TCL 55C728G Kullanıcı Deneyimleri

A Çevrimdışı

ahmedo38

Yeni Üye
9 Kas 2022
26
34
8.000TL ye satılan L1 lisanslı 55'' UHD ve CSOT panel ile üretilmiş ONVO yanında bir dönem 16.000tl ye satılan Google Android 120hz Quantum panel 55''UHD CSOT panel ile satılan 728 i yan yana izleyen ve halen izliyor olan birisi olarak diyorum ki kesinlikle değer.

FAKAT!!

Beklentiniz zaten yüksek değilse, 120hz ile benim işim olmaz diyorsanız, Göstersin yeter mantığındaysanız 728 için bu parayı heba etmenin kesinlikle anlamı yok.
Aldım Adem Helvacı Adem Helvacı abi. 11999 liraya 3 yılda uzamış garanti yaptırdım 1200 liraya (inşallah işe yarayan bir şeydir) servis ürünü mağazadan alıp eve getirip kuracakmış

E Çevrimdışı

eagle58

Yeni Üye
12 Kas 2022
6
44
IMG_1018.jpg
IMG_1020d68986382a1d2a45.jpg
IMG_1022.jpg
IMG_1023.jpg
IMG_1024.jpg

AYS_0050.jpg
AYS_0051.jpg

55C728 modelini vatandan çarşamba aldım, perşembe teslim edildi, bugün kurulum yapıldı. Adem hocamın o kadar videosunu seyrediyoruz. Ben de elimden geldiği kadar bu tv hakkında görüşlerimi bildireyim dedim.

Ekran fotoğraflarını ekledim. İzlenimlerimi sizinle paylaşayım.

Ölü pixel yok, gelen servis(Sivas Samsung Servisi) Bu panellerde genelde ölü pixel çıkmadığını söyledi.

Köşelerde hafif kararma var. Bulutlanma durumu aşırı değil. İnsan gözü Fotoğraftaki kadar da görmüyor. Neredeyse dalgasız gibi. Bu beni memnun etti. 4k videolarda görüntü kalitesi tatminkar.

İşletim sistemi ve smart özellikleri oldukça akıcı ve hızlı.

Gelelim eleştirilere...

Siyah kalitesi vasat, siyahtan çok füme diyebilirim,

Ekran parlaklığı (330 nits) kullanımda engel değil, karanlık kalmıyor ama canlı da durmuyor. Qled bir tv de renklerin daha canlı olmasını beklerdim. 8 yıllık Eski tvim(46PFL8008K (450 nits)) de renkler çok daha canlıydı.

Upscaling başarılı bulmadım ki en çok benim memnun etmeyen yönü de bu. 4k görüntüler haliyle keskin ve güzel ancak günlük kullanımda ne 4K ne de hdr görüntü seyrediyoruz. Daha düşük 1080p lik görüntüler dahi bulanık, hele insan yüzleri yağlı boya tablosuna çeviriyor. Daha düşük çözünürlüklü videolardan bahsetmiyorum bile.

Sesi oldukça gür ve dolby atmos u hissettiriyor ancak basları başarısız buldum. Gür ama vasat kalite bir ses sistemine sahip diyebilirim.

Plastik ve malzeme kalitesi de yine vasat seviyede.

Bu eleştirileri yaparken eski TV im ile kıyasladığım için eksikliklerini belirttim. 46PFL8008K eski tv im malzeme kalitesi olarak çok daha kaliteli(direk dokunduğunuzda farkediyorsunuz), normal tv yayınlarında da çok daha iyi bir görüntü kalitesine, daha doygun bas seslere sahipti. Bu sebeple açıkçası beklentimi karşılamadı. Geçen yıl kardeşime samsung TU8500 almıştım. Ne Qled ne de 100/120 Hz. Ama onun görüntü kalitesi(renkler, siyah kalitesi, keskinlik) bu tv den çok daha iyi. Bu bende biraz hayal kırıklığı yarattı.

Son düzenleme:
W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,660
Teşekkür ediyorum hocam. Elimden geldiği kadar bilgi vermeye çalıştım. İnşallah yazılım gücellemesi ile upscaling düzelir.
Guncelleme değilde. Tcl renk algoritmasıni iyi yapamaz. Menüde biraz bu ayarları kendin yaparsın. Dinamik kontrast. Işık vb. Kapat. Keskinlik için. Siyah kare eklemeyi biraz artır. Satır işlemeyi bu biraz artırır. Ton eslemeyi açarsın bu biraz ayrıntıları vurgular. Menüden biraz ayar yap. Film modu daha dengeli bir moddur.

J Çevrimdışı

JackHaL

Yeni Üye
2 Eki 2022
16
31
Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş. Bir şey soracağım. Tv görüntülerinden bir önceki görüntü olan siyah fotoda orta kısımda koyuluk bazı yerlerde ise beyazlık var. Bu fotoğraf çekimi ile mi alakalı yoksa bu durum mevcut mu? Bende de aynı şey var. Genel birşey mi bu acaba?

Moderatör tarafında düzenlendi:
E Çevrimdışı

eagle58

Yeni Üye
12 Kas 2022
6
44
Ürün 55 inç olduğu için hatalar daha belirgin gözükür.
İzleme mesafesini artırarak bu sorun biraz çözülebilir.
İzleme mesafem 4m civarı. Normal seyretmede ciddi bir sorun yok. Yeni TV alınca test etmek için haliyle yakından ve farklı çözünürlüklerde videolar ile test ediyoruz. Upscaling de TV algoritması şu an için maalesef başarısız.

Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş. Bir şey soracağım. Tv görüntülerinden bir önceki görüntü olan siyah fotoda orta kısımda koyuluk bazı yerlerde ise beyazlık var. Bu fotoğraf çekimi ile mi alakalı yoksa bu durum mevcut mu? Bende de aynı şey var. Genel birşey mi bu acaba?
Bulutlanma olayı genel ve oled hariç neredeyse bütün TV lerde olan bir şey. Bu konuda Çok çok daha beter paneller gördüğüm için bu bana gelen panel iyi denilebilir.
Tabi fotoğraf makinesinin çektiği ile insan gözü farklı görüyor. Benim gördüğüm bulutlanma yok gibi birşey. Full siyah sahnelerde özellikle dikkat edilirse, fotoğrafta açık renk olan bölgelerde hafif bir ton farkı görülüyor.

J Çevrimdışı

JackHaL

Yeni Üye
2 Eki 2022
16
31
İzleme mesafem 4m civarı. Normal seyretmede ciddi bir sorun yok. Yeni TV alınca test etmek için haliyle yakından ve farklı çözünürlüklerde videolar ile test ediyoruz. Upscaling de TV algoritması şu an için maalesef başarısız.

Bulutlanma olayı genel ve oled hariç neredeyse bütün TV lerde olan bir şey. Bu konuda Çok çok daha beter paneller gördüğüm için bu bana gelen panel iyi denilebilir.
Tabi fotoğraf makinesinin çektiği ile insan gözü farklı görüyor. Benim gördüğüm bulutlanma yok gibi birşey. Full siyah sahnelerde özellikle dikkat edilirse, fotoğrafta açık renk olan bölgelerde hafif bir ton farkı görülüyor.
Anladım teşekkür ederim. Ben normal bir durum olduğunu bilmiyordum açıkçası. Genelde karanlık sahnelerde fark ediliyor değil mi?

E Çevrimdışı

eagle58

Yeni Üye
12 Kas 2022
6
44
Anladım teşekkür ederim. Ben normal bir durum olduğunu bilmiyordum açıkçası. Genelde karanlık sahnelerde fark ediliyor değil mi?
Hem sahne karanlık olacak hem de oda(ışıklar kapalı) Full karanlık ortamda ancak farkediliyor. Benim daha önceki tv imde ambilight(tv arkası led) vardı ve o şekilde loş bir ışık ortamında film seyrediyordum. Bu da ekranın kusurlarını biraz daha kapatıyordu. Şimdi bu tv ye de sonradan takılan tv arkası led sipariş ettim. Bakalım nasıl olacak.

J Çevrimdışı

JackHaL

Yeni Üye
2 Eki 2022
16
31
Hem sahne karanlık olacak hem de oda(ışıklar kapalı) Full karanlık ortamda ancak farkediliyor. Benim daha önceki tv imde ambilight(tv arkası led) vardı ve o şekilde loş bir ışık ortamında film seyrediyordum. Bu da ekranın kusurlarını biraz daha kapatıyordu. Şimdi bu tv ye de sonradan takılan tv arkası led sipariş ettim. Bakalım nasıl olacak.
Bu da benim tv'deki durum. Tv kanalları izlerken, oyun oynarken farkedilmiyor. Dediğim gibi ancak karanlık sahnelerde geçin sırasında farkediliyor. Sanırım normal ??
IMG_20221002_004349_1a3a6186320abe9d1.jpg
IMG_20221002_003010600b2194c64db69f.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,658
TV yayınlarının bitrate seviyesi rezalet, öyle bir yükseltmeyi TV donanımlarından beklemeyin bence.

Geri
Üst Alt