Koronavirüs maalesef Türkiye'de de tespit edildi. | Tavsiye FORUMU

Koronavirüs maalesef Türkiye'de de tespit edildi.

Kisuke Urahara

Bronz Üye
21 Mart 2019
281


15 mart itibarıyla italya’da hayatını sars-cov2 sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 1.809.

13 mart tarihli araştırmaya göre hayatını kaybeden ilk 1016 kişinin
yaş ortalaması: 79,4
en genci: 39
en yaşlısı: 100
kadınların yaş ortalaması: 84
erkeklerin yaş ortalaması: 79

30-39 yaş arası hayatını kaybeden
erkek: 1 kişi
kadın: 1 kişi

40-49 yaş arası hayatını kaybeden
erkek: 2 kişi
kadın: 2 kişi

50-59 yaş arası hayatını kaybeden
erkek: 19 kişi
kadın: 6 kişi

60-69 yaş arası hayatını kaybeden
erkek: 62 kişi
kadın: 18 kişi

70-79 yaş arası hayatını kaybeden
erkek: 286 kişi
kadın: 76 kişi

80-89 yaş arası hayatını kaybeden
erkek: 306 kişi
kadın: 139 kişi

90 yaş ve üzeri hayatını kaybeden
erkek: 50 kişi
kadın: 48 kişi

hastalığa yakalanıp hayatını kaybedenlerin oranı:
0-38 yaş arası %0, yani 0-38 yaş arası hayatını kaybeden yok.
39-40 yaş arası %0,1
40-49 yaş arası %0,1
50-59 yaş arası %0,6
60-69 yaş arası %2,7
70-79 yaş arası %9,6
80-89 yaş arası %16,6
90 yaş ve üzeri %19.0

hayatını kaybedenlerin
% 26,1’nin 1 (bir) ağır hastalığı vardı
% 25,7’sinin 2 (iki) ağır hastalığı vardı
% 47,0’sinin 3 (üç) veya daha fazla ağır hastalığı vardı.
sadece 3 kişinin başka hiçbir hastalığı yoktu. (araştırmalar devam ediyor.)

hayatını kaybedenlerin:
% 37,2’si iskemik kalp hastası
% 26,5’inde atrium kasılması (kalp hastalığı)
% 8.2’si inme, iskemik beyin damar hastası
% 76,5’i yüksek tansiyon
% 37,3’ü şeker hastası
% 4.5’i demas (bunama)
% 9,7’si kronik akciğer hastası
% 19,4’ü son 5 yıldır devam eden kanser hastası
% 2,6’sı karaciğer hastası
% 17,5’inin böbrek yetmezliği var

hayatını kaybedenlerin
% 83’ü nefes darlığı
% 80’i yüksek ateş
% 45’i öksürük
% 4’ü ishal
% 4’ü hemoptizi (kan tükürme)
şikayetleriyle hastalığa yakalandılar.

hayatını kaybedenlerin %98,8’inde nefes almakta güçlük çektikleri saptandı.

hayatını kaybeden en genç iki kişinin yaşları 39.
birincisi erkek, psikolojik hastalığının yanısıra şekeri ve obezitesi vardı.
ikincisi ise kadın, tümörü vardı.

kaynak: istituto superiore di sanità (italyan ulusal sağlık enstitusu) resmi internet sitesi

http://www.iss.it/coronavirus
-Moderatör Güncellemesi-

Sağlık Bakanlığı'nın hazırlamış olduğu korona virüs testini uygulamak isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayın;


05.04.2020 Güncelleme :

Devletimiz tarafından dağıtılan ücretsiz maskelerden edinmek için aşağıdaki bağlantıdan sipariş verebilirsiniz;


Kişi başı 5 adet maske verilmektedir, aile bireylerinizi için de TC kimlik numaralarını ve doğum yıllarını girerek maske temin edebilirsiniz.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Umut Barış 

Sadece Forum
Süper Moderatör
23 Kasım 2017
10,747
Öngörülen bir durumdu, etrafımızdaki butun ülkelerde var. Isin garibi Çin'de başladı orda durakladı gibi birşey bu sefer Avrupa'ya sıçradı orda artıyor. Umarım havaların ısınması işe yarar. :ara
Çin'de ciddi bir karantina söz konusu. Başka türlü duramazdı. Kendi içlerinde mücadele ediyorlardır şimdi.
 

Umut Barış 

Sadece Forum
Süper Moderatör
23 Kasım 2017
10,747
Ya bulaşma ve nüfus bakımından da demiştim de gerçi atlatan kişi sayısı şu an ki şüpheliden çok bu yine iyi birşey. Maske felan ne kadar işe yarıyor bilemem tabi ama tedbirli olmak gerek.
Virüs maskeden geçecek kadar ufak ama SARS'da etkili olduğu söyleniyor.
Bunda da kapma konusunda etkili olur.
Ama bu maskeleri devamlı değiştirmek gerekir, ki şu an piyasası ne durumda bilmiyorum.
Özellikle lösemi hastaları için kötü oldu, onlar günde 5 kere maske değiştiriyormuş sanırım, geçenlerde bir lösemi hastası yakını fiyatlara isyan etmişti.

Önemli olan bağışıklığınızın ne durumda olduğu.
Bağışıklığınızı etkileyen bir hastalığınız mevcutsa, kapma ihtimaliniz daha yüksek.
Bağışıklığınız iyiyse sorun yok.

Ölüm vakaları bildiğim kadarıyla bağışıklığı zayıf olan kişiler. :alala
 

MagicBreak

mecık brek
Aktif Üye
26 Şubat 2020
36
Virüs maskeden geçecek kadar ufak ama SARS'da etkili olduğu söyleniyor.
Bunda da kapma konusunda etkili olur.
Ama bu maskeleri devamlı değiştirmek gerekir, ki şu an piyasası ne durumda bilmiyorum.
Özellikle lösemi hastaları için kötü oldu, onlar günde 5 kere maske değiştiriyormuş sanırım, geçenlerde bir lösemi hastası yakını fiyatlara isyan etmişti.

Önemli olan bağışıklığınızın ne durumda olduğu.
Bağışıklığınızı etkileyen bir hastalığınız mevcutsa, kapma ihtimaliniz daha yüksek.
Bağışıklığınız iyiyse sorun yok.

Ölüm vakaları bildiğim kadarıyla bağışıklığı zayıf olan kişiler. :alala
Evet bağışıklığı düşük kişiler. Araştırdığım kadarıyla çocuklarda vaka bulamadım ben. Gençlerde de az. En riskli grup yaşlı grup malesef. Bu da demek oluyor ki yaştan ziyade bağışıklık :(
 

newrophat

Platin Üye
31 Ağustos 2018
1,071
Türkiye'de bu virüsün diğer ülkelerdeki gibi büyük oranlarda yıkıcı olacağını düşünmüyorum , 15 sene turizm bölgesinde turizmle iç içe çalışmış birisi olarak size şu kadar söyleyebilirim ; gerek kişisel temizlik ve hijyen konusunda , gerekse sağlıklı beslenme konusunda Türkler dünyanın en sağlıklı birkaç milletinden birisi olabilir . siz bakmayın sosyal medyanın asosyal komplo teorisyenlerine , şu ana kadar süreci gayet iyi attattığımızı düşünüyorum , mutlaka enfekte kişi bilinen ve ön görülen sayıdan çok daha fazladır ama yok ispanyol gribi gibi milyonlarca insan ölecek vs... bunlar gerçekçi değil , herşeyden önce 100 sene öncesinin teknoloji ve imkanlarıyla bugünü kıyaslayamazsınız , bundan 30-40 sene öncesine kadar Anadolu'da köylerde ''ince hastalık'' diye binlerce insan hayatını kaybetti ki bugün tedavi oranı yüzde 90 üzerinde verem gibi öldürücü bir hastalıktan bahsediyoruz .

şöyle birkaç örnek vereyim size ;

bizde kahvaltı en önemli öğünlerdendir , geçiştirmek için değilde doymalık mümkün olduğunca çeşitle uzun sürede yapılır , peynirimiz yumurtamız balımız reçelimiz zeytinimiz söğüşümüz imkanlar ölçüsünde tüketilmeye çalışılır , bu durum yabancılarda ise tamamen tersi durumdadır , yabancıların kahvaltı anlayışı sandviç ekmeğinin arasına fıstık ezmesi sürmek yada mısır gevreğini bulamaç yapıp tüketmektir . yabancılarda gördüğüm en çeşitli kahvaltı english breakfast dedikleri fasulyeli yumurtalı kahvaltı tabakları ki buda tatillerde yada özel günlerde yaptıkları bir eylem , sürekli değil .

yine bizde sıkça tüketilen hatta her hangi bir zaman dilimine sığdırılmayan çay kültürü yabancılarda neredeyse sıfırdır (asya ülkelerini hariç tutuyorum) , saçma bir yaklaşım olabilir ama çoğu virüs ve mikrop belirli sıcaklıkların üzerinde ve altında ölüyor , günde çok defa tüketilen çayın bunda etkisi olabilir diye düşünüyorum .

dönüp beslenme çeşitliğine baktığımızda yine yabancılarda hızlı tüketim ürünleri fastfood hazır gıdalar yemek çeşitliliklerinin büyük kısmını oluştururken bizde sulu yemek dediğimiz baklagil et sebze vs... yemekleri mutlak bir öğünü işgal eder , bununla birlikte çorba salata yoğurt tükemimiz yabancılara göre kat be kat fazladır .


temizlik konusuna gelince ki beslenme kadar önemli bir konuda budur ; biz hem yabancılara , hemde diğer islam ülkelerine göre , hem Türk örf ve adetlerinin hemde İslamiyetin temizlik şartlarını en iyi uygulayan milletiz , diğer Müslüman arap ülkelerindeki medeniyet dışı yemek yeme ritüelleri çok şükür bizlerde yok , pilavı elle yiyen bir tane Türk vatandaşı göremezsiniz , aslında sadece ırksal olarak bakılmaması gerekir mevzuya , sonuçta aynı ülkede yaşayan kültürler birbirinden etkilenir , onlarca etnik toplulukla karışmış vaziyetteyiz , Kürdü Türkü Lazı Çerkezi Arabı Ermenisi Rumu Gürcüsü bu ülkenin vatandaşı olan birbirine komşu herkes diğer ükelere göre fersah fersah öndedir hijyen konusunda . özellikle soydaş Türki Cumhuriyetlerde virüs yayılımı ve vaka sayısı bu söylediklerimle paralel bir çizgi oluşturuyor .

Marmaris'te yapı market işletmesi yaptığımız dönemlerde , bilenler bilir turizm bölgelerinde ''inşaat yasağı'' adı altında görüntü kirliliğini önlemek adına her türlü tadilat ve inşaat işleri yasaklanır (işletmelere) haliyle bizim en büyük gelir kalemimiz otellere verdiğimiz sezonluk boya ve tesisat malzemeleridir , inşaat ve sezonluk inşaatçı nüfusu azalınca potansiyel müşterilerimiz yazlıkçılar olur . bunlarla birlikte çok çok önemli bir gelir kalemimiz daha olur , nedir bu biliyor musunuz ''lavabo ve küvet tıkacı'' ne alaka diyorsunuz biliyorum , bu arkadaşlarda gün içerisinde musluk açıp şarıl şarıl el sabunlama yüz yıkama olayı yok , sabah lavaboya tıkacı koyuyorlar lavabo doluyor ellerini yüzlerini aynı suyla yalap şalap yıkayıp devam .

çok daha önemlisi bizdeki tuvalet (hacet giderme) sonrası suyla taharet olayı yabancılarda hiçbir şekilde yok , bizim ülkemizde tuvalet kağıdı ihtiyaç sonrası kurulanmak için kullanılırken yabancılarda ise kuru kuru temizlenmek için kullanılıyor , bizde hemen her lavaboda sıvı sabun varken büyük/küçük abdest demeden hemen herkes ihtiyaç giderme sonrası ellerini sabunlarken yabancılarda el yıkama ve sabunlama oranı bize kıyasla binde bir seviyesinde bile değil .

bugün Türkiye'de kimin evine misafir olursanız olun kimin dükkanına çay içmeye giderseniz gidin , bardağı tabağı tertemizdir , ulan acaba mikrop kaparmıyım demezsiniz , sanayide akşama kadar üstü başı yağ içinde çalışan esnafın bile bardakları yıkanmış ters çevrilmiştir . istisnaları konuşmuyoruz bugün , her konuda istisna var elbette , genel olarak gözden kaçırdıklarımızı ve mümkün mertebe içinizi rahatlatmak için söylüyorum bunları . kuruntu takıntı stres bu saydıklarım en az virüs kadar tehlikeli , tamam nasılsa birşey olmaz demeyelim ama kişisel temizliğimize beslenmemize bağışıklığımızı arttıracak şeylere dikkat edelim .

özetle diyorum ki ; Allah bu milletin zaten yardımcısı olmuş bu zamana kadar , krizler düşmanlar yanlış yönetimler savaşlar göçler vs... bir şekilde ayakta kalmışız , hele hele böyle kişisel hikayenin çok daha önemli olduğu hastalık durumlarında zaten olaya 1-0 önde başlıyoruz , inşallah gerekli özen gösterilirde en az hasarla atlatırız bu durumu , özellikle çocuk , yaşlı , hamile ve kronik rahatsızlığı olan yakınlarınıza karşı daha dikkatli ve bilinçli/bilinçlendirici olmakta büyük fayda var . Allah yardımcımız olsun .
 

trkkrsy 

Süper Üye
26 Aralık 2017
802
38
Bence olay bi anda patlak verecek bizim ülkemizde !

Bizde yok, bizde yok derken sanki sabotaja uğrayacakmış ve sıralamada ilk olmayız da ilk 3 te oluruz hissi ve düşüncesine hakimim.

Ülke, yönetim ve insan olarak ne kadar dikkat edersek edelim böyle çok reklam yapar gibi gösterilir ise bir şekilde çukurun içerisinde olacağız.

Bizde virüs yok, tatile bize gelin ! Davetini çekemeyecek 10 ülke sayarım tek nefeste. Virüsün beden olarak girişine dikkat ediyoruz. Ya geri kalan girişlere tedbirler... Neyse, paranoyak mod, off yapayım; hayırlısı deyip konuyu noktalayayım.
 

trkkrsy 

Süper Üye
26 Aralık 2017
802
38
Bence olay bi anda patlak verecek bizim ülkemizde !

Bizde yok, bizde yok derken sanki sabotaja uğrayacakmış ve sıralamada ilk olmayız da ilk 3 te oluruz hissi ve düşüncesine hakimim.

Ülke, yönetim ve insan olarak ne kadar dikkat edersek edelim böyle çok reklam yapar gibi gösterilir ise bir şekilde çukurun içerisinde olacağız.

Bizde virüs yok, tatile bize gelin ! Davetini çekemeyecek 10 ülke sayarım tek nefeste. Virüsün beden olarak girişine dikkat ediyoruz. Ya geri kalan girişlere tedbirler... Neyse, paranoyak mod, off yapayım; hayırlısı deyip konuyu noktalayayım.
 

newrophat

Platin Üye
31 Ağustos 2018
1,071
Bence olay bi anda patlak verecek bizim ülkemizde !

Bizde yok, bizde yok derken sanki sabotaja uğrayacakmış ve sıralamada ilk olmayız da ilk 3 te oluruz hissi ve düşüncesine hakimim.

Ülke, yönetim ve insan olarak ne kadar dikkat edersek edelim böyle çok reklam yapar gibi gösterilir ise bir şekilde çukurun içerisinde olacağız.

Bizde virüs yok, tatile bize gelin ! Davetini çekemeyecek 10 ülke sayarım tek nefeste. Virüsün beden olarak girişine dikkat ediyoruz. Ya geri kalan girişlere tedbirler... Neyse, paranoyak mod, off yapayım; hayırlısı deyip konuyu noktalayayım.
dünyada (covid-19) korona virüsünden kaç kişi hayatını kaybetti ?

güncel haritası ; Operations Dashboard for ArcGIS


peki her yıl influenza gribinden kaç kişi hayatını kaybediyor ?

bakanlık açıklaması ; https://www.saglik.gov.tr/TR,62241/grip-influenza-basin-aciklamasi-15012020.html


bizim virüsü saklama gibi bir olayımız olamaz, ama dersen ki İMF yardımı almak için apar topar açıkladılar birşey diyemem, ama onun dışında teknoloji çağında yaşıyoruz, personeli hastası yakını vs... mutlaka sosyal medyada gündem olur. hükümete forumdaki en uzak insanlardan birisiyim ama süreci şu ana kadar fena götürmediler, resmi olarak tespit edilmemiş bir vakayı söyleyemezsin, mutlaka yüzlerce kişide hastalık vardır ama bulgu yok, belki çoğu insan aksırıp tıksırıp ayakta atlattı haberi olmadan. testler desen yurtdışı geçmişi yada temas hikayesi olmayana uygulanmıyor, o yüzden tespitte olmadı düne kadar. zaten hasta salgın varken yurtdışına keyfi gezmeye gitmiş bir şahıs, belirtiler gösterince test yapılıyor ve pozitif çıkıyor .

yukarıdaki haritada dikkat çeken 1 nokta var, ilk mesajımda belirttiğim üzere Türki cumhuriyetler üstelik bir çoğu çine sınır komşusu iken henüz vaka bildirmedi. çok enteresan ve değerli bir ayrıntı bence.

bu virüs salgından daha çok bir süper gücün sosyal deneyi gibi görünüyor, ülkelerin kaos halleri, ekonomilerin borsaların petrol fiyatlarının düşmesi, üretimlerin yavaşlaması vs... yaklaşık 8 milyar nüfuslu dünyada korona salgınından ölen sayısı 3bin küsür kişi, yani akıl mantık işi değil bence bir terslik var burada, yukarıdaki linkte bakanlığın açıkladığı influenza rakamı yada mevsimlik gripte ölenlerin sayısı kat be kat fazla. hadi diyelim ki korona virüsünün öldürücülük oranı daha fazla, 1,5 milyarlık çinde resmi vaka sayısı toplamda 80 bin civarında, yaklaşık 4 aylık geçmişi olan salgın bir virüsten bahsediyoruz. nüfusun yaklaşık 20 binde 1'ine tekabül ediyor.

bende o zaman diyorum ki özellikle TÜRKİYE'DE ve dünyada sars virüsünden, domuz gribinden, kuş gribinden, influenzadan kaç kişi hayatını kaybetti ? tuhaf şeyler dönüyor vesselam ama abartıldığı kadar kötü bir durum yok ortada şu ana kadar, komplo teorilerine itibar etmeyin, bir kesim var ki kaosla beslenen, tüm bu olumsuzlukların çıkış noktası hep aynı yer oluyor genelde, 2 tane zanlı var ortada, uzun vadede bu küresel kaostan çin yada amerika hangisi çıkar sağlamışsa emin olun mikrobun kaynağıda o çıkacaktır. herkes amerika diyor ama çin hükümetide hiç masum görünmüyor buradan :)
 

TEKNOWEST 

TFC Team
23 Eylül 2018
4,304
45
Tokalaşmayın, temas etmeyin!

Korona virüsü, 400-500 mikrohücre çapına sahip , boyutları büyük bir virüstür, herhangi bir maske bile virüsün girişini engeller, bu nedenle eczacıları 2 katlı 3 katlı maske istiyoruz diye zorlamaya gerek yoktur.

Virüs havaya değil, yere yerleşir, bu nedenle hava yoluyla bulaşma ihtimali düşüktür

Korona virüsü, metal bir yüzeye bulaştığında 12 saat yaşayacak, bu yüzden ellerinizi sabun ve su ile yıkamak bile yeterli olacaktır

Kumaşlara bulaştığında Corona virüsü 9 saat kalır, bu yüzden kıyafetleri yıkamak veya iki saat güneşe maruz bırakmak onu öldürmek için yeterlidir.

Virüs 10 dakika boyunca ellerde yaşar, bu nedenle cep boyutlarındaki alkol ve dezenfektanları cepte taşımak ve sık sık önlem amaçlı kullanmak faydalı olacaktır

Virüs 26-27 ° C sıcaklığa maruz kaldığında öldüğü için , sıcak bölgelerde yaşayamamaktadır. Ayrıca sıcak su ve sıcak içecekler içmek ve güneşe maruz kalmak yeterince iyidir.
Dondurmadan uzak durmak ,soğuk yiyecekler ve içecekler tercih etmemek önemlidir.

Ilık su ve tuzla gargara yapmak virüsü bademciklerde iken öldürür ve akciğerlere geçmesini önler.

Bu talimatlara uymak virüsü önlemek için önemlidir.

UNICEF den alıntı
 
Üst Alt