Konusuz Konu - For By Horizon

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
''Bu konu neden açıldı?'' diye merak edenlere cevap olsun ve yıllar sonrası için hatıra olsun şu ekran alıntısını da paylaşayım ?

frm.png

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Peki o zaman bir övgü ile başlayayım konuya. Forum yönetimine genel olarak çok büyük sıkıntılar çıkmadıktan sonra zıt görüşlere hatta yermelere, kötülemelere bile hoşgörü ile yaklaşıp farklı görüşlere izin verdikleri için teşekkürler ediyorum. Sayın Aragorn Aragorn bu konuda bir şeyler yazmış ama bence şimdiki hali gayet iyi yönetimin. Sert moderasyon bir yerden sonra eleştiri almanın önünü kapatır, dar görüşlülüğe sebebiyet verebilir diye düşünüyorum. Olabildiğince farklı dönütlere açık olmak çok güzel bir şey bence, küsen darılan mutlaka olabilir ama sonuçta özgür, güvenilir ve tarafsız bir ortamın korunması için şimdiki hâl gayet iyi. Umarım sayın albanez albanez de konusuna geri dönüp tavsiye vermeye en kısa zamanda geri döner.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

teraspy teraspy emmi için bir mesaj olsun buda. Bir kaç hafta önce uzun uzun konuştuğumuz Linux muhabbetinden sonra kendimi geliştirmek amaçlı en meşakkatli distro ne diye araştırıp Arch Linux kurup bu konulara giriş yapmaya karar verdim. ISOyu hazırladım yarın kurulum yapmayı deneyeceğim. Kurulumu bile karmaşık ama komutlar ve işletim sistemlerinin arka plandaki yapıları konusunda bir şeyler öğreneceğimi düşünüyorum.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
İnsanoğluyuz, sinirler gerilir, tansiyon yükselir olur öyle şeyler. Önemli olan kalp kırmamak ve uzatmamak.

Bir de kimsenin değerleri ile oyun oynamamak, Bizi yıllarca muhalifiz diye taşladılar ama memleketimize de zerre laf söyletmeyiz o ayrı konu.

Herkesle tartışılır, Dallas ile de bir sürü tartıştık, demek ki uyuşmuyoruz o zaman uzatmanın anlamı yok, yolları ayıralım yeter.

Aragorn Aragorn un söylediğine katılmakla birlikte DH de zaten o yönetimin içerisinde olduğum için neyin nasıl yürüdüğünü gayet iyi biliyordum. Hele ki benim ilk yönetici olduğum dönemlerde samimi söylüyorum ki gık diyeni gönderiyorduk (oradaki tabiri çizmek veya şutlamak diye geçerdi)

Aragorn yani sevgili Özgür ile tanıştığımız yöneticilik dönemimde ise durumlar daha farklıydı, bu sefer adminler modlara terör estiriyor, ama üyelere karşı kendileri ne isterse öyle davranıyordu.

Düşünün ki bir gün toplantı odasında X bir mevzu ile ilgili ben; ''yani bir oy hakkım var ise ben aslında şunun şu şekilde olması taraftarıyım'' dediğimde, adı Serkan dı galiba artiz adminlerden birisi ''Sana oy hakkın olduğunu veya burada bir değerin olduğunu kim söyledi'' minvalinde cevap vermişti. Zaten beni sevmezlerdi onun da etkisi vardır elbette lakin genel diyalog bu şekildeydi.

Mesela bir sabah foruma girerdik, dün yönetimde olan bir arkadaşınızın tüm yetkilerinin alındığını görürdük. kendisi dahil kimseye bilgi verilmezdi.

Kaldı ki ''böyle şey mi olur canım, bu insanlar yıllarca sabahladılar bu foruma emek verdiler ayıptır bla bla bla '' derken ben, bir sabah kalktım ki benim yetkilerim de yok olmuş.

Yani açıkçası Donanımhaber İNSANLIK anlamından zıvanadan çıkmış, ne kadar kazanırsak o kadar iyidir mantığına bürünmüş, üyeler üye değil tamamı birer para birimi olarak kabul edilmiş yerdir.

Onlar bana bir yanlış yaptı, bana yakışmayacak şekilde ben de onlara yanlış yaptım (Kabul ediyorum) sonra DH ve ADO defterini kapatıp burada yeni bir sayfa açtık, zamanında Dh de süresiz banladığım sevgili Sota Sota Ahmet ile :kop

Bu gün sohbet konusu olduğunda Ahmet halen isyan eder o konuya :kiskis

Sonra bir gün kendilerini ajan olarak nitelendirdiğim TEKNOwest TEKNOWEST ve F fikoloji ustalar geldi, sonra o sonra bu derken baktık kocaman aile olmuşuz.

Yani konuya ilk girerken değindiğim gibi, İnsanız, hepimiz hata yaparız, tartışırız, sinirler gerilir ama bir dinlenip derin nefes alıp nerede yanlış yaptığımızı düşünmemiz ve en önemlisi yanlış yaptıysak bunu kabul etmemiz gerekir.

Konumuzun güzel sohbetlere vesile olması dileklerimle ?

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Videosunu çekmişsiniz galiba zaten, benim yeni cihaz almak gibi bir niyetim yok sadece tavsiye verirken bu fiyat bandında göz önünde bulundurursunuz belki diye öneri verdim ? Regal ile ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için de teşekkür ederim, bu konuya açıklık getirmeniz iyi oldu.
Hocam bu mesajı gözden kaçırdınız galiba, boş yere zamanınızı almak istemem buraya da tekrar göndereyim dedim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ben siz gençleri hiç anlamııyorum ,illa arc linux neden debian değil :alala
Bunu neden yazdım ,oğlum da kodlarla ilgileniyor ,illa bana "arc kuracağım" dedi ,neden dedim ,bilmiyorum sanki daha güzel "ded,i :)
Bende "mint kur"dediğimde "baba ya,karışma bana" dedi ,bu arada oğlum 31 yaşında,bende "ne yaparsan yap,bana ne" dedim (mi ,demedim tabii, ısrarla debian10 kurdurdum,kurarken tüm serverleri de seçti )
:)

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Ben siz gençleri hiç anlamııyorum ,illa arc linux neden debian değil :alala
Bunu neden yazdım ,oğlum da kodlarla ilgileniyor ,illa bana "arc kuracağım" dedi ,neden dedim ,bilmiyorum sanki daha güzel "ded,i :)
Bende "mint kur"dediğimde "baba ya,karışma bana" dedi ,bu arada oğlum 31 yaşında,bende "ne yaparsan yap,bana ne" dedim (mi ,demedim tabii, ısrarla debian10 kurdurdum,kurarken tüm serverleri de seçti )
:)
Aslında debian veya debian tabanlı Ubuntu ya da Elementary OS kuracaktım ama sırf kendime zorluk çektirmek için Arch'ı seçtim. Biraz daha elle yapılan, zorunlu seçilen ayarı fazla olduğu için öğrenme amaçlı daha iyi olur diye düşündüm. Karşılaştırma olarak bakınca ikisinin de farklı avantajları var isteyen istediğini kullansın bence.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Aslında debian veya debian tabanlı Ubuntu ya da Elementary OS kuracaktım ama sırf kendime zorluk çektirmek için Arch'ı seçtim. Biraz daha elle yapılan, zorunlu seçilen ayarı fazla olduğu için öğrenme amaçlı daha iyi olur diye düşündüm. Karşılaştırma olarak bakınca ikisinin de farklı avantajları var isteyen istediğini kullansın bence.
İlk kullanıcı olarak zorlu dağıtım seçmek :)
Aslında tüm dağıtımlarda "elle" yapabilirsin her şeyi,yani karakalem dediğim "konsol" ile :ok
Bu arada hepsi birbirinin aynısıdır ,ana dağıtımların düzenlenmiş kopyasıdır bana göre,arka plan ve masa üstü yazılımaları ve temalar farklıdır ,yani kabaca" yok birbirimizden farkımız ,ama biz osmanlı bankasıyız" diye reklam verdı ( A Adem Helvacı bilit :kis ) ,o reklam gibi dağıtımlar ,mesela Truvalinux var ,derleyen toplayanlar benim dostlarımdır ,onur(atlantis) ,abdullah(çaylak penguen) ve niceleri ,ama sanırım bıraktılar truvalinux'su ,takp edemedim uzun zaman ,apo ile muhabbetim devam ediyor :)

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
İlk kullanıcı olarak zorlu dağıtım seçmek :)
Aslında tüm dağıtımlarda "elle" yapabilirsin her şeyi,yani karakalem dediğim "konsol" ile :ok
Bu arada hepsi birbirinin aynısıdır ,ana dağıtımların düzenlenmiş kopyasıdır bana göre,arka plan ve masa üstü yazılımaları ve temalar farklıdır ,yani kabaca" yok birbirimizden farkımız ,ama biz osmanlı bankasıyız" diye reklam verdı ( A Adem Helvacı bilit :kis ) ,o reklam gibi dağıtımlar ,mesela Truvalinux var ,derleyen toplayanlar benim dostlarımdır ,onur(atlantis) ,abdullah(çaylak penguen) ve niceleri ,ama sanırım bıraktılar truvalinux'su ,takp edemedim uzun zaman ,apo ile muhabbetim devam ediyor :)
Onu biliyordum zaten, hepsi aynı Linux kernel üzerine kurulu da sonuçta kullanıcı ile ilgili herşey değişkenlik gösterebiliyor. GUI, paket yönetimi, içerisinde hazır gelen yazılım miktarı kısaca sistemin temel işleyişi dışında herşeyi degiştirebildiğimizden sonsuz seçenek var, tercih yapmak zor. Arch insanı biraz konsol kullanmaya zorluyor temel olarak bu yüzden seçtim. Birde sürekli Kernel güncellemesi alması, istenilen özellik ve paketlerin kolay kapatılıp açılabilmesi güzel.

Birde Pisi Linux vardı. Orijinal Pardus ekibinin yaptığı çalışmaları devam ettiren ama son dönemde onlar da pek aktif değiller. İnsanlar pek ilgi göstermeyince bir yerden sonra bu insanlar da bıkıyor galiba.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Onu biliyordum zaten, hepsi aynı Linux kernel üzerine kurulu da sonuçta kullanıcı ile ilgili herşey değişkenlik gösterebiliyor. GUI, paket yönetimi, içerisinde hazır gelen yazılım miktarı kısaca sistemin temel işleyişi dışında herşeyi degiştirebildiğimizden sonsuz seçenek var, tercih yapmak zor. Arch insanı biraz konsol kullanmaya zorluyor temel olarak bu yüzden seçtim. Birde sürekli Kernel güncellemesi alması, istenilen özellik ve paketlerin kolay kapatılıp açılabilmesi güzel.

Birde Pisi Linux vardı. Orijinal Pardus ekibinin yaptığı çalışmaları devam ettiren ama son dönemde onlar da pek aktif değiller. İnsanlar pek ilgi göstermeyince bir yerden sonra bu insanlar da bıkıyor galiba.
Aynen öyle :)
Tamam,öyle olsun ,umarım alışırsın penguene :)

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Peki o zaman bir övgü ile başlayayım konuya. Forum yönetimine genel olarak çok büyük sıkıntılar çıkmadıktan sonra zıt görüşlere hatta yermelere, kötülemelere bile hoşgörü ile yaklaşıp farklı görüşlere izin verdikleri için teşekkürler ediyorum. Sayın Aragorn Aragorn bu konuda bir şeyler yazmış ama bence şimdiki hali gayet iyi yönetimin. Sert moderasyon bir yerden sonra eleştiri almanın önünü kapatır, dar görüşlülüğe sebebiyet verebilir diye düşünüyorum. Olabildiğince farklı dönütlere açık olmak çok güzel bir şey bence, küsen darılan mutlaka olabilir ama sonuçta özgür, güvenilir ve tarafsız bir ortamın korunması için şimdiki hâl gayet iyi. Umarım sayın albanez albanez de konusuna geri dönüp tavsiye vermeye en kısa zamanda geri döner.

teraspy teraspy emmi için bir mesaj olsun buda. Bir kaç hafta önce uzun uzun konuştuğumuz Linux muhabbetinden sonra kendimi geliştirmek amaçlı en meşakkatli distro ne diye araştırıp Arch Linux kurup bu konulara giriş yapmaya karar verdim. ISOyu hazırladım yarın kurulum yapmayı deneyeceğim. Kurulumu bile karmaşık ama komutlar ve işletim sistemlerinin arka plandaki yapıları konusunda bir şeyler öğreneceğimi düşünüyorum.
Sevgili Horizon707 oradaki sitemim yönetime bir eleştiri değil aksine bir övgüydü, tahammül seviyelerine hayranım ancak bazen gerçekten şirazeyi kaçıranlar oluyor, dh olsa ne olurduyu anlatmam da buradaki ortama gene bir övgü, net görüşüm şu bunun kıymetini bilene sonuna kadar eyvallah yerden yere vursun bizi, görüşümüzü, tavsiyemizi ama mantıklı argümanlarla, yok saldıracak ve başka maksatla vuracaksa çekinmeden tv tavsiye başlığında yazdığımı yaparım. Konu hayırlı olsun, konusuz konu çok memlekette boş kalmaz buralar ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Aynen öyle :)
Tamam,öyle olsun ,umarım alışırsın penguene :)
Geçen gün bana bir bildirim geldi, nereden veya neden buldular bilemem zira yazılım ile işi gücü olan birisi değilim.

Açık Kaynak Fikirler diye bir platform.

''Üye olmak istermisin?'' diye sormuşlar ben de OK dedim ama zerre kadar bilgim yok bu konuda o ayrı konu :kiskis

Günaydın herkese :ok

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Geçen gün bana bir bildirim geldi, nereden veya neden buldular bilemem zira yazılım ile işi gücü olan birisi değilim.

Açık Kaynak Fikirler diye bir platform.

''Üye olmak istermisin?'' diye sormuşlar ben de OK dedim ama zerre kadar bilgim yok bu konuda o ayrı konu :kiskis

Günaydın herkese :ok
Günaydınlar, açık kaynak iyidir hoştur. Açık kaynak felsefesi basitçe geliştirilen fikirlerin halka mâl edilmesi, kapalı kapılar ardında olmayıp herkesin kullanımına ve faydasına sunulması gibi düşünülebilir. Bunun diğer yanıda var. A kişisi güzel bir yazılım üretip açık kaynak lisansı ile sunuyor B kişisi bunu alıp kullanıyor, hatta eksik gördüğü yerleri geliştirip A kişisine geri gönderiyor adamın projesi kendi kendine gelişmiş oluyor. Tabiki isteyen şirketler bu yazılımı ürününde de kullanabiliyor, herşey ücretsiz olacak diye bir şey de yok.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Günaydınlar, açık kaynak iyidir hoştur. Açık kaynak felsefesi basitçe geliştirilen fikirlerin halka mâl edilmesi, kapalı kapılar ardında olmayıp herkesin kullanımına ve faydasına sunulması gibi düşünülebilir. Bunun diğer yanıda var. A kişisi güzel bir yazılım üretip açık kaynak lisansı ile sunuyor B kişisi bunu alıp kullanıyor, hatta eksik gördüğü yerleri geliştirip A kişisine geri gönderiyor adamın projesi kendi kendine gelişmiş oluyor. Tabiki isteyen şirketler bu yazılımı ürününde de kullanabiliyor, herşey ücretsiz olacak diye bir şey de yok.
TV lerde Linux tabanlı yazılım kullanılmasının en temel sebebi :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt