Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
B Çevrimdışı

Babaoğlu

Yeni Üye
3 Ağu 2016
7
Merhaba Foruma yeni üye oldum. Forumu okudum ve beğendim, fakat derdime henüz derman bulamadım

Istanbul'da oturuyorum. 32 m2lik yuksek tavanlı (5.5m) salonum için klima almak istiyorum. 8m lik güney cephesi tamamen ciftcam ve genelde perdelerimiz açık olduğu için(evin cazibesi manzara ve aydınlığı ile bu salondu doğrusu) oda seraya dönüyor. 

Eskiden cam kapıları açıyordum ama en üst (18.) kattayım ve yeni ayaklanmaya başlayan çocuğum var-fransız balkon olsa da güvenlik riski gördüğüm için açmak istemiyorum artık. Ayrıca kapıları açınca hem çok toz giriyor, hem de havaalanı, trafik, düğün salonu, miting gürültülerinden birbirimizi duyamıyoruz. Camları kapatınca da pişiyoruz.

Yan cepheler yalıtımlı duvar. Çatı da yalıtımlı. Fakaat...Salonu yemek odasına bağlayan geçiş kapısız ve klima tesisatı tam buraya monte edilecek şekilde hat çekilmiş. Eğer buraya duvar tipi klima koyarsam üfleyecek havanın yarısı salona, yarısı ise yemek odası, mutfak, merdiven ve hole gidecek- oysa bu bölgeler zaten nispeten serin. Eve ilk taşındığımda buraya eski evimden getirdiğim 12.000BTUluk bir duvar ünitesi koymuştum ama salona hiç faydası olmadığı gibi yemek odasında boynumuz tutuldu ve klimayı yatak odasına taşıdık- hemen hemen hiç kullanmıyoruz. 

Salon ve yatak odasında buyuk vantilatör kullanıyorum- tavan vantilatörü de kurdurabilirim.
İlk sorum: Tavan vantilatörü peformans ve verimimi artırır mı? Yer vantilatörü yeterli mi?

Durumuma bakınca sanki 24.000 Btu salon tipi (ayaklı) bir üniteyi salon girişinden uzağa kurmam gerekiyor. (Başka ne yapabilirim: En azından tül perdelei kapatıp manzaraya veda etmek zorundayız. Bir de vantilatör ve tavan vantilatörü ile soğuk havayı dağıtmam gerekli.)
İkinci sorum: 24.000 Btu Salon tipi mecburiyetime katılır mısınız? Yoksa duvar tipi başka bir çözüm bulabilir miyim- tesisatı daha ilerletmek gibi.
Son sorum: Hangi marka ve modeli öneririsiniz?

Not 1: Samsung hayranıyım. Klima hariç tüm elektrikli aletlerimde Samsung'a geçtim, çok memnunum ve şiddetle tavsiye ederim. Vestel, Siemens, Bosch ve Arçelik'ten çok çektim- hiç düşünmem. Duvar tipi Jungfrau modelin tasarımını beğenmiştim, sizler de çok olumlu şeyler yazmışsıznız velakin ne bulmak mümkün, ne de tesisatın mevcut yerine monte edip salon için performans almak mümkün. Samsung modelinden önerirseniz tercih ederim.

Not 2: Elektrik tüketiminden ziyade gürültüsüz çalışma, şık görünüm ve hepsinden önce hijyen ve yönlendirilebilir hava üfleme benim için önemli.

Not 3: Neden merkezi havalandırma ve ısıtma ile satılmıyor bufahiş fiyatlı koca koca siteler de, kombiler ve split klimalar ile cebelleşip paramızı sokağa atıyoruz bilmiyorum.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

Babaoğlu' Alıntı:
Merhaba Foruma yeni üye oldum. Forumu okudum ve beğendim, fakat derdime henüz derman bulamadım

Istanbul'da oturuyorum. 32 m2lik yuksek tavanlı (5.5m) salonum için klima almak istiyorum. 8m lik güney cephesi tamamen ciftcam ve genelde perdelerimiz açık olduğu için(evin cazibesi manzara ve aydınlığı ile bu salondu doğrusu) oda seraya dönüyor. 

Eskiden cam kapıları açıyordum ama en üst (18.) kattayım ve yeni ayaklanmaya başlayan çocuğum var-fransız balkon olsa da güvenlik riski gördüğüm için açmak istemiyorum artık. Ayrıca kapıları açınca hem çok toz giriyor, hem de havaalanı, trafik, düğün salonu, miting gürültülerinden birbirimizi duyamıyoruz. Camları kapatınca da pişiyoruz.

Yan cepheler yalıtımlı duvar. Çatı da yalıtımlı. Fakaat...Salonu yemek odasına bağlayan geçiş kapısız ve klima tesisatı tam buraya monte edilecek şekilde hat çekilmiş. Eğer buraya duvar tipi klima koyarsam üfleyecek havanın yarısı salona, yarısı ise yemek odası, mutfak, merdiven ve hole gidecek- oysa bu bölgeler zaten nispeten serin. Eve ilk taşındığımda buraya eski evimden getirdiğim 12.000BTUluk bir duvar ünitesi koymuştum ama salona hiç faydası olmadığı gibi yemek odasında boynumuz tutuldu ve klimayı yatak odasına taşıdık- hemen hemen hiç kullanmıyoruz. 

Salon ve yatak odasında buyuk vantilatör kullanıyorum- tavan vantilatörü de kurdurabilirim.
İlk sorum: Tavan vantilatörü peformans ve verimimi artırır mı? Yer vantilatörü yeterli mi?

Durumuma bakınca sanki 24.000 Btu salon tipi (ayaklı) bir üniteyi salon girişinden uzağa kurmam gerekiyor. (Başka ne yapabilirim: En azından tül perdelei kapatıp manzaraya veda etmek zorundayız. Bir de vantilatör ve tavan vantilatörü ile soğuk havayı dağıtmam gerekli.)
İkinci sorum: 24.000 Btu Salon tipi mecburiyetime katılır mısınız? Yoksa duvar tipi başka bir çözüm bulabilir miyim- tesisatı daha ilerletmek gibi.
Son sorum: Hangi marka ve modeli öneririsiniz?

Not 1: Samsung hayranıyım. Klima hariç tüm elektrikli aletlerimde Samsung'a geçtim, çok memnunum ve şiddetle tavsiye ederim. Vestel, Siemens, Bosch ve Arçelik'ten çok çektim- hiç düşünmem. Duvar tipi Jungfrau modelin tasarımını beğenmiştim, sizler de çok olumlu şeyler yazmışsıznız velakin ne bulmak mümkün, ne de tesisatın mevcut yerine monte edip salon için performans almak mümkün. Samsung modelinden önerirseniz tercih ederim.

Not 2: Elektrik tüketiminden ziyade gürültüsüz çalışma, şık görünüm ve hepsinden önce hijyen ve yönlendirilebilir hava üfleme benim için önemli.

Not 3: Neden merkezi havalandırma ve ısıtma ile satılmıyor bufahiş fiyatlı koca koca siteler de, kombiler ve split klimalar ile cebelleşip paramızı sokağa atıyoruz bilmiyorum.

forumumuza hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.öncelikle sizden basit bir kroki rica etsek de ona göre bu konuya yoğunlaşsak iyi olur.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

Babaoğlu' Alıntı:
Sahi, Kurulumda vakum yaptırmak ne demek?

vakum klimanın montaj esnasında olmazsa olmazıdır.bana göre can damarıdır.hiçbir bahanesi olmayan mutlak şart yapılması gereken işlemdir.şu linkimizide inceleyebilirseniz ön bilginiz olmuş olur :

https://tavsiyeforumu.com/konu-klima-vakumu-anakonu-a-dan-z-hersey.html

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

@Babaoğlu hoşgeldiniz.

tavan yüksekliğiniz 5,5 metre yanlış okumadıysam. ben tahmini bir çizim yaptım

R3mLNo.png

hocam o tesisat tavan tipi kaset tesisattır büyük ihtimalle boş konuşmak istemiyorum ama.

ayırca size gerçektende tavan tipi klima lazım.

hocam şu notunuza gelirsek

Not 3: Neden merkezi havalandırma ve ısıtma ile satılmıyor bufahiş fiyatlı koca koca siteler de, kombiler ve split klimalar ile cebelleşip paramızı sokağa atıyoruz bilmiyorum.

aslında gene affedin altı şişhane sorunları hocam. bu tür binlar yapıyoruz demek başka o binayı Türk milletine uydurmak başka. bu tür binalarda vrf ürünler kanallı klimalar olmalı aynen. ama binaya ruhsatı verene yalıtımı Türk usulü yapanlara kadar bir çok etken var. Allah bilir camları bile konfor denen ısıcamdan kullanmamış olabilirler. cam demk zaten bir tür sokak demek en kötü tuğla bile camdan evladır ısı açısından.

marka olarak kafadan ben ME önerirm sn hocam bu işler samsung un işi değil. bir me keşif ekibi çağırınız.

B Çevrimdışı

Babaoğlu

Yeni Üye
3 Ağu 2016
7

ghostkiller1' Alıntı:
forumumuza hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.öncelikle sizden basit bir kroki rica etsek de ona göre bu konuya yoğunlaşsak iyi olur.

Teşekkür ederim. Klima için hazırlanan tesisat yan duvarda, tavanda değil. Geçiş aralığı tavanı 2.8 m.

******Güney cephe yerden tavana cam*******
*                                                                        * Yan cepheler ve çatı yalıtımlı
*                                                                        *
*                 32m2 Salon tavan 5.5 m                 *
*                                                                        *
K     Klima geçiş aralığında yan duvara monte     * 
L                                                                        *
I                    ******Ara Duvar**************
M                                                                       *
A      Geçiş aralığı kapısız 2.8 m yükseklik            *
*                                                                        *
*               Toplam 30 m2 Mutfak+                    *
*                Yemek odası + merdiven/h              *
*                  tavan yüksekliği 2.8m                    *

Salon tipi haricinde seyyar klimalardan bahsediyorlar ama onların gücü salonu soğutmaya yetmez lokal soğutma sağlar sanırım.

B Çevrimdışı

Babaoğlu

Yeni Üye
3 Ağu 2016
7

ghostkiller1' Alıntı:
Babaoğlu' Alıntı:
Sahi, Kurulumda vakum yaptırmak ne demek?

vakum klimanın montaj esnasında olmazsa olmazıdır.bana göre can damarıdır.hiçbir bahanesi olmayan mutlak şart yapılması gereken işlemdir.şu linkimizide inceleyebilirseniz ön bilginiz olmuş olur :

Teşekkürler. Servisin en az bir buçuk saat daha kalması gerekiyor diye anlıyorum : 1 saat vakumlama + yarım saat test etmek

B Çevrimdışı

Babaoğlu

Yeni Üye
3 Ağu 2016
7

9köy' Alıntı:
@Babaoğlu hoşgeldiniz.

R3mLNo.png

hocam o tesisat tavan tipi kaset tesisattır büyük ihtimalle boş konuşmak istemiyorum ama.

Not 3: Neden merkezi havalandırma ve ısıtma ile satılmıyor bufahiş fiyatlı koca koca siteler de, kombiler ve split klimalar ile cebelleşip paramızı sokağa atıyoruz bilmiyorum.

aslında gene affedin altı şişhane sorunları hocam. bu tür binlar yapıyoruz demek başka o binayı Türk milletine uydurmak başka. bu tür binalarda vrf ürünler kanallı klimalar olmalı aynen. ama binaya ruhsatı verene yalıtımı Türk usulü yapanlara kadar bir çok etken var. Allah bilir camları bile konfor denen ısıcamdan kullanmamış olabilirler. cam demk zaten bir tür sokak demek en kötü tuğla bile camdan evladır ısı açısından.

marka olarak kafadan ben ME önerirm sn hocam bu işler samsung un işi değil. bir me keşif ekibi çağırınız.

Teşekkürler. Geçiş bölgesi salonun ortasından değil yanında bir önceki mesaja kroki koymaya çalıştım. Bu salona geçiş kapısız ve yemek odasından direk geçiş- tavan yüksekliği 2.8m. Tesisat yeri de tam bu geçiş üstünde yan duvarda- tavan tipi değil. Yani yarısı salona, yarısı yemek odasına.

Salonda tavan tipi klima için tesisat dşemek çok fazla kırma dökme demek olacak- tercih etmeyeceğim. Duvar tipi, salon tipi veya seyyar olanlar arasından seçmek zorundayım. Seyyar tipler herhade etkili soğutma yapamaz, dış üniteleri de yok galiba. Duvar tipi alcak olursamda tesisatın yerini kaydırmam gerekecek herhalde. Salon tipi tamamen seyyar olmasa da mevcut tesisat yerinden kırıp dökmeden bir kaç metre uzağa taşımaya müsait. Doğru mu düşünüyorum?

Birkaç telefon açtım, eskiden servis için kullandığım firma Fujitsu bayii olmuş. Ürünlerini önerir misiniz?

T Çevrimdışı

Tekin 1989

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Merhaba arkadaşlar, bende Airfel ve Midea arasında kaldım diğer forumlarda kimi Aiirfel Daikin güvencesi diyor kimi öyle servismi olur diyor buradada benzer bazı konular geçmiş. Forum olarak daha tarafsız gördüğüm için üye oldum. 20m2 salonumuz için yazın soğutma ağırlıklı kışın çok fazla kullanılacağını sanmam evde doğalgaz var salon peteklerini tasarruf amaçlı kapalı tuttuğumuz için klima zaman zaman misafir geldiğinde belki destek olur düşüncesindeyim. Marka olarak sizlerin görüşlerine açığım cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

Tekin 1989' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, bende Airfel ve Midea arasında kaldım diğer forumlarda kimi Aiirfel Daikin güvencesi diyor kimi öyle servismi olur diyor buradada benzer bazı konular geçmiş. Forum olarak daha tarafsız gördüğüm için üye oldum. 20m2 salonumuz için yazın soğutma ağırlıklı kışın çok fazla kullanılacağını sanmam evde doğalgaz var salon peteklerini tasarruf amaçlı kapalı tuttuğumuz için klima zaman zaman misafir geldiğinde belki destek olur düşüncesindeyim. Marka olarak sizlerin görüşlerine açığım cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

arkadaşım airfel daikin servis yalanalrına inanmayın. normalde daikin kendi servislerinin bile daha ne yaptıklarından haberi yok. ki bu alt markaları için üstünde daikin iş elbiseli insanlar gelse ne olacak tamamen göz boyama ve o servisler daha alt grup servislerdir. bende daikin sahibi olduğum için durumu net bilyorum A B C şeklinde ayırlıyorlar ama satış stratejisi daikin servis güvencesyle oluyor.

ayrıca airfellerde montajda her zaman alüminyum boru riski mevcuttur. bakır boru seti dense bile o bakır setler çok incedir. mideaya sorun kangaldan açıyorlarsa bakırı korkmadan alın baştan vakum vs dikkatinide çekin. forumdaki vakum konusunu okuyun derim.

ha gücüm var önerilerinize açığım derseniz ben me derim.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

Babaoğlu' Alıntı:
9köy' Alıntı:
@Babaoğlu hoşgeldiniz.

R3mLNo.png

Teşekkürler. Geçiş bölgesi salonun ortasından değil yanında bir önceki mesaja kroki koymaya çalıştım. Bu salona geçiş kapısız ve yemek odasından direk geçiş- tavan yüksekliği 2.8m. Tesisat yeri de tam bu geçiş üstünde yan duvarda- tavan tipi değil. Yani yarısı salona, yarısı yemek odasına.

Salonda tavan tipi klima için tesisat dşemek çok fazla kırma dökme demek olacak- tercih etmeyeceğim. Duvar tipi, salon tipi veya seyyar olanlar arasından seçmek zorundayım. Seyyar tipler herhade etkili soğutma yapamaz, dış üniteleri de yok galiba. Duvar tipi alcak olursamda tesisatın yerini kaydırmam gerekecek herhalde. Salon tipi tamamen seyyar olmasa da mevcut tesisat yerinden kırıp dökmeden bir kaç metre uzağa taşımaya müsait. Doğru mu düşünüyorum?

Birkaç telefon açtım, eskiden servis için kullandığım firma Fujitsu bayii olmuş. Ürünlerini önerir misiniz?

hocam doğru diyorsunuz çok sorun çıkarır dediğim sistem ama ilk baştan işin hakkıda o salonun kaset tipi klimadır.. zira 2ye çarpmak gerekiyor 64m2 salonunuz 32m2 değil.. ve güney camınız çok büyük. ha soğurmu soğur. kafam pek almıyor bu tarz lüx evleri dublex olabilecek bir yeri sanırım komple salona vermişler.

ben bir çizim daha yaptım eski kullanımınızı doğru anlama amacıyla.

hocam söktürdüğünüz klimanızı alçak olarakmı takmıştınız. normalde serinletme için yukarı takılmalı klima.. birde baya köşe tabi yüksekte olsa koay yere kaçacak yere çöken hava..

bulunan yerden biraz daha ileriye cama yakınlaşılsada bişe olmaz yine duvar tipi 24 lük bir cihaz monte edilebilir. salon tipide çok makbul değildir hocam ben şahsen eve sokmam salon tipi cihaz. diğer ufakları zaten hiç düşünmeyin.

aslında ben o 12lik cihazla bile serinletirdim orayı. (ama çok bilmişlik olarak algılanmasında örenek olarak hep yazarım şuan 55m2 12lik cihazla koridordan serinletiyorum bukada rbüyük beölmel alanı üstelik. ama tabi bu bir kural değildir fakat sizn alanınız tek alan olduğu için daha fazla başarı sağlardı klima düzgün bir yere monte edilse.

bu durumları servislere vs anlatmakta zor bir çoğu deli eder insanı. ben çok çektim daikin ve özellikle zibro pvg den o yüzden baya tecrübe sahibi oldum ister istemez.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

@Babaoğlu kardeşim yanlış anlamdıysan solunun durumu şu:

B2Jy5D.png

bu durumda tesisat arada ise zaten asla olmaz.odanız küçük olsa bile sıkıntı .çünki klimanın üfleme mesafesi kısa olduğundan çabık termostad yapar vs vs die gider.öncelikle mantıklı olan 1 nolu yere montaj olması.en azından salonu daha iyi iklimlendirir.orası olmazsa duvar sanırım ulaşma durumu olmaması durumunda 2 nolu duvara monte edilirse biraz daha elverişli olur.ama kesinlikle arada olmaz bu iş.birde tesisatın olduğu alanında yüksekliği az azdan çoğa gidemeden klima kısar kendini

kesinlikle sizin orayı mobil klima iklimlendiremez yani seyyar dediğiniz klima.onu baştan uınutun.salon tipi klima derseniz ev için tavsiye etmem.öncelikle yüksek elektirik faturası olarak döner.ses çok çok fazla olur yaşamı bozar.birde elektirik durumları var fazla kafa karıştırmadan bunuda tavsiye etmem şahsen.

geriye gene split klima mantıklı geliyor.oraya iyi bir split klima alırsanız 24 saat kapatmadan işinizi görecektir.bu konudada kesinlikle mitsubishi elektirik klima öneriyorum.çünki olur olmaz markaların klimaları orda iş yapamaz.bu gibi durumlarda keşif ekibinin bilgisine görüşüne başvurmak onayını almak daha mantıklıdır.biz burdan ne kadar incelesekte gözle görme gibi asla olmaz.etkenleri alanı gözlemlemek başka kafada tasarlamak başka.bence en sağlamı me nin ücretsiz keşif ekibinide çağırın onlardan da bilgi alın kurtulun bu işten derim.

bir ince noktada ısıtma işi girecekce işin içine zaten kesinlikle profesyonel yardım almalısınız.bu konudada me ye güveniyorum sonuna kadar.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

Babaoğlu' Alıntı:
ghostkiller1' Alıntı:

Teşekkürler. Servisin en az bir buçuk saat daha kalması gerekiyor diye anlıyorum : 1 saat vakumlama + yarım saat test etmek

vakum işleminde ana kıstas manometredeki göstergedir.bu süre vakum motorundan klimanın büyük yada küçük btu olmasına,ara tesisatın uzunluğuna kadar değişkenlik gösterir.biz vakumun başında olmadığımıza göre ,manometreyi göremediğimize göre,vakum motorunun nasıl olduğunu göremediğimiz için ortalama 15-20 dakika diyoruz.

bazı asalaklar var piyasada pazarlamacılar süre yi kısa tudma derdinde.neden millet aman uyanmasın çünki kurulumu gerçekleştiren ekip için olsun bayi için olsun zaman kaybı.zaten bir müslüman bir müslümana yapmaz bunu ama malesef yapan sahtekarlar var,milletimizi yanlış yönlendiren bu sahtekarlara itibar etmeyin .

vakumun uzun yapılması hiçbirşekilde zararı olmayacağı gibi yararıda vardır.ama atıyorum 1 saat vakumu kolay kolay kimse yapmaz bayi olarak.çok iyi bir ahbabınız olması lağzım,lafınızın ve nazınızın geçtiği.zaten böyle bir zorunlulukları yok servisin.ortalama süre 15-20 dak.insanflı olan bu işe önem veren fazla yapabilir.ama temel olarak zaten bu süredede vakum işlemi gerçekleşmiş olur.test konusu işte onu malesef hiçbir servis kurlumdan sonra adam gibi yapmıyor.olması gerektiği gibi değerleri verileri almıyor.genelde bu işin ortalaması neyse ona göre kafadaki ezber edilen makul görülen verileri yazarlar sizde imzayı çaktırırılar olay bitmiştir.şahsen ben görmedim adam gibi test yapanı.iki dakikada cart curt ölçmeyle bu işlem gerçek anlamda olmuş olmuyor.

G Çevrimdışı

ghostkiller1

Aktif Üye
8 Tem 2016
941

Tekin 1989' Alıntı:

forumumuza hoşgeldiniz sefalar getirdiniz.öncelikle şunu bilin kardşeim airfeli daıkın adı altında, şu millete yutturuyorlar.airfelin üretimde daıkınla hiçbir alakası yok.şu airfeli savunanları bir toplayın 3-4 satıcıdan başkası değildir.veriyorlar insanlara gazı bizim milletimizde yalan konuşanı çok seviyor ,airfel daylux,kumtel gibi çöplerin toplanmış hali klimaların fiyatını ucuz bulunca saldırıyorlar.sonrada ben daıkın güvencesinda airfel aldım.sen alsan alsan sokakta süpürülen çöpü aldın neyi övüyorsun.bunu alacağınıza gidin arçelik beko alın ondan iyidir.

bakın bizim insanımız durmadan bir oraya bir buraya çekiştiriliyor.3 tane işlek forum var.forumun birisi tam satış amacıyla kurulmuş insanları kandırıp klima kakalamak için kendi markalarını övmek için kurulmuş bir forum.

diğeri ise çoluk çocuğun yazdığı,bir klima alanın usta olduğu,forumda sahtekara yağcılık yapma peşinde olan,birde vestel pazarlamacısı olan bataklık forum var.herkeş işin doğrusunu değil kendi cebine girecek olana göre yazıyor.kendi çıkarları doğrultusunda milleti yönlendirmek keklemek için yazıyor.

AMA NEDEN YAZIYOR ÇÜNKİ HER İKİ FORUMDA TAMAMEN PAZARLAMA AMAÇLI,SATIŞ AMAÇLI,BÜYÜKBAŞLARA HİZMET AMAÇLI,.....ÇALIŞAN TARAFLI FORUMLARDIR.

bizim çok şükür böylebir derdimizde yok işimizde yok.onlar gibi ne satıcıyız nede birilerinin köpeğiyiz.biz insanımız için burdayız.iki forumda olan sahtekarlara karşı milletimizi uyandırmak için burdayız.elimizden geldiğince bildiğimiz gerçekleri yazabilmek için burdayız.kısacası karşılıksız sadece yardım amaçlı bilgilendirme amaçlı insanımızı yanında olan bir forumuz.en büyük zenginliğimiz onlar gibi klima satmak,marka övmek,büyük ağababalara yalakalık yapmak,.....değil sadece bir DUADIR.

çatı katı değilse 20 m2 yeriniz:

http://www.ege-ticaret.com/MIDEA-BLANC-MSMAAU-09HFN1-INVERTE-KLIMA,PR-200.html

bu klima size yeterlidir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt