Koronavirüs aşısında heyecanlandıran haber!

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Hocam ilk gün yükleme dozu oluyor diye biliyorum başlanan bazı ilaçların. Hatta hastalar bizi ilaçla zehirliyorlar diye çok zorluklarla getirilen ilaçların 2 sini içip kalanları pencereden atıyormuş. :ciks Siz ucuz atlatmışsınız galiba, hala tam emin olunamaz ama neredeyse 1 hafta olmuş arkadaşınız pozitif çıkalı. Tekrardan geçmiş olsun.
teşekkürler hocam.Artık bilmiyoruz bize bulaşmadımı yoksa ayaktan mı atlattık.Ama eşimde 0 benim.İlk günlerde psikolojik te olsa garip hissettik kendimizi ama geçirdiğimizi sanmıyorum.Yani hiç belirti vermeden geçirilmez duydum.Ama şuda var arkadaş geçtiğimiz perşembe bile kapmış olsa Perşembe cuma birlikteydik odada.Yani hastalığın da en bulaşıcı olduğu dönem kuluçka süresiyse ,bize bulaşma ihtimali oldukça fazla.

Şimdi aşağıdaki komşu kızları merak ediyorum ,abla biraz öksürük vs. var duyuluyor ama kardeşinde belirti yokmuş.Eşim kapıdan çorba turşu vs. bırakıyor ,telefonda görüştüler falan.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
pederle kardeşim sıfır grubu fakat ben ve valide b+ biz risk gurubundayız o zaman.fakat değim gibi korona tedbirlerine uyalım fakat esnafı işçiyide düşünelim yasaklarla bizi bitirdiler.ne olacak sonumuz belli değil.
Valla genellemeler bu yönde.Ama dediğiniz gibi işin başı dikkat edip önlemlere uymaktan geçiyor.Ben yasaklara hepten karşıydım ancak kısıtlamalar hepimiz için olmak zorunda.Burda birazsa iş esnaf a düşüyor, Ağustos ayları gibi restoranlara gittik hiç bir şey olmamış gibiydi ortak tuzluklar masada, garsonlar umursamaz takılıyor falan.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Sıfır gurubu olmaz diye bir şey yok, olanlar var hemde 2. ve 3. defa olanlar. Vücut direnci yüksek, bağışıklığı güçlü olanlar, ve kronik rahatsızlığı olmayanlar çok daha hafif atlatıyor. Bulaşınca gizli saklı yani bilmediğiniz henüz teşhisi konmadık kalp v.b. kronik hastalıklarınız varsa ortaya çıkarıyor ve çok ağır geçiyor. En sıkıntılı ve ağır geçen dönemi belirtilerin başladıktan sonraki 5. 6. ve 7. günler atlatamayan çoğunlukla bu günler de takılıyor. Bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek lazım, tüm dünyayı aynı dönemde aşılamak mümkün değil. Yani bu hastalık dönüp dolaşıp duracak gibi görünüyor. Hastalıkla aşı olmamışken ölüm oranı %2,7 gibi görünüyor, yani mevcut uygulanan tedavi yöntemlerin başarı oranı %97 görünüyor.
Aşı açıklamaları başladı, sanki açık artırma gibi ilki %90 başarılı dedi, bir diğeri %92 bir diğeri bizimki %94 deyince altta kalan atağa geçip %94,5 diye güncellemeye gitti. Bakıldığında aşısız %97 nin bile altında olması üstelik ölüm oranlarının bir çoğunun yaşlılık ve yaşlılığa bağlı kronik hastalıkların tetiklenmesiyle oluştuğu düşünülünce baya bir kafa karışıklığı ortaya çıkıyor. Üstelik belli bir gurupta hastalığın varoluşunu sürdüreceği inkar edilmiyor.
Bir gurup bilim adamı DSÖ aktarımlı bir tez ortaya atarken bir diğer uygulamanın içindeki gurup yaşadıkları ve gördükleri karşısında tam farklı bilimsel bir tezle ortaya çıkıp kararlara sorgulama başlatmak istiyor. Bu da işin bir başka reel tarafı.
Benim öğrendiklerime göre bu virüs bir kere bulaştımı vücudumuzdan gitmeyecek ne zaman zayıf düştük, strese girdik, korkuya kapıldık yada bir başka hastalık nedeniyle yıkıldık işte o zaman uçuk benzeri ortaya çıkıp ben buradayım diyecek. Şimdiden farkındalık oluşturup hazırlıklı olmak lazım.
Dünyanın bile hazırlıksız yakalandığı bu salgında Allah devletimize güç versin ki sağlık sistemimiz ve sağlıkçılarımızın destekçisi olsun, yoksa destek almak için kapasite dolunca varacağımız yer de olmayacak.
Allah hastalarımıza acil şifalar versin. Hasta olmayanlara da uygulayacakları korunma tedbirlerinde gayretler versin.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Sıfır gurubu olmaz diye bir şey yok, olanlar var hemde 2. ve 3. defa olanlar. Vücut direnci yüksek, bağışıklığı güçlü olanlar, ve kronik rahatsızlığı olmayanlar çok daha hafif atlatıyor. Bulaşınca gizli saklı yani bilmediğiniz henüz teşhisi konmadık kalp v.b. kronik hastalıklarınız varsa ortaya çıkarıyor ve çok ağır geçiyor. En sıkıntılı ve ağır geçen dönemi belirtilerin başladıktan sonraki 5. 6. ve 7. günler atlatamayan çoğunlukla bu günler de takılıyor. Bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek lazım, tüm dünyayı aynı dönemde aşılamak mümkün değil. Yani bu hastalık dönüp dolaşıp duracak gibi görünüyor. Hastalıkla aşı olmamışken ölüm oranı %2,7 gibi görünüyor, yani mevcut uygulanan tedavi yöntemlerin başarı oranı %97 görünüyor.
Aşı açıklamaları başladı, sanki açık artırma gibi ilki %90 başarılı dedi, bir diğeri %92 bir diğeri bizimki %94 deyince altta kalan atağa geçip %94,5 diye güncellemeye gitti. Bakıldığında aşısız %97 nin bile altında olması üstelik ölüm oranlarının bir çoğunun yaşlılık ve yaşlılığa bağlı kronik hastalıkların tetiklenmesiyle oluştuğu düşünülünce baya bir kafa karışıklığı ortaya çıkıyor. Üstelik belli bir gurupta hastalığın varoluşunu sürdüreceği inkar edilmiyor.
Bir gurup bilim adamı DSÖ aktarımlı bir tez ortaya atarken bir diğer uygulamanın içindeki gurup yaşadıkları ve gördükleri karşısında tam farklı bilimsel bir tezle ortaya çıkıp kararlara sorgulama başlatmak istiyor. Bu da işin bir başka reel tarafı.
Benim öğrendiklerime göre bu virüs bir kere bulaştımı vücudumuzdan gitmeyecek ne zaman zayıf düştük, strese girdik, korkuya kapıldık yada bir başka hastalık nedeniyle yıkıldık işte o zaman uçuk benzeri ortaya çıkıp ben buradayım diyecek. Şimdiden farkındalık oluşturup hazırlıklı olmak lazım.
Dünyanın bile hazırlıksız yakalandığı bu salgında Allah devletimize güç versin ki sağlık sistemimiz ve sağlıkçılarımızın destekçisi olsun, yoksa destek almak için kapasite dolunca varacağımız yer de olmayacak.
Allah hastalarımıza acil şifalar versin. Hasta olmayanlara da uygulayacakları korunma tedbirlerinde gayretler versin.
O grubu hiç yakalanmıyor diye birşey yok.Ancak diğer kan gruplarına göre daha zor bulaştığı ve bulaşınça daha hafif seyrettiğini kanıtlanmış durumda.

Aşı olayı biraz muallakta bence , sıradan bir ilacın bile yıllar sonra bilinmeyen yan etkisi çıktığını düşününce , yılını doldurmamış bir aşının vurulmasını riskli buluyorum ve şahsen mecbur kalmadıkça vurulmak istemem.

Aşı politikasının mantığı şuymuş aşılama oranı artıp vaka sayısıda azalınca doğal olarak nüfüsün aşılanmayan kesimi içinde risk düşüyor demekmiş.Yoksa kısa zamanda dünyanın tamamının aşılanması mümkün değil ki özellikle Afrika da sıradan hastalıkların bile aşısı tam olarak uygulanamıyor.

Evet sağlık sistemimiz gerçekten takdire şayan.Neredeyse her gün aile hekimi tarafından tüm arkadaşlar olarak aranıyoruz.Pozitif olan arkadaşa , şuan eleştiri konusu olan 2. test yapıldı.Sanırsam pozitif çıkarsa 3. hatta 4. testte yapılacakmış.

Bu süreçte Allah başta sağlık çalışanlarımızın yardımcısı olsun.Sabah apartmana gelen filyasyon ekibini izledik eşimle.Giyinmeleri sadece 15 dk sürdü.Biz alt kat komşuya uzaktan çorba , yemek bırakıp yukarı çıkıyoruz.Sağlık ekipleri ise cesaretle pozitif kişilerin diplerine kadar girip test yapıyorlar.

Düşününce tek kullanımlık elbiseler, ekiplerin yakıt giderleri , test maliyetleri vs. diğer taraftan özel sektörün kısa çalışma ödeneği vs. gerçekten iyi dayandık.

Allah herkesi korusun şifa versin inş.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Biraz önce Prof. Dr. Esin Şenol'u dinledim. Doğru veri paylaşımı olmalı diyor. Bir çok doktor da aynı görüşte. Bu şekilde olursa belki vatandaş kurallara uyar. Yoksa 82 milyon nüfusta 3-4 bin vaka ne ki diyenler olacaktır. Bir twitter sayfasında görmüştüm şimdi kapatılmış Türkiye verileri halkla paylaşmayan 4 ülkeden biriymiş.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Biraz önce Prof. Dr. Esin Şenol'u dinledim. Doğru veri paylaşımı olmalı diyor. Bir çok doktor da aynı görüşte. Bu şekilde olursa belki vatandaş kurallara uyar. Yoksa 82 milyon nüfusta 3-4 bin vaka ne ki diyenler olacaktır. Bir twitter sayfasında görmüştüm şimdi kapatılmış Türkiye verileri halkla paylaşmayan 4 ülkeden biriymiş.

Evet bence de böyle olmalı ,zaten koskoca Türkiye de günlük 2000 3000 vaka hiç inandırıcı gelmiyor.Bazen şöyle düşünüyorum günlük 2000 vaka varken bizim hastanede günde 15 kişiye tanı konuyordu.Edirne gibi küçük bir şehir ile koskoca Türkiye yi kıyasladığımda inanmıyordum sayılara.

Ya günlük vaka konusunda Avrupa dan beter durumdayız yada olaya biraz siyaset katmak istiyorlar.

Bu arada bakan beye hak veriyorum önemli olan sağlık sistemi üzerindeki sayılar.Ancak ne olursa olsun günlük tespit edilmiş pozitif vaka sayısının şeffaf şekilde bilinmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
suya sabuna dokunmayan, yine de iyi atlatıyoruz neviinde şeyler yazan arkadaşlar, ekonomimiz şahlanıyordu, uçuyorduk, ne oldu da "yine de iyi dayanıyoruz" a kadar geldik? sizin görmediğiniz veya görmek istemediğiniz şey, ülkemizi yöneten partinin gerçekle değil algı ile çalışıyor olmasıdır. gerçek verilere hiç bir alanda ulaşamıyoruz. mümkün olduğu kadar her daldaki her veriyi makyajlamayı sevenler var. üstelik "şeffaflık" diye seçim zamanları oy toplayan adamlar yapıyor bunu. azıcık sağduyu lütfen.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
suya sabuna dokunmayan, yine de iyi atlatıyoruz neviinde şeyler yazan arkadaşlar, ekonomimiz şahlanıyordu, uçuyorduk, ne oldu da "yine de iyi dayanıyoruz" a kadar geldik? sizin görmediğiniz veya görmek istemediğiniz şey, ülkemizi yöneten partinin gerçekle değil algı ile çalışıyor olmasıdır. gerçek verilere hiç bir alanda ulaşamıyoruz. mümkün olduğu kadar her daldaki her veriyi makyajlamayı sevenler var. üstelik "şeffaflık" diye seçim zamanları oy toplayan adamlar yapıyor bunu. azıcık sağduyu lütfen.
Malum siyasi görüşü sevmem ancak birçok ülkede korono testi ve ilaçları ücretliylen bizde ücretsiz olması, özel sektör dahil kamu daki esnek çalışan milyonların maaşını ödeyen bir devletin büyüklüğünü görmemek yanlış olur.Bakın hükümet demiyorum devlet diyorum, kamusal kaynaklar çok daha iyi kullanılsa ve rantlar peşkeş çekmeler olmasa çok daha iyi olacağındanda eminim.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Burada birtek esnafın durumuna birşey diyemem keşke hükümet esnafı biraz daha desteklese.Ancak esnaflıkta böyle birşey .Anne baba tarafı esnaflıktan gelen biri olarak söylüyorum çeşme akarken kovayı doldurmayı bilenler halen ayakta.Bunun yanında inovasyon sahibi esnaflar satışları eticaret paket servis şeklinde sürdürmekte.Ama Edirne gibi nüfüsü değişken , öğrenci şehrinde son 5 yılda bulgar yunana güvenip kendi halkını dışlayan esnaflar şuan kan ağlıyor.Birde bu esnaflar bulgar yunanlara güvenip işletmeleri büyüttüler ama bilmiyorlardı ki biz hancıydık onlar yolcu...

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Evet bence de böyle olmalı ,zaten koskoca Türkiye de günlük 2000 3000 vaka hiç inandırıcı gelmiyor.Bazen şöyle düşünüyorum günlük 2000 vaka varken bizim hastanede günde 15 kişiye tanı konuyordu.Edirne gibi küçük bir şehir ile koskoca Türkiye yi kıyasladığımda inanmıyordum sayılara.

Ya günlük vaka konusunda Avrupa dan beter durumdayız yada olaya biraz siyaset katmak istiyorlar.

Bu arada bakan beye hak veriyorum önemli olan sağlık sistemi üzerindeki sayılar.Ancak ne olursa olsun günlük tespit edilmiş pozitif vaka sayısının şeffaf şekilde bilinmesi gerekiyor diye düşünüyorum.
Bazen tabip odaları veri paylaşıyor, rakamlara bakarsak durum iyi değil. Yaşadığım yerde bile 800-900 vaka olduğu söyleniyor. Sanırım ilerleyen günlerde vaka sayıları paylaşılacak gibi. Umarım doğrudur.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt