Konusuz Konu - For By Horizon

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Geçen gün bana bir bildirim geldi, nereden veya neden buldular bilemem zira yazılım ile işi gücü olan birisi değilim.

Açık Kaynak Fikirler diye bir platform.

''Üye olmak istermisin?'' diye sormuşlar ben de OK dedim ama zerre kadar bilgim yok bu konuda o ayrı konu :kiskis

Günaydın herkese :ok

TV lerde Linux tabanlı yazılım kullanılmasının en temel sebebi :)
Açık kaynak ,tabii ikisi de aynı şey mi bilmiyorum ,gerçi ikisi de "açık" :)
Açık kaynak linux olmasaydı sanırım çok para harcardık adem,bunun en basit hali,bazı laptopların ya linux veya freedos ile satılıyor olmasıdır :ok

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Açık kaynak ,tabii ikisi de aynı şey mi bilmiyorum ,gerçi ikisi de "açık" :)
Açık kaynak linux olmasaydı sanırım çok para harcardık adem,bunun en basit hali,bazı laptopların ya linux veya freedos ile satılıyor olmasıdır :ok
Tam aynı şey değil ama bağlantılı. Açık kaynak kodu fikrini ortaya atan ilk insanlardan biri Richard Stallman GNU paketini hazırlıyor, ilk başta Unix tabanlı olarak sunuyor ancak her şeyi açık kaynak kodlu yapmak istediği için bir kaç sene sonra ortaya çıkan Linuxu baz almaya başlıyor ve buradan sonra gittikçe büyüyor bu açık kaynak olayı. Bu adamın kurduğu Özgür Yazılım Vakfı var bu işleri ilk hızlandırıp destekleyen.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Tam aynı şey değil ama bağlantılı. Açık kaynak kodu fikrini ortaya atan ilk insanlardan biri Richard Stallman GNU paketini hazırlıyor, ilk başta Unix tabanlı olarak sunuyor ancak her şeyi açık kaynak kodlu yapmak istediği için bir kaç sene sonra ortaya çıkan Linuxu baz almaya başlıyor ve buradan sonra gittikçe büyüyor bu açık kaynak olayı. Bu adamın kurduğu Özgür Yazılım Vakfı var bu işleri ilk hızlandırıp destekleyen.
Büyük ihtimalle tanyorumdur ,yarın abdullaha sorayım bakalım , gerçi bana hemen " ehtiyar ,ne zaman aramıza katılacaksın" diyecektir ilk aramamda genelde öyle açar telefonu ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Maşallah çevreniz çok geniş, Linus Torvalds da uzak akraba falan çıkmasın:haha1
İzmirde ilk linux toplantıları yapıldığında sanırım yıl 93-94 tü,çok kalabalık bir topluluk vardı,her yerden gelmişlerdi hmen hemen,hatta hiç unutmam o zamanlar çevirmeli modemler vardı ve linux bunu tanımıyordu(öyle diyorlardı),işte bir toplantıda bunun hararetli bir tartışması olmuştu, biz (elektronix ile)bunun olduğunu ve kullandığımızı söylemiştik tabii scripti elektronix yazmıştı,bende test için almıştım ondan ve benden yaşça büyük idi elektronix ,linux TR çok bilinen bir isim ısrarla olamayacağını söyledi kürsüden ,ne günlerdi.
İşte bir çoğunu o linux günlerinde tanıdım,hatta içlerinde yaşça en büyüleri bendim ,çok kibar davranmışlardı,her toplantıda mutlaka "biz ısmarlıyoruz abi,senin paran burada geçmez" diyorlardı :)
Eeee,ne de olsa gençlerin tabiri ile "dinazor linuxçu"yum :hihi

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
İzmirde ilk linux toplantıları yapıldığında sanırım yıl 93-94 tü,çok kalabalık bir topluluk vardı,her yerden gelmişlerdi hmen hemen,hatta hiç unutmam o zamanlar çevirmeli modemler vardı ve linux bunu tanımıyordu(öyle diyorlardı),işte bir toplantıda bunun hararetli bir tartışması olmuştu, biz (elektronix ile)bunun olduğunu ve kullandığımızı söylemiştik tabii scripti elektronix yazmıştı,bende test için almıştım ondan ve benden yaşça büyük idi elektronix ,linux TR çok bilinen bir isim ısrarla olamayacağını söyledi kürsüden ,ne günlerdi.
İşte bir çoğunu o linux günlerinde tanıdım,hatta içlerinde yaşça en büyüleri bendim ,çok kibar davranmışlardı,her toplantıda mutlaka "biz ısmarlıyoruz abi,senin paran burada geçmez" diyorlardı :)
Eeee,ne de olsa gençlerin tabiri ile "dinazor linuxçu"yum :hihi
Olsun önemli olan uğraşmak,bilmek bilgiyi yaymak. Sizde ben devre kartı parçalarken sizin Linux u bulan adam daha doğmamıştı diye hava atarsınız:cool

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Sen de beni 90 yaşında yaptın mubarek :haha1
Yok Estağfirullah o arkadaş sizden 11 yaş küçükmüş. Siz o zamanlardan elinize geçen bir şeyleri parçalamaya başlamışsınızdır diye düşündüm sadece. Bu arada Arch kurmaya azimle giriştim komutlara çok uzak olduğum için biraz zorlandım ama diski bölümleyip dosyaları kurdum. Bir kaç config dosyası düzenleniyor nano ile onları da yaptım sırada bootloader kurmak var. Aynı diskte Windows da var direkt onun EFI kısmına GRUB kurmaya çalışınca hata verdi nasıl yapılıyor onu yarın çözmeye çalışacağım. Ondan sonra birde GUI kurmak var.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,358
64
Yok Estağfirullah o arkadaş sizden 11 yaş küçükmüş. Siz o zamanlardan elinize geçen bir şeyleri parçalamaya başlamışsınızdır diye düşündüm sadece. Bu arada Arch kurmaya azimle giriştim komutlara çok uzak olduğum için biraz zorlandım ama diski bölümleyip dosyaları kurdum. Bir kaç config dosyası düzenleniyor nano ile onları da yaptım sırada bootloader kurmak var. Aynı diskte Windows da var direkt onun EFI kısmına GRUB kurmaya çalışınca hata verdi nasıl yapılıyor onu yarın çözmeye çalışacağım. Ondan sonra birde GUI kurmak var.
Hımm, bence grubu efiye kurma ,baş etmen daha kolay olur ,win çökmez hiç olmazsa ,masa üstünü ne kuracaksın?

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Kde güzel ,ben kdeciyim :) ,alışamadım diğerlerine,mate de güzel bir ara bende hepsi vardı ,gnomeden tut mateye kadar ,sisteme girerken seçim yapıyordum ,kde ,mate,gnome,lxde :)

Hanım da kde kullanyor ,diğerlerini sevmedi :)
KDEyle biraz oynayınca görsellik olarak da hoş duruyor o bakımdan da güzel olabilir bence. Şuan zaten deneme amaçlı kurduğumdan, donanım da iyi olduğundan kafama göre bende değiştirebilirim. Çinlilerin deepin var o da hoş duruyor görüntü olarak belki onu da denerim.

Geri
Üst Alt