Mouse USB alıcım bozuldu:(

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Aslında bu konuda araştırma yapmadım fakat. Siz isteyin onlar vermesin sonra tüketici hakem heyetine başvuru yapın gelen cevaba göre sonuçta belirli bir süre yedek parça temin etmesi gerekir diye düşünüyorum. Tabi A Adem Helvacı hocam bu konu da ne der bilmiyorum. Sonuçta başka firmalar temin ediyorsa onlar da temin etmeli.
Sanırsam o aygıt yedek parçaya girmiyor.Neticede eşleştirilmiş anahtar bilgisi var . Evrensel alıcı da sunmak zorunda değil biliyorum.Yani birde kullanıcı hatası var işin içinde biraz boşa kürek çekmek olur.Ben arızalı çıkan ,sırf tesisatçı kurdu diye garanti dışı bırakılıp 50 tl alınan ocağın bile peşini bıraktım şimdilik.Kiracının dediğine göre söküp fabrikaya gönderilmiş ocak.Hele gelmesin o zaman yakıcam kumtel i.Bu ülke de hak aramak insanı çok yoruyor .

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Sanırsam o aygıt yedek parçaya girmiyor.Neticede eşleştirilmiş anahtar bilgisi var . Evrensel alıcı da sunmak zorunda değil biliyorum.Yani birde kullanıcı hatası var işin içinde biraz boşa kürek çekmek olur.Ben arızalı çıkan ,sırf tesisatçı kurdu diye garanti dışı bırakılıp 50 tl alınan ocağın bile peşini bıraktım şimdilik.Kiracının dediğine göre söküp fabrikaya gönderilmiş ocak.Hele gelmesin o zaman yakıcam kumtel i.Bu ülke de hak aramak insanı çok yoruyor .

Hocam eşleştirme noktasında diğer firmaların çözümü olduğuna göre mutlaka bunda da vardır ya da çözüm üretmek zorunda. Kullanıcı hatası olması garantiden yapılıp yapılmayacağını etkiler diye düşünüyorum. Tv, klima vb. şeyler üreten bir firmanın elindeki tek kumanda o ya da playstitaion satıyorum kol bozulursa yapacak birşey yok direk çöpe demek gibi geliyor bana. Tamam yan sanayi var ama bir şey üretilirken nasılsa yan sanayi çıkartırlar diye üretilmez ki. Kendi bozuldu ya da ben bozdum farketmez bence. Yüksek fiyat söyleyebilirler o ayrı konu. Ki zaten thh ye başvuru yapsa da kaybedeceği bir şey yok denemeye değer. Zaten set çalışmıyor. :)

Sizin ocak olayında yapılanlar firmanın haklı olduğunu göstermiyor ki. Sadece alanı boş bulmuşlar at koşturuyorlar :)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Hocam eşleştirme noktasında diğer firmaların çözümü olduğuna göre mutlaka bunda da vardır ya da çözüm üretmek zorunda. Kullanıcı hatası olması garantiden yapılıp yapılmayacağını etkiler diye düşünüyorum. Tv, klima vb. şeyler üreten bir firmanın elindeki tek kumanda o ya da playstitaion satıyorum kol bozulursa yapacak birşey yok direk çöpe demek gibi geliyor bana. Tamam yan sanayi var ama bir şey üretilirken nasılsa yan sanayi çıkartırlar diye üretilmez ki. Kendi bozuldu ya da ben bozdum farketmez bence. Yüksek fiyat söyleyebilirler o ayrı konu. Ki zaten thh ye başvuru yapsa da kaybedeceği bir şey yok denemeye değer. Zaten set çalışmıyor. :)

Sizin ocak olayında yapılanlar firmanın haklı olduğunu göstermiyor ki. Sadece alanı boş bulmuşlar at koşturuyorlar :)
İşte hocam A Adem Helvacı hocamın da tecrübelerini takip ederek neler görüyoruz.Tüketici kanununda ciddi boşluklar var.Benim çok şaşırdımlarım da oluyor.Misal;

Adem abinin videoda anlattığı lg klima almış vatandaş 10 ay sonra montajını yaptırmak istediğinde servis ücret istemiş,hatta borusuna bile istemiş.Kanun burada ne diyor?Bununla ilgili madde var mı?

Benim başıma gelen kumtel ocak mevzusunda üzerinde tüketiciyi bilgilendiren uyarı yok tesisatçı kafasına göre alıp ocağı bağlıyor ben mağdur ediliyorum.Kanun burada ne diyor?Diyorsa niye 32 inç tv ler , büro tipi buzdolaplarında niye servis hizmeti yokm

Arkadaşın basit gibi görünen klavye alıcısı muhabbetinde kanun ne diyor?Netice de aksesuar olarak bile geçse kullanım ömrü 7 yılda olsa bunun muadili nide olsa sunmak zorunda değil mi?Klavye seti belki 700 lira arkadaş şimdi bunu çöpe mi atacakm.Alıcı belki 150 lira da olsa arkadaş alacak setini kullanmaya devam edecek.

Aklımda binbir türlü sorular ama bu ülkede bunları sormak bile suç olmuş.Şimdi arkadaş thh ne gitse orda derler 20 liralık klavye için mi ? benim ocak olayında beni aşağılanlar oldu yok 50 liranın arkasına düşmüşüm ,ucuz mal almışım?

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
[SUP]Gelen giden 20 liralık klavye diye aşağiliyor aliniyorum valla ? 200 lira o set [/SUP]:danger
Ben Microsoft konusunu araştırdım oradan bir sonuç çıkmayacak biliyorum.. o yüzden önce telefoncuya bir götüreyim bakalım belki lehimle falan hallolur.. hallolmaz ise o zaman thh konusunu gündeme alabilirim. Ama fatura falanda yok elimde o iş yaş yani:hmm

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
İşte hocam A Adem Helvacı hocamın da tecrübelerini takip ederek neler görüyoruz.Tüketici kanununda ciddi boşluklar var.Benim çok şaşırdımlarım da oluyor.Misal;

Adem abinin videoda anlattığı lg klima almış vatandaş 10 ay sonra montajını yaptırmak istediğinde servis ücret istemiş,hatta borusuna bile istemiş.Kanun burada ne diyor?Bununla ilgili madde var mı?

Benim başıma gelen kumtel ocak mevzusunda üzerinde tüketiciyi bilgilendiren uyarı yok tesisatçı kafasına göre alıp ocağı bağlıyor ben mağdur ediliyorum.Kanun burada ne diyor?Diyorsa niye 32 inç tv ler , büro tipi buzdolaplarında niye servis hizmeti yokm

Arkadaşın basit gibi görünen klavye alıcısı muhabbetinde kanun ne diyor?Netice de aksesuar olarak bile geçse kullanım ömrü 7 yılda olsa bunun muadili nide olsa sunmak zorunda değil mi?Klavye seti belki 700 lira arkadaş şimdi bunu çöpe mi atacakm.Alıcı belki 150 lira da olsa arkadaş alacak setini kullanmaya devam edecek.

Aklımda binbir türlü sorular ama bu ülkede bunları sormak bile suç olmuş.Şimdi arkadaş thh ne gitse orda derler 20 liralık klavye için mi ? benim ocak olayında beni aşağılanlar oldu yok 50 liranın arkasına düşmüşüm ,ucuz mal almışım?

Evet boşluk çok fazla. Ama boşluk kadar hakkını aramayan tüketici çok fazla. Firmalar da bunu bildiklerinden hakkını arayana veririz aramayanda kar kalır mantığı ile hareket ediyor. Çünkü caydırıcı bir yaptırım yok. Ben sizin haklı olduğunuz zamanlarda hakkınızı aramanızı sonuna kadar destekliyorum. Bana göre küçük büyük dememek lazım. Önce biz bilinçlenmeliyiz ki firmalar kendilerine çeki düzen versin.
Geçen sene aracımın vites körüğü sıcak, güneş ve zamana bağlı deforme oldu. Yedek parçacıları dolaştım o kadar dandik sentetik üretmişler ki üzerindeki deforme olan bile daha iyi görünür. Fiyatları 30 ile 50 tl arasında. Sonra biraz meşakkatli olduğu için takacak adam aradım. Herkes elimizde kalır diye yanaşmadı. Neyse dedim zaten beğenmedim servise sorayım. Var mı var. Ruhsattan kontrol etti 2500 tl :) Yuh dedim napıyorsunuz siz. Adam da dediki abi muadilleri var sadece klıf, bizdeki komple set ayrılmıyor. Normalde zaten ayrılmıyor parça. Ancak istenilse ucuz olsun diye ayrılabilir. Ama firma buna gerek görmemiş. Klıf değişmek içinde komple set değişmez dedim. Gittim deriden 40 tl ye döşemeciye diktirdim. Sonra gözü kararttım kendim değiştim. Uğraştırdı ama güzel oldu. Velhasıl diyeceğim böyle fiyat çekerler anlarım. Atiyorum aracın anahtarı bozuldu at çöpe yenisini al sonuçta o araca özel üretilmiş anahtar demek gibi bir şey oluyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

[SUP]Gelen giden 20 liralık klavye diye aşağiliyor aliniyorum valla ? 200 lira o set [/SUP]:danger
Ben Microsoft konusunu araştırdım oradan bir sonuç çıkmayacak biliyorum.. o yüzden önce telefoncuya bir götüreyim bakalım belki lehimle falan hallolur.. hallolmaz ise o zaman thh konusunu gündeme alabilirim. Ama fatura falanda yok elimde o iş yaş yani:hmm
Fiyatı önemli değil ucuz olsa ne farkeder de modeli ne gerçekten merak ettim :) Thh ye başvururken seri numarası yeterli olur mu bilmiyorum.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Aslında bu konuda araştırma yapmadım fakat. Siz isteyin onlar vermesin sonra tüketici hakem heyetine başvuru yapın gelen cevaba göre sonuçta belirli bir süre yedek parça temin etmesi gerekir diye düşünüyorum. Tabi A Adem Helvacı hocam bu konu da ne der bilmiyorum. Sonuçta başka firmalar temin ediyorsa onlar da temin etmeli.
Klavye için bu süre 3 yıl.
Evet yasal hakkı var ve kullanabilir ancak önce tüm kapıları çalmak gerektiği yönde kurallar var. :)
Ha bir de aklıma gelmişken, Tümleşik ürün diye bir kavram var. usb aygıt yedek parça değil, eşleşme ürün veya tümleşik ürün diye geçiyor.

Klimalardan örnek verebiliriz.
İç ünite ayrı bir ÜRÜN, dış ünite ayrı bir ÜRÜN, Uzaktan kumanda ise bunları çalıştırmaya yarayan ayrı bir ÜRÜN olarak geçiyor kanunda.

Uzaktan kumandanın alıcı gözü bozulursa o zaman YEDEK PARÇA diye geçiyor.

Sizin de eğer alıcı usb içerisindeki xyz123 transistörü arızalı ise yedek parça, o aygıtı tamamı ile ilgili sorun var ise eşleşmiş ürün veya tümleşik ürün sınıfına giriyor.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
bizler farkındayız o setin 200 küsür lira olduğuna ancak farkında olması gerekenler farkında değil ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Konuyu okumadım ama farkı USB konnektöründe denediğinizi varsayıyorum, alıcıdaki PCB çatlamadıysa, USB konnektörü değiştirilerek çözülebilir belki.
Bakmadan bir şey diyemeyiz.

Microsoft'u arayın veya mesaj atın sorun durumu.

Son olarak kablolu candır diyorum.
Pil akma derdi yok, eşleşti eşleşmedi derdi yok, pil bitti derdi yok. :kas

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Konuyu okumadım ama farkı USB konnektöründe denediğinizi varsayıyorum, alıcıdaki PCB çatlamadıysa, USB konnektörü değiştirilerek çözülebilir belki.
Bakmadan bir şey diyemeyiz.

Microsoft'u arayın veya mesaj atın sorun durumu.

Son olarak kablolu candır diyorum.
Pil akma derdi yok, eşleşti eşleşmedi derdi yok, pil bitti derdi yok. :kas

Aynen benimde o geldi aklıma aslında bundan bahsetmek istedim ilk mesajda, şahsen bir başı kopan 32 gb flaş belleğim için usb kabloyu parçalayıp başını lehimlediğim oldu halen de sakına sakına kullanıyorum.Tabi lehimlemek çok zor telefoncu baksın bence yoksa olacak işte olmaz set e yazık olur.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
957
40
Fiyatı önemli değil ucuz olsa ne farkeder de modeli ne gerçekten merak ettim :) Thh ye başvururken seri numarası yeterli olur mu bilmiyorum.

Microsoft PY9-00011 Wireless Desktop 850

bari klavyeyi kullanabilseydim USB bozulunca oda boşa çıktı, ne dandik bir iştir bu ya, aceleyle koyduk bilgisayarı çantaya gitti mouse klavye.. letgo dan 2. el alıp eşleştirsem diyeceğim oda olmuyormuş.. fatura yok bir şey yok ne zaman aldığım belli değil, thh işi bence zaman kaybı...

logitech ne güzel yapmış, kaybolursa USB alıcın, gidip unifying alıcı alıyorsun çözülüyor, kan emici microsoft yeni set al diyor :seytan

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

bari klavyeyi kullanabilseydim USB bozulunca oda boşa çıktı, ne dandik bir iştir bu ya, aceleyle koyduk bilgisayarı çantaya gitti mouse klavye.. letgo dan 2. el alıp eşleştirsem diyeceğim oda olmuyormuş.. fatura yok bir şey yok ne zaman aldığım belli değil, thh işi bence zaman kaybı...

logitech ne güzel yapmış, kaybolursa USB alıcın, gidip unifying alıcı alıyorsun çözülüyor, kan emici microsoft yeni set al diyor :seytan
birkaç resim koyma şansın var mı?Özellikle alıcının içi açılıyorsa?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Dostum kurtarılabilme imkanı varsa olur, dert etme bu kadar.
Keşke Logitech alsaydın. :hihi

PCB çatlamış olsa bile yollar tespit edilebilirse yapılabilir, götüreceğin kişinin bu işin üstesinden gelebilecek bir tip olması lazım.

Microsoft'la görüştün mü?:alala

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt