MB130 : How to modify Dolby Vision modes, disable Movie Sense and modify anything

H Çevrimdışı

Hanto

Aktif Üye
7 Nis 2020
54
41
Bu dolby vision parlak ve DV karanlık modda 2 tane hata var bunlardan bir tanesi OLED parlaklığı HDR de olduğu gibi 100 olarak ayarlanmış ki bu yanlış. Dolby Vision içerik için OLED TV lerde 50 olması gerekiyor. Çünkü DV HDR den farklı olarak statik değil dinamik veri içeriyor. Yani sahnede ne oluyorsa ETOF (bunu yanlış yazmış olabilirim) değerine yönetmen tarafından ekleniyor. DV içerikte OLED ışığı 100 olarak ayarlandığında ve değistirilemediğinde renkler arasında siyah değeri yükseliyor. Sonuç olarak DV içerikler SDR içeriklerden daha karanlık görünüyor. Oled ışığı 50 yerine 100 olarak ayarlandığından gama değeride yükseliyor en nihayetinde renklerde doğru kodlanmıyor. Öncelikle DV ayarında OLED ışığının 50 olarak ayarlanması lazım. LCD lerde bu backlight olarak geçiyor. Bir diğer hata DV parlak ve DV karanlık ayarlarında HDMİ tam alan kapalı olarak ayarlanmış. Bu ise HDMİ a bağlı cihazların siyahi düzgün göstermemesine sebep oluyor. Yine kullanıcı DV parlak ve karanlık ayarında buna müdahale edemediğinden karanlık ve yanlış kodlanmış renklere mahkum kalıyor. Bunların yeni sürümde düzeltilmesi lazım. Hanto friend you can translate using google.

Hello C anatomist
OLED arka ışığı için, TOOLBOX ile DV ayarlar klasöründe neler olduğunu görmek ve kolayca görmek için onu 50'ye ayarlayabiliriz.
HDMI tam alan için, neden bahsettiğinizi görüyorum çünkü diğer tüm modlarda var.
Ancak bu ayar klasörünün TOOLBOX'ta nerede olduğunu bilmiyorum.
Elbette, DV (Parlak, Koyu veya diğerleri) klasör ayarlarında değil.
Ama bu ayarları "Config> Picture> HDMITrueBlack" klasörü olduğunu düşünüyorum çünkü "DefaultValue" alt klasörü FALSE (OFF) olarak ayarlanmış ve bunun MovieSense için alt klasörler gibi varsayılan olarak tüm modları etkilediğini düşünüyorum.
Ne yazık ki Dolby Vision'ı HDMI ile deneyemiyorum.
İsterseniz, swprofile'ınızı değiştirebilirim ve test edebilirsiniz

For OLED backlight, we can easily set it to 50 in the DV settings folder with TOOLBOX to try and see what happened.
For HDMI full area, I see what you talking about because we have it on all others mode.
But I don't know where is this setting folder on TOOLBOX.
For sure, is not in DV (Bright, Dark or others) folders settings.
But I think this settings is the folder " Config>Picture>HDMITrueBlack " because subfolder " DefaultValue " is set to FALSE (OFF) and I think this affect all modes by default like subfolders for MovieSense.
Unfortunately I can't try Dolby Vision by HDMI.
If you want, I can modify your swprofile and you can test

Z Çevrimdışı

zildjiann

Yeni Üye
9 Tem 2020
12
47
Merhaba, ben de bir adet vestel oled 65o9900 tv aldım. Soap opera effecti iptal etmeye yarayan. Bin dosyasi her tv için ayni mı? Birinci mesajda yazan bin dosyasını nasil elde edeceğiz?

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Merhaba, ben de bir adet vestel oled 65o9900 tv aldım. Soap opera effecti iptal etmeye yarayan. Bin dosyasi her tv için ayni mı? Birinci mesajda yazan bin dosyasını nasil elde edeceğiz?
her tv nin dosyasi ayridir sizin linkteki konuyu inceleyip kendi tv nizden almaniz gerekir.

D Çevrimdışı

devil188

Yeni Üye
14 Haz 2020
42
52
mb 120 de dolby vision açabiliyormuyuz açan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Z Çevrimdışı

zildjiann

Yeni Üye
9 Tem 2020
12
47
her tv nin dosyasi ayridir sizin linkteki konuyu inceleyip kendi tv nizden almaniz gerekir.
Yardımınız icin teşekkürler

D Çevrimdışı

devil188

Yeni Üye
14 Haz 2020
42
52
mb 120 de dolby vision açabiliyormuyuz açan varsa yardımcı olursa sevinirim.

B Çevrimdışı

Burak Alp 

The Punisher
Aktif Üye
18 Haz 2020
110
Movie Sense sadece MB130E anakartlarda çalışır. Profilde açsanız bile çalışmayacaktır.

Başlık sahibi arkadaş Dolby Vision aktifken MovieSense'i kullanmak istemiyordu. Aksi gibi de TV o modda kapatmaya normalde izin vermiyor. O da araştırıp nasıl kapatılacağını bulmuş, onu paylaşmış. Yani burada açılan bir özellik anlatılmıyor.

EXcomZkko EXcomZkko merhabalar,

Konuyu takipteyim de, DV açtığım zaman, parlaklık koyuluk ayarlarından ziyade, Netflix'de DV içeriklerinin bir kısmını oynatıyor. Oynattığı DV içerikleri 1080p çözünürlükle sınırlıyor. Ve bir kısmını da %26 veya %76 da yüklerken takılı bırakıyor. İlerlemiyor. Dolayısı ile DV videoyu açamıyor. Bu takılma ve çözünürlük sınırlaması sadece DV içeriklerde oluyor. Diğer yandan 4K, HDR içeriklerde sorunsuz zaten tv de netflix...

Birde Movie Sense sadece mb130e anakartta çalışır demişsiniz. Fakat ben movie sense'i açıp test etmeme rağmen, hem açık hem kapalı hem de demo modunda çok çok iyi test etmeme rağmen, asla bir fark göremiyorum. Sebebi nedir? Sanki açık değil gibi. Hiç fark yok. Menüye ekledim ama fark göremiyorum.... Kesinlikle...
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada tv 55uhl960 mb130E

Z Çevrimdışı

zildjiann

Yeni Üye
9 Tem 2020
12
47
Merhaba hayırlı olsun tv'niz. Memnun musunuz?
Teşekkürler. Evet, plazma sonrası yoluma ancak oled ile devam edebilirim diye düşündüğüm bir dönemde fiyatını hakeden bir seçim olduğunu düşünüyorum. Siz soap opera effecti kapatabildiniz sanırım değil mi? Televizyonu bozar mıyım diye cekiniyorum da.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
EXcomZkko EXcomZkko merhabalar,

Konuyu takipteyim de, DV açtığım zaman, parlaklık koyuluk ayarlarından ziyade, Netflix'de DV içeriklerinin bir kısmını oynatıyor. Oynattığı DV içerikleri 1080p çözünürlükle sınırlıyor. Ve bir kısmını da %26 veya %76 da yüklerken takılı bırakıyor. İlerlemiyor. Dolayısı ile DV videoyu açamıyor. Bu takılma ve çözünürlük sınırlaması sadece DV içeriklerde oluyor. Diğer yandan 4K, HDR içeriklerde sorunsuz zaten tv de netflix...

Birde Movie Sense sadece mb130e anakartta çalışır demişsiniz. Fakat ben movie sense'i açıp test etmeme rağmen, hem açık hem kapalı hem de demo modunda çok çok iyi test etmeme rağmen, asla bir fark göremiyorum. Sebebi nedir? Sanki açık değil gibi. Hiç fark yok. Menüye ekledim ama fark göremiyorum.... Kesinlikle...
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada tv 55uhl960 mb130E

Merhaba, DV için bildiğim kadarıyla lisans dosyaları eksik olduğu için, veya anakartlarda donanımsal bir fark olduğu için sonradan açma olayında sıkıntı yaşanıyor. Şu an için bilinen bir çözümü yok.

MB130E anakarta sahip olduğunuza emin misiniz?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt