Konusuz Konu - For By Horizon

caylakpenguen Çevrimdışı

caylakpenguen 

Aktif Üye
3 Ara 2020
144
swap alanın yokmu ?
Söyle Swap Ekleyebilirsin.
Kod:
fallocate -l 1G /swap.img ; chmod 600 /swap.img ; mkswap /swap.img ; swapon /swap.img ; free -m

echo "/swap.img swap swap defaults 0 0">> /etc/fstab

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
swap alanın yokmu ?
Söyle Swap Ekleyebilirsin.
Kod:
fallocate -l 1G /swap.img ; chmod 600 /swap.img ; mkswap /swap.img ; swapon /swap.img ; free -m

echo "/swap.img swap swap defaults 0 0">> /etc/fstab
swap alanını kurarken oluşturdum ve swapon ile aktive ettim o konuda bir problem yok :ok
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Disk zaten MBR formatındaydı sadece swap birde ana bölümü oluşturdum. GRUB kendisi otomatik ayarladı kurulum yerini.

caylakpenguen Çevrimdışı

caylakpenguen 

Aktif Üye
3 Ara 2020
144
swap alanını kurarken oluşturdum ve swapon ile aktive ettim o konuda bir problem yok :ok

Disk zaten MBR formatındaydı sadece swap birde ana bölümü oluşturdum. GRUB kendisi otomatik ayarladı kurulum yerini.
bu bölüm oluşturmadan swapfile eklemek için,
hani olurda bölüm oluşturmazsan bunu kullanırsın.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
bu bölüm oluşturmadan swapfile eklemek için,
hani olurda bölüm oluşturmazsan bunu kullanırsın.
Bilgi için teşekkürler, ilk başta bunu kullanmam gerektiğini düşündüm ama sonra mantıksal bölümler oluşturup swap için de bir parça oluşturdum diskte. Diski hazırlarken file yaptım fdisk i tam anlamadığım için Windowsta hazırlayıp öyle kuruluma geçtim. ?

Ekleme: file, hile olacak Silver üye oldum hâlâ düzenleme limitimi doldurmayı başarıyorum.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Ben birkaç yıl önce galiba kurmuştum SSD ye Ubuntu, hiç bir problem olmuyor. Zaten mantık olarak ikiside aynı belki performans olarak SSD nin hızından tam faydalanamayabilir.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Benim konu biraz gerilere düşmüş canlandıracak bir şeyler yazayım :sirit
Az önce ülkemizdeki malûm bir TV kanalının, malum bir programında çok bilgili, zeka fışkıran arkadaşlar Elon Musk ın NeuralLink çiplerini konuşuyorlardı. Tamam konuşun, teori de üretin kardeşim sıkıntı yok. Sonra öyle bir görüntü geldiki ekrana insanı en kötü zamanında güldürebilecek. 7 seneden uzun süredir geliştirilen Cyberpunk 2077 adında distopik bir gelecekte geçen bir oyun var. Bizim dehalar bunun kapak resimlerinden birini almışlar, verip veriştiriyorlar, yok bakın kulağında çip var, gözleri ölü bakıyor robot bu, insan bile değil gelecekte insanları böyle yapmaya çalışıyorlar diye. Ancak üstünde konuştukları şey bir oyun karakteri, hemde daha tartıştıkları şirketler kurulmadan ortaya çıkmış bir oyunun karakteri. Yorumu size bırakıyorum. Videosunu paylaşacaktım ama sonuçta bizim ülkemizde bir kuruluş bir yolunu bulup da sayın Sota Sota nın başını ağrıtırlar diye paylaşmıyorum.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Arch'ın klavye düzenine bugün biraz uğraşıp çözdüm. Meğerse KDE ayarlarında Türkçe+Default yerine Türkçe+Alt Q diye saçma sapan bir düzen seçmişim ondanmış. Login Manager kısmı içinde Xorg X11 klasörüne klavye config dosyası oluşturdum o da artık düzgün görüyor. Bu sırada dil ayarıyla oynamışım heralde, KDE de menülerin yarısı Türkçe yarısı İngilizce oldu. Lokal config dosyaları var oradan LANG diye bir değişkeni bozmuşum onu geri en yapınca düzeldi. İstediğim klavyemi tanıtıp İngilizce kullanmaktı onu başardım.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Birde direnç diyot işin en basit kısmı silikon wafer yok türlü türlü lazerler yok kimyasal işlem makineleri yok tamamen mekanik olarak üretilecek basit şeyler bunlar, belki kar marjı düşük olduğundan kurtarmıyordur :hmm

Ekleme: Lazerler yine varmış ama tabi entegre üretiminden çok daha basit.

Şöyle bir video var çipler nasıl üretiliyor merak edenler için, maalesef Türkçeyi bırakın hiç bir dilde güzel kaynak yok bu konuda benim şu ana kadar gördüğüm en iyi video buydu.

Sık kullanılanlarıma ekledim :ok

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Benim konu biraz gerilere düşmüş canlandıracak bir şeyler yazayım :sirit
Az önce ülkemizdeki malûm bir TV kanalının, malum bir programında çok bilgili, zeka fışkıran arkadaşlar Elon Musk ın NeuralLink çiplerini konuşuyorlardı. Tamam konuşun, teori de üretin kardeşim sıkıntı yok. Sonra öyle bir görüntü geldiki ekrana insanı en kötü zamanında güldürebilecek. 7 seneden uzun süredir geliştirilen Cyberpunk 2077 adında distopik bir gelecekte geçen bir oyun var. Bizim dehalar bunun kapak resimlerinden birini almışlar, verip veriştiriyorlar, yok bakın kulağında çip var, gözleri ölü bakıyor robot bu, insan bile değil gelecekte insanları böyle yapmaya çalışıyorlar diye. Ancak üstünde konuştukları şey bir oyun karakteri, hemde daha tartıştıkları şirketler kurulmadan ortaya çıkmış bir oyunun karakteri. Yorumu size bırakıyorum. Videosunu paylaşacaktım ama sonuçta bizim ülkemizde bir kuruluş bir yolunu bulup da sayın Sota Sota nın başını ağrıtırlar diye paylaşmıyorum.
Bununla ilgili yorum yazacağım daha sonra :kiskis

kendime not :kop

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
22,332
65
Arch'ın klavye düzenine bugün biraz uğraşıp çözdüm. Meğerse KDE ayarlarında Türkçe+Default yerine Türkçe+Alt Q diye saçma sapan bir düzen seçmişim ondanmış. Login Manager kısmı içinde Xorg X11 klasörüne klavye config dosyası oluşturdum o da artık düzgün görüyor. Bu sırada dil ayarıyla oynamışım heralde, KDE de menülerin yarısı Türkçe yarısı İngilizce oldu. Lokal config dosyaları var oradan LANG diye bir değişkeni bozmuşum onu geri en yapınca düzeldi. İstediğim klavyemi tanıtıp İngilizce kullanmaktı onu başardım.
Biraz daha uğraşırsan yepyeni bir arch linux yaratacaksın gibime geliyor :)

Geri
Üst Alt