Kacak Elektrik sorunu Mazda 3 BK, akü bitiyor..

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
512
İşte beni de şaşırtan konu bu sevgili TeyesCC3 :ok
Abi bana kalırsa şase kablosu bir yere deyiyor açık yada izolesi sıyrılmış veya su almış ek yeri var.
Bildiğim kadarıyla şase kablosu düzgün bağlı olmadığı zaman bu sorun oluyor. Bazı araçların sigorta kutusuda oksitlenme yapıyor o zaman da böyle sorunlar yaratıyor.

Ama önce şase kabloları iyice kontrol edilmeli

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,571
Zamanında bu konuyla ilgili aracıma özel araştırmalarda bulunduğumda aşağıdaki önerileri okumuştum;

-Anahtarı arabadan uzak bir yere koyun (anahtarsız çalıştırma sürekli haberleşiyormuş araçla)

-İç aydınlatmaları kapılar açılınca otomatik olarak yanma özelliğini iptal edin

-sonradan takılmış ne varsa araçla bağlantısını kesin

gibi başlıklar hatırlıyorum. Bendeki battery drain hatası iç aydınlatmaları pasif etmemle son buldu :) Hiç tahmin edemezdim ama bu şekilde hiç hata vermedi araba.
araç uyku halinde kaç amper çekiyordu.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
araç uyku halinde kaç amper çekiyordu.
Hiç ölçmedim hocam. Sadece sorun yaşayan bütün bmw 5 seri e60 kullananlar yabancı forumlarda bu tavsiyeleri vermiş uyguladım tekrar etmedi. Zaten anahtarla haberleşmesi imkansız bu konuda önlem almadım ama malum yurtdışında müstakil ev çok ve onlarınki haberleşiyordur.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,571
Hiç ölçmedim hocam. Sadece sorun yaşayan bütün bmw 5 seri e60 kullananlar yabancı forumlarda bu tavsiyeleri vermiş uyguladım tekrar etmedi. Zaten anahtarla haberleşmesi imkansız bu konuda önlem almadım ama malum yurtdışında müstakil ev çok ve onlarınki haberleşiyordur.
benim araçta yazılım üzerinde değişiklik yapınca uyku moduna sokmamız gerekiyor. kumandayı enaz 2-3mt uzağa koymazsak derin uykuya geçmiyor.
Voltmetreyle araç uykurken lambadaki gerilimi hiç ölçtün mü.?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Abi bana kalırsa şase kablosu bir yere deyiyor açık yada izolesi sıyrılmış veya su almış ek yeri var.
Bildiğim kadarıyla şase kablosu düzgün bağlı olmadığı zaman bu sorun oluyor. Bazı araçların sigorta kutusuda oksitlenme yapıyor o zaman da böyle sorunlar yaratıyor.

Ama önce şase kabloları iyice kontrol edilmeli
Katılıyorum, iyi bir kontrol gerekir mutlaka :ok Bu gün elektronikçi bir arkadaşımla konuştum bu konuyu,bana konuşulan aynı şeyleri söyledi "alocum iyi bir kontrol gerekir,bagaj kapalı iken lamba nasıl yanar ,çok ilginç" dedi ve senin yazdığını da ekledi tabii ardından :)

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
benim araçta yazılım üzerinde değişiklik yapınca uyku moduna sokmamız gerekiyor. kumandayı enaz 2-3mt uzağa koymazsak derin uykuya geçmiyor.
Voltmetreyle araç uykurken lambadaki gerilimi hiç ölçtün mü.?
Hiç denemedim açıkçası, problem geçince akü zayıfmı diye ona bile bakmadım. Tavsiyem bazı kutular varmış kumandayı içine koyunca araç iletişime geçemiyor ve hemen uykuya dalıyormuş, bundan bulup alın.

T Çevrimdışı

TeyesCC3 

Süper Üye
31 May 2018
512
Evet bildiğim kadarıyla alüminyum kablosuz sinyalleri keser.

Daha önce bir abimin aracında araç telefonu vardı tabi çalışmıyor ama arızalı olduğu için devamlı aracın uyku moduna geçmesini engellediği için durduk yere akü bitirdiğini söylemişti

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,571
Kılıf bile olduğunu duydum çünkü burada üst düzey hırsızlar bir düzenek yapıp evdeki anahtardaki sinyali arabaya çanak benzeri şeylerle aktarıp çalıyorlarmış. Bu kılıf ve kutular gerçekten işe yarıyor mu yarıyorsa ne malzemesi bilmiyorum hocam.
bahsettiğiniz sinyal tekrarlama hırsızlığı müstakil evlerde oturanlar için çok ciddi problem.

Bu hırsızlığı genellikle çok değerli marka model araçlarda uyguluyorlar.

Yalıtım kılıfı oldukça mantıklı pazar yerlerine bir bakınayım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
bahsettiğiniz sinyal tekrarlama hırsızlığı müstakil evlerde oturanlar için çok ciddi problem.

Bu hırsızlığı genellikle çok değerli marka model araçlarda uyguluyorlar.

Yalıtım kılıfı oldukça mantıklı pazar yerlerine bir bakınayım.
En rahatı aluminyum folyo. İzolasyon için kullanılan ( davlumbaz bacasında izolasyon için kullandığımız aluminyum bant.) bantlarla kılıf, kutu, herhangi birşey oluşturulabilir. Ya da Sayın teraspy teraspy Emmi' nin dediği gibi folyo. Benim aklıma ilk kurşun gelmişti ama o kadarına hiç gerek yok.

Son birşey daha geldi aklıma. Küçük soğuk zincir çantaları var. İçi aluminyum folyo kaplı. O çantalarda aynı amaçla kullanılabilir. (Tabii fermuar kısmı sinyali geçirir mi bilemiyorum. - geçirmezmiş. :) )

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
En rahatı aluminyum folyo. İzolasyon için kullanılan ( davlumbaz bacasında izolasyon için kullandığımız aluminyum bant.) bantlarla kılıf, kutu, herhangi birşey oluşturulabilir. Ya da Sayın teraspy teraspy Emmi' nin dediği gibi folyo. Benim aklıma ilk kurşun gelmişti ama o kadarına hiç gerek yok.

Son birşey daha geldi aklıma. Küçük soğuk zincir çantaları var. İçi aluminyum folyo kaplı. O çantalarda aynı amaçla kullanılabilir. (Tabii fermuar kısmı sinyali geçirir mi bilemiyorum. - geçirmezmiş. :) )

Aynen Faraday kafesi bu iş için yeterli bence de.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Yanık ve atık led trafosu da iş görür, sök elektronik kartı anahtarları içine koy (denemekte fayda var) ,olmadı o kutu kaplanır kullanıma devam edilir :)

teraspy-103.png

Geri
Üst Alt