Klima bakımı yaptırdım ama aklımdaki sorular

K Çevrimdışı

KORMAK76

Yeni Üye
5 May 2019
37
47
Eski üyesiniz link vermenizde mahsur olmaz.

İlginiz ve anlayışınız için teşekkür ederim.Klima temizlik ve bakımının soğutma/ ısıtma üzerine etkisini ayrıca insan sağlığı açısından ne derece önemli olduğunu anlatan video linkleri aşağıdadır.Konu ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyen veyahut bu işlemlerin pratikte nasıl olduğunu merak eden arkadaşlara faydalı olması dileğiyle
Not : İzmir'de ikamet eden arkadaşlardan veya yakinlarindan klima bakım , montaj , demontaj ihtiyacı olanlar bana ulasabilir.

Tesisat akademi kanalı ( son derece bilgilendirici bir kanal ve anlatıma sahip )

Kendi kanalım ( klima temizliği teorik ve pratik uygulama)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,636
Klimayı temizlememek en başta insan sağlığını (ciddi akciğer hastalıkları) beraberinde elektrik faturanızı etkiler.
Sistemin zorlanması da muhtemelen kompresörü zamanla bozabilir.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
17,310
Klimayı temizlememek en başta insan sağlığını (ciddi akciğer hastalıkları) beraberinde elektrik faturanızı etkiler.
Sistemin zorlanması da muhtemelen kompresörü zamanla bozabilir.
Bu sorunsalı şurada işlemiştik

R Çevrimdışı

rabitelli

Aktif Üye
20 Kas 2019
428
50
Çokomelli konu. Takibe aldım.

Rahmetli validenin evinde (Kasımda kaybedeli 2 yıl olacak) Airfel vardı sanırsam. Öncesini bilemem ama 2 yıldır iç ünitenin açılmadığı kesin. Dış üniteye dokunur muyum bilmem ama İzmir'e yolum düştüğünde bir şekilde zaman yaratıp fan, serpantin demeden dalacam bodozlama. Gerçi son 2 yılda toplam 10 saat ya çalıştı ya çalışmadı; çalışır mı onu da bilmem. Umarım motorlarda sıkışma vb olmamıştır. Fanı bilmem de (genelde gölge kutuplu oluyorlardı sanırım) kompresördeki asenkron olması lazım. Asenkronlar da kullanılmadıklarında sıkışmaları ile ünlü. Gerçi şu ha bire sıkışan hidrofor asenkronlarından farklıdır yapıları belki, bilmiyorum. Umarım üzmez...

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
En az 1000 vermiştir

Kendi sokağımdaki klimacıya sordum nasıl ne işlem yaptığını klimanın iç ünitesini ilaçlayıp 10 15 dakika bekletip basınçlı suyla temizleyip basınçlı hava ile de üzerinden geçip aynı işlemi dış üniteyede yapacağını söyledi 1000 TL fiyat istedi 400 yetkili servis aldı ama yetkili servisin yaptığı neydi ki
dün dükkan sahibi arkadaş ile işimiz vardı bir yere gittik klimayı ne kadar temizlettin dedim .klimacı tanıdık benim arkadaşım olduğu için 300 tl aldı dedi.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,636
Çokomelli konu. Takibe aldım.

Rahmetli validenin evinde (Kasımda kaybedeli 2 yıl olacak) Airfel vardı sanırsam. Öncesini bilemem ama 2 yıldır iç ünitenin açılmadığı kesin. Dış üniteye dokunur muyum bilmem ama İzmir'e yolum düştüğünde bir şekilde zaman yaratıp fan, serpantin demeden dalacam bodozlama. Gerçi son 2 yılda toplam 10 saat ya çalıştı ya çalışmadı; çalışır mı onu da bilmem. Umarım motorlarda sıkışma vb olmamıştır. Fanı bilmem de (genelde gölge kutuplu oluyorlardı sanırım) kompresördeki asenkron olması lazım. Asenkronlar da kullanılmadıklarında sıkışmaları ile ünlü. Gerçi şu ha bire sıkışan hidrofor asenkronlarından farklıdır yapıları belki, bilmiyorum. Umarım üzmez...
Dış ünitenin kasasını söküp kondenseri temizleseniz yine iyi.
Tabi motora, kartlara su kaçırmamaya özen göstermelisiniz.
Ama dikkat edin kondenserin içindeki serpantini yamultmayın.

Geri
Üst Alt