Hangi kurutma makinesini almalıyım?

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Grundig tambur hacmi 118L Altus 102L çok bir fark var mıdır?
Sonuçta 2 si de 8 kg istersen 300L al fark edecek bişey yok çünkü kurutmayi yaparken attığın çamaşırın miktarına istinaden kurutma süresi uzayacağı için çok bı fsrk edeceğini düşünmüyorum, çamaşır veya bulaşık makinesi hacim fark eder ama kurutmada ne kadar önemli bilemiyorum.

E Çevrimdışı

emrah74 

Yeni Üye
29 Ağu 2018
44
Benim de çamaşır makinem baya eskidi yeni makina almayı düşünüyorum.Kurutma makinası da alıcam.Kurutmalı çamaşır makinası ile sadece kurutma makina arasında ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır acaba yardımcı olursanız sevinirim.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
Merhaba,

Ben olsam tambur hacmi büyük olanı tercih ederdim, büyük tambur içerisinde hava sirkülasyonu daha rahat olacak ve kurutma süresi kısalacaktır.

Kurutmalı çamaşır makinesi için şöyle soru sorayım; kameralı fotoğraf makinesi mi yoksa yoksa sadece fotoğraf makinesi olan bir cihaz mı daha güzel foto çeker, işte öyle bir şeeey.. hani ıssız bir yoldan geçerken, hani bir korku duyar da insan diye devam eder bu şarkı ?

Bu arada Hoover kurutma makinesi kullanıyorum, ürün çok güzel ama servisi berbat, bilginize..

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Merhaba,

Ben olsam tambur hacmi büyük olanı tercih ederdim, büyük tambur içerisinde hava sirkülasyonu daha rahat olacak ve kurutma süresi kısalacaktır.
İçinde hava dolaşımı yok ki abi ?
Bir buzdolabı ile aynı mantık. Buzdolabı hacmi büyük olan mi çabuk soğutur yoksa küçük olan mi.
Ama dediğin rezistanslı modellerde olabilir, rezistans üzerinden hava ne kadar çok hava ile geçerse o kadar iyi ısınır.

Son olarak zaten bir çamaşır makinesi hacminden çok daha fazla alan var.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
İçinde hava dolaşımı yok ki abi ?
Bir buzdolabı ile aynı mantık. Buzdolabı hacmi büyük olan mi çabuk soğutur yoksa küçük olan mi.
Ama dediğin rezistanslı modellerde olabilir, rezistans üzerinden hava ne kadar çok hava ile geçerse o kadar iyi ısınır.

Son olarak zaten bir çamaşır makinesi hacminden çok daha fazla alan var.

yok mu gerçekten? şu video daki arkadaş öyle demiyor ama ?

ben çamaşırların küçük tambur içerisinde rahat hareket edemeyeceğini ve geniş bir tambur içerisinde aynı miktardaki çamaşırın rahat dönerek tüm yüzeylerin ısıyı daha iyi alabileceğini düşünüyorum. Küçük tamburda topak halinde zor dönen, alanı dar bir çamaşırın daha zor kurur düşüncesindeyim.

Bence buzdolabı örneği doğru bir örnek değil, çünkü orada durağan bir soğutma var, kurutma da ise bir hareket var. İşte tambur içerisindeki çamaşırın hareketi ne kadar rahat olursa sıcak hava daha fazla yüzeye nüfus edecek ve kurutma gerçekleşecek. Durağan bir kurutma işlemi için tamburun dönmesini durdurup sadece sıcak hava vererek kurutma işlemi yapılsaydı belki örnek doğru olabilirdi. Dönmeyen bir tambur ile kurutma da mümkün olmazdı zaten.

Not: Uzman değilim, sadece çalışma şekline bakarak akıl yürütüyorum, yanılıyor olabilirim:)

hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Benim de çamaşır makinem baya eskidi yeni makina almayı düşünüyorum.Kurutma makinası da alıcam.Kurutmalı çamaşır makinası ile sadece kurutma makina arasında ne gibi avantaj ve dezavantajları vardır acaba yardımcı olursanız sevinirim.
arçelik 8145 yk var bende. evinizde yer varsa ayrı ayrı alın. ama bizim gibi ufak bir ev ise tercih ediniz

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
yok mu gerçekten? şu video daki arkadaş öyle demiyor ama ?

ben çamaşırların küçük tambur içerisinde rahat hareket edemeyeceğini ve geniş bir tambur içerisinde aynı miktardaki çamaşırın rahat dönerek tüm yüzeylerin ısıyı daha iyi alabileceğini düşünüyorum. Küçük tamburda topak halinde zor dönen, alanı dar bir çamaşırın daha zor kurur düşüncesindeyim.

Bence buzdolabı örneği doğru bir örnek değil, çünkü orada durağan bir soğutma var, kurutma da ise bir hareket var. İşte tambur içerisindeki çamaşırın hareketi ne kadar rahat olursa sıcak hava daha fazla yüzeye nüfus edecek ve kurutma gerçekleşecek. Durağan bir kurutma işlemi için tamburun dönmesini durdurup sadece sıcak hava vererek kurutma işlemi yapılsaydı belki örnek doğru olabilirdi. Dönmeyen bir tambur ile kurutma da mümkün olmazdı zaten.

Not: Uzman değilim, sadece çalışma şekline bakarak akıl yürütüyorum, yanılıyor olabilirim:)
Yok yanildiginizi düşünmeyin. Fikir üretiyoruz. Kurutma konusunda çalışma prensibi olarak bende uzman değilim
Buzdolabı ile aynı mantık sadece soğutma yerine teknik olarak ne deniyo bilmiyorum ama ters basınç ile gazı soğuk değil sıcak basıyor bu sayede ısıtma yapıyor hemen hemen bütün parçalar klima ve buzdolabinda da mevcut.
Hava siliklasyinu olarak dışardan giren değil içindeki hava dolaşımi mevcut. Hacim küçük olursa daha çabuk döner hacim büyük olunca daha geç döner olarak düşünüyorum.
Ve biz Türk vatandaşı olarak makine kg ağırlığıa göre değil kazanın büyüklüğüne göre içine yük koyuyoruz. Buna istinaden kazan hacminin büyüklüğünu sundum.
Asıl sorumuz şu olsun o zaman, kazan hacmi küçük olan mi çabuk kurutur yoksa hacmi büyük olan mi ?
Küçük olana fazla yükleme yapılamayacak ve daha çabuk kurutacak olarak düşünüyorum.
Bilemedim şimdi ?
Bı uzmana danışmak lazım.
A Adem Helvacı ne diyirsun sen eski topraksın

Pitbull Çevrimdışı

Pitbull 

Süper Üye
6 Tem 2020
1,103
43
Grundigin kazanı Altus dan 3 cm büyük. Ben Altus aldım borusan lojistikden bugün yarın gelir. Geldiğinde daha detaylı bir inceleme yapabilirim. Ekstra olarak 4440888 hattından yukarıdaki 3 model için kazan bilgisi istedim. Dün aradılar tüm kazanların aynı olduğunu ayrıca hepsininde kaplama kazan galvaniz kazan olduğunu söylediler. Aradaki 200₺ farka 100₺ daha ekleyip +4 yıl ek garanti yapabiliyoruz.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Daha detaylı bilgiyi bize A Adem Helvacı dan başkası veremez. Kompresör markalarını sormayı unuttum ona yanıyorum. Buzdolabında TEE den korkan biri olarak buradada TEE istemiyorum.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Grundigin kazanı Altus dan 3 cm büyük. Ben Altus aldım borusan lojistikden bugün yarın gelir. Geldiğinde daha detaylı bir inceleme yapabilirim. Ekstra olarak 4440888 hattından yukarıdaki 3 model için kazan bilgisi istedim. Dün aradılar tüm kazanların aynı olduğunu ayrıca hepsininde kaplama kazan galvaniz kazan olduğunu söylediler. Aradaki 200₺ farka 100₺ daha ekleyip +4 yıl ek garanti yapabiliyoruz.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Daha detaylı bilgiyi bize A Adem Helvacı dan başkası veremez. Kompresör markalarını sormayı unuttum ona yanıyorum. Buzdolabında TEE den korkan biri olarak buradada TEE istemiyorum.
Hayırlısı olsun ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri