Kendi işini kendin yap - 2 "Uydu cihazlarında rs232 bağlantı uçları"

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
başkan bu kablo iş görmez mi?

Screenshot_2020-01-15-08-52-29.png
Görmez,sakın deneme bile çünkü usb kablosunun uydu cihazının rs232 girişine zarar vermesi de olabilir (5volt girmesi gibi) ,aparatların linkini vermiştim konuların içinde :ok

F Çevrimdışı

fiocan15

Yeni Üye
14 Ocak 2020
3
39
Screenshot_2020-01-19-23-26-24.png
Screenshot_2020-01-19-23-25-54.png

hocam hangisi yazılım atmak için iyidir.Cihazım hometech 1010 new edition.hocam bir de cihazın sürümü
hsp061c1s2_k
hangi yazılımı atayım.süresiz vanilla server için.lütfen yardımcı olur musunuz? teşekkürler

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Screenshot_2020-01-19-23-26-24.png

hocam hangisi yazılım atmak için iyidir.Cihazım hometech 1010 new edition.hocam bir de cihazın sürümü
hsp061c1s2_k
hangi yazılımı atayım.süresiz vanilla server için.lütfen yardımcı olur musunuz? teşekkürler
Vanillayı bilmiyorum ,deneme şansım da yok maalesef,çünkü bendeki cihazı verdim,yukarıda alıntıladığım fotodakini almanı isterim ,daha kullanışlıdır :ok

R Çevrimdışı

rikit

Aktif Üye
17 Şub 2020
136
43
Octagon SX8 icin (rs232: mini-usb) Laptopa nasil baglanti kurabilirim ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Octagon SX8 icin (rs232: mini-usb) Laptopa nasil baglanti kurabilirim ?
İlk önce usb to rs232 aparatı almalısın,daha sonra burada verdiğim mini usb bağlantı şemasını kullanarak yapılabilir sanırım ,kablolu arabirim alma,daha önce vermiştim direk usb portuna takılan arabirimden al :ok
Google de "usb to rs232 arattırdığında görünüyor,kablosuz birim :ok
Ben sx8 yazılımını yüklemiştim ama kumanda sorunu olunca kaldırdım.

R Çevrimdışı

rikit

Aktif Üye
17 Şub 2020
136
43
Peki direk mini-usb to usb baglantisi laptopa kursam ve gx-loaderin seceneginde usb olarak versem yazilim yüklenemezmi ?
Bende kablo var denersem uydu alicisina zarar gelebilirmi ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Peki direk mini-usb to usb baglantisi laptopa kursam ve gx-loaderin seceneginde usb olarak versem yazilim yüklenemezmi ?
Bende kablo var denersem uydu alicisina zarar gelebilirmi ?
Şimdi gördüm mesajını sevgili rikit :) ,beni teraspy teraspy olarak etiketlersen daha kolay cevap verebilirim ,kusuruma bakma :)
Dediğn yolla olmaz,her türlü com port isteyecek çünkü,ayrıca hem uydu alıcısına hem bilgisayara zarar verebilir direk kablo ,gerçi her ikiside 5volt ile çalışıyor ama yine de tedbiri elden bırakmamak lazım,başka konuda verdiğim aparatı almalısın.

R Çevrimdışı

rikit

Aktif Üye
17 Şub 2020
136
43
Son bir sorum olacakti, mini-usb to usb kablosunu yarip icindeki 5 Volt'luk olani kessem ozaman olabilirmi ?

R Çevrimdışı

rikit

Aktif Üye
17 Şub 2020
136
43
teraspy teraspy, Hocam son soru demistim gerci ama bir soru daha cikti, peki mini-usb kablosunu kesmemmi lazim "rs232 to USB Aparatina" baglantiyi kurmam icin ?
Fakat nereden anliyacagim hangisi hangi sayiyi temsil ediyor, senin ilk sayfada verdigin foto'daki gibi ?
Yoksa kablonun renklerindenmi anlasilir bu (eger renkler mevcutsa) ?
Selamlar

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
teraspy teraspy, Hocam son soru demistim gerci ama bir soru daha cikti, peki mini-usb kablosunu kesmemmi lazim "rs232 to USB Aparatina" baglantiyi kurmam icin ?
Fakat nereden anliyacagim hangisi hangi sayiyi temsil ediyor, senin ilk sayfada verdigin foto'daki gibi ?
Yoksa kablonun renklerindenmi anlasilir bu (eger renkler mevcutsa) ?
Selamlar
Bak bu önemli sorundur,teşekkür ederim.
İlk önce cihazı söktüm,hanımın telefonu iyi foto çekiyor,onunla yakın plan foto aldım (yolları takip etmek için) ,ardından cihazda şase ucu nereye bağlı özellikle onu buldum (bazı cihazlarda gövdeye bağlı oluyor,ayrıca şase içerdeki pinlerden alınmıyor (önemli)
Sonra daha önce hurda bir cihazdan çıkarttığım (telefoncuya çıkarttım) mini usb girişi vardı,elimdeki kabloyu o girişe taktım ,avometre ve bir iğne yardımıyla kablonun uçlarını buldum,burada da şasenin yeri öncelikliydi cihaza göre olmalı şase mutlaka,çünkü rx-tx-şase bağlantısı olacak ki yazılım atılsın,bulduktan ve bir yere not ettikten sonra doğru kablo olduğuna inandığım için bir ucunu kestim (normal usb olanı) ve dişi DB9 bağlantısını yaptım.

Aşağıdaki foto söktürdüğüm mni-usb giriş:

mini2.png

Bu da tamamlanmış hali :

rs323-mini.jpg

R Çevrimdışı

rikit

Aktif Üye
17 Şub 2020
136
43
teraspy teraspy, Hocam cok degerli bilgiler verdiniz, ama su avometre ve igneyle kablonun uclarini bulma hadisesini pek anlamadim, kabloya bir yerden elektrik girmiyor fakat neyi ölctünüz benmi yanlis anladim acaba ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
teraspy teraspy, Hocam cok degerli bilgiler verdiniz, ama su avometre ve igneyle kablonun uclarini bulma hadisesini pek anlamadim, kabloya bir yerden elektrik girmiyor fakat neyi ölctünüz benmi yanlis anladim acaba ?
Bununla kablo uçlarını bulacaksın ,avometrenin ucu kalın olduğundan girmiyor mini usblere,bende iğne (hatta büyük çengelli iğne ) ile yapıyorum,kestiğim kablo da atıl duran bir kabloydu.
Normal usbde 4 uç (- + rx+tx) var,mini usbde 5 uç oluyor,bazen 5şinde kablo bağlı oluyor,bazen sadece - ve + bağlı oluyor (ki bu kablo işe yaramaz),mini usbde kablolar tamamsa bu kez cihazdaki girişin lehimli uçlarını bulmalısın ,yukarda yazmıştım ,işte o girişin karşılığı olan miniusb kablolarını da bulmalısın,bunu da iğne ile buluyorsun ,haaa,mini usb maket bıçağıyla ayırırım ,öyle bulurum diyorsan bilelem :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt