Motor sorunsalı, hamur yoğurma için nasıl bir motor.

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Kazan icin step motor da kullanabilirsiniz ardio kullancaksaniz mac3 kart ile yol vermeniz kolay olucaktir step motorlarda tork lu calisir

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Umut Barış Umut Barış
Bu bi ara gazı idi, şimdi gene izmir yolculukları kemolar falan, azcık ara verecem sanırım, bilemiyorum... Şu bir hafta içinde ne yaparsam yaparım. eğer tahtadan mahtadan uydur kaydır bir iskelet üstünde ayağa kaldırıp çalıştırabilirsem o zaman cillop olur benim için.

E Ertanpel
Kazan konusu başlarda dediğimin tam tersine işin en kolayı oldu hocam. Ver "ceyranı" dönsün motor. 1400 devir dönüyor motor, 1/100 tahvil oranı ile 14 devir eder. Dakikada 10 devir diyeyip duruyordum ama dakikadaki artı 4 devrin hamur oluşumuna etkisi olmaz sanırsam. Step motora yürürsem fiyatından dolayı x3 falan oluyor. Ben 320TL'ye yarım beygir 1400 devir motor aldım. 220V... Dedim ya, "ver ceyranı dönsün":haha

Ama üst motorla ilgili fena fantazilerim var. Şincüüük; şu videodaki butonların yerine röle koysam, bu röleleri arduino vesair bi şeyle sürsem, istediğim kontağı istediğim süre ile aktif etsem, al sana programlı, bilgisayarlı "hamır" makinası:sirit

::::Buradan sonrası geyik içerir::::
Hatta madem o kadar mesarif ettik, işin iyice mokunu çıkarıp ses komutları ile makineyi yönlendirsem mesela. 2 sensöre bi hoparlöre bakar.
"N'abıyon lan eşşoğleşek" desem makinaya, açılıp "İyiyim lan, bu gün ne pişircen" dese...
malzemeyi koyup "gevrek" desem, gevrek programını çalıştırsa... "poğaça" desem poğaça/açma, "ekmek" desem ekmek vs vs

ne farkı var bunların;
örneğin standart ekmek hamuru için 10dk 100 devir, 10dk 200 devir çalışır. gevrekte 15-16dk yavaş, 5-6dk hızlı çalışmalıdır, poğaçada farklıdır falan filan.
usta bunu bilir ve piyasadaki makinalarda bulunan (eğer elinde varsa) basit timer'ı ayarlar, yoksa da başını bekler. Yapılan hamura göre farklı farklı... Maya ve tuzun eklenme zamanları bile farklı. Ciddi ciddi bilim gibi bi şey lan şu hamurla uğraşmak. 5-6 senedir bulaştım, bulaşmaz olaydım, :sopa1millet ne güzel "kitap okumak, müzük dinlemek" vs vs düz hobilerle idare ediyor. :sirit

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Bu bi ara gazı idi, şimdi gene izmir yolculukları kemolar falan, azcık ara verecem sanırım, bilemiyorum... Şu bir hafta içinde ne yaparsam yaparım. eğer tahtadan mahtadan uydur kaydır bir iskelet üstünde ayağa kaldırıp çalıştırabilirsem o zaman cillop olur benim için.

Tahta ile o iş olur mu bilmiyorum ama olmaz bence ya.
Motorun linkini veya fotoğrafını alabilir miyiz?

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Tahta ile o iş olur mu bilmiyorum ama olmaz bence ya.
Motorun linkini veya fotoğrafını alabilir miyiz?

Sadece sistemin nasıl çalıştığını görmek için.
Üst motor bu:
Alt motor da bu:
Alt Motorun Redüktörü:
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Normalde makina bitince şöyle olacak:

tabi şekil şemal tasarım değişebilir.

Heeeç ağnamadığım şey şu youtuber'lık. Amma galiba ufak ufak, amatörce bişeyler yükleyecem konu ile ilgili.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Sadece sistemin nasıl çalıştığını görmek için.
Üst motor bu:
Alt motor da bu:
Alt Motorun Redüktörü:

Normalde makina bitince şöyle olacak:

tabi şekil şemal tasarım değişebilir.

Heeeç ağnamadığım şey şu youtuber'lık. Amma galiba ufak ufak, amatörce bişeyler yükleyecem konu ile ilgili.

Anlamaya gerek yok hocam, videoda kısa ve öz ifadelerle anlatacağını anlat, ses ve görüntü düzgün olsun yeter. :kiskis
Nokta atışı ilgi çekici bir başlık da videonun bulunmasını kolaylaştırır.

Tahta niye olmaz dedim, koyduğunuz motorları tahmin ettiğim için.
Bir de hamur yapılan ortamda nem vs olur diyerekten öyle düşündüm.
Bu motorlar epey torkludur, 220 ile de çalışsalar, tahta şasi de yerinde durur mu bilemem.
Demir veya alüminyum profillerden basitçe bir şey yapılabilir.
Dışı da sac ile kapatılabilir.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Anlamaya gerek yok hocam, videoda kısa ve öz ifadelerle anlatacağını anlat, ses ve görüntü düzgün olsun yeter. :kiskis
Nokta atışı ilgi çekici bir başlık da videonun bulunmasını kolaylaştırır.

Tahta niye olmaz dedim, koyduğunuz motorları tahmin ettiğim için.
Bir de hamur yapılan ortamda nem vs olur diyerekten öyle düşündüm.
Bu motorlar epey torkludur, 220 ile de çalışsalar, tahta şasi de yerinde durur mu bilemem.
Demir veya alüminyum profillerden basitçe bir şey yapılabilir.
Dışı da sac ile kapatılabilir.

Haa, şindi oldu.
Aynı dili konuşuyoruz. Tahtadan yapacağım zımbırtı sadece bir sefere mahsus nasıl çalıştığını çıplak görebilmek için.
Hani terzinin topluiğne ile prova yapması gibi. Nası ki topluiğne ile dikiş olmaz, benim yaptığım tahta iskeletten de elbette nihai ürün olmaz ;)
Yoksa iskelet profilden, üstü lazerde kesilmiş sacdan, kaynağı da tig kaynağı olacak.
Belki profil kullanmadan 5-8mm arası sac, lazer kesim + cnc büküm + tig kaynağı ile bitirebilirsem ne ala. (mig/mag demeyin elimde yok)
Baya baya prof bir şeye doğru gidiyor.

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
R rabitelli Son durum nedir ön siparişler ne zaman başlıyor :)
Kol, kolu çevirecek motor, motoru sürecek sürücü, alt tarafta ise kazanı döndürecek motor, devri düşürecek redüktör elimde. Artı elektrik aksamı için gerekli ıvır zıvır.

Kol flanşı ve yataklaması için basit çözüm arıyorum. Aksi takdirde flanş ve yataklamayı tasarlayıp imal ettirmem gerekiyor. Aynı dert kazan flanşı için de var.
UCF205 (ya da UCFL/UCFC) yataklı rulmandan ikisini alltlarından birbirine bağlayarak pratik bir şekilde halledebilirim ama bu naneler eksenel yüke ne kadar dayanır bunu çözemedim bi türlü. Zira kol eşek gibi ağır. Buna flanş ve tepesine gelecek kasnak eklenirse 20 kilo (200N) olur. UCF205'deki rulman bu yükü çekebilir mi (SKF çeker de tanesi 200 küsür TL den 4 rulmana 1000 kaat civarı vermek acıtır bir yanlarımı.)

Bunları çözdüğüm zaman dış kaportayı halledeceğim. Zira tüm bu ölçüler boyutları etkileyecek.

Ayrıca valdenin hastalığı, mali durumlar vs hep yavaşlatmakta beni.

Çok ciddi düşünürsem 2021 ilk çeyreği içinde bir vakit ilk ekmeğimi yaparım. (Tekerime taş koyan çıkmazsa ? )

Off, alt redüktör için çıkış flanşı da lazım, mesarifler bitmiyor yahu ?

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
423
50
Proje tamamlandı mı?
Hastalıklar, aksaklıklar, vesair bissürü tantana. 2020 yılı 2021'in yanında nur nimet kaldı. Bakalım, kola hareketi ileten mil, mil için rulman yatağı, kol için flanş, ayrıca kazn için flanş ve mil ayarlarsam tamamdır. Bir de gövde. Aslında gövde hariç tümünün 3D çizimini yaptım. Ehven fiyata, hakkıyla iş yapacak torna ve dik işlemci bulsam... Toplam 5 parça var. İşlenme süreleri 5-10dk bile değil ama tabi 3 dakka da olsa 53 dakika da olsa 1 saat yazılır, ona bir şey demem hakkıdır işleyecek firmanın. Ama 5 kalem iş için 1000-1500TL fiyat veren dingiller yüzünden biraz ara verdim.

Bir de kazan bulmam lazım. 40lık tencere mi yoksa yürük'ten hazır kazan mı? Yürüğün kazanları çatal kollular için ama uydururuz belki.

R rabitelli

konuyla alakalı değil ama benim hoşuma gitti.
mini bir hamur karma makinası.

Hehehe
30 kere falan kullanmam gerek sanırım. Tek seferde 3kg ile başlıyorum :sirit

caylakpenguen Çevrimdışı

caylakpenguen 

Aktif Üye
3 Ara 2020
140
Hastalıklar, aksaklıklar, vesair bissürü tantana. 2020 yılı 2021'in yanında nur nimet kaldı. Bakalım, kola hareketi ileten mil, mil için rulman yatağı, kol için flanş, ayrıca kazn için flanş ve mil ayarlarsam tamamdır. Bir de gövde. Aslında gövde hariç tümünün 3D çizimini yaptım. Ehven fiyata, hakkıyla iş yapacak torna ve dik işlemci bulsam... Toplam 5 parça var. İşlenme süreleri 5-10dk bile değil ama tabi 3 dakka da olsa 53 dakika da olsa 1 saat yazılır, ona bir şey demem hakkıdır işleyecek firmanın. Ama 5 kalem iş için 1000-1500TL fiyat veren dingiller yüzünden biraz ara verdim.

Bir de kazan bulmam lazım. 40lık tencere mi yoksa yürük'ten hazır kazan mı? Yürüğün kazanları çatal kollular için ama uydururuz belki.

Hehehe
30 kere falan kullanmam gerek sanırım. Tek seferde 3kg ile başlıyorum :sirit
Birde böyle bir model gördüm

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri