Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

Selamlar Hocam; 

Etiketin üzere küçük bir açıklama yazayım istedim. 
18 lik klimada 9 luk kompresör konusu biraz muamma. Yine de benim daha önce de açıkladığım, tam doğrulamayan ancak söylentiyi kısmen haklı çıkartan bir durum var ki bunu insanlardan saklayamayız elbette.

Öncelikle Şunu iyi ayırt edebilmek gerekir ki, On/Off sistemlerdeki kompresör kullanım koşulları ile inverter sistemlerdeki kesinlikle birbirinden farklıdır zira, On/Off sistemlerde BTU karşılığınız slat olarak kompresör kapasitesine bağlı iken, inverter sistemlerde kondanser katman sayısı, eşanjör boru kalınlığı ve en önemli ama en önemlisi YAZILIM ile bu BTU konusu üzerinde BÜYÜK oynamalar yapılabiliyor.

Bu doğrultuda günümüz üretimlerinde hemen hemen her markada uygulama aynı şekilde olmakla birlikte, 18.000BTU diye satılan bir ürün içerisinde kullanılan kompresörün direkt olarak 18.000BTU çıkmadığı ve çıkmayacağı artık bilinen bir durumdur zira inverter sistemlerde kazanılan BTU değeri salt olarak kompresöre bağlı değildir, bu kompresörü hangi şartlarda kullandığınıza ve hangi koşullara zorladığınıza göre farklı BTU sonuçları alırsınız.

Gelin buna BİM de satılan REGAL klimalardan örnek verelim. Her ne kadar kullanılan kompresör LG olsa da yine de kodsal olarak baktığımızda kullanılan kompresörün 12.000BTU olmadığını görürüz zira kullanılan 10.2 lik bir kompresördür. Kaldı ki artık günümüz ürünlerinde bu uygulama klima üreticileri değil, teknolojinin geldiği boyut nedeniyle kompresör üreticilerine dayanan bir durumdur. Yine bildiğiniz üzere kompresörlerde ARTIK sadece max değil, min/max değerleridir aslolan.

Konumuza dönecek olursak, 18.000BTU klimada kullanılan kompresör 3600/10912 BTU nominal değerlere sahip bir kompresördür. Benim de sürekli eleştirdiğim VESTEL klimaların öküz gibi böğürme sorunsalı da bu temel uygulamaya dayanmaktadır zira 18.000BTU klimada bu değerlerde bir kompresör kullanıp sonra da yazılım ile bu kompresörü daha üst limitlere zorlayıp BTU anlamında karşılığını 18.000 karşılığını alırsınız lakin enerji tasarrufu yapamaz ve sessizlik sağlayamazsınız. Elbette ki bu uygulama marka bazlı değildir, görsel anlamda da 10 larca hatta yüzlerce örneğini sunabileceğimiz her marka ve model BTU uyumsuzluğu paylaşılabilir. Bu bilgiler ışığında ''18 lik klimada 9 luk kompresör kullanılmış'' ifadesi yerine bu açıklama çok daha doğru olacaktır düşüncesindeyim.

Hemen bir dipnot da düşmek isterim, aynı kompresör kodu 9.000BTU üretimlerde de kullanılmıştır :) o zaman 9.000BTU klima aldım diyen bir tüketici sizce 10912BTU bir klima mı almıştır?  ;) 

Tabi ki değil, kondanser katman sayısı, boru çapı, sarmal sayısı, eşanjör boru sayısı gibi bir çok etken söz konusu, aynı kompresörü kullanıp daha küçük kondanser, daha az sıralı eşanjör, daha küçük fan motoru vs ile 9.000BTU sonucunu alırken, yine aynı kompresör ile tam tersi uygulamalar sonrası daha büyük btu sonucuna mühendislik olarak ulaşılabiliyor elbette :)

Ben bir ara bir resim paylaşmıştım bu bir eşanjör resmiydi ve hatırlarsanız yuvaları hazır olmasına rağmen içerisinde boruları yoktu. O bir 18 lik klima eşanjörüydü, eğer klima 24 lük olsaydı o yuvalar da boru ile dolu olacaktı :)

M Çevrimdışı

miracatalay

Yeni Üye
4 Tem 2017
5

Merhaba tekrar, 
Hala klima konusunda kararsız kalmış bir birey olarak,

Toshiba RAS M24N3KV2 iç ünite + Dış ünite'yi 950 Dolar + Montaj ücreti ile alabiliyorum.
KDV Dahil toplam 3900 TL ediyor, 25 m2 oda için kullanacağım ne önerirsiniz?

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

adriano123' Alıntı:
9köy çok teşekkür ederim.
Ben vesteli alırken maddi olarak imkanım yoktu vantilatör alacağıma taksit sayısı fazla diye klima alırım dedim. Taksit sayısı fazla olmasa emin olun almazdım. 

Ben de kimseyi kırmak istemedim ama arkadaş okumamış sanırım. Evde klimalarınız var diyor. Ben de bir klima var. Daha ucuzunu takmaya gerek yok diyor. Ben zaten Daha kalitelilerini seçeneklere yazmışım. Neyse uzatmak istemiyorum. Özür dilerim.

Benim klima öncesi 80TL gelen faturam. Ayda 20 gün falan günde tahmini 10 saat klima çalıştırarak 190TL ye fırladı. Yani 110TL falan oynadı. Ama bir arkadaşım Panasonic Etherea 2 klima ile bütün evini soğutup o parayı vermiyor. 90 TL falan fatura gelmiş kendisine. Ben akşamları klimamı açamıyorum. klima arka odalara etki etmiyor.

Peki Salona 15000btu yatak odasına 9000btu taktırsam işimi görürmü?

Salondaki uzun borulama performansı nasıl etkiler?

Mitsubishi Heavy ye hiç bulaşmayayım mı?

Akşam yazdım hatadan ötürü düşmemiş sanırım neyse 9köy hocam cevaplamış, size tavsiyem bütçe belirleyin başka türlü bu işin içinden çıkılmaz yani parayı klimaya göre ayarlayayım derseniz bu model varmış şu marka varmış acaba biraz daha versem onumu alsam diyerek işin içinden çıkmazsınız yapmanız gereken klimaya zorlanmadan eliniz titremeden vereceğiniz para miktarını belirlemek ondan sonra o bütçeye en uygun ürünler araştırılır artısı eksisi masaya yatırılır akla yatan ve daha çok ısındığınız cihaz alınır. Ucuz klimada malzeme ve kompoenet kalitesi düşüktür, sesli çalışır, elektrik sarfiyatı daha fazladır ve ektralar filtreler sensörlerin olup olmaması fiyatını etkiler birde işçilik çinde yapılan ürün daha ucuz olacaktır.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

Ado' Alıntı:
Selamlar Hocam;

18 lik klimada 9 luk kompresör konusu biraz muamma. Yine de benim daha önce de açıkladığım, tam doğrulamayan ancak söylentiyi kısmen haklı çıkartan bir durum var ki bunu insanlardan saklayamayız elbette.

Öncelikle Şunu iyi ayırt edebilmek gerekir ki, On/Off sistemlerdeki kompresör kullanım koşulları ile inverter sistemlerdeki kesinlikle birbirinden farklıdır zira, On/Off sistemlerde BTU karşılığınız slat olarak kompresör kapasitesine bağlı iken, inverter sistemlerde kondanser katman sayısı, eşanjör boru kalınlığı ve en önemli ama en önemlisi YAZILIM ile bu BTU konusu üzerinde BÜYÜK oynamalar yapılabiliyor.

Bu doğrultuda günümüz üretimlerinde hemen hemen her markada uygulama aynı şekilde olmakla birlikte, 18.000BTU diye satılan bir ürün içerisinde kullanılan kompresörün direkt olarak 18.000BTU çıkmadığı ve çıkmayacağı artık bilinen bir durumdur zira inverter sistemlerde kazanılan BTU değeri salt olarak kompresöre bağlı değildir, bu kompresörü hangi şartlarda kullandığınıza ve hangi koşullara zorladığınıza göre farklı BTU sonuçları alırsınız.

Gelin buna BİM de satılan REGAL klimalardan örnek verelim. Her ne kadar kullanılan kompresör LG olsa da yine de kodsal olarak baktığımızda kullanılan kompresörün 12.000BTU olmadığını görürüz zira kullanılan 10.2 lik bir kompresördür. Kaldı ki artık günümüz ürünlerinde bu uygulama klima üreticileri değil, teknolojinin geldiği boyut nedeniyle kompresör üreticilerine dayanan bir durumdur. Yine bildiğiniz üzere kompresörlerde ARTIK sadece max değil, min/max değerleridir aslolan.

Konumuza dönecek olursak, 18.000BTU klimada kullanılan kompresör 3600/10912 BTU nominal değerlere sahip bir kompresördür. Benim de sürekli eleştirdiğim VESTEL klimaların öküz gibi böğürme sorunsalı da bu temel uygulamaya dayanmaktadır zira 18.000BTU klimada bu değerlerde bir kompresör kullanıp sonra da yazılım ile bu kompresörü daha üst limitlere zorlayıp BTU anlamında karşılığını 18.000 karşılığını alırsınız lakin enerji tasarrufu yapamaz ve sessizlik sağlayamazsınız. Elbette ki bu uygulama marka bazlı değildir, görsel anlamda da 10 larca hatta yüzlerce örneğini sunabileceğimiz her marka ve model BTU uyumsuzluğu paylaşılabilir. Bu bilgiler ışığında ''18 lik klimada 9 luk kompresör kullanılmış'' ifadesi yerine bu açıklama çok daha doğru olacaktır düşüncesindeyim.

Hemen bir dipnot da düşmek isterim, aynı kompresör kodu 9.000BTU üretimlerde de kullanılmıştır :) o zaman 9.000BTU klima aldım diyen bir tüketici sizce 10912BTU bir klima mı almıştır? ;)

Tabi ki değil, kondanser katman sayısı, boru çapı, sarmal sayısı, eşanjör boru sayısı gibi bir çok etken söz konusu, aynı kompresörü kullanıp daha küçük kondanser, daha az sıralı eşanjör, daha küçük fan motoru vs ile 9.000BTU sonucunu alırken, yine aynı kompresör ile tam tersi uygulamalar sonrası daha büyük btu sonucuna mühendislik olarak ulaşılabiliyor elbette :)

Ben bir ara bir resim paylaşmıştım bu bir eşanjör resmiydi ve hatırlarsanız yuvaları hazır olmasına rağmen içerisinde boruları yoktu. O bir 18 lik klima eşanjörüydü, eğer klima 24 lük olsaydı o yuvalar da boru ile dolu olacaktı :)

Aleykum Selam hocam.

ya tam anlayamadım hocam vestel konusunu. yani olabilrmi diyorsunuz 18lik klimada 9luk kompresör.

ben sizin daha önce verdiğiniz alttaki cevabınıza göre yazmıştım. üsttede linkini bastım. yazı çok uzun olduğu içinde ilgili maddeyi kısalttım. birazdan ekleyeceğim. ama öncesinde bende zaten ma bu yazımda ama Allahtan korkmadan linkini bastığım uzun yazınızda :)uvar: :yerlerde: size katılmıştım daha önceden bu tür atraksiyonları bildiğim için önemsemediğimi yazmıştım.

şimdi ekliyorum sinz yazınıdaki yazı kesit resimleri.

gWRvJL.png
3qJWQ2.png

yani hocam böyle bir şey varsa gerçekten skandaldır.

zira benim bildiğim dah ageçenlerdede bahsettiydim bir konuda 9-12-15 aynı kompresör 18-21 aynı 24 tek ve 30 tek

18lik klimaya 9luk kompresör takılırsa günah olur hocam. :zırlama:

hocam iyi güzelde bu kondenser işide karışık bilmişlik etmeyeyim. sanki onlar firmaların kendi teknolojileri hocam me FH hala tek sıra kondenserle yüksek verim elde edebilyorsa. çamurcular istediği kadar çamur atsın şahsınıza demiyorum tabiki. o tartışmaya girmeyelim hiç zaten isim söylemiyorumda rahatsız oluyorsunuz diye :kıskıs: yaa sen bizi ısırırsan bizde seni ısırıız işte böyle geçenlerde bir gree yazısı yazmışsınız kaçırmışım. :)eh:

neyse hocam toparlayacak olursam üstteki yazılarınıza göre.

şu deyişinize kırmızı ile belirteyim.

Bu doğrultuda günümüz üretimlerinde hemen hemen her markada uygulama aynı şekilde olmakla birlikte, 18.000BTU diye satılan bir ürün içerisinde kullanılan kompresörün direkt olarak 18.000BTU çıkmadığı ve çıkmayacağı artık bilinen bir durumdur

asla katılmam mümkün değil günah olur :zırlama:

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

adriano123' Alıntı:
Ben vesteli alırken maddi olarak imkanım yoktu vantilatör alacağıma taksit sayısı fazla diye klima alırım dedim. Taksit sayısı fazla olmasa emin olun almazdım. 

Ben de kimseyi kırmak istemedim ama arkadaş okumamış sanırım. Evde klimalarınız var diyor. Ben de bir klima var. Daha ucuzunu takmaya gerek yok diyor. Ben zaten Daha kalitelilerini seçeneklere yazmışım. Neyse uzatmak istemiyorum. Özür dilerim.

Benim klima öncesi 80TL gelen faturam. Ayda 20 gün falan günde tahmini 10 saat klima çalıştırarak 190TL ye fırladı. Yani 110TL falan oynadı. Ama bir arkadaşım Panasonic Etherea 2 klima ile bütün evini soğutup o parayı vermiyor. 90 TL falan fatura gelmiş kendisine. Ben akşamları klimamı açamıyorum. klima arka odalara etki etmiyor.

rica ederim
hocam arkadaşımız aynı kaliteye benzer ürünlerle kafanız karıştırşıyor demek istemiş size benim dediğim gibi. =)

m. heavy ürünün zjx yeni adıyla zmx serisini alabilrsiniz ama plastik kalitesi yine iyi değildir kart problemlerini üst serilerdede duyuyoruz bilginiz olsun.

kardeşim salona 12 değil 9 taktırsanız bile olur kapınız kapadıktan sonra ama siz 12 lik taktırın yatak odanıznda batı tarafına 9luk taktırın kapıdan çıkarak coukların odasına etkisi dah fazla artması için.

ama bakın arkadaşım her yerde serinlik istiyorsanız bu klimalar devamlı çalışacak yatak odanızı gece kapatabilirsiniz soğuk çarpmaması için.

şimdi siz klima klasik diye çok yakarım korkusuyla kullanıyorsunuz (ama size bir şey söyleyeyim gene klimanız ayda 150 tl yakar diyenlere göre çok tüketmiyor. zira bu sözleri söyleyen şahıs sattığı inverter haierler çok tüketince normal demeyi biliyordu) klima kapatılınca evdeki ısıyı kaybediyorsunuz. tüketiminiz yüksek oluyor. bilmiyorum yalıtım durumunuz nasıl yoksa tabiki budurumda yüksek tüketime sebep olur.

büyük ihtimallede ısı yalıtımı yoktur sanırım. yalıtımızın olsa aç kapa normal durum ben bunların hepsini denedim hemen hemen.

son olarak şunuda söyliyeyim size 700 tl vs verebilen kişi 9500 ude verir az rakam değil çünkü 7000 tl. şunuda unutmayın tekrar etmem gerekirse panasonic vs kullanan arkadaşınızla evinizin şartları aynı olmayabilir.

salondaki uzun borulama demişsiniz unutmadan kaç metre boru uzunluğu. bakın ordaki mavi yerdeyse klima dış ünite doğu tarafı pencere altındamı ? eğer sizi çarpmayacaksa fotonuzun bize görünene göre hemen pencerenizim sağına asılması daha iyi iç ünitenin.

9 Çevrimdışı

9köy

Süper Üye
18 May 2016
547

miracatalay' Alıntı:
Merhaba tekrar, 

Toshiba RAS M24N3KV2 iç ünite + Dış ünite'yi 950 Dolar + Montaj ücreti ile alabiliyorum.

hocam b u ürün tv lerde çıkan reklamlara ait ürünse şansınız hiç zorlamayın alın fiyat güzel bişe olur ürün biter vs tanıdıkta olsa sonra indirim yapamazsa üzülürsünüz.

bakın yanlış anlamayın zamanında me çok güzel bir indirm yapmıştı 1 alana 1 bedeva gibimiydi neydi FH serisi ürünler 2500 tl ye kadar düşmüştü. millete dedik değerlendirin umursamadılar. o kişilerden bazıları sonra markaya çamur atmaya başladılar. yok 2500 tl lik ürüne zam yaptılarda vs halbuki o kampanya harici hiç bir zaman ürün o rakamlara düşmemişti. bazan bu tür fırsatlar olabiliyor ama kimse kşimseye ürünü ucuza vermez. size sizde çmur tacaksınız demiyorum ama farklı şekilde üslmeyin diyorum.

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

9köy' Alıntı:
miracatalay' Alıntı:
Merhaba tekrar, 

hocam b u ürün tv lerde çıkan reklamlara ait ürünse şansınız hiç zorlamayın alın fiyat güzel bişe olur ürün biter vs tanıdıkta olsa sonra indirim yapamazsa üzülürsünüz.

bakın yanlış anlamayın zamanında me çok güzel bir indirm yapmıştı 1 alana 1 bedeva gibimiydi neydi FH serisi ürünler 2500 tl ye kadar düşmüştü. millete dedik değerlendirin umursamadılar. o kişilerden bazıları sonra markaya çamur atmaya başladılar. yok 2500 tl lik ürüne zam yaptılarda vs halbuki o kampanya harici hiç bir zaman ürün o rakamlara düşmemişti. bazan bu tür fırsatlar olabiliyor ama kimse kşimseye ürünü ucuza vermez. size sizde çmur tacaksınız demiyorum ama farklı şekilde üslmeyin diyorum.

Hocam bir sorum daha olacak bu R32 akışkanlı klimaların kurulumu yapılırken klimacının ekstra bir bilgisi olması gerekir mi bazı detaylarda farklılıklar gibi, bu modeller yeni çıktı ya daha önce hiç yapmadıkları için ellerine yüzlerine bulaştırmasınlar.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,971

Agızında Cigarayla Montaj/Tamırat Yapmayacaksın
Aksi Durumda Gümmmnm :seytan:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

9köy' Alıntı:
Ado' Alıntı:
Selamlar Hocam;

Gelin buna BİM de satılan REGAL klimalardan örnek verelim. Her ne kadar kullanılan kompresör LG olsa da yine de kodsal olarak baktığımızda kullanılan kompresörün 12.000BTU olmadığını görürüz zira kullanılan 10.2 lik bir kompresördür. Kaldı ki artık günümüz ürünlerinde bu uygulama klima üreticileri değil, teknolojinin geldiği boyut nedeniyle kompresör üreticilerine dayanan bir durumdur. Yine bildiğiniz üzere kompresörlerde ARTIK sadece max değil, min/max değerleridir aslolan.

Konumuza dönecek olursak, 18.000BTU klimada kullanılan kompresör 3600/10912 BTU nominal değerlere sahip bir kompresördür. Benim de sürekli eleştirdiğim VESTEL klimaların öküz gibi böğürme sorunsalı da bu temel uygulamaya dayanmaktadır zira 18.000BTU klimada bu değerlerde bir kompresör kullanıp sonra da yazılım ile bu kompresörü daha üst limitlere zorlayıp BTU anlamında karşılığını 18.000 karşılığını alırsınız lakin enerji tasarrufu yapamaz ve sessizlik sağlayamazsınız. Elbette ki bu uygulama marka bazlı değildir, görsel anlamda da 10 larca hatta yüzlerce örneğini sunabileceğimiz her marka ve model BTU uyumsuzluğu paylaşılabilir. Bu bilgiler ışığında ''18 lik klimada 9 luk kompresör kullanılmış'' ifadesi yerine bu açıklama çok daha doğru olacaktır düşüncesindeyim.

Hemen bir dipnot da düşmek isterim, aynı kompresör kodu 9.000BTU üretimlerde de kullanılmıştır :) o zaman 9.000BTU klima aldım diyen bir tüketici sizce 10912BTU bir klima mı almıştır? ;)

Aleykum Selam hocam.

ya tam anlayamadım hocam vestel konusunu. yani olabilrmi diyorsunuz 18lik klimada 9luk kompresör.

ben sizin daha önce verdiğiniz alttaki cevabınıza göre yazmıştım. üsttede linkini bastım. yazı çok uzun olduğu içinde ilgili maddeyi kısalttım. birazdan ekleyeceğim. ama öncesinde bende zaten ma bu yazımda ama Allahtan korkmadan linkini bastığım uzun yazınızda :)uvar: :yerlerde: size katılmıştım daha önceden bu tür atraksiyonları bildiğim için önemsemediğimi yazmıştım.

şimdi ekliyorum sinz yazınıdaki yazı kesit resimleri.

gWRvJL.png
3qJWQ2.png

yani hocam böyle bir şey varsa gerçekten skandaldır.

zira benim bildiğim dah ageçenlerdede bahsettiydim bir konuda 9-12-15 aynı kompresör 18-21 aynı 24 tek ve 30 tek

18lik klimaya 9luk kompresör takılırsa günah olur hocam. :zırlama:

hocam iyi güzelde bu kondenser işide karışık bilmişlik etmeyeyim. sanki onlar firmaların kendi teknolojileri hocam me FH hala tek sıra kondenserle yüksek verim elde edebilyorsa. çamurcular istediği kadar çamur atsın şahsınıza demiyorum tabiki. o tartışmaya girmeyelim hiç zaten isim söylemiyorumda rahatsız oluyorsunuz diye :kıskıs: yaa sen bizi ısırırsan bizde seni ısırıız işte böyle geçenlerde bir gree yazısı yazmışsınız kaçırmışım. :)eh:

neyse hocam toparlayacak olursam üstteki yazılarınıza göre.

şu deyişinize kırmızı ile belirteyim.

Bu doğrultuda günümüz üretimlerinde hemen hemen her markada uygulama aynı şekilde olmakla birlikte, 18.000BTU diye satılan bir ürün içerisinde kullanılan kompresörün direkt olarak 18.000BTU çıkmadığı ve çıkmayacağı artık bilinen bir durumdur

asla katılmam mümkün değil günah olur :zırlama:

Hocam değişik markalarda onlarca yüzlerce örneği mevcut. Sürekli görüyorum ama resim çekme gereği duymamıştım, İlk fırsatta mutlaka paylaşırım size, 12 lik klimada 12 lik kompresör, 18 lik klimada 18lik kompresör olmadığını görebilirsiniz o zaman :)

K Çevrimdışı

karasu

Yeni Üye
29 Tem 2017
2

merhaba, ADANA da yaşıyorum ev 6 katlı binanın dördüncü katında, 20 metrekarelik kuzeydoğu cepheli salona klima almayı düşünüyorum.
sadece soğutma amaçlı kullanacağım,gündüz evin içi bayaa güneş alıyor ve çok sıcak oluyor.  
klimadan pek fazla anlamadığım için benim için önemli olan çok sessiz çalışması ve tasarruflu olması . şu üç klima arasında kaldım 

- ME MSZ-SF35VE bayii 3600 tl son fiyat verdi
 - ME MSZ-WN35VA son fiyatı 3200 tl
 - DAİKİN TEGORA / FTXB-B  son fiyat 2900 tl 

ne tavsiye edersiniz, teşekkürler şimdiden

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
18,971

A.slm Hemso hosgeldin
Kuzeydogu cepheyu 9luk gene kurtarir

Midea blanc bakmani tavsiye ederim
Uste kalan parayla bize salgam ismarlarsin  :ok:

K Çevrimdışı

karasu

Yeni Üye
29 Tem 2017
2

Sota' Alıntı:
A.slm Hemso hosgeldin
Kuzeydogu cepheyu 9luk gene kurtarir

Midea blanc bakmani tavsiye ederim
Uste kalan parayla bize salgam ismarlarsin 
[/qu

şalgamı ısmarlarız gene :ok:
almışken iyisi olsun bana sıkıntı çıkarmasın sonra istiyorum o yüzden direk me ve daikine yönlendim japon markaları diye ama bütçeyi de geniş tuttum o yüzden, ne dersiniz

T Çevrimdışı

t.taha

Yeni Üye
30 Haz 2017
141

Sota' Alıntı:
Agızında Cigarayla Montaj/Tamırat Yapmayacaksın
Aksi Durumda Gümmmnm :seytan:

Ağızında sigara Baş aşağı montaj yapan varsa :yuh: bilemiyorum, neyse geldiğimden beri bayağı kafanızı ağrıttım sizde üşenmediniz yazdınız sağolun var olun beni aydınlattınız fakat artık taktırmama sebep kafamda bir iki pürüz kaldı onlarıda halledersem kurtuluyorsunuz  benden :anlastık: tabi arada sırda girer öğrendiğim kadar katılırım size, unutmam sizi.

Klimam 25 metre kare doğu cepheli bir salona takılacak istanbulda yaşıyorum, bayi arayıp konuştum keşif için gayet düzgün bir beyfendi geldi anlattı buraya 3.5kw'lık klima sınırda olacağını soğutur ancak normale göre biraz daha fazla çalışır dedi ve 4.2kw model önerdi 4.2kw modelde zen ve gf serilerinde var dedi, benim aklıma takılan 3.5kw 4.2 olayı, 4.2 modeller daha sesli çalışıyor, seer değerleri daha kötü ve daha pahalılar acaba salonu 3.5kw ile kurtaramazmıyız  çünkü sabah saatlerinde salon çok sıcak oluyor ancak güneş dikilip batıya kaymaya başlayınca o kadar sıcak bir salonumuz olmuyor kendisi sabah geldi acaba ona aldanıpta mı 4.2 takmamızı söyledi aklımda fh modeli falan vardı onlarda 4.2 yok paramda 5kw yetmez ne yapmalıyım 3.5 taksak olmaz mı yahu.

A Çevrimdışı

adriano123

Yeni Üye
30 Tem 2017
4

9köy' Alıntı:
adriano123' Alıntı:

rica ederim
hocam arkadaşımız aynı kaliteye benzer ürünlerle kafanız karıştırşıyor demek istemiş size benim dediğim gibi. =)

m. heavy ürünün zjx yeni adıyla zmx serisini alabilrsiniz ama plastik kalitesi yine iyi değildir kart problemlerini üst serilerdede duyuyoruz bilginiz olsun.

kardeşim salona 12 değil 9 taktırsanız bile olur kapınız kapadıktan sonra ama siz 12 lik taktırın yatak odanıznda batı tarafına 9luk taktırın kapıdan çıkarak coukların odasına etkisi dah fazla artması için.

ama bakın arkadaşım her yerde serinlik istiyorsanız bu klimalar devamlı çalışacak yatak odanızı gece kapatabilirsiniz soğuk çarpmaması için.

şimdi siz klima klasik diye çok yakarım korkusuyla kullanıyorsunuz (ama size bir şey söyleyeyim gene klimanız ayda 150 tl yakar diyenlere göre çok tüketmiyor. zira bu sözleri söyleyen şahıs sattığı inverter haierler çok tüketince normal demeyi biliyordu)  klima kapatılınca evdeki ısıyı kaybediyorsunuz. tüketiminiz yüksek oluyor. bilmiyorum yalıtım durumunuz nasıl yoksa tabiki budurumda yüksek tüketime sebep olur.

büyük ihtimallede ısı yalıtımı yoktur sanırım. yalıtımızın olsa aç kapa normal durum ben bunların hepsini denedim hemen hemen.

son olarak şunuda söyliyeyim size 700 tl vs verebilen kişi 9500 ude verir az rakam değil çünkü 7000 tl. şunuda unutmayın tekrar etmem gerekirse panasonic vs kullanan arkadaşınızla evinizin şartları aynı olmayabilir.

salondaki uzun borulama demişsiniz unutmadan kaç metre boru uzunluğu. bakın ordaki mavi yerdeyse klima dış ünite doğu tarafı pencere altındamı ? eğer sizi çarpmayacaksa fotonuzun bize görünene göre hemen pencerenizim sağına asılması daha iyi iç ünitenin.

Ev 2 yıllık yalıtımlı bina. Panasonic kullanan arkadaşın evinde yalıtım yok. Şartlar ben de daha uygun diye düşünüyorum.
Bu arada evde tesisat hazır. Dış üniteler çocuk odasındaki balkona konuyor. Salonda ve oturma odasında tesisat hazır. Ben yatak odasındaki için yeni tesisat çektirirm, zaten hemen arkası dış ünitenin olduğu balkon.

Alt komşum oturma odasına ME Deluxe Power taktırmış. Ben servis aracını görünce hemen indim, personelle görüştüm.  O da salona 12000btu yatak odasına 9000btu taktır demişti.  Benim kafamdaki soru işareti Salon ile dış ünite arası 17metre borulama tahmin ediyorum. Bu makinenin performansını etkiler mi? 
ME ve Panasonic  te 14000 ve 15000btu luk ara modeller var. Onlardan almama gerek var mı? Boşuna para vermeyelim ekstra dan.

Panasonic ETHEREA yı araştırıyorum çok iyi. ME den ne alabilirim. Deluxe Power mı Kirigami,ne mi?

Salondaki dursa yatak odasına sadece 9000btu alsam. Biri normal biri inverter nasıl olur? :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst Alt