Kılavuz MB130S-E Güncel SPİ Dosyası ALLM ve 48 Bit Renk Okuma Aktifleştirme

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bence de sadece şu yüzden merak ettim teraspy teraspy hocamın bana verdiği MB180 swprofile.txt sinde şu yazıyordu E-IB Version: MB130_OEM_QUI_EUL__V0.1.6 bu yüzden yüklenirse çalışabilir mi acaba diye düşündürdü beni.
Vestel anakartları birbirine benzer üretilmiş aynı kalıp farklı işlemci wifi-chipleri kullanmış
Görünüş olarak birbirine benzer hemen hemen hepsi aynı gibi ama ne gibi sorunlar çıkar bilemeyiz.
Vestel servisi olsak elimizin altında fazla imkan olduğu için faklı denemeler yapabiliriz.
Sorun olduğunda elimizdeki imkanlar ile çözeriz.
Bireyselde imkanlar kısıtlı risk alıp denemeye gelmez.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Denendi hocam MB130 olarak da yine bir şey gelmedi. Benim merak ettiğim MB180 yazılımını MB130 a yüklersen ne olur çöker mi yoksa çalışır mı bir ara MB130V4 anakartı V5 falan yapıyorlardı.
Çöker diye tahmin ediyorum ,işlemcileri verdim üstlerde,mutlaka farklıdır işlemciler.mb130 zaten aynı kart olduğundan v4 -v5 olabilir ama donanım çok önemli biliyorsun,her donanım derleme yapılırken karta göre ekleniyor ,buna ses,görüntü,wifi v.s dahil

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Aslen MB96 karttır ,mutfaktaki tv ,kırmızı çizgiye dikkat :)

byalo-426.png

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Bu tür şeyler az da olsa olabiliyor demek anladım hocam.
Zaten MB180'nin profile dosyasına gerek yok daha iyisi varmış benim TV'de foruma da yükledim.
İndirdim ben onu senden,adını da "angel-mb130" yazdım ki unutmayayım :) Ama işte o iyisi dediğin karttaki donanımlardır,yani o donanıma göre yapılan yazılım profilleridir.Aslında derleme yaparken ellerindeki mbxxx kartın software profilinin adını değiştirmiyorlardı ,belki de zor geliyordu o zamanlar sanırım :) yani isim önemli değil anlamında yazdım bunu :ok

Angel189 Çevrimdışı

Angel189

Süper Üye
8 Ara 2020
220
İndirdim ben onu senden,adını da "angel-mb130" yazdım ki unutmayayım :) Ama işte o iyisi dediğin karttaki donanımlardır,yani o donanıma göre yapılan yazılım profilleridir.Aslında derleme yaparken ellerindeki mbxxx kartın software profilinin adını değiştirmiyorlardı ,belki de zor geliyordu o zamanlar sanırım :) yani isim önemli değil anlamında yazdım bunu :ok
Evet benim MB130E'li TV'de olmayan özellik yok tu zaten hocam benim sonradan eklediklerim de cabası SW Profile Version : 111 diye geçiyor profil versiyonu da.
Bu attığım konu da da aynı MB230 un profil dosyası ile karşılatırmış şu an MB180 ile karşılaştırdığımız gibi ve sonunda yine MB130E bendeki profil dosyasının çok fazla seçenek ve özellik farkı olduğunu öğrenmiştik EXcomZkko EXcomZkko ile.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

abhaz07

Yasaklı Üye
15 May 2023
13
34
Merhabalar, vestel 50UD6300 smartsız 4k tv im var anakartı mb130 aşağıda görüntüde paylaştım. Sorum şu tv'de normalde hdr yok yazılımla modlamayla vs. Hdr açılabilir mi acaba. Ps4 Pro da hdr aktifleştirmek için soruyorum teşekkürler

IMG_20230515_141023.jpg

A Çevrimdışı

abhaz07

Yasaklı Üye
15 May 2023
13
34
Merhaba benim anakartım mb130 fakat eski tv 2018 yılında aldım 2017 çıkışlı bir tv olması lazım. Benim tv ı'm için uygun müdür acaba. Ps4 Pro içinde bu bahsettiğiniz allm vvr ve 48 bir geçerli midir acaba. Tv vestel 50UD6300 aşağıda resimde paylaştım.

IMG_20230515_1410234abdaf605e73c5e3.jpg

barbarosso Çevrimdışı

barbarosso 

Aktif Üye
7 Eki 2017
315
Box cihaz ile TV kullanıyorum.bu işlemi MB 130 kartlı Regal 55R752U televizyonuma uyguladim.ps5 yok.iyilestirme etkisini YouTube hdr 60 4K 10 bit yayınlarda görebilmeli miyiz?

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Tv'de ghosting denen bir şey kalmadı inanılmaz derece fark var ALLM açıldıktan sonra oyun karakterini sağ sol yaparken böyle izi kalıyordu şu an yok acaba VRR ve 120 HZ de aktif olursa nasıl olur çok merak ediyorum.

Ghosting.jpg

örnek bu resimdeki gibi.

Açılın, konunun kokusunu aldım ve geldim. :kiskis:kiskis

Şimdi konuda çok güzel şeyler paylaşılmış. Özellikler açılmış. Ama benim bir takım çekincelerim var.

Mesela ALLM. HDMI 2.1 spesifikasyonunda açıklanmış bir özellik. MB130S serisi anakartın üzerinde işlemcide HDMI 2.0 desteği var. Doğal olarak yazılımsal olarak bu spesifikasyonun belirlediği özellikler destekleniyor. Desteklenen özellikler EDID dosyasına konuyor.

HDR desteği sonradan aktifleştirilen MB120 anakartları hatırlayın. Yazılımdan açıldıktan sonra, HDMI üzerinden HDR sinyal alabilmesi için EDID modifikasyonu yapılmıştı. HDR özelliğini yazılımdan açmadan, sadece EDID modifikasyonuyla TV HDR sinyali alabilir miydi? Cevap tabi ki hayır.

Yani demek istediğim; ALLM'in düzgün çalışması için EDID dışında, yazılımın da bunu desteklemesi gerekiyor. EDID düzenlemesiyle sadece HDMI ile bağlanan cihazın, TV'nin ALLM desteklediğini düşünmesini sağladık. Bildiğim kadarıyla MB130'larda normal bir Low-Latency modu bile yokken (HDMI cihaz kullanmadım, bilen varsa yazabilir), piyasaya çıktığında henüz varolmayan bir standartı (yazılım tarafına güncellemeyle sonradan eklenmemişse) destekleyeceğini hiç sanmıyorum.

Ama olmaz ya, olur da işlemcileri tedarik eden Mstar firması sonradan platforma ait SDK'yı güncelleyip, arka planda ALLM desteğini getirmiştir; Vestel de güncellenmiş SDK ile son yazılımları oluşturmuştur, bize de EDID düzenlemesiyle açmak kalmıştır, o zaman eyvallah. Oyun oynayan bi'kaç arkadaşın daha deneyip yorum yapması iyi olur.

48bit için aynı şey geçerli değil bu arada. HDMI 1.3 standartıyla birlikte Deep Color modu altında 48bit renk çözünürlüğü destekleniyor. Ama pratikte ne kadar işe yarar orası tartışmalı bir durum. Zira HDMI 2.0'ın 18Gbps'lik veriyolu, 4k60p'de HDR kapalı, 8 bit renk çözünürlüğünü bile ucu ucuna karşılıyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri