Netflix ücretlerine zam

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Amazon Prime'ın olayı başka. Amazon parayı başka yerlerden kırıyor (Bilmeyenler için: Amazon.com.tr diye sanal mağazaları var, envai çeşit ürün var. Prime olunca kargo bedava oluyor falan). 7,90 TL olayını rekabette bir unsur olarak kullanıyor. Değeri o değil yani. Netflix'in tek işi belli.

Kaldı ki, bir adamın firmanın kendine göre bir nedenle bir malı zararına vermesi diğerlerine emsal olamaz. Salt 7.90 tl (kdv vb dahil) bu işin yürümeyeceğini akıllı ve iyi niyetli herkes bilir. Ölücülüğün alemi yok bence.

Amazon da yarın prime ücretini 12 lira yapsın mesela, adım gibi eminim burası dahil her yerde bağıranlar çıkar: ooo %55 zam olmuş, fahiş bu, enflasyon %12.

Herkesin başından benzer bir durum mutlaka geçmiştir. Birine bir süre bedava bir şey yapın ya da verin, onu hakkı kabul eder. Sonraları para isteyince ya da bırakınca kötü olursunuz. Bu işler de biraz o misal. Ucuz veriyorlar, normale yaklaşınca birden tepki. Baştan normal verseler de ak kara belli olsa.

ya kimse alınmasın lütfen. Hem açız, hem ölücüyüz, hep kendimizi düşünüyoruz. Mantık insaf izan yok. galiba bu yüzden burnumuz kurtulmuyor.
Ben kendi adıma dediğin hiçbir tanımlamayı kabul etmiyorum ne ölücüyüm ne açım, amazon un ne olduğunu dünya biliyor istese netflix i de satın alır, benim itirazım fiyata değil çifte standarta Avrupa'da sadece 1 euro fiyat artışı oldu yani 15 küsurdan 16 küsura çıktı, bizde ise sırayla %50, %41 ve %33 oranında zam yapıldı. İçine siniyor mu 480 p tek ekran için 27 lira vermek

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
TV Vestel evet. mb130 mu bilmiyorum ama kumanda da prime tuşu var. mantıken 4k desteği olmalı ama vestel bu işte :)

tv yi ilk aldığımda amazon tuşunu görünce ülkede amazon yok ki ne işime yarayacak demiştim. ama gene aynı tepki. vestel bu işte :)
Ben uzun bir görüşme yaptım prime ile ben xbox üzerinden izlediğim halde vestel 4k desteği yok dediler ama burada 4k izleyen arkadaşlarım var, sanıyorum sizin için 4k aktif etmek mümkün olabilir.

devrimeren Çevrimdışı

devrimeren 

Aktif Üye
1 Mar 2019
279
Amazon Prime'ın olayı başka. Amazon parayı başka yerlerden kırıyor (Bilmeyenler için: Amazon.com.tr diye sanal mağazaları var, envai çeşit ürün var. Prime olunca kargo bedava oluyor falan). 7,90 TL olayını rekabette bir unsur olarak kullanıyor. Değeri o değil yani. Netflix'in tek işi belli.

Kaldı ki, bir adamın firmanın kendine göre bir nedenle bir malı zararına vermesi diğerlerine emsal olamaz. Salt 7.90 tl (kdv vb dahil) bu işin yürümeyeceğini akıllı ve iyi niyetli herkes bilir. Ölücülüğün alemi yok bence.

Amazon da yarın prime ücretini 12 lira yapsın mesela, adım gibi eminim burası dahil her yerde bağıranlar çıkar: ooo %55 zam olmuş, fahiş bu, enflasyon %12.

Herkesin başından benzer bir durum mutlaka geçmiştir. Birine bir süre bedava bir şey yapın ya da verin, onu hakkı kabul eder. Sonraları para isteyince ya da bırakınca kötü olursunuz. Bu işler de biraz o misal. Ucuz veriyorlar, normale yaklaşınca birden tepki. Baştan normal verseler de ak kara belli olsa.

ya kimse alınmasın lütfen. Hem açız, hem ölücüyüz, hep kendimizi düşünüyoruz. Mantık insaf izan yok. galiba bu yüzden burnumuz kurtulmuyor.
Herkesi zan altında bırakıp yakıştırma yapmaya gerek yok. Kaç oldu bunu yapıyorsun artık yapma bence. Burada ki olay belli. Kendilerini tanıtana kadar düşük fiyat çekiyorlar ve popüler oldukça zammı geçiriyorlar. Kimse zararına iş yapmaz. Başka iş yapıyor olsa bile bu işin bir hesabı var. O kadar yatırım yapacaklar ama zararına iş yapacaklar. Senin dediğin zararına satış değil sürümden kazanmak olur ancak. Az kazanırsın ama çok satarsın.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Alım gücüne bakacaksak oturup tüplü tv'den açık kanal seyredelim, netflix vb ne haddimize? Alım gücü genel olarak adamın derdi suçu sorunu değil, neticede bu işin hemen hemen tüm maliyeti kendi ülkesinden yahut gelişmiş ülkelerden.

Yurtdışına ürün satıyoruz. Amerikalısı Avrupalısı adam gibi anlaşmasını yapıp tıkır tıkır parasını ödeyip dertsiz tasasız zahmetsiz malını alıyor. Bizim gibi yahut daha fakir ülkelerde ise her türlü çakallık, ekstra vergi bürokrasi prosedür vb var. Aldığı diğerinin %1'i kadar ama bir havalar. Neticede gelişmiş ülkelerden fazlaya tüketiyor fakir ülkeler. Bunlar yıllardır gözlemlediğim ve bizzat içinde olduğum şeyler.

Oturun Netflix bilançosuna bakın. Göreceksiniz ki adamlar bizim devlet ile kıyaslanmayacak kadar az para kazanıyorlar. (Netflix ücretine %18 kdv ve miktarını bilmediğim dijital bilmemne vergisi dahil).

Arabada telefonda da elin gavuru bizim devlet ve aracılar-satıcılar kadar kazanmıyor. Neyse işte uzar gider bu hikaye.
Alım gücü benim sorunum, adamın niye sorunu olsun. Tabii ki alım gücüme bakacağım. Ben cebimden çıkana bakıyorum, adamda cebine girene. Netflix gibi uluslararası firmaların zarar edecekleri bir pazara girme gibi bir durumları olmaz, adam fizibilitesini yapmadan adım atmaz, zarar etmiyor ki hizmet vermeye devam ediyor. Zaten Türkiye'ye özel içerik üretilmiyor, 60-70 milyon abonesi olan ABD'den, 30 milyon abonesi olan Avrupa'dan paralarını kazanıyorlar, mevcut içerikleri de bize sunuyorlar. Öyle bir anlattın ki olayı, sanırsın adamların hali vahim, bitik, battı batacaklar ?

burada benim anlatmak istediğim mevzu şuydu; netflix ücretleri çok ucuz, bedava izliyoruz falan değil, ben ülke şartlarına göre değerlendirilmesi gerektiğini savunuyorum, yani 3000 EUR ortalama asgari ücreti olan bir ülke ile 300 EUR asgari ücreti olan bir ülke aynı fiyata izleyecek değil, ama olay netflixin bilançosuna nasıl geldi onu anlamadım:)

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Söylediklerim gayet açık, adamlar dünyada en ucuz bizde, fiyat azıcık yukarı çıkınca hemen absürt tepkiler geliyor. Keşke başka konularda da bu kadar hassas olsak.

Valla arkadaşlar kimse kimsenin malına fiyatına pazarlama politikasına karışamaz, hele de keyfi bir ürün ise. Neticede serbest piyasa. İşimize gelmiyorsa almayız olur biter. Eskiden Netflix mi vardı?

Avrupa'da 1 euro arttı bizde şu kadar yüzde diye şikayet edenlere. Gel seni 50 lira aylık maaşla başlatalım, her sene de %100 zam yapacağız. Eminim çok mutlu olursun. Herkese %12, sana %100 zam çok güzel değil mi?

Rakamların, yüzdelerin tek başına anlamı yoktur. Onları makul ve mantıklı anlamak yorumlamak gerekir.

Ne demek istediğim artık anlaşılmıştır umarım.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Alım gücü benim sorunum, adamın niye sorunu olsun. Tabii ki alım gücüme bakacağım. Ben cebimden çıkana bakıyorum, adamda cebine girene. Netflix gibi uluslararası firmaların zarar edecekleri bir pazara girme gibi bir durumları olmaz, adam fizibilitesini yapmadan adım atmaz, zarar etmiyor ki hizmet vermeye devam ediyor. Zaten Türkiye'ye özel içerik üretilmiyor, 60-70 milyon abonesi olan ABD'den, 30 milyon abonesi olan Avrupa'dan paralarını kazanıyorlar, mevcut içerikleri de bize sunuyorlar. Öyle bir anlattın ki olayı, sanırsın adamların hali vahim, bitik, battı batacaklar ?

burada benim anlatmak istediğim mevzu şuydu; netflix ücretleri çok ucuz, bedava izliyoruz falan değil, ben ülke şartlarına göre değerlendirilmesi gerektiğini savunuyorum, yani 3000 EUR ortalama asgari ücreti olan bir ülke ile 300 EUR asgari ücreti olan bir ülke aynı fiyata izleyecek değil, ama olay netflixin bilançosuna nasıl geldi onu anlamadım:)

Hocam Apple çok iyi kazanıyor, kasada keş 200 milyar dolar da var Koymaz onlara, alım gücümüze acıyıp 75 dolara iphone versinler olur mu? :) Sevdim bu işi.

Gerçi yine yaranamazlar. 150 dolara çıkınca yine kıyamet kopar.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Söylediklerim gayet açık, adamlar dünyada en ucuz bizde, fiyat azıcık yukarı çıkınca hemen absürt tepkiler geliyor. Keşke başka konularda da bu kadar hassas olsak.

Valla arkadaşlar kimse kimsenin malına fiyatına pazarlama politikasına karışamaz, hele de keyfi bir ürün ise. Neticede serbest piyasa. İşimize gelmiyorsa almayız olur biter. Eskiden Netflix mi vardı?

Avrupa'da 1 euro arttı bizde şu kadar yüzde diye şikayet edenlere. Gel seni 50 lira aylık maaşla başlatalım, her sene de %100 zam yapacağız. Eminim çok mutlu olursun. Herkese %12, sana %100 zam çok güzel değil mi?

Rakamların, yüzdelerin tek başına anlamı yoktur. Onları makul ve mantıklı anlamak yorumlamak gerekir.

Bu kadar agresif cevap vermenizi anlayamıyorum, her şeyin en iyisini bilir gibi yorum yapıyorsunuz, ben zaten bu rakamlara izlemem diyerek kendi tepkimi belli ettim de başka şeye tepki göstermediğimizi nereden çıkarıyorsunuz onu da çözemedim. Yapılan zam oranı fahiştir geri aldığı zaman burada yazacaklarını merakla bekliyorum.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Bu kadar agresif cevap vermenizi anlayamıyorum, her şeyin en iyisini bilir gibi yorum yapıyorsunuz, ben zaten bu rakamlara izlemem diyerek kendi tepkimi belli ettim de başka şeye tepki göstermediğimizi nereden çıkarıyorsunuz onu da çözemedim. Yapılan zam oranı fahiştir geri aldığı zaman burada yazacaklarını merakla bekliyorum.

Estağfurullah, kırıldıysanız üzülürüm. Sizin şahsınıza değil genel yazıyorum. Şahsi algılamayın.

Geri alırlarsa bir şey falan demem, o fiyattan öder geçerim. İşime geldiği, gücümün yettiği, ihityaç duyduğum, paramın karşılığını aldığımı düşündüğüm sürece para öderim, yoksa kapatırım bana ne. Keyif işi bu, neticede bahse konu şey elektrik, doğalgaz ücreti değil.

devrimeren Çevrimdışı

devrimeren 

Aktif Üye
1 Mar 2019
279
Estağfurullah, kırıldıysanız üzülürüm. Sizin şahsınıza değil genel yazıyorum. Şahsi algılamayın.

Geri alırlarsa bir şey falan demem, o fiyattan öder geçerim. İşime geldiği, gücümün yettiği, ihityaç duyduğum, paramın karşılığını aldığımı düşündüğüm sürece para öderim, yoksa kapatırım bana ne. Keyif işi bu, neticede bahse konu şey elektrik, doğalgaz ücreti değil.
Bu ülkede çaresizlikten intihar edip cebinden 2 lira çıkan insanlar var. Herkesin tuzu sizin gibi kuru değil. Yeri geliyor 3 liranın hesabı yapılıyor. Tamam belki Netflix çok önemli bir şey değil ama ne yapsın bu insanlar. Kuru kuruya yaşayıp hiç bir şey yapmasınlar mı? Belki 2-3 liranın hesabını yapan insanlar Netflixe gelen zammı konuşamasın mı? Belki tek lüksleri Netflixtir? İstediğin nedir anlayamadım. Neyi ispatlamaya çalışıyorsun onu da anlayamadım.

Son düzenleme:
Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46

Tam da bu örneği verecektim elektriğe %50 zam gelse tepki göstermez miydin bunun ne farkı var durduk yere %50 zam yapıyor adamın maliyeti sıfır, parayı abonelikten kazanmıyor, uzun mevzu o tarafı. Her ne olursa olsun ortak tepki verilmeli böyle durumlarda, alınacak bir durum yok ama hepimiz tüketiciyiz bir olmamız lazım

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hocam Apple çok iyi kazanıyor, kasada keş 200 milyar dolar da var Koymaz onlara, alım gücümüze acıyıp 75 dolara iphone versinler olur mu? :) Sevdim bu işi.

Gerçi yine yaranamazlar. 150 dolara çıkınca yine kıyamet kopar.
Amazon Apple dan da çok kazanıyor bak o neredeyse bedava veriyor video servisini ki aslında Apple tv de verdiği içeriğe göre fena fiyatta değil 35 lira galiba 4k olarak gene netflixden ucuz. Bu arada plastik kasalı iPhone lar tam bu sebeple çıktı ama bizim aç gözlü hükümet öyle bir vergi koyuyor ki 200 dolarlık telefon 4000 lira oluyor neredeyse.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt