E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
168
41
Hocam şu videodaki gibi dene bence. Madem elinde sessiz bir vantilatör var. Zaten başka çaren de yok. İki oda arasındaki derece farkı 1 derece diyor.

Bir de elinizdeki vantilatörün marka modelini verir misiniz bana da sessiz bir vantilatör lazım da.
Hocam video çıkmamış. Tekrar gönderebilir misiniz Linki?
Vantilatör ise Arçelik Flavel 1690 dı herhalde hatırladığım kadarıyla.

T Çevrimdışı

Tabiiİlmühün 

Aktif Üye
24 Kas 2022
90
44
Kaira sipariş verdim bakalım.Bu sıcak günlerin yoğunluğunda kaç günde takılacak?
Hocam ben 2. Kaira yı sipariş verdim. Sipariş tarihi temmuz 12 montaj tarihi ise 10 ağustos verdiler :)
2. Olduğu için acelem yok diğeri ile serinliyorum. Bölgeye göre değişiyor olabilir, ben Gebze tarafındayım.

C Çevrimdışı

caliskansahis

Yasaklı Üye
25 Tem 2023
3
26
Hocam video çıkmamış. Tekrar gönderebilir misiniz Linki?
Vantilatör ise Arçelik Flavel 1690 dı herhalde hatırladığım kadarıyla.
Hocam benim attigim videodaki kişiye ait içeriklere izin yokmuş forumda :) kısaca hedeflediğiniz alana doğru vantilatorunuzu koyarsanız sonuç alırsınız

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,870
Evin odaların konumu ve büyüklüğüne bağlı olarak 1 yada 2 klima kullanarak tüm evi soğutma projesi benim yıllardır kullandığım bir yöntem.

Bunun kroki ve örnek yerleşim planlarını defalarca forumda paylaştım.

7 senedir 100+m2 net oturumlu 3+1 evimde şuan aktif olarak 2 makina çalışmakta. Isteyen gelsin misafirim olsun terledim, sıcakladım derse kahvelerden para almam :kiskis

Böyle bir düşünceniz varsa klimanızı rastgele konuma koyamazsınız.

Tüm odalara rüzgarını gidebileceği güzel lokasyonunuz olmali.

Screenshot_20230725_214356_Samsung-Notes.jpg

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,870
Hocam benim attigim videodaki kişiye ait içeriklere izin yokmuş forumda :) kısaca hedeflediğiniz alana doğru vantilatorunuzu koyarsanız sonuç alırsınız
Doğru konumlandırma herşeyin önünde gelir.
Belirli hedefe gönderilecek 700-800m³ soğutumuş hava mı
Diğer yanda odaya dağılmış soğukluğu kırılmış havayı 100-200m³ kapasitesi olan vantilatörle başka odaya kanalize etmek mi.

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
168
41
Flapları tam aşağıya vereceğiniz için olur ama umarım siz üşümezsiniz.
Tek çekindiğin nokta bu.
Çok sağolun hocam yorumlarınız için. İnşallah üşümeyiz.
Hocam mantık olarak anlamak istiyorum da. Isınan hava yükselirse Soğuk hava da aşağı çöker o zaman. Birde Isı alışverişi diye bir şey var. Bu soğuk hava Koridordaki sıcak hava ile yer değişimi yapmaz mı? Yada nasıl bir tepki veriyor bu sıcak hava ve soğuk hava karşılaştığında?

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,870
Çok sağolun hocam yorumlarınız için. İnşallah üşümeyiz.
Hocam mantık olarak anlamak istiyorum da. Isınan hava yükselirse Soğuk hava da aşağı çöker o zaman. Birde Isı alışverişi diye bir şey var. Bu soğuk hava Koridordaki sıcak hava ile yer değişimi yapmaz mı? Yada nasıl bir tepki veriyor bu sıcak hava ve soğuk hava karşılaştığında?
Soguk, aşagıdan yukarıya doğru dolmaya başlar fakat hacim çok fazla olacağı için ısı transferi fazladan zaman alir.
Bunun yanında siz odayı soğutmaya çalışırken bir yandanda dış ortam ısısı nedeniyle geri ısınmaya çalışacaktır.

Bu nedenlerden ötürü homojen ısı dağılımı elde edemezsiniz.

Kısaca odalar arası 2-3° derece oynama olabilir.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Bu soğuk hava Koridordaki sıcak hava ile yer değişimi yapmaz mı?
Yapar ama o konu pratikte şu şekilde oluyor;

Dışarısı 42 derece. Evin doğal sıcaklığı da bu koşulda mesela 35 derece diyelim. Yani hiç klima ve cam açmazsanız 35 derece olacak. (Cam açarsanız zaten 42'ye doğru çıkar 😂)

Bu benim şu ara olan durum bu arada. Kapalı olan oda 35 derece oluyor.

Salonda klimayı 26 derece olarak ayarladıktan 1 saat kadar sonra salonun sıcaklığı 26, koridor ve en uzak odaların sıcaklığı da 35 yerine 29-32 arası oluyor. Isı transferi oluyor ama yetersiz kalıyor.

Geçen yıl aynı koşullarda tek klima ile gece yatmadan salonu 20 dereceye ayarlıyordum. Sabah salon 21, en uzak yatak odası 28 derece oluyordu.

Yatak odasındaki klima 28'e ayarlıyken uyuyabiliyoruz. Ama salonun etkisiyle 28'e düşen yatak odasında uyuyamıyorduk. Çünkü nem oranı %55 civarı oluyordu. Şimdi %15-25 arası oluyor ve rahat rahat uyuyabiliyoruz pike ile.

Ancak bu durumu vantilatör biraz daha iyileştiriyor. Örneğin mutfakta biz koridorda kapının az dışından vuran vantilatör ile serinliyoruz. Hem hava sirkülasyonu hem de ısı transferi hızlandığından salon 26 ayarlıyken mutfak 28 derecelerde yemek pişirilebilir seviyede serin hissettiriyor.

Bu sıcak iklime taşındığımda ben de tek klimayı çok çalıştırarak güzel bir serinlik oluşturabileceğime inanmıştım ama maalesef konforlu olmayan bir yanılgı bu. Tek büyük yerine çok sayıda küçük klima çok daha mantıklı gözüküyor.

Evde de ara sıra kullanabilmek için vantilatör de bulunursa iyi oluyor. Bazen klimayı daha soğuğa ayarlayıp elektrik harcamaktansa onu açmak hem daha hızlı serinletiyor, hem tasarruf ettiriyor.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,870

Dışarısı 42 derece. Evin doğal sıcaklığı da bu koşulda mesela 35 derece diyelim. Yani hiç klima ve cam açmazsanız 35 derece olacak. (Cam açarsanız zaten 42'ye doğru çıkar 😂)

Salonda klimayı 26 derece olarak ayarladıktan 1 saat kadar sonra salonun sıcaklığı 26, koridor ve en uzak odaların sıcaklığı da 35 yerine 29-32 arası oluyor. Isı transferi oluyor ama yetersiz kalıyor.

Geçen yıl aynı koşullarda tek klima ile gece yatmadan salonu 20 dereceye ayarlıyordum. Sabah salon 21, en uzak yatak odası 28 derece oluyordu.

Yatak odasındaki klima 28'e ayarlıyken uyuyabiliyoruz. Ama salonun etkisiyle 28'e düşen yatak odasında uyuyamıyorduk. Çünkü nem oranı %55 civarı oluyordu. Şimdi %15-25 arası oluyor ve rahat rahat uyuyabiliyoruz pike ile.

Ancak bu durumu vantilatör biraz daha iyileştiriyor. Örneğin mutfakta biz koridorda kapının az dışından vuran vantilatör ile serinliyoruz. Hem hava sirkülasyonu hem de ısı transferi hızlandığından salon 26 ayarlıyken mutfak 28 derecelerde yemek pişirilebilir seviyede serin hissettiriyor.

Bu sıcak iklime taşındığımda ben de tek klimayı çok çalıştırarak güzel bir serinlik oluşturabileceğime inanmıştım ama maalesef konforlu olmayan bir yanılgı bu. Tek büyük yerine çok sayıda küçük klima çok daha mantıklı gözüküyor.

Evde de ara sıra kullanabilmek için vantilatör de bulunursa iyi oluyor. Bazen klimayı daha soğuğa ayarlayıp elektrik harcamaktansa onu açmak hem daha hızlı serinletiyor, hem tasarruf ettiriyor.
Anlatmak istediğim tamda buydu.
Evimde 4 adet 12lik var. 2 tanesi konumu evi soğutmak üzerine seçildi.
diğer 2 tanesi konfor için.

2 klima 7/24 çalışmakta ve 100m² üzerindeki 3+1 evin oda sıcakları arasında fark
1.5° dereceyi geçmiyor.

C Çevrimdışı

caliskansahis

Yasaklı Üye
25 Tem 2023
3
26

Hocam mutfak hariç (orası sogutulmayacak) 65 M2 net alanı olan 3+1 i koridora takılacak tek klimayla soğutmak ve nemini almak istiyorum. 7/24 çalisacak.

Şehir Bilecik. Ege Akdeniz iklimi yok, aşırı nem ve sıcaklık yok, Dışarısı en fazla 35-38 dereceleri gördüğünde evin içi en fazla 28 dereceleri görüyor. 26-28 arası genelde. Ara kat, yalıtımı normal. Sizce sorun olur mu?

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
1,049
29
Hocam mutfak hariç (orası sogutulmayacak) 65 M2 net alanı olan 3+1 i koridora takılacak tek klimayla soğutmak ve nemini almak istiyorum. 7/24 çalisacak.

Şehir Bilecik. Ege Akdeniz iklimi yok, aşırı nem ve sıcaklık yok, Dışarısı en fazla 35-38 dereceleri gördüğünde evin içi en fazla 28 dereceleri görüyor. 26-28 arası genelde. Ara kat, yalıtımı normal. Sizce sorun olur mu?
Ben de Düzce'de yaşıyordum. Nem konusu haricinde iklimi baya yakın. Klima tüketimleri düşük olacağı için çekinmeden uzun süre çalıştıracaksanız yeterli olur. Gerektiğinde vantilatör takviyesi sessiz hızlarda fazlasıyla yeter. Ama anlık serinleme için açıp kısa süre çalıştırarak kullanmayı düşünüyorsanız iyi bir fikir değil.

Evin nemini düşük tutarsanız zaten 28 derecede de konforunuz iyi olur. Bu açıdan sizin durumda tek klima yeterli olur. Zaten yılda 1-2 ay kullanırsınız, 24 saat kullansanız yıllık maliyet anlamında bedavadan biraz pahalı olur ve evin genel konforuna da yetişir o şekilde.

Geri
Üst Alt