunun bir garantisi yok, ancak elbette ki yasal olarak da eskiden ilk 30 gündü şimdi ise ilk 180 gün boyunca arıza çıkan ürününüzde değişim talep etme hakkınız var, Tabi firmalar bu kurala ne kadar uyar o biraz tartışılır.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado

Adem Bey, 3.5mlik kullanımda 720P/1080P içerik için forumda FHD önerilmişti.
Regal 48R6520F ile 55" olanın bir farkı var mı, sitesinde yazan haricinde? Mevcut üretimler IPS'e mi döndü?

Bunlardan ayrı olarak; bir süredir AVMlerde TVlere bakıyorum açıkçası benim bütçemin çok üstünde olan ürünlerde bile 4K harici görüntü varsa ki bu FHD ve 4K tvlerin ikisi için de geçerli, görüntülerde hep kusurlar görüyorum. Soldan sağa geçen mavi laser görüntüsü sırasında ışık hüzmesinin çevresinde hafif pikselli bulut ışığı dağılıyor gibi bu nedendir?

Beni asıl rahatsız eden ise harflerdeki bozulma, harfler kırtık kırtık bu Chroma ile mi ilgili? (4:4:4,4:2:2..) Yoksa görüntü üzerinde çalışan yazılım mı bunları bozuyor.

Son olarak; Regal için görüntü kalitesi için 48'de kalmak belirgin bir fark yaratır mı 55liğe göre?

Selamlar;

En temel fark 55 üretimlerin IPS, 48 lerin ise VA olmasıdır.
bahsettiğiniz kusurlar zaten var olan kusurlar, bunları ne kadar farkedebildiğiniz önemli.

Buna paralel ekran boyutunun büyüklüğüne paralel hataların görülebilme olasılığı da yükseliyor.

3,5 m ortalamadan 48'' de 720P dir uygun görülen, 1080P daha ideal olur bu koşullarda.

İmzamda olduğu gibidir düşüncelerim, çok bariz kusurları saymazsak eğer, LCD panelde hata bulmak isterseniz, marka model farketmeksizin bulursunuz :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Ado abicim; yukaridaki soruma ilaveten yaşadığım bir diyaloğu paylaşmak istiyorum:

Birkaç tane bayiden fiyat istedim ve 2200 Lira civarı fiyatlar verdi hepsi. Bunda sorun yok; zaten bayilerden ürün almamamız gerektiğini sen hep söylersin.

Asıl sorun adamın "internette o fiyata bulduklarınız revizyon üründür; daha önce iadesi yapılmış, tamir edilmiş; tekrar satışa sunulmuştur" demesiydi.

Ben de "seri no kontrolünden anlaşılır ürünün sıfır olup olmadığı sanırım" dedim sadece.

Ne diyorsun bu duruma? :)

Ben ne bayiler gördüm tüketiciler güvendiği için sorgulanmayan ama revizyon ürün satan, o önce onlardan bahsetsin :kiskis

Arkadaşlar Rezviyon ürünler elbette var. Elbette ki X nedenle değişim olan tv ler fabrikada sıfırlanıp sorunu giderilip aynen yeni imalat gibi aynı bantlardan çıkış yapıp satışa sunulur ancak tek bir farkı vardır ki eski seri numaraları yani halk tabiri ile TC KİMLİK numaraları öldürülür. Yeni Seri numarası basılır zira o tv gerçekten sıfır üründür.

Revziyon ürünler ile Özürlü ürünleri birbirine karıştırmamak lazım onu da arada belirtmek isterim.

Gelelim bu revizyonların nerede satıldığına, Outlet mağazalar, yetkili Mağazalar, yetkisiz Mağazalar; İnternet Mağazaları, Bakkallar, marketler.

Yani bunun bir ayırımı yok her yerde satılabilir, tek önemli olanı rev ürün olduğu tüketiciye söylenmelidir zira rev ürünlerin fiyatları (NORMALDE) diğerlerinden yine de düşük satılır hak geçmesin diye (En azından fabrikadan ucuz çıkıyor ama arada bunu artniyete çevirenler oluyor)

Diyeceğim o ki kardeşim, O kardeşimize selam söyle, Az daha dersine çalışması lazım :ok

Geri
Üst Alt