İNTEL Mİ AMD Mİ? (fight begin :D)

C Çevrimdışı

Cemcagdas 

Yeni Üye
7 Tem 2018
35
44
Merhaba Arkadaşlar
Kullanmakta olduğum lga775 soketli sistemi yükseltmek istiyorum. Fakat donanım tercihi konusunda araştırmalarım sonucunda karar veremiyorum. Özellikle işlemci amd mi? İntel mi?
Arkadaşlar genel amaçlı kullanım, oyun hiç oynamıyorum desem yeridir fakat çocuk olunca oyun konusunda stabil bir sistem olmalı.
Sistem ileriye yönelik, uzun vade güncelliğini koruyabilecek bir sistem tavsiye edermisiniz.
İhtiyacım olan donanımlar anakart işlemci ekran kartı ve Ram.
Not: amd 2020 yılına kadar desteğini vereceği yorumları İnternette çok yaygın ona istinaden 2019'un yarısına geldik zaten o zaman bu konuda ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim arkadaşlar Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Saygılarımla

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Merhaba Arkadaşlar
Kullanmakta olduğum lga775 soketli sistemi yükseltmek istiyorum. Fakat donanım tercihi konusunda araştırmalarım sonucunda karar veremiyorum. Özellikle işlemci amd mi? İntel mi?
Arkadaşlar genel amaçlı kullanım, oyun hiç oynamıyorum desem yeridir fakat çocuk olunca oyun konusunda stabil bir sistem olmalı.
Sistem ileriye yönelik, uzun vade güncelliğini koruyabilecek bir sistem tavsiye edermisiniz.
Not: amd 2020 yılına kadar desteğini vereceği yorumları İnternette çok yaygın ona istinaden 2019'un yarısına geldik zaten o zaman bu konuda ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim arkadaşlar Yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Saygılarımla
Ryzen 3 tavsiye edebilirim. İntel genelde soket yapısı aynı olsa bile yeni nesil islemci icin yeni nesil chipset ve anakart istiyor. Amd bu konuda şu an için daha cömert. Bir de Intel'in yol haritasını kestirmek şu zamanda cok zor. AMD Ryzen 3 serisinde 7 nm ile üretim yaparken, Intel 9. nesil islemcilerinde 14 nmlik litografi kullanmıştı. AMD şu an icin emin adımlarla ilerliyor. Fiyat/performans ve verimlilik olarak kendim intel kullansam da AMD tavsiye ediyorum.

C Çevrimdışı

Cemcagdas 

Yeni Üye
7 Tem 2018
35
44
işsiz değilim o yüzden okuyacak vaktim yok :sirit

İşiniz olsunda okumayın hocam sorun ?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Ryzen 3 tavsiye edebilirim. İntel genelde soket yapısı aynı olsa bile yeni nesil islemci icin yeni nesil chipset ve anakart istiyor. Amd bu konuda şu an için daha cömert. Bir de Intel'in yol haritasını kestirmek şu zamanda cok zor. AMD Ryzen 3 serisinde 7 nm ile üretim yaparken, Intel 9. nesil islemcilerinde 14 nmlik litografi kullanmıştı. AMD şu an icin emin adımlarla ilerliyor. Fiyat/performans ve verimlilik olarak kendim intel kullansam da AMD tavsiye ediyorum.

Bir inceleme videosunda 2020 yılında zen3 mimari işlemci çıkacağı hatta zen4 mimarisi için tasarım aşamasında olduğu bilgisi paylaşılmış. Biraz daha beklemenin (zen3 için) mantıklı olurmu?
Anakart Ram ve ekran kartı tavsiyeniz varmı

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Beklemek tamamen size kalmış birşey ama zen3 çıktığında neyi kaça verceği de meçhul. Bileşen tavsiyesi olarak da kendiniz inceleme veya kullanıcı yorumlarına bakarak kendiniz karar verebilirsiniz. Tavsiye olarak söyleyebileceğim tek şey satış sonrası hizmeti iyi olan bir marka tercih edin.

C Çevrimdışı

Cemcagdas 

Yeni Üye
7 Tem 2018
35
44
Beklemek tamamen size kalmış birşey ama zen3 çıktığında neyi kaça verceği de meçhul. Bileşen tavsiyesi olarak da kendiniz inceleme veya kullanıcı yorumlarına bakarak kendiniz karar verebilirsiniz. Tavsiye olarak söyleyebileceğim tek şey satış sonrası hizmeti iyi olan bir marka tercih edin.
Çok teşekkür ederim ilginize

O Çevrimdışı

OguzTurk

Yeni Üye
30 Ağu 2018
35
Merhaba Arkadaşlar
Saygılarımla

Amd daha iyi seçenek olur güncel fiyat farklarını net olarak bilmiyorum ama Amd genelde kullanıcı dostu politikasını benimser. 1080p çözünürlük için nova bilgisayar dan aldığım şablon bu, benzer parçaları farklı farklı sitelerden akakce cimri veya Google üzerinden daha iyi fiyatlara alabilirsiniz, özelleştirilebilir kasa gibi ya da hazır sistemlere İtopya'da bir ara vardı bakabilirsiniz.

İŞLEMCİ:

AMD Ryzen 5 2600 3.4-3.9 Ghz, 6 Çekirdekli, 16 MB, AM4, 65W İşlemci

820,80 TL + KDV

Sepete Ekle

ANAKART:

MSI B450M GAMING PLUS, AMD B450, DDR4, AM4 Ryzen m-ATX Anakart

513,00 TL + KDV

Sepete Ekle

BELLEK - RAM:

CORSAIR 16 GB (2X 8GB) DDR4 2400 MHZ RAM CL16 XMP 2.0 Vengeance CMK16GX4M2A2400C16R

416,10 TL + KDV

Sepete Ekle

HARD DISK:

WESTERN DIGITAL 1 TB SATA III HDD 64MB Caviar Blue 6GB/s WD10EZEX

262,20 TL + KDV

Sepete Ekle

SSD:

SAMSUNG 860 Evo 250GB SATA3 560/520 SSD MZ-76E250BW

302,10 TL + KDV

Sepete Ekle

EKRAN KARTI:

MSI GTX 1050 Ti 4GT OC, 4GB, GDDR5, 128 bit Ekran Kartı

1.054,50 TL + KDV

Sepete Ekle

KASA:

COOLER MASTER Masterbox MB520 500W 80+ RC-MCB-B520-RANA50-S00 MidTower Kasa

758,10 TL + KDV

Sepete Ekle

TOPLAM :

4.126,80 TL

KDV (%18) :

742,82

NAKİT / HAVALE (TL) : 4.869,62 TL

C Çevrimdışı

Cemcagdas 

Yeni Üye
7 Tem 2018
35
44
Amd daha iyi seçenek olur güncel fiyat farklarını net olarak bilmiyorum ama Amd genelde kullanıcı dostu politikasını benimser. 1080p çözünürlük için nova bilgisayar dan aldığım şablon bu, benzer parçaları farklı farklı sitelerden akakce cimri veya Google üzerinden daha iyi fiyatlara alabilirsiniz, özelleştirilebilir kasa gibi ya da hazır sistemlere İtopya'da bir ara vardı bakabilirsiniz.

İŞLEMCİ:

AMD Ryzen 5 2600 3.4-3.9 Ghz, 6 Çekirdekli, 16 MB, AM4, 65W İşlemci

820,80 TL + KDV

Sepete Ekle

ANAKART:

MSI B450M GAMING PLUS, AMD B450, DDR4, AM4 Ryzen m-ATX Anakart

513,00 TL + KDV

Sepete Ekle

BELLEK - RAM:

CORSAIR 16 GB (2X 8GB) DDR4 2400 MHZ RAM CL16 XMP 2.0 Vengeance CMK16GX4M2A2400C16R

416,10 TL + KDV

Sepete Ekle

HARD DISK:

WESTERN DIGITAL 1 TB SATA III HDD 64MB Caviar Blue 6GB/s WD10EZEX

262,20 TL + KDV

Sepete Ekle

SSD:

SAMSUNG 860 Evo 250GB SATA3 560/520 SSD MZ-76E250BW

302,10 TL + KDV

Sepete Ekle

EKRAN KARTI:

MSI GTX 1050 Ti 4GT OC, 4GB, GDDR5, 128 bit Ekran Kartı

1.054,50 TL + KDV

Sepete Ekle

KASA:

COOLER MASTER Masterbox MB520 500W 80+ RC-MCB-B520-RANA50-S00 MidTower Kasa

758,10 TL + KDV

Sepete Ekle

TOPLAM :

4.126,80 TL

KDV (%18) :

742,82

NAKİT / HAVALE (TL) : 4.869,62 TL
Öncelikle teşekkür ederim ilginize
Zen 3 mimarisini beklemek doğru karar olurmu. 2020 yılına kadar destek verecek Zen 3 mimarisi 2020 yılında çıkacağı yorumlanıyor. Sonuç itibariyle yeni teknoloji olacak. Kararsız kaldığım nokta bu yönde

T Çevrimdışı

Towarscke 

Aktif Üye
20 Kas 2018
296
33
Demek istediğim intel nehalem (core) mimarisini çıkardığından bu yana amd'den dengi bir karşılık gelmedi ve şu anda da tek çekirdek performansında da geride olması bunu doğrular nitelikte. Benzer durum android-apple işlemcilerinde de var. Tek çekirdekte (bana göre esas kıstas budur) apple işlemciler daha iyi olmasına rağmen qualcomm ve diğer arm tabanlı işlemciler çok çekirdekli olmanın avantajını kullanıyorlar.

Ryzen serisi ne oluyor o halde ? İntel çıkan güvenlik açığı yüzünden çıkarılan yama sonrası ciddi performans kayıbına uğradı.

H Çevrimdışı

hkn40

Aktif Üye
1 Nis 2018
476
Merhaba Arkadaşlar
Saygılarımla

Ben geçen aylarda kasa dahil olmak üzere 775 soket (gigabyte combo G41) anakart ve işlemci olarak QuadCore Intel Core 2 Quad Q9400, 2666 MHz (8 x 333) takviyesi ile yükselttim (eskisi çift çekirdekli intel işlemciydi) .. Aynı zamanda 4gb olan ram'leri 8 GB yapmak suretiyle , üzerine de AMD Radeon R7 240 (Oland) (Asus R7240) ekran kartı takarak revizyonu tamamladım.... Eski anakart Wibtek G41 idi.. Toplam maliyet 850 TL.. Şansıma bilgisayarcı bir arkadaştan (pek de tanımam..) aşağı yukarı hiç kullanılmamış kasaya monteli anakart ve işlemci ve PSU komple aldım..Ben sadece ram ve ekran kartı takmıştım.. Denemek için Far Cry 5 oyununu indirip gayet güzel akıcı ve sorunsuz bir şekilde high ayarlarda oynadım,..diyeceğim o ki şu hayat pahalılığında fazla masrafa gerek yok, yine de sizin bileceğiniz bir konu..

C Çevrimdışı

Cemcagdas 

Yeni Üye
7 Tem 2018
35
44
E elcapitano, yolgezer yolgezer
Sizlerden yorum alabilirmiyim
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hocam
Ben geçen aylarda kasa dahil olmak üzere 775 soket (gigabyte combo G41) anakart ve işlemci olarak QuadCore Intel Core 2 Quad Q9400, 2666 MHz (8 x 333) takviyesi ile yükselttim (eskisi çift çekirdekli intel işlemciydi) .. Aynı zamanda 4gb olan ram'leri 8 GB yapmak suretiyle , üzerine de AMD Radeon R7 240 (Oland) (Asus R7240) ekran kartı takarak revizyonu tamamladım.... Eski anakart Wibtek G41 idi.. Toplam maliyet 850 TL.. Şansıma bilgisayarcı bir arkadaştan (pek de tanımam..) aşağı yukarı hiç kullanılmamış kasaya monteli anakart ve işlemci ve PSU komple aldım..Ben sadece ram ve ekran kartı takmıştım.. Denemek için Far Cry 5 oyununu indirip gayet güzel akıcı ve sorunsuz bir şekilde high ayarlarda oynadım,..diyeceğim o ki şu hayat pahalılığında fazla masrafa gerek yok, yine de sizin bileceğiniz bir konu..
Haklısınız çocuk pubg istedi haliyle sistem eski olunca yenilemeyi düşündüm.
Kasa thermaltake 700w
Asus p5 g41t-mlx anakart
İntel core 2 e7400 işlemci
4gb ram
Asus gt 9500 ekran kartı

Bu sistem revizyon ile pubg vs... Oyunlar oynanırmı bilmiyorum bu nedenle sistem yükseltmek istiyorum.
Bu sisteme yorumunuz,tavsiyeniz ne olur?

Son düzenleme:
F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Ryzen serisi ne oluyor o halde ? İntel çıkan güvenlik açığı yüzünden çıkarılan yama sonrası ciddi performans kayıbına uğradı.
Ryzen serisi birşey olmuyor o halde. Core mimarisi 2008'de çıktı piyasaya. Ryzen serisi ise birkaç yıldır piyasada. Ryzen çıkana kadar da Amd Intel'e yetişmekte zorlandı hep.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri