slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba arkadaşlar ve Sota Sota Hocam...

Tavsiye üzerine Samsung WindFree Premium Plus 12.000 BTU klima aldım. Klimanın dış ünitesinden WindFree modundayken (turbo bile değil) bu şekilde sesler geliyor. Video ile kayıt altına aldım. Bu sesin sebebi dış ünitenin duvardan tarafa gelen kısmındaki tel gibi olan şeyin yoğun titreşimden dolayı üniteye çarpması. Yazınca anlaması biraz zor olduğu için ben videoları ekliyorum. Bu normal midir yoksa teknik servis çağırılmalı mıdır? Teşekkürler...
NOT: Bu titreşimi ve sesi her zaman yapmıyor, ne zaman yapacağı hiç belli olmuyor. Özellikle WindFree modundayken daha fazla yapıyor. Yoğun kullanım da yapmıyorum, günlerce açık bırakmıyorum, 5 saat çalıştırdıktan sonra dinlendiriyorum...

VİDEO LİNKLERİ:

Dış ünitenin kasa montajında sanki gevşek kalan birşey var gibi. Kondanserin bu kadar titremesi hiç normal görünmüyor. Montaja bakıyorum, tampon kullanılmış. Eğer elinizde anahtar varsa sizin tek yapabileceğiniz tampon sabitleme somunlarını biraz sıkmak ya da gevşetmek suretiyle titreşimi alabiliyor musunuz kontrol etmek. Ünitenin kendisindeki titreşime ait sizin müdahale edebileceğiniz bir şey yok. Servisi çağırıp kontrolünü sağlamalısınız.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,869
Merhaba arkadaşlar ve Sota Sota Hocam...

Tavsiye üzerine Samsung WindFree Premium Plus 12.000 BTU klima aldım. Klimanın dış ünitesinden WindFree modundayken (turbo bile değil) bu şekilde sesler geliyor. Video ile kayıt altına aldım. Bu sesin sebebi dış ünitenin duvardan tarafa gelen kısmındaki tel gibi olan şeyin yoğun titreşimden dolayı üniteye çarpması. Yazınca anlaması biraz zor olduğu için ben videoları ekliyorum. Bu normal midir yoksa teknik servis çağırılmalı mıdır? Teşekkürler...
NOT: Bu titreşimi ve sesi her zaman yapmıyor, ne zaman yapacağı hiç belli olmuyor. Özellikle WindFree modundayken daha fazla yapıyor. Yoğun kullanım da yapmıyorum, günlerce açık bırakmıyorum, 5 saat çalıştırdıktan sonra dinlendiriyorum...

VİDEO LİNKLERİ:

merhaba arka koruma telinin civatalari sıkımı diye kontrol et olmadi söküp bir köşeye koyabilirsin çalışmasına engel değil.

Y Çevrimdışı

yasin21

Yeni Üye
25 Tem 2023
11
31
Selamlar, konuyu Mayıs ayından beri komple okudum. Katkı sağlayan herkese teşekkürler. İzninizle birkaç sorum olacak;

Montaj: Teras bulunan bir evde yaşıyoruz ayrıca balkon var. Balkonda 2 cephede cam balkon (2x3) mevcut ve bir tepe lambası var. İlk düşüncemiz dış üniteyi buraya koymak, bu şekilde yağmur ve güneşten korunabilir. İkinci opsiyon ise çatıda bir yerde konumlama ama bu alan çok güneş alıyor. (Doğu ve Kuzey cepheleri)

Montajla ilgili bir sorum da elektrik tesisatı ile ilgili. Salonda buat var fakat çok alakasız bir yerde. (Balkon tarafının tam tersinde, karşı duvarda). Balkondaki lambadan hat çekmek sorun olur mu, gerekirse lambayı komple de iptal edebiliriz.

Klima Seçimi: Bütçem 15 ile 20B arasında ve yaklaşık 25m2 bir salon için 12.000 BTU düşünüyorum. Evde kuş besliyoruz ve ailenin tümü toz ve polene karşı alerjik. Bu sebeple hava kalitesi vaadeden ürünler ilgimi çekiyor

Burada ilk düşüncem Tri-care filtreli Samsung Windfree modelleri idi fakat biraz soğudum açıkçası. Şu anda LG Sirius ve bütçe aşsa da Mitsubishu Heavy SRK 25ZS-W (burada 9.000 BTU'ye iniyorum fiyat nedeniyle) modelleri arasında gidip geliyorum. Mitsubishu'de uygulama konusu olmadığı için de biraz mesafeliyim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Selamlar, konuyu Mayıs ayından beri komple okudum. Katkı sağlayan herkese teşekkürler. İzninizle birkaç sorum olacak;

Montaj: Teras bulunan bir evde yaşıyoruz ayrıca balkon var. Balkonda 2 cephede cam balkon (2x3) mevcut ve bir tepe lambası var. İlk düşüncemiz dış üniteyi buraya koymak, bu şekilde yağmur ve güneşten korunabilir. İkinci opsiyon ise çatıda bir yerde konumlama ama bu alan çok güneş alıyor. (Doğu ve Kuzey cepheleri)

Montajla ilgili bir sorum da elektrik tesisatı ile ilgili. Salonda buat var fakat çok alakasız bir yerde. (Balkon tarafının tam tersinde, karşı duvarda). Balkondaki lambadan hat çekmek sorun olur mu, gerekirse lambayı komple de iptal edebiliriz.

Klima Seçimi: Bütçem 15 ile 20B arasında ve yaklaşık 25m2 bir salon için 12.000 BTU düşünüyorum. Evde kuş besliyoruz ve ailenin tümü toz ve polene karşı alerjik. Bu sebeple hava kalitesi vaadeden ürünler ilgimi çekiyor

Burada ilk düşüncem Tri-care filtreli Samsung Windfree modelleri idi fakat biraz soğudum açıkçası. Şu anda LG Sirius ve bütçe aşsa da Mitsubishu Heavy SRK 25ZS-W (burada 9.000 BTU'ye iniyorum fiyat nedeniyle) modelleri arasında gidip geliyorum. Mitsubishu'de uygulama konusu olmadığı için de biraz mesafeliyim.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Şimdilik biraz kısa cevap vereceğim, müsait olduğumda detaylandıracağım;

Montaj: Yer ile ilgili basitte olsa bir kroki çizme imkanı olursa gözümüzde canlandırmamız daha rahat olur.

Buat bağlantılarındaki kablo kalınlıkları ile lamba tesisatına giden kablo kalınlığı aynı ise olabilir. Eğer priz tesisatı daha kalın kablo ise mutlaka priz tesisatından alınmalı.

Kapasite: 25 m2 için kesinlikle en düşük 12000 btu hatta imkan dahilinde 18000 btu uygundur. 9000 btu hiçbir şekilde düşünülmemeli.

Model: Klimayı klima olarak değerlendirmek, hava temizliği için ayrıca bir çözüm düşünmek daha mantıklı olur. Sota Sota Başkan' ın daha önce bahsettiği şu anda hatırlayamadığım hava temizleme yönünden aktif etkili bir model vardı. Ama maliyet açısından bakıldığında neredeyse Klima+Hava temizleyici daha uyguna geliyordu. Detay bilgisini müsait olduğunda kendisi paylaşacaktır.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
slowfood slowfood bende hava temizleyici vardı , ısıtma özelliği olan modeldi. 4500TL'ye almıştım 1 sene sonra 5500TL'ye ilana koyup sattım 😀
Çok aşırı hassas değilseniz, özellikle polen atakları ve toz taşınımı zamanlarında değilse hava temizleyicilerin de sık kullanımı ekstra problem yaratır. O yüzden gerekli değilse tabii ki ek kaynağa dönüşmeli. :haha

(Bu arada sorması ayıp aynı cihazın sattığınız tarihte sıfırı kaç TL idi?)

I Çevrimdışı

independent

Süper Üye
12 Haz 2023
662
39
Çok aşırı hassas değilseniz, özellikle polen atakları ve toz taşınımı zamanlarında değilse hava temizleyicilerin de sık kullanımı ekstra problem yaratır. O yüzden gerekli değilse tabii ki ek kaynağa dönüşmeli. :haha

(Bu arada sorması ayıp aynı cihazın sattığınız tarihte sıfırı kaç TL idi?)
Sıfır fiyatını tam hatırlayamıyorum 2 sene oldu cihazı satalı .Ben sıfır almıştım ama 😀 Cihaz çalışırken kontrol ettim havayı sürekli temiz algılıyordu. Sadece cam açık olduğunda egzoz gazı algılayıp çalışmasını hızlandırıyordu. İçerdeki havayı sürekli temiz algıladığından pek çalışmıyordu , işime yaramadı benim

Sota Sota mesajlara beğeni atıp gitti :haha

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,869
Dış üniteyi cam balkon içerisine koyarsanız
balkonu alev topuna çevirirsiniz.

Pencereleri kesinlikle kapatamazsınız yok arkadaş ben kapatacam derseniz
bu seferde cam balkon içi aşırı ısınır ve klima bu durumu fark ederek sürekli gazlayarak çalışmaya başlar.
Bu durumda size elektrik faturası olarak döner.

Size zahmet birkaç foto atarsanız daha iyi olur.

Lamba linyesinden klimaya bağlantı yapamazsınız.

Lamba kablo çapı 1.5mm², Priz kablo çapı 2.5mm²

Y Çevrimdışı

yasin21

Yeni Üye
25 Tem 2023
11
31
Dönüşler için teşekkürler,

Cam balkonu tabi ki kapatmayı düşünmüyoruz, görününen 3 sıralı camların tamamı açık kalacak şekilde olursa yeterli olur mu diye merak ediyorum. Klima bu açık tarafa bakacak

Lamba hattından hat çekilemeyecekse ona en yakın alternatif priz var, sanırım oradan çekilebilir.

Mitsubishi için keşif istedim bir bayiden, o gelirse onun dönüşlerini de buraya aktarırım

Ürün olarak 18.000 BTU tavsiye edildiği için şu videodaki Samsung modeli hakkında ne düşünüyorsunuz ? (16,500 TL'ye alabiliyorum bu modeli)

Teknik özellikleri:

image9146e453b82fa241.png

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt