İNTEL Mİ AMD Mİ? (fight begin :D)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,258
"win 7 nin ömrü tükendi. 10 a geçin"
"biz 10 a destek vermiyoz."
Bu cumleye ayarim zaten.

2007 yilinda Rusyadan (Turkiyede bu seri yoktu 2008 geldi)

Toshibina X200-15K oyuncu bilgisayari aldim.
Makinayi hala kullaniyorum. Win 10'da ekrankarti suruculerinin guncel olmamasi sebebiyle mavi ekrana dusuruyor.

Makina taş gibi win7'de tum gundelik islemlerimi yaptiriyor. (500gb 850evo var icinde)
orta seviye oyunlarida oynatiyor.

Bu adamlarin mantigina gore bizim olmemiz lazim.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Bu cumleye ayarim zaten.

2007 yilinda Rusyadan (Turkiyede bu seri yoktu 2008 geldi)

Toshibina X200-15K oyuncu bilgisayari aldim.
Makinayi hala kullaniyorum. Win 10'da ekrankarti suruculerinin guncel olmamasi sebebiyle mavi ekrana dusuruyor.

Makina taş gibi win7'de tum gundelik islemlerimi yaptiriyor. (500gb 850evo var icinde)
orta seviye oyunlarida oynatiyor.

Bu adamlarin mantigina gore bizim olmemiz lazim.
hacı abi bende r3 işlemci ve 240 ssd 960 ekran kartım var. dx12 de yağ gibi ama win güncellemeleri ssd nin anasını ağlatıyor.
ya şöyle diyeyim 6 ay 7 6 ay 10 kullan ssd nin ömrünü bi ölç
7 de o ssd 6 ay da %3 can kaybına uğradı. bilimum oyunlar her şeyt sd de idi. sadece keş dosyaları d de.
5 saniyede açılır sistem.
10 da kullandım. ve aynı sürede giden can ne kadar biliyon mu? 79 a düştü sağlık. ya sadece 1809 güncellemesi ile %2 can kaybı yaptırdı. 20 saniyede açılmayan sistem de caba.
valla geçen ay uğraştım 4 saat. ryzen için 7 sürücülerini entegre edip yükleyim dedim
bak düşün 1 aydır %1 can gitmez mi ya? ki 10 dan beter kullandım ssd yi. abi 10 çöp bi işletim sistemi. m2 ssd yoksa verim vermiyor. ki onda da aşırı can kaybı yaptırıyor. bitmiyor abi disk loading

A Çevrimdışı

albaywolf

Aktif Üye
17 Mar 2019
202
37
Merhaba arkadaşlar bugün uygun fiyatlı sistem topluyoruz bütçe 13 bin TL ?

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
Merhaba arkadaşlar bugün uygun fiyatlı sistem topluyoruz bütçe 13 bin TL ?
he bi de bu var. amd daha ucuz sanıyor insanlar.
arkadşlar sıfır sistem topladınız mı amd de intel de çok büyük fiyat farklarına sahip olmaz. amd işlemciler daha ucuz olabilir ama anakart maliyetleri, psu ve gerekirse soğutucu ve diğer parçalar ucuz olamaz. yani hepsi pahalıdır.
amd işlemcisinin ucuzluğu değil asıl olarak anakartlarının uzun süreli işlemci desteğine sahiptir. bu sayede bi nedenden işlemci ya da anakart değişmek gerekirse-yanma ya da yetmeme- vs.- bu durumlarda işte intelde parça bulamazsınız. en azından sıfır. bu nedenle bu işlemcilerin 2. eli bile karaborsaya düşer.
oysa ki amd de değiştirecen mi? gir cpu world e kendi soketine uyan işlemciyi al ve değiştir.

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
hep duyuyorum bi de. intel amd karşılaşmasında özellikle amd kötü diyenlerin en büyük argümanı nm kavyamı.
bakın kavram demiyorum. çünkü adam daha onun ne olduğunu bile bilmiyor ki.
arkadaşlar aşırı hızlı nm düşürmenin bize faydası yok. eğer öyle olsa idi.
intel p4 işlemcileri yanlış hatırlamıyorsam 180, 130, 90 ve 64 nm ye kadar düşürdü. bakın kaç defa revize etti. ve komiktir ki bu revize işlemciler temelleri aynı olmasına rağmen hep farklı anakart istedi. yani nm düşürmek bizim işimize gelecek bi durum değil.
intel ne diyor? daha doğrusu bütün firmalar ne diyor?
düşük nm, düşük güç ve düşük ısı.
var ya şu söze inanan ya ağır eğitimsizdir ya ilkokulda fen dersine girmemiştir ya da dersine bedenci girmiştir ya da ağır salaktır :)

öncelikle nm nedir?
nm: nanometre.
bu aslında cm le alakalıdır.

neden dersek şu.
cm, mm, um, nm
yani cm nin 1000 de biri mi ne işte.
peki neyin ölçüsü bu?
transistör boyu.
mobil işlemcilerde transistörlerin birleşim alanları.
bu neden önemli dersek. bu alan ne kadar küçülürse işlemci o kadar düşük anahtarlama gerilimine ihtiyaç duyar.
peki ısıya etkisi.
valla arkadaşlar ısıya hiç ama hiç etkisi yok. ayrıca performansa da etkisi yoktur. yoksa 65 nm lik pentium quad ht işlemciler core2d ları yanına yaklaştırmazdı.
peki.
prformansa etki eden ne dersek artık anlamışsınızdır mimari, kontrolcüler vs vs.

ısıya etki eden ne?
işte burda önemli olan cidden boyudur. neyin boyu?
silikon boyu.
dedim ya işlemciler kumun eritilip süzdürülmesi ile oluşturulan bi parçadır. ve bunlar boy boy kesilir.
genelde en büyük ve iyi parçalar işlemci yapılır.
abi işte bu silikon boyu kadar bi watt çeker. ve bu wattı ne oluşturur? voltaj ve akım.
işte voltajı etkileyen nm dir.
nm ye bağlı bi anahtarlama voltajı verilir.
akımı ne etkiler?
onu da işte silikon halleder. yaptığı anahtarlamaya göre silikonun transistörlerinin iç direnci düşer.
yanlış hatırlamıyorsam 2001 model athlon işlemciler 39 amper falan çekiyordu.
yeni ryzenler ise 0.85 volt en düşük gerilimi ilse 90 amperlere kadar çıktı. yani evet voltaj düştü ama akım aynı kalıyor. tabii o 3000 ile r3 işlemci aynı performansı vermez ama temelde prensip aynı.
yani arkadaşlar bi işlemci 65 wattlık ise onun istediğin kadar düşük voltajda olması onu düşürmez.
voltaj değişse de akım da değişeceği için güç aynı çekiyor.
yani millet cm lerde mutluluk ararken intel nm lerde mutluluk arıyor :)
biliyorum absürd bi tabir ama cidden böyle
peki amd neden nm yi düşürmüyor. yıllarca geriden kaldı? sonuçta pazarlama stratejisini olumlu etkiler.
2 3 nedeni var. birincisi düşük nm demek çok yüksek bütçeler demek. amd hem bu bütçeye yıllarca sahip olmadı hem de gerek görmedi. üstüne nm yi çok çok hızlı çekmek çeşitli sorunları da getiriyor.
en önemlisi de. bi transistör ya da diyot datası inceleyen orda bi ibare görür. capasitance.
hayda. ne kapasitesi?
arkadaşlar her türlü iletken ve yarı iletkenin pf değerinde de olsa bi kapasitesi vardır.
bunu dengelemezseniz özellikle yüksek frekanslarda büyük başınız ağrır. misal aşırı güç tüketimleri kaçaklar, transistör bozulmaları.
amd hep geriden takip ederdi.
ki bu sayede amd etiket olarak 90 watt yazsa da 85 wattlık intellerden daha soğuk çalışabiliyordu. yanlış hatırlamıyorsam yine p4 ler speed step modunda 40 50 watta zor düşerken athlon 3000 modeli 89 wattdan güç tasarrufunda 8 hatta zorlayanları 3 watta kadar düşüyormuş. düşünün nasıl bi güç düşümünden bahsediyoruz. ki şu anki ryzen intelden daha düşük nm ye sahip. ama güç tüketimleri çok yüksek. aha 1200 işlemcim var. ve ne yaparsam yapayım 20 wattın altına düşmedi. eski 110 wattlık athlonum bile 12 watta falan düşüyordu ya. düşünün dünyanın ilk çift çekirdeği. bu yüzden biz amd ciler zaten düşük nm istemiyorduk. çünkü frekans düşümü sağladığı gibi olmadık frekanslara da çıkmamıza yardımcı oluyordu bu. en kazma amd bile %25 oc oluyorken oc manyağı olması gereken 1200 le 4 ghz e anca çıktım. ki millet 3.9 a çıkamıyormuş :)
1300x i daha iyi diyorlar ama onda da çok bi şey beklemiyorum. çünkü hava soğutma ile %45 oc yapabilen amd ler kullanmış birine çarpan kilidi açık bi işlemcinin %35 oc anca yaptırması her türlü kötü geliyor. işte bu yüzden amd kullanıcısı için nm hiç bi anlam ifade etmediği gibi istemediğimiz bi şeydi.
umarım kimse bana ya her şeyin de eskisini istiyorsun demez :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri