Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

adriano123' Alıntı:
9köy' Alıntı:
rica ederim
hocam arkadaşımız aynı kaliteye benzer ürünlerle kafanız karıştırşıyor demek istemiş size benim dediğim gibi. =)

m. heavy ürünün zjx yeni adıyla zmx serisini alabilrsiniz ama plastik kalitesi yine iyi değildir kart problemlerini üst serilerdede duyuyoruz bilginiz olsun.

kardeşim salona 12 değil 9 taktırsanız bile olur kapınız kapadıktan sonra ama siz 12 lik taktırın yatak odanıznda batı tarafına 9luk taktırın kapıdan çıkarak coukların odasına etkisi dah fazla artması için.

ama bakın arkadaşım her yerde serinlik istiyorsanız bu klimalar devamlı çalışacak yatak odanızı gece kapatabilirsiniz soğuk çarpmaması için.

şimdi siz klima klasik diye çok yakarım korkusuyla kullanıyorsunuz (ama size bir şey söyleyeyim gene klimanız ayda 150 tl yakar diyenlere göre çok tüketmiyor. zira bu sözleri söyleyen şahıs sattığı inverter haierler çok tüketince normal demeyi biliyordu)  klima kapatılınca evdeki ısıyı kaybediyorsunuz. tüketiminiz yüksek oluyor. bilmiyorum yalıtım durumunuz nasıl yoksa tabiki budurumda yüksek tüketime sebep olur.

büyük ihtimallede ısı yalıtımı yoktur sanırım. yalıtımızın olsa aç kapa normal durum ben bunların hepsini denedim hemen hemen.

son olarak şunuda söyliyeyim size 700 tl vs verebilen kişi 9500 ude verir az rakam değil çünkü 7000 tl. şunuda unutmayın tekrar etmem gerekirse panasonic vs kullanan arkadaşınızla evinizin şartları aynı olmayabilir.

salondaki uzun borulama demişsiniz unutmadan kaç metre boru uzunluğu. bakın ordaki mavi yerdeyse klima dış ünite doğu tarafı pencere altındamı ? eğer sizi çarpmayacaksa fotonuzun bize görünene göre hemen pencerenizim sağına asılması daha iyi iç ünitenin.

Ev 2 yıllık yalıtımlı bina. Panasonic kullanan arkadaşın evinde yalıtım yok. Şartlar ben de daha uygun diye düşünüyorum.
Bu arada evde tesisat hazır. Dış üniteler çocuk odasındaki balkona konuyor. Salonda ve oturma odasında tesisat hazır. Ben yatak odasındaki için yeni tesisat çektirirm, zaten hemen arkası dış ünitenin olduğu balkon.

Alt komşum oturma odasına ME Deluxe Power taktırmış. Ben servis aracını görünce hemen indim, personelle görüştüm.  O da salona 12000btu yatak odasına 9000btu taktır demişti.  Benim kafamdaki soru işareti Salon ile dış ünite arası 17metre borulama tahmin ediyorum. Bu makinenin performansını etkiler mi? 
ME ve Panasonic  te 14000 ve 15000btu luk ara modeller var. Onlardan almama gerek var mı? Boşuna para vermeyelim ekstra dan.

Panasonic ETHEREA yı araştırıyorum çok iyi. ME den ne alabilirim. Deluxe Power mı Kirigami,ne mi?

Salondaki dursa yatak odasına sadece 9000btu alsam. Biri normal biri inverter nasıl olur? :)

Ürünün teknik verilerinde belirtilir mitsubishilerde 20 metreye kadar performans kaybı yaşanmıyor mitsubishi alırsanız problem olmaz diğer marklarıda incelemek lazım kaç metreye kadar diye.

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221

Herkese merhaba,
Öncelikle böyle bir forum açıp benim gibi klima konusunda pek birşey bilmeyen insanları aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Soruma gelince Fethiyedeki müstakil evimin giriş katındaki 39-40 m2 (100 m3) açık mutfak salona öncelikle ısıtma amacıyla bir klima almayı düşünüyorum.Salon kuzeye bakıyor ve cam çok. İkisi büyük olmak üzere 3 sürgülü kapı, 3 adette biri açılır tekli cam var.Sabah doğudan, akşam da batıdan güneş alıyor.Yönü güney olmadığı için kışın soğuk yazın da serin oluyor.Halihazırda odada 12 bin btu soğutma 13400 btu ısıtma gücünde eski tip 4610D model bir beko var.Şu an soğutmayı açınca dondurmasa da yeterli geliyor.Klimayı kışın denemedim ama ısıtmayacağı bariz.Evde bebek de olduğundan iyi ısıtan f/p oranı iyi tasarruflu bir klima düşünüyorum.
Aklımda belirli bir marka yok.En fazla 4-5 bin vermeyi düşünüyorum ama bu miktar yeterli olmayacaksa ve değecekse biraz daha zorlayabilirim.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

karasu' Alıntı:
Sota' Alıntı:
A.slm Hemso hosgeldin
Kuzeydogu cepheyu 9luk gene kurtarir

Midea blanc bakmani tavsiye ederim
Uste kalan parayla bize salgam ismarlarsin 
[/qu

şalgamı ısmarlarız gene :ok:
almışken iyisi olsun bana sıkıntı çıkarmasın sonra istiyorum o yüzden direk me ve daikine yönlendim japon markaları diye ama bütçeyi de geniş tuttum o yüzden, ne dersiniz

arkadaşım siz bu kazmaya bakmayın çingenelik cimrilik ruhuna işlemiş. kendisi zamanında 400 tl için çok güzel şalgam içti kebap yidi. 

sf35 i o fiyata bulduysanız bir dakika bile beklemeyin koşun alın banada dua edin.  :ok:

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

Ado' Alıntı:
9köy' Alıntı:
Aleykum Selam hocam.

ya tam anlayamadım hocam vestel konusunu. yani olabilrmi diyorsunuz 18lik klimada 9luk kompresör.

ben sizin daha önce verdiğiniz alttaki cevabınıza göre yazmıştım. üsttede linkini bastım. yazı çok uzun olduğu içinde ilgili maddeyi kısalttım. birazdan ekleyeceğim. ama öncesinde bende zaten ma bu yazımda ama Allahtan korkmadan linkini bastığım uzun yazınızda :)uvar: :yerlerde: size katılmıştım daha önceden bu tür atraksiyonları bildiğim için önemsemediğimi yazmıştım.

şimdi ekliyorum sinz yazınıdaki yazı kesit resimleri.

gWRvJL.png
3qJWQ2.png

yani hocam böyle bir şey varsa gerçekten skandaldır.

zira benim bildiğim dah ageçenlerdede bahsettiydim bir konuda 9-12-15 aynı kompresör 18-21 aynı 24 tek ve 30 tek

18lik klimaya 9luk kompresör takılırsa günah olur hocam. :zırlama:

hocam iyi güzelde bu kondenser işide karışık bilmişlik etmeyeyim. sanki onlar firmaların kendi teknolojileri hocam me FH hala tek sıra kondenserle yüksek verim elde edebilyorsa. çamurcular istediği kadar çamur atsın şahsınıza demiyorum tabiki. o tartışmaya girmeyelim hiç zaten isim söylemiyorumda rahatsız oluyorsunuz diye :kıskıs: yaa sen bizi ısırırsan bizde seni ısırıız işte böyle geçenlerde bir gree yazısı yazmışsınız kaçırmışım. :)eh:

neyse hocam toparlayacak olursam üstteki yazılarınıza göre.

şu deyişinize kırmızı ile belirteyim.

Bu doğrultuda günümüz üretimlerinde hemen hemen her markada uygulama aynı şekilde olmakla birlikte, 18.000BTU diye satılan bir ürün içerisinde kullanılan kompresörün direkt olarak 18.000BTU çıkmadığı ve çıkmayacağı artık bilinen bir durumdur

asla katılmam mümkün değil günah olur :zırlama:

Hocam değişik markalarda onlarca yüzlerce örneği mevcut. Sürekli görüyorum ama resim çekme gereği duymamıştım, İlk fırsatta mutlaka paylaşırım size, 12 lik klimada 12 lik kompresör, 18 lik klimada 18lik kompresör olmadığını görebilirsiniz o zaman :)

hocam sizden alıntıladığım yazılara göre konuşuyorum ben. çünkü demişsiniz 9 12 neysede 18 in dayanağı ne...

hadi 15lik olsunda 18e yanaştırsınlar buda kabul görür me de bile var bu uygulama. ama 9luğun 18lik olmasının zor olduğunu kendinizde demişsiniz =)

zaten yetiştirebilirsem canını okuycam çamurcu börülün. bakın şu konuda neler var hocam

herkesde baksın. börülcüm gene me ye çamur atmış. aynı konuyu açıp bu konuyla bağdaştıracağım düm ne demiş bu gün ne demiş insan bukadar dönek olurmu yahu. kunek herif.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

t.taha' Alıntı:
9köy' Alıntı:
hocam b u ürün tv lerde çıkan reklamlara ait ürünse şansınız hiç zorlamayın alın fiyat güzel bişe olur ürün biter vs tanıdıkta olsa sonra indirim yapamazsa üzülürsünüz.

bakın yanlış anlamayın zamanında me çok güzel bir indirm yapmıştı 1 alana 1 bedeva gibimiydi neydi FH serisi ürünler 2500 tl ye kadar düşmüştü. millete dedik değerlendirin umursamadılar. o kişilerden bazıları sonra markaya çamur atmaya başladılar. yok 2500 tl lik ürüne zam yaptılarda vs halbuki o kampanya harici hiç bir zaman ürün o rakamlara düşmemişti. bazan bu tür fırsatlar olabiliyor ama kimse kşimseye ürünü ucuza vermez. size sizde çmur tacaksınız demiyorum ama farklı şekilde üslmeyin diyorum.

Hocam bir sorum daha olacak bu R32 akışkanlı klimaların kurulumu yapılırken klimacının ekstra bir bilgisi olması gerekir mi bazı detaylarda farklılıklar gibi, bu modeller yeni çıktı ya daha önce hiç yapmadıkları için ellerine yüzlerine bulaştırmasınlar.

yok hocam yok korkmayın adamlar en basit cihazın bile eğitimni alıyorlar. boşuna servis olayında bir numara değil ME hele bir servis müdürleri var çok hassas bu konularda Sinan bey . vatandaşın parasının tam hakkını bulmasını istiyor. 
istisnalar olur insanın olduğu her yerde ama o hataları müşteriye sıvamadan gidermek önemli. bilirsiniz bir çok marka hemen kullanıcıya yükler dinlemezler bile. ben me markasına servis hizmetinden dolayı fan oldum inanın.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

t.taha' Alıntı:
Sota' Alıntı:
Agızında Cigarayla Montaj/Tamırat Yapmayacaksın
Aksi Durumda Gümmmnm :seytan:

Ağızında sigara Baş aşağı montaj yapan varsa :yuh: bilemiyorum, neyse geldiğimden beri bayağı kafanızı ağrıttım sizde üşenmediniz yazdınız sağolun var olun beni aydınlattınız fakat artık taktırmama sebep kafamda bir iki pürüz kaldı onlarıda halledersem kurtuluyorsunuz  benden :anlastık: tabi arada sırda girer öğrendiğim kadar katılırım size, unutmam sizi.

Klimam 25 metre kare doğu cepheli bir salona takılacak istanbulda yaşıyorum, bayi arayıp konuştum keşif için gayet düzgün bir beyfendi geldi anlattı buraya 3.5kw'lık klima sınırda olacağını soğutur ancak normale göre biraz daha fazla çalışır dedi ve 4.2kw model önerdi 4.2kw modelde zen ve gf serilerinde var dedi, benim aklıma takılan 3.5kw 4.2 olayı, 4.2 modeller daha sesli çalışıyor, seer değerleri daha kötü ve daha pahalılar acaba salonu 3.5kw ile kurtaramazmıyız  çünkü sabah saatlerinde salon çok sıcak oluyor ancak güneş dikilip batıya kaymaya başlayınca o kadar sıcak bir salonumuz olmuyor kendisi sabah geldi acaba ona aldanıpta mı 4.2 takmamızı söyledi aklımda fh modeli falan vardı onlarda 4.2 yok paramda 5kw yetmez ne yapmalıyım 3.5 taksak olmaz mı yahu.

hocam neden öyle diyorsunuzki rahatsız olan yok sizden lütfen böyle konuşmayın..

klimaya gelince. 35 al kardeşim keşifci bayi tamam doğruyu söylüyor 22m2 25m2 sınır derler  ama soğutmada kullanacaksınız 9luk bile kapa kapını serinlemezsen gel ben buradayım.  :ok:

bakın bende güney batı cephede kullanıyorum 12 likle eskiden 10m2 alanı serinletirdim ev boyandı sigara koksu yayılmasın diye şuan 55m2 alanda kuzey taraftaki odada rahat rahat oturuyorum klima var ama çalışmıyor kuzey odada. üstelik 2 camda açık hava dingin olunca 2 cam rüzgar olunca tek cam cereyan yapmaması için :-)

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

adriano123' Alıntı:
9köy' Alıntı:
rica ederim
hocam arkadaşımız aynı kaliteye benzer ürünlerle kafanız karıştırşıyor demek istemiş size benim dediğim gibi. =)

m. heavy ürünün zjx yeni adıyla zmx serisini alabilrsiniz ama plastik kalitesi yine iyi değildir kart problemlerini üst serilerdede duyuyoruz bilginiz olsun.

kardeşim salona 12 değil 9 taktırsanız bile olur kapınız kapadıktan sonra ama siz 12 lik taktırın yatak odanıznda batı tarafına 9luk taktırın kapıdan çıkarak coukların odasına etkisi dah fazla artması için.

ama bakın arkadaşım her yerde serinlik istiyorsanız bu klimalar devamlı çalışacak yatak odanızı gece kapatabilirsiniz soğuk çarpmaması için.

şimdi siz klima klasik diye çok yakarım korkusuyla kullanıyorsunuz (ama size bir şey söyleyeyim gene klimanız ayda 150 tl yakar diyenlere göre çok tüketmiyor. zira bu sözleri söyleyen şahıs sattığı inverter haierler çok tüketince normal demeyi biliyordu) klima kapatılınca evdeki ısıyı kaybediyorsunuz. tüketiminiz yüksek oluyor. bilmiyorum yalıtım durumunuz nasıl yoksa tabiki budurumda yüksek tüketime sebep olur.

büyük ihtimallede ısı yalıtımı yoktur sanırım. yalıtımızın olsa aç kapa normal durum ben bunların hepsini denedim hemen hemen.

son olarak şunuda söyliyeyim size 700 tl vs verebilen kişi 9500 ude verir az rakam değil çünkü 7000 tl. şunuda unutmayın tekrar etmem gerekirse panasonic vs kullanan arkadaşınızla evinizin şartları aynı olmayabilir.

salondaki uzun borulama demişsiniz unutmadan kaç metre boru uzunluğu. bakın ordaki mavi yerdeyse klima dış ünite doğu tarafı pencere altındamı ? eğer sizi çarpmayacaksa fotonuzun bize görünene göre hemen pencerenizim sağına asılması daha iyi iç ünitenin.

Ev 2 yıllık yalıtımlı bina. Panasonic kullanan arkadaşın evinde yalıtım yok. Şartlar ben de daha uygun diye düşünüyorum.
Bu arada evde tesisat hazır. Dış üniteler çocuk odasındaki balkona konuyor. Salonda ve oturma odasında tesisat hazır. Ben yatak odasındaki için yeni tesisat çektirirm, zaten hemen arkası dış ünitenin olduğu balkon.

Alt komşum oturma odasına ME Deluxe Power taktırmış. Ben servis aracını görünce hemen indim, personelle görüştüm. O da salona 12000btu yatak odasına 9000btu taktır demişti. Benim kafamdaki soru işareti Salon ile dış ünite arası 17metre borulama tahmin ediyorum. Bu makinenin performansını etkiler mi?
ME ve Panasonic te 14000 ve 15000btu luk ara modeller var. Onlardan almama gerek var mı? Boşuna para vermeyelim ekstra dan.

Panasonic ETHEREA yı araştırıyorum çok iyi. ME den ne alabilirim. Deluxe Power mı Kirigami,ne mi?

Salondaki dursa yatak odasına sadece 9000btu alsam. Biri normal biri inverter nasıl olur? :)

hocam gözden kaçırmışım yalıtım durumunuzu ve çatı kat oldugunuzu birde sandwich panel edemişsiniz beton üstünemi uygulanmış hocam. gerçi ısıtma durumunuz yoktu ma gende ciddi ısı kaybı oluşturu iç mazlemesi nedir ısı geçirgenliği vs bende çatı katıyım ama eski mimari şimdikiler gibi tavanlarımız. çatı tabliyesindede 4-5 cm spreypoliüretan var.

hocam salondaki klima ana işi görecek devamlı çalışacak gerekirse şimdi sökmeyin desek doğru yapmış olurmuyuz bilmem ama yatak odasına alın bir 9luk deneyin isterseniz siz salon kapaısı kapalı kullnıyordunuz değilmi.

2 şık olarak salona 12lik takın söktüğünüz klimayıda
şu iki kırmızı işaretli yere astırabilrseniz çocuk odasına fazla görmeyecek şekilde iç yinlenricileri sağa sola ayarlarsınız banyo duvarının olduğu yer olursa. diğeride yatak odası kapı girişinin üstünde yer varsa ikisinden birne taktırılabilrseniz 1 yıl denersiniz. salondakini salon kapısınıda açık kullanırsınız diğerinide kafanıza göre aç kapa yapabilirsiniz.

yanlız 17m2 @t.tha arkadaşın dediği gibi 20 metre borulamada sorun olmasada.. şayet mutfak önündeki balkona takıtırabilirseniz klimayı çok daha randımanlı çalışır.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

ruzgar' Alıntı:
Herkese merhaba,
Öncelikle böyle bir forum açıp benim gibi klima konusunda pek birşey bilmeyen insanları aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Soruma gelince Fethiyedeki müstakil evimin giriş katındaki 39-40 m2 (100 m3) açık mutfak salona öncelikle ısıtma amacıyla bir klima almayı düşünüyorum.Salon kuzeye bakıyor ve cam çok. İkisi büyük olmak üzere 3 sürgülü kapı, 3 adette biri açılır tekli cam var.Sabah doğudan, akşam da batıdan güneş alıyor.Yönü güney olmadığı için kışın soğuk yazın da serin oluyor.Halihazırda odada 12 bin btu soğutma 13400 btu ısıtma gücünde eski tip 4610D model bir beko var.Şu an soğutmayı açınca dondurmasa da yeterli geliyor.Klimayı kışın denemedim ama ısıtmayacağı bariz.Evde bebek de olduğundan iyi ısıtan f/p oranı iyi tasarruflu bir klima düşünüyorum.
Aklımda belirli bir marka yok.En fazla 4-5 bin vermeyi düşünüyorum ama bu miktar yeterli olmayacaksa ve değecekse biraz daha zorlayabilirim.

arkadaşım hoşgeldiniz. 

24 lük klima almanız lazım normalde cam çok diyorsunuz. siz en sağlamı bir keşif çağırın evinize. sizn oralar her nekadar soğuk olsada dondurucu soğuk olmaz sanırım belki 18 likte kurtarır alım maliyeti açısından. 

sizden önce evde oturanlar acaba o klimayla ısınabilmişlermi görüşme imkanınız varsa onuda bir sorun derim.

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221

9köy' Alıntı:
ruzgar' Alıntı:
Herkese merhaba,

arkadaşım hoşgeldiniz. 

24 lük klima almanız lazım normalde cam çok diyorsunuz. siz en sağlamı bir keşif çağırın evinize. sizn oralar her nekadar soğuk olsada dondurucu soğuk olmaz sanırım belki 18 likte kurtarır alım maliyeti açısından. 

sizden önce evde oturanlar acaba o klimayla ısınabilmişlermi görüşme imkanınız varsa onuda bir sorun derim.

Bizden öncekiler ufo ile ısınmışlar..Salonu da çok kullanmamıslar..ME servisi keşif yapmadan anlattığıma göre hj71va önerdi.Toshibaysa Ras22s3kv önerdi.Bunlar bana sanki biraz büyük gibi gedi.Me nin sf42ve ya da sf50ve daha iyi gibi göründü sanki..Yeterli olur mu bilmiyorum tabii..

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

ruzgar' Alıntı:
9köy' Alıntı:
arkadaşım hoşgeldiniz. 

Bizden öncekiler ufo ile ısınmışlar..Salonu da çok kullanmamıslar..ME servisi keşif yapmadan anlattığıma göre hj71va önerdi.Toshibaysa Ras22s3kv önerdi.Bunlar bana sanki biraz büyük gibi gedi.Me nin sf42ve ya da sf50ve daha iyi gibi göründü sanki..Yeterli olur mu bilmiyorum tabii..

hocam kapınız kapalı kullancaksanız bence sf50 yeter oraya. kapı açık kullnırım derseniz gf 60 daha uygun olur.

HJ71 e takılmayın değerleri iyi değil onun yerine toshiba düşünmek daha mantıklı.

R Çevrimdışı

ruzgar

Yeni Üye
30 Tem 2017
221

9köy' Alıntı:
ruzgar' Alıntı:

hocam kapınız kapalı kullancaksanız bence sf50 yeter oraya. kapı açık kullnırım derseniz gf 60 daha uygun olur.

HJ71 e takılmayın değerleri iyi değil onun yerine toshiba düşünmek daha mantıklı.

Salon kapısı hole ve yukarı çıkan merdivenlere açılıyor.Orayı açarsam alan çok fazlalaşır.Kapı kapalı kalacak..

Satıcılar direk pahalı olanları satmak istiyor gibi geldi bana..Adam 24 bin btu almalısın dedi ona göre hj71 söyledi halbuki o klima sogutmada 24 bin, ısitmada 27-29 bin yazıyor üzerinde..Sogutma icin bana zaten evdeki 12 binlik beko yetiyor..Birde bu forumda okudum herhalde m3 hesabı yapınca kötü şartlarda ihtiyacım olan klima 20.000 btu görünüyor ki bu da sf50ve ye tekabül ediyor en az..

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

ruzgar' Alıntı:
9köy' Alıntı:

Salon kapısı hole ve yukarı çıkan merdivenlere açılıyor.Orayı açarsam alan çok fazlalaşır.Kapı kapalı kalacak..

Satıcılar direk pahalı olanları satmak istiyor gibi geldi bana..Adam 24 bin btu almalısın dedi ona göre hj71 söyledi halbuki o klima sogutmada 24 bin, ısitmada 27-29 bin yazıyor üzerinde..Sogutma icin bana zaten evdeki 12 binlik beko yetiyor..Birde bu forumda okudum herhalde m3 hesabı yapınca kötü şartlarda ihtiyacım olan klima 20.000 btu görünüyor ki bu da sf50ve ye tekabül ediyor en az..

aynen hocam orayı açtınızmı aşağıda ısınamazsınız yukarı yükselir sıcak hava. 

hocam aslında ucuzu satmak sitiyorlar hj 24 lük ama GF nin değerlerinden düşüktür GF fiyatı söyleseler daha ürkütücü gelecek =)

18 sf yeter hocam bencede  :ok:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt