Sinovac vs Biontech - Hangi aşı ? Anket İçerir

Sinovac mı ? Biontech mi ? Hangi Aşıyı Olurdunuz ?

• Sinovac ( Çin ) inaktif aşı

• Biontech ( Almanya - Abd ) mnra aşı

• Diğer aşılardan

• Hiçbir aşıyı yaptırmam

• Aşı olsun da ne olursa olsun

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Aslında ben biraz da bu noktaya dikkat çekmek istiyorum ama yanlış anlaşılıyor. Canan Karatay söyledi bunu ama kadını linç ettiler. Korona da bir tür grip ve sürekli mutasyona uğruyor. Virüs kendini evirdikçe aşılar etkisiz hale gelecek. Her mutasyona karşı tek tek aşı geliştirmeniz gerekir ki bu mümkün değil.

Normal grip için de aşı çıkarmışlardı fakat hiçbir işe yaramıyor, yaraması da mümkün değil. Çünkü binlerce çeşit grip virüsü var hangi birine aşı geliştireceksiniz. Örneğin atıyorum bu sene piyasaya çıkarılan normal grip aşısı 3-4 yıl önce saptanmış grip virüsleri için geliştirilir. Aşı hep geriden gelir, virüs her zaman ilerdedir. Virüsün kendini kopyalama ve evrilme hızına aşı yetiştirmeniz mümkün değil. Grip aşısı çıkınca dünyada grip kalktı mı kardeşim, hayır.

Dün delta varyantı vardı, bugün mu varyantı var yarın başka varyantlar çıkacak. Sizin olduğunuz aşı dünün varyantlarına karşı koruyucu olacak belki ama virüs kendini sürekli güncellediği için yeni çıkan varyantlara karşı tekrar aşı vurulmanızı isteyecekler.

Bakın tekrar altını çiziyorum; ben aşı olmayın demiyorum olun tabi ki. Ama aşı olmak istemeyen insanlara da saygı duyun. Kimse karşıdakinin neler yaşadığını, başından neler geçtiğini bilmiyor. Ayrıca şu ortamda farklı düşünse dahi hiçbir hekim çıkıp da kolay kolay aşı hakkında olumsuz açıklamalar yapamaz.

Bir anket açılmış ve ben sadece kendi fikrimi söylüyorum. Sen farklı düşünebilirsin, bu gayet normal.
yazınızda o kadar çok yanlış var ki, hangi birini düzeltelim? üstelik sıradan bir vatandaşım ben. bir de tıp konusunda eğitimim olsa , size ne yapardım, ne derdim, tahmin edemiyorum.
en basit bilgi, covid-19 a genel ismini veren corona (taç) kısmını tanıtacak aşılar yapılıyor. varyant çıksa bile dikenler, taçlar aynen duruyor falan filan.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
yazınızda o kadar çok yanlış var ki, hangi birini düzeltelim? üstelik sıradan bir vatandaşım ben. bir de tıp konusunda eğitimim olsa , size ne yapardım, ne derdim, tahmin edemiyorum.
en basit bilgi, covid-19 a genel ismini veren corona (taç) kısmını tanıtacak aşılar yapılıyor. varyant çıksa bile dikenler, taçlar aynen duruyor falan filan.

Ben de basit bir vatandaşım, buraya yorum yapanların belki de hepsi gibi. Zaten burası tavsiye forumu, tıp forumu değil ki. Varyant ile dikenin taçın ne alakası var gerçekten hiç anlamadım. Mesela yazımın neresinde yanlış var buyrun açıklayın.

Ben son yorumumda Canan Karatay'ın aşı hakkındaki düşüncelerini baz aldım. Kendisini çok sevmem ama her zaman saygı duymuşumdur. Aşağıdaki kariyere sahip biri hakkında zaten saygı duymaktan başka yapabileceğim bir şey yok. Aşı kendisinin alanı mı derseniz evet değil. Ama sonuçta çift anadal yapmış bir hekimden bahsediyoruz.

'' Kardiyoloji profesörü. Tam adı Canan Efendigil Karatay'dır. 1943 yılında Elazığ’da doğdu. 1961 yılında Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nden, 1967 yılında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde iç hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamladıktan sonra, İngiliz hükümeti bursu ile Liverpool Regional Cardiac Center’da kardiyoloji alanında uzmanlık eğitimine başladı.

1974-1976 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tedavi Kliniği’nde baş asistan olarak çalıştı. Bu sırada Türkiye’de bir kardiyolog olarak (cerrahi yardım almaksızın) bir ilki gerçekleştirdi. Kalıcı ve geçici kalp pili implantasyonu tekniğini başarıyla uyguladı. Koroner Yoğun Bakım’da ‘Vena Subklavya Ponksiyon’ tekniğini yerleştirdi.

1976-1978 yılları arasında, Güney Afrika Cape Town Üniversitesi Groote Schuur Hastanesi’nde, dünyada ilk kez kalp nakli ameliyatını gerçekleştirmiş olan Christian Barnarnd’ın ekibinde çalışarak, doçentlik tezini kalp nakli yapılmış olan hastalar üzerinde gerçekleştirdi ve 1979 yılında doçent oldu.

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde, Cape Town’da eğitimini görmüş olduğu (şu anda ülkemizde yaygın bir şekilde uygulanmakta olan) ‘femoral arter’ yolu kullanılarak yapılan koroner anjiyografi tekniğini (Judgkin tekniği) yine ilk kez ülkemizde uyguladı ve bu uygulamayı ülkemize yerleştirdi. 1987-1995 yılları arasında State University of New York Health Science’de kalp hastalıkları alanlarında araştırmalar yaptı.

1995-1997 yılları arasında Gaziantep ve İstanbul’daki birçok özel hastanede, ‘koroner yoğun bakım’ ve ‘koroner anjiyografi laboratuvarları’nı kurdu. 1997-2002 yılları arasında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2002-2006 yılları arasında da Kadir Has Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

2006-2010 yılları arasında Türkiye’de ilk ve tek sağlık üniversitesi olan İstanbul Bilim Üniversitesi’nde rektörlük yaptı. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Ana Bilim Dalları’nda öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. ''

Son düzenleme:
gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Ben de basit bir vatandaşım, buraya yorum yapanların belki de hepsi gibi. Zaten burası tavsiye forumu, tıp forumu değil ki. Varyant ile dikenin taçın ne alakası var gerçekten hiç anlamadım. Mesela yazımın neresinde yanlış var buyrun açıklayın.
burası forum dediğiniz gibi. benim o kadar çok yanlışı düzeltecek zamanım yok. gerçekten.
corona (taç) virüsünün dış tarafında diken, taç , başak vb. bir sürü ismi olan bir kısım var. aşılar bu kısmın taklidinin yapılmasını ve vücut bağışıklığının, gerçekten virüsle karşılaşmış gibi harekete geçip, antikor üretmesini sağlıyor. nokta.net

alfa, beta, delta, ...mu falan hepsinde aynı kısım var. yapısal değişiklik gösteren, antikorlardan kaçabilen varyant çıkarsa, zaten yazacak bir şey kalmaz.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,290
39
burası forum dediğiniz gibi. benim o kadar çok yanlışı düzeltecek zamanım yok. gerçekten.
corona (taç) virüsünün dış tarafında diken, taç , başak vb. bir sürü ismi olan bir kısım var. aşılar bu kısmın taklidinin yapılmasını ve vücut bağışıklığının, gerçekten virüsle karşılaşmış gibi harekete geçip, antikor üretmesini sağlıyor. nokta.net

alfa, beta, delta, ...mu falan hepsinde aynı kısım var. yapısal değişiklik gösteren, antikorlardan kaçabilen varyant çıkarsa, zaten yazacak bir şey kalmaz.
Kusura bakmayın ama bu konuda yanlış bilgilendirilme yapılmış size. Bahsettiğiniz taç kısmı virüsün sadece dış katmanını oluşturuyor. Hatta ilk virüs vakaları çıktığında Ortunç Erbaş çıkıp insanlara sirke ile gargara yapmayı tavsiye etmişti. Daha sonra Prof. Dr. Mehmet Ceylan sirke ile ilgili açıklama yaptı. Virüsün dış katmanının yağ tabakasından oluştuğunu ve sirkenin etki etmediğini söyledi.

Sonuç olarak, aşılar virüsün dış katmanını taklit ederek çalışmaz, en azından benim bilgim bu yönde. Hele MRNA aşılarının çalışma şekli çok daha farklı, hücre duvarına sinyal göndererek fonksiyon gösterirler.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
her sene gripten veya ona bağlı gelişen başka hastalıklardan bir sürü insan ölüyor kimsenin umrunda olmuyordu.ne hikmetse bu corana baş tacımız oldu dükkanlar kapandı millet battı yasaklar oldu yani yer yerinden oynadı nedeni hastalıkmı yoksa altında başka şeylermi var aklımda deli sorular olmaya başladı.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
yaw beyler bir karar verin bu illetin tam adı nedir veya bu bir hastalıkmı dır yoksa nedir:deli1

Canan hocaya kalırsak valla işimiz iş yani
ona göre hastalık da yok,hasta insan hiç yok!

ayrıca ne aşısı yaw,onu ye bunu iç şunu da fazla ye bunu da ye hiç korkma
kolesterol 1500 olmuş salla gitsin onu da,benim de bak kolesterol zaten 500

bir diğer tarikatçı çıkar abi bunu yiyin şunu da üzerine için ne corona ne grip hiç bir şeyiniz kalmaz
deyip sallıyor kanallar da:haha

ülen memleket de herkes uzman-doktor olmuş be!
abi o zaman kapatın şu TIP fakültelerini,ne gerek var millet 6 sene kafa patlatıyor!
onun yerine git "Baharatçı" da 3 sene çalış;olursun harbiden uzman-doktor!

Maranki denen sallamacı çıkar,macun tavsiyesi reklamın da boy göterir
abi macuna bakarmısınız yaw;kolesterola iyi geliyor,yetmedi damar da açıyor sonra
prostata da iyi geliyor(ne alaka ise!)yetmedi cinsel güce süper yarıyor!(hastir ülen)
herif sayıyor sayıyor bitmiyor ülen macun dediğin meret neymiş yahu her bir derde
deva imiş kaşıkla gitsin!

maalesef memleket de durum aynen böyle dir!

Boğaza köprü ilk yapıldığın da birileri yaw köprüye ne gerek var,""bombalarız"" bile demişlerdi!
sonrada bunu kim yapmış yaw Allah ondan razı olsun diyen bir milletiz biz

Aşı filan hikaye,bence hiç kimse olmasın,yazık devletin bunca parasına milleti aşılayacağım diye
mıçını yırtıyor,baba git işine yaw,aşıya para verme,onun yerine örneğin herkese "paça çorbası"
dağıtın Ramazan çadırları kurarak,böylece çok daha hayırlı bir iş yaparsınız,aşı bizi bozar abi yaw:haha

TIP fakültelerini de kapatın,nasılsa herkes her bir şeyi bu anlamda çok iyi biliyor,hatta Hasateneleri de
kapatın olsun bitsin toptan temizlik anasını satayım

Ben 2 doz Sinovac+2 doz da Biontech oldum bu arada,ülen aşı manyağı oldum gitti:mutlu
bu meret beni 3 gün hasta ediyor bu arada,kolum filan ağrıyor,bana çok sert geldi, yaw

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,976
albanez hocanın bütün herşeyine katılıyordum fakat aşı için yzadığı yazıya gram katılmıyorum.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Seyehat etmeseler de talep etmeleri yeterli. O yüzden o çıkıyor. Yani gitme gibi bir ihtimali olan talep eder. Sistem açılır yaptırabilir. İsterseniz yaptırabilirsiniz. Burada yapılıp yapılmaması tamamen sizin isteğinize bağlı. Yani gitmesenizde yaptırabilirsiniz. Bakanlık buna bir kısıtlama getirmemiş.
3 doz aşılıların bile virüse yakalandığını duyuyoruz. Bundan dolayı yaptırsınlar diye düşündüm, arkadaşları ve tanıdıklar yaptırmışlar. Haftaya talep oluşturacağım.

blaki Çevrimdışı

blaki 

Süper Üye
18 Eyl 2018
510
3 doz aşılıların bile virüse yakalandığını duyuyoruz. Bundan dolayı yaptırsınlar diye düşündüm, arkadaşları ve tanıdıklar yaptırmışlar. Haftaya talep oluşturacağım.
Zaten aşı vurulan hastalığa yakalanmıyacak diye birşey hiçbir zaman söylenmedi. Sadece hastalığı daha hafif geçirmenizi sağlıyor deniliyor. Fakat diğer yandan da aşılar vatyantları ortaya çıkarıyor da deniliyor. Geçen hafta 3 doz aşı vurulan tanıdığım. 3. dozdan sonra bulaşan korona virüs sonuçunda kalp krizinden öldü.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Zaten aşı vurulan hastalığa yakalanmıyacak diye birşey hiçbir zaman söylenmedi. Sadece hastalığı daha hafif geçirmenizi sağlıyor deniliyor. Fakat diğer yandan da aşılar vatyantları ortaya çıkarıyor da deniliyor. Geçen hafta 3 doz aşı vurulan tanıdığım. 3. dozdan sonra bulaşan korona virüs sonuçunda kalp krizinden öldü.
Aynen öyle. Komşumuz sıfır belirti ile evde geçirdi, temaslı olmasa test yapılmasa o da bilmeyecekti virüsü taşıdığını. Aşı yapılsa bile günlük yaşama dikkat edilmesi gerekiyor. Allah rahmet eylesin, bu virüsün kimde ne yapacağı belli değil şahsen aşı yaptırmaya sıcak bakıyorum.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Samurai Unforgotten,
Kusura bakmayın ama bu konuda yanlış bilgilendirilme yapılmış size. Bahsettiğiniz taç kısmı virüsün sadece dış katmanını oluşturuyor. Hatta ilk virüs vakaları çıktığında Ortunç Erbaş çıkıp insanlara sirke ile gargara yapmayı tavsiye etmişti. Daha sonra Prof. Dr. Mehmet Ceylan sirke ile ilgili açıklama yaptı. Virüsün dış katmanının yağ tabakasından oluştuğunu ve sirkenin etki etmediğini söyledi.

Sonuç olarak, aşılar virüsün dış katmanını taklit ederek çalışmaz, en azından benim bilgim bu yönde. Hele MRNA aşılarının çalışma şekli çok daha farklı, hücre duvarına sinyal göndererek fonksiyon gösterirler.
"Enjeksiyondan sonra aşı parçacıkları hücrelere çarparak ve onlarla kaynaşarak mRNA'yı hücre içerisinde serbest bırakır. Hücrenin molekülleri bu kod dizilimini okur ve spike proteini (diken proteini- başak proteini) üretir. Aşının mRNA'sı sonunda hücre tarafından yok edilir ve herhangi bir kalıcı iz bırakmaz."

"Başak proteinlerinden bazıları hücre yüzeyine giden ve uçlarını dışarı çıkaran sivri uçlar oluşturur. Aşılanan hücreler ayrıca bazı proteinleri yüzeylerinde bulunan parçalara ayırır. Daha sonra bu çıkıntılı sivri uçlar ve dikenli protein parçaları bağışıklık sistemimiz tarafından tanınabilir."

"Antikorlar, koronavirüs sivri uçlarına (spike) takılabilir, virüsü imha için işaretleyebilir ve sivri uçların diğer hücrelere yapışmasını engelleyerek enfeksiyonu önleyebilir."

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Edit: yazdıklarım fazla gereksiz boş olduğu için
Sildim hiç gerek yok aşı tarşıtmasına
Keyfe keder olan olur olmayan olmaz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Edit: yanlış olmuş düzenleme kazası

Moderatör tarafında düzenlendi:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri