Koronavirüs maalesef Türkiye'de de tespit edildi.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Bü cümleyi inanarak mı yazdın? Yaymak isteseler 10 yıl geçerli patent korumaları mı alırlardı? Neyse sözün bittiği yerde görüyorum bu konu da kendimi.
Parasal fayda ayrı, bilginin saklanması ayrı. Patentler geliştirilen şeyin ekmeğini yemek için alınır ve genelde pratik kullanılacak son ürünler için geçerlidir. Verim arttıran bir tasarım, özel üretilmiş makine gibi. Ancak asıl bilimsel ve teknolojik bilginin popüler olması ön plandadır. Çünkü kabul edilmiş ve yaygın bir bilimsel çalışma hem ün, unvan hemde daha fazla araştırma ödeneği demek. Mesela Tesla otomobil şirketinin AC elektrikli motorlarının iç tasarımı sır gibi saklanır ancak çalışma prensibi meşhur Nikola Tesla'nın yıllar önce yaptığı bir bobin tasarımına dayanır. Yani temsl prensibi bellidir ancak uygulaması asıl para harcanan ve para kazanılan yer olduğu için saklamak istenebilir. Tabi günümüzde çok yetenekli tersine mühendislik uzmanları mevcut alıp bur motoru parçalarlarsa az çok özel kılan yönlerini çözebilirler. Hatta bizim forumda bile var böyle bir ekip, Vestel ürünlerini tersine mühendislik ile daha kullanışlı hale getirmeye çalışıyorlar. Eğer sizde ön yargılı değilseniz kanıt isteyin, soru sorun argüman söyleyin. Bu şekilde tartışmanın bir anlamı yok.

Son düzenleme:
gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
bazılarının hiç utanması yok. "şimdiki iktidar kötü AMA gelecek olan da kötü OLABİLİR. "gibi hiç bir akla, mantığa sığmayacak, sığ, psikolojik sıkıntılı bir şey yazmaya nasıl cüret edebiliyorlar, şaşarsın valla. yok sayıp geçtim elbette ama insan üzülüyor. aynı havayı soluyoruz bu zihniyetle. yazık.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

ülkenin kaynakları tüketilmiş, ne varsa satılmış, paraları uçmuş, global salgın çıktığında , memleketteki iktidar partisi bırak yardımı, ya faizle kredi veriyor ya da iban no veriyorlar. bu siyaseti savunanlarla umarım karşılaşmam.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Sağlam bir kaynaktan aldığım bilgiye göre; normalleşme için gerekli olan kriterler oluşmadan rakamlarla oynayarak, normalleşme süreci başlatılmış... Tam da, bu gafillere yakışan hareketler... ?

Özetle; kendimize ve sevdiklerimize dikkat edelim, tedbir, hal ve hareketlerimize üst seviyede özen gösterelim lütfen.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Ankara da yasak yok diye cafeler full. 50% diye polis sorsa içerideki boş sandalyeleri gösterirler. Ama ufacık bahçelerinde cafelerin dip dibe herkes. İnsanları anlamıyorum bu kadarmı cafede oturup sigara içmeye hasret kaldınız? Ayrıca nargile içilen cafeler de mevcut, bununla ilgili bir gelişme olmadığı için açıktan faydalanıyorlar sanırım. Allah sonumuzu hayr etsin...

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Okullarında yavaştan açılmasıyla ciddi sıkıntılı bir dönem gelecek gibi duruyor. Kimsenin umrunda değil zaten 1 haftaya hastanelere dökülmeye başlarlar. Kapatılan korona servisleri yeniden açılmaya başlamış.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Okullarında yavaştan açılmasıyla ciddi sıkıntılı bir dönem gelecek gibi duruyor. Kimsenin umrunda değil zaten 1 haftaya hastanelere dökülmeye başlarlar. Kapatılan korona servisleri yeniden açılmaya başlamış.

Haftaya başlar yeni vaka artışları bu hafta çok anlaşılmadı nasıl olacağı

Muhtemelen bir iki hafta sonra okullar tekrar kapanır kontrol edilemeyen bir kalabalık çünki

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
ben ortalıkta fink atan millete kızamıyorum, koşullar oluşmadan "hadi serbestsiniz" diyenlere kızıyorum.
Bunun için klasik bir tabir var ama... "kendini camdan at deseler, atacak mısın?"

Asıl suçu ben yukarıdaki tabire "hayır tabiki de" cevabını verip de her boku yiyenlerde buluyorum...

Sen kendini düşünmüyorsan, senden önce aşı olup bütün testlerden her gün geçip adını sanını ilk kez duyduğun zımbırtılar ile beslenip, lebaleb kongre yapan mı düşünecek?? :kas

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Lebaleb kongrelerin getirileri... Durmah yoh yola devam, ölümüne seninleyiz reyiz... ?

Hocam bu yazdıklarınıza katılıyorum ama insan kendi sağlığını düşünmezse başkası düşünmez. İnsanımız bu konuda pek çok diğer konuda olduğu gibi yürek yemiş (bir kısmı ise cehaletten dolayı virüse inanmıyor). Bu kişilerin bulaştırdığı masum insanlara üzülüyorum.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
İnsanlardaki bu rahatlığı anlamıyorum, normalleşme ile kurallara uyma da azaldı. Dedemlerin aile dostları da yoğun bakımda. Yaşları 80 civarı, durumları iyi diyorlardı. Şimdi de kendi başlarına nefes alamadıkları haberini aldık. Hala yoğun bakımda tedavi gören doktorlarımız da var. Biraz insaf diyorum.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
İnsanlardaki bu rahatlığı anlamıyorum, normalleşme ile kurallara uyma da azaldı. Dedemlerin aile dostları da yoğun bakımda. Yaşları 80 civarı, durumları iyi diyorlardı. Şimdi de kendi başlarına nefes alamadıkları haberini aldık. Hala yoğun bakımda tedavi gören doktorlarımız da var. Biraz insaf diyorum.
En korktuğum olay bu aslında yaşlı, dayanıksız bünyeye virüs bulaştırmak.İnsanlar bu konuda çok dikkatli olmalı ama yok.Allah yardımcıları olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt