Kacak Elektrik sorunu Mazda 3 BK, akü bitiyor..

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Hazirladigim lambanin kablo uclarini eksi kutup basini söküp eksi kutup basi ile oraya takilan kabloya ucuna baglayarak test yapiyorum.

3ae494b9-6718-4fc7-9e17-7b93546e7aee.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,541
Ustam sormayı unuttum. Değiştirdiğini akü kaç yaşındaydı.

Bildiği üzere akü ve bataryalar üretildiği tarihten itibaren kapasiteleri yavaş yavaş düşer. Ayrıca yaşadığını konum çok soğuk olması sebebiyle kendi kendine deşarj olmaya çok müsait.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Android teyp takildi ama arabanin orjinal soketleriyle direk baglanti yapildi, kablolar ile oynanmadi..
Android mi dedin ustam :kiskis bunlarda sıkıntı olabiliyor uyku modunda olabilir bazı android cihazlar tam kapanmıyor hep açık oluyor kapalı gibi görünüyor sadece

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Multimetre ile akim ölcümünde bir deger cikmiyor,lamba denemesinde de lamba yanmadi.Sarj dinamosu kablo soketi biraz gevsemisti siklastirildi , zimpara ile pas temizligi de yapildi soket ayaklarinda.Bir kac gün gözlemleyecegim artik , zaten bu durumda benim baska yapacagim birsey kalmadi gibi birsey.En fazla teypin sigortasini söker duruma bakarim,belki geri görüs kamerasi sorun yapiyordur,tesekkür yanitlar icin.
Teyp şüpheli listesinde ustam Teyp çıkabilir

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Normalde teyp olmamasi lazim kontak anahtarina bagli,kontak kapaninca acilmiyor cünki.Süpheli aletlerin sigortasini birkac gün cikarip deneyecegim artik.
Bende araç yok tam olarak bilmem sebebini ama android cihazlar bekleme moduna geçtiği için açık kalıyor ondan örnek verdim oto elektrikçisi baksa çözer sorunu arızalı bir parça vardır kapalı olmalıdır ama sürekli aktiftir yada kopuk sase yapan kablo gibi detaylıca bakılmalı bir yerde sorun var.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Arabada kontak salter gibi ,saltere bagli ekipmanlara kontak kapali iken elektrik iletimi olmuyor.Bazi ekipmanlar da kontak kapali olsa da elektrik cekiyor mesala; uzaktan kumanda, alarm gibi..Ayrica araba teybini kontak kapatmadan önce kapatma tusuyla da kapatiyorum zaten.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,330
39
hosbulduk hosbulduk Öncelikle geçmiş olsun. Elektrik işlerinden hiç anlamayan birisiyim fakat sizin için Mazda forumlarında biraz araştırma yaptım ve akü boşalma sorununun kronik olduğunu gördüm, ''Parasitic Drain'' olarak geçiyor.

Genellikle bu soruna yol açan 2-3 tane sebep var;
- Birincisi, genellikle bagaj aydınlatmasından kaynaklanıyor. Mazda arabaların elektriksel yazılımlarında bir takım problemler var. Bagajı kapatsanız bile içindeki aydınlatma lambası açık kalabiliyormuş. En garip olanı, aydınlatma ampulünü sökseniz bile elektrik çekmeye devam ediyormuş. Motor çalıştığı zaman akü kendini yenileyebiliyor fakat 2-3 gün çalışmadığı zaman bile bu aydınlatma lambası aküyü ciddi derecede boşaltıyormuş.

Şöyle bir yorum yapmışlar; ''Ampul bagajdan çıkarılmış olsa bile, bagaj açık bırakılırsa pil biter. Bir kapı veya bagaj açıldığında bir röle açık bırakılır. Bunu sessiz garajımda çözdüm. Motor kapalıyken arabada kalırsanız ve kapıyı kapatırsanız, yaklaşık 1 dakika boyunca bir uğultu sesi duyarsınız. Bagajı açarsanız uğultu sesi durmaz. Pili boşaltacaktır.''

Bu nedenle ilk önce bagaj aydınlatması ve diğer iç aydınlatmaları kontrol edin isterseniz.

- İkinci sebep, eğer otomatik vites ise park sensörü arızası. Aracı park ettiğiniz halde motor kapanmasına rağmen, vites kutusundaki sensör halen park edilmemiş olarak algılıyormuş ve vitesi park konumuna getirmenizi istiyormuş. Eğer aydınlatma kaynaklı değilse ve araç otomatikse buraya bakabilirsiniz;

Sorunu hiçbir şekilde çözemeyen bir kitle var, onlar da manuel elektrik kesici takarak durumu halletmişler. Araç 1 günden fazla park halinde duracaksa, bu cihazı aktif hale getiriyorlarmış;

Burada da kaçağın nerden olduğunu bulmak için yapılacak testi gösteriyor;

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt