Klima bakımı yaptırdım ama aklımdaki sorular

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
115
39
Evap finlerinin arasında toz, Cross fanda toz, mantar bulunur.

Bu mantarları temizlenmediği için küf, eşkimsi kokuya neden olur.

iç ünite kasası komple sökülmeden iyi bir temizlik yapıldı denilemez.
Evet zaten klimada koku hala devam ediyor fanların arası çalışmıyorken baktığımda simsiyah ve elimi hava çıkış yerine sürdüğümde simsiyah pislikler var hiç güzel bir bakım olmadı ne yapsam bilemiyorum
O klima bir süre sonra akciğerlerinizde ciddi hastalıklara neden olur.
O kokunun partiküllerinin havaya karışması yeterli.
Acilen temizletin iyice.
Arçelik'e servisi şikayet edin, bölgeye başka servis teknisyen gönderebilir misiniz diye sor.un
Ayrıca kişisel numarasını verdiğini de mutlaka belirtin.
Evet bugün Arçelik’in 0850 li hattını arayıp şikayetimi anlattım bana geri dönüş yapılacağını söylediler ya benim ücretimi geri versinler ya da gelsin başka bir servis ekibi güzelce bakım yapsın

Arkadaşım yapacağın en güzel şey bulunduğun bölgedeki şubenin telefonunu değil 0800 lu bir genel servis ve şikayet telefonu var orayı araman ve şikayet etmen. Ayrıca ben arcelik de çalışırken sistem şöyleydi: 800 lü numara ile açılan servisle, arcelik tarafından kontrol altındaydı, bolgedeki servis ne kadar hızlı ve memnun müşteri ile işi hallederse k kadar merkezin gözünde servisin puanı artıyordu. Hatta çalışan kişinin numarasini verdiğini söyle zira böyle birsey kesinlikle yasak
Bugün arayıp şikayette bulundum daha sonraki gelişmeleri haber ederim

K Çevrimdışı

Kurgu

Yeni Üye
20 Nis 2023
30
38
Bende iki adet baymak klima var 18 lik olanda çalışırken içeride tuhaf bir koku oluştuğunu farkettim. Kendi kendini temizleme özelliği olan iclean modunda yarım saat kadar çalışıp kapandı. Sonraki günde o kokunun ortadan kaybolduğunu farkettik. Bu tip klimalarda da bu mod yeterli mi? Asitli temizlik gerekirmi gerekirse kaç yılda bir bileni varsa paylaşırsa teşekkür ederim.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
17,502
Bende iki adet baymak klima var 18 lik olanda çalışırken içeride tuhaf bir koku oluştuğunu farkettim. Kendi kendini temizleme özelliği olan iclean modunda yarım saat kadar çalışıp kapandı. Sonraki günde o kokunun ortadan kaybolduğunu farkettik. Bu tip klimalarda da bu mod yeterli mi? Asitli temizlik gerekirmi gerekirse kaç yılda bir bileni varsa paylaşırsa teşekkür ederim.
Temizleme modu bakteri, mantar oluşumunu geciktirebilir ama ortadan kaldıramaz.
Er yada geç detaylı temizliğe ihtiyacınız olacak.

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
115
39
İclean özelliği klima çalıştıktan sonraki evapın üzerindeki oluşmuş nemi kurulması içindir yani temizlik modu değil sizin teknik ekiplerce temizlik yaptırmanız gerekli

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,656
Yılda 1 temizletin derim.
Sonuçta içeride nem oluşuyor.
Havadaki, evdeki tüm partiküller o neme yapışıyor.
İç ünitenin plastik kasasının çıkarılıp içerinin temizlenmesi lazım.
Aynı şey dış ünite için de geçerli.
Dış ünite de zamanla tozdan dolayı soğutma ve ısıtma performansı düşebilir.
Onunda tozdan kumdan vs arındırılması gerekir.
Tabi bunu yetkili servise yaptırın.

F Çevrimdışı

Fıratt

Aktif Üye
28 Ağu 2022
115
39
Yılda 1 temizletin derim.
Sonuçta içeride nem oluşuyor.
Havadaki, evdeki tüm partiküller o neme yapışıyor.
İç ünitenin plastik kasasının çıkarılıp içerinin temizlenmesi lazım.
Aynı şey dış ünite için de geçerli.
Dış ünite de zamanla tozdan dolayı soğutma ve ısıtma performansı düşebilir.
Onunda tozdan kumdan vs arındırılması gerekir.
Tabi bunu yetkili servise yaptırın.
Ben de yetkili servise yaptırdım gördünüz başıma gelenleri şaka bi yana yetkili servisi tercih edin işte bana çürük yumurta denk geldi bugün yine Arçelik’le iletişime geçtim yarın bir daha arayacaklarmış

O Çevrimdışı

Ocico 

Aktif Üye
24 Ağu 2021
159
Yanlış hatırlamıyorsam 2005 ya da 2006'da aldık klimayı salonda takılı, o gün bu gün hep kendim temizliyorum, üst kapağı açıp, filitreleri çıkarıyorum suda yıkayıp balkonda kurumasını bekliyorum, deodorizer filitreleri (doğru mu yazdım emin değilim) elektrikli süpürgenin fırçası ile süpürüyorum, sonra güneşte bekletiyorum bir kaç saat, havanın üflendiği fan kapağının da içini deterjanla ıslatılmış bezle siliyorum.En sonunda da Auto Clean modunda çalıştırıyorum...

Her sene yaptığım bu, bir kez bile temizlik için servis çağırmadım, tabii böyle olmaz diyebilirsiniz ama iki yakınım bu işlemleri de yapmıyorlar ve yaklaşık 15-20 yıldır aynı şekilde çalıştırıp kullanıyorlar, bir şey de olmadı şimdiye kadar.

Servise 400 vereceğinize bana 150 verin ben gelip temizlerim. :)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,615
64
Yanlış hatırlamıyorsam 2005 ya da 2006'da aldık klimayı salonda takılı, o gün bu gün hep kendim temizliyorum, üst kapağı açıp, filitreleri çıkarıyorum suda yıkayıp balkonda kurumasını bekliyorum, deodorizer filitreleri (doğru mu yazdım emin değilim) elektrikli süpürgenin fırçası ile süpürüyorum, sonra güneşte bekletiyorum bir kaç saat, havanın üflendiği fan kapağının da içini deterjanla ıslatılmış bezle siliyorum.En sonunda da Auto Clean modunda çalıştırıyorum...

Her sene yaptığım bu, bir kez bile temizlik için servis çağırmadım, tabii böyle olmaz diyebilirsiniz ama iki yakınım bu işlemleri de yapmıyorlar ve yaklaşık 15-20 yıldır aynı şekilde çalıştırıp kullanıyorlar, bir şey de olmadı şimdiye kadar.

Servise 400 vereceğinize bana 150 verin ben gelip temizlerim. :)
Süper :ok
Bizim eski süpürgenin uzun fırçalı ucu vardı ,ben de onu kullanıyorum,senin yaptığın işlemin aynısını yapıyorum her sene.Üstelik bizim klimalar da 98 de alındı.(öyle hatırlıyorum ,99 da olabilir)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,615
64
Demek ki parayı dışarıya kaptırmıyoruz, bizden iyi ekonomist olur belli oldu :)
Elimizden gelince :) Açıkçası daha bizim eve hiç bir cihaz tamire gitmedi vestel tv haricinde ,ki onu da ben bozmuştum yazılımlarla oynarken,garantiden kartı değişti, bir de buzdolabının motorunu söküp yerine takmıştım fakat lehimleri yapamam diye bir arkadaş gelip lehimlemişti,bu arada bakır boruları kesme aparatım da var ,hatta kalın havya da var ama gaz basma falan beceremem dedim :)

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Elimizden gelince :) Açıkçası daha bizim eve hiç bir cihaz tamire gitmedi vestel tv haricinde ,ki onu da ben bozmuştum yazılımlarla oynarken,garantiden kartı değişti, bir de buzdolabının motorunu söküp yerine takmıştım fakat lehimleri yapamam diye bir arkadaş gelip lehimlemişti,bu arada bakır boruları kesme aparatım da var ,hatta kalın havya da var ama gaz basma falan beceremem dedim :)
Buzdolabı işi benimde yapmak isteyip yapamadığım bişey Emmi gaz kaynak işleri .
Az ustalarda para kazansın Emmi

O Çevrimdışı

Ocico 

Aktif Üye
24 Ağu 2021
159
Maşallah ne güzel...

Size ve arkadaşlara bir aile dostumuzun anlattığı ufak bir anıyı anlatayım.Abimizin torunu makine mühendisliği okuyormuş yaklaşık 7-8 yıl önce, son sınıfta iken evlerinde, henüz garantisi bitmemiş çamaşır makinesi bozuluyor, servis çağıracaklar, delikanlı atlıyor; ''Baba servise gerek yok ben ne güne duruyorum, yaparım.'' diyor, açıyor makinenin kapağını üstünü altını derken, elektronik kısmında takılıp kalıyor ;)

Yapamıyor haliyle geri kapatıyor kapağı ve servis çağırıyorlar, servis makineye bakıp soruyor ; ''Bunu kim kurcaladı? Açılmış bu garanti kapsamından çıkmış.'' :dinle

Tabii inkar ediyorlar kimse açmadı diye ama servis elemanı akıllı, kabul etmiyor, sonra durumu anlatmışlar güzelce, işi en sonunda tatlıya bağlamışlar.:ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,615
64
Maşallah ne güzel...

Size ve arkadaşlara bir aile dostumuzun anlattığı ufak bir anıyı anlatayım.Abimizin torunu makine mühendisliği okuyormuş yaklaşık 7-8 yıl önce, son sınıfta iken evlerinde, henüz garantisi bitmemiş çamaşır makinesi bozuluyor, servis çağıracaklar, delikanlı atlıyor; ''Baba servise gerek yok ben ne güne duruyorum, yaparım.'' diyor, açıyor makinenin kapağını üstünü altını derken, elektronik kısmında takılıp kalıyor ;)

Yapamıyor haliyle geri kapatıyor kapağı ve servis çağırıyorlar, servis makineye bakıp soruyor ; ''Bunu kim kurcaladı? Açılmış bu garanti kapsamından çıkmış.'' :dinle

Tabii inkar ediyorlar kimse açmadı diye ama servis elemanı akıllı, kabul etmiyor, sonra durumu anlatmışlar güzelce, işi en sonunda tatlıya bağlamışlar.:ok
Ucuz yırtmışlar doğrusu :)
https://tavsiyeforumu.com/konu/maksat-muhabbet-olsun.3056/page-238#post-374270 (konuyu dağıtmayayım yine :kiskis )

Geri
Üst Alt