hangi bulaşık makinesi deterjanı ? jel- tablet- toz ?

hangisi

• Jel

Oy: 11 17.7%
  • Tablet

Oy: 50 80.6%
  • Toz

Oy: 3 4.8%

• Kullanılan toplam oy
    62
E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Önceleri bu deterjanlar çok iyi temizliyordu. Çaydanlığın demlik kısmındaki siyahlığı bile çıkarıyordu, şimdi temizlemiyor bile. Finish oxi etkili güzeldi. Eskisi gibi güzel temizleyen deterjan var mı?

hareketliperde Çevrimdışı

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Finish quantum kullanıyoruz memnun olduğumuz için başka marka hiç denemedik. Tabi eko yıkamada kesinlikle randıman vermiyor 70 derecede yıkıyoruz hep.
QUANtum pahalı olan galiba. reklamlarda su tasarrufu falan diyorlar eko da düzgün yıkamıyorsa ne anladım ben o işten o halde. bana göre iyi deterjan eko da yıkayandır. 70 derece de sıvı el sabunu atsan gene yıkar o ısı ve basınçlı yıkama ile
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Önceleri bu deterjanlar çok iyi temizliyordu. Çaydanlığın demlik kısmındaki siyahlığı bile çıkarıyordu, şimdi temizlemiyor bile. Finish oxi etkili güzeldi. Eskisi gibi güzel temizleyen deterjan var mı?
avrupa birliği uyum yasaları, çevreyi koruma vs derken çoğu güçlü kimyasal deterjanlardan çıkarıldı. hem çamaşır hem bulaşık tarafında durum böyle. o eskileri bulmak imkansız

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Şans mı ne bilemiyorum ama 98 yılından beri bulaşık makinesi kullanıyoruz bir kez BİM'e gelen tuzu koyunca makine sapıtıp bardakları buğulu çıkardı bir de yine BİM'e gelen Bind marka tableti kullanınca bulaşıklarda küçük lekeler kalmıştı... Haricinde hiç sorun sıkıntı olmadı...

23 yıldır bu iki tecrübe dışında Calgon/Finish haricinde deterjan tuz parlatıcı kullanmadık...

C-ayaR Çevrimdışı

C-ayaR

Yeni Üye
19 Ocak 2021
2
51
Çeşitli markalarda bulaşık deterjanı kullandık, aman aman bir farklarını görmedim fakat sorun çıkartan sadece Mintax (jel) oldu. İlk defa tabakların vs. tam temizlenmeden çıktığını gördüm. Bu güne kadar deneyimlerimden öğrendiğim: İyi kalite tuz kullan (gerek yok diyenleri dikkate alma), en düşük ayarda parlatıcı kullan, aşırı miktarda alıp bayat deterjan kullanma(özellikle tablet), Periyodik olarak temizlik işlemi uygula.

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
hareketliperde hareketliperde, Bazen 70 derecede bile tencereler çelik eşyalar iyi temizlenmiyor. Demek ki sebebi buymuş. Çamaşırda deterjanı az koyunca da havlular iyi temizlenmiyor koku oluyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Domestos Domestos, Biz de aynı 98'den beri bulaşık makinesi sahibiyiz. Bir ara toz deterjan alırdık gayet güzel yıkardı. Annem, eskiden porselenlerin desenleri çıkardı solardı ama şimdi olmuyor diyor. Birçok markayı denedik yine Finish daha iyi ama eski leke çıkarma beyazlatma gücü yok. 70 derecede çay bardakları bile tam beyaz değil.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Çeşitli markalarda bulaşık deterjanı kullandık, aman aman bir farklarını görmedim fakat sorun çıkartan sadece Mintax (jel) oldu. İlk defa tabakların vs. tam temizlenmeden çıktığını gördüm. Bu güne kadar deneyimlerimden öğrendiğim: İyi kalite tuz kullan (gerek yok diyenleri dikkate alma), en düşük ayarda parlatıcı kullan, aşırı miktarda alıp bayat deterjan kullanma(özellikle tablet), Periyodik olarak temizlik işlemi uygula.
Deterjanlarda bayatlama tarzında bir şey olsaydı, üzerinde uyarı olurdu veya son kullanma tarihi basılırdı... Bir buçuk yıllık stoğum var ve sorunsuz yıkama yapıyor...

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
Deterjanlarda bayatlama tarzında bir şey olsaydı, üzerinde uyarı olurdu veya son kullanma tarihi basılırdı... Bir buçuk yıllık stoğum var ve sorunsuz yıkama yapıyor...
saklama koşulları ile alakalı olabilir. benim evde 2 ay önce aldığım pril tabletlerin renkleri değişmeye başladı. mavi kırmızıdan beyaza ilerliyorlar. nem rutubet sorunumuz var . hemen ölüyor deterjanlar. stok yapamıyoruz :)

E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Üretim tarihleri var ama son kullanma yok. Markette 2-3 yıllık tabletler görmüştüm. Rafları dizen Finish'in elemanına sordum, ömürleri 5 yılmış. Bu yüzden hala satışa koyuyoruz diyordu. Artık doğru mu bilmiyorum.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Üretim tarihleri var ama son kullanma yok. Markette 2-3 yıllık tabletler görmüştüm. Rafları dizen Finish'in elemanına sordum, ömürleri 5 yılmış. Bu yüzden hala satışa koyuyoruz diyordu. Artık doğru mu bilmiyorum.
Doğru olmasa, böyle bir hatayı, riski vs göze alamazlar diye tahmin ediyorum. Elimde 1,5-2 yıllık tablet stoğu var arada bir hanıma soruyorum, renk değişimi veya yumuşama gibi olumsuzluk var mı diye, hiç olmadı diyor...

C Çevrimdışı

command_4 

Aktif Üye
19 Nis 2019
141
38
hotpoint makinede bim bind tablet, bind parlatıcı ve bind tuz alıyorum. bütün bulaşıklar tertemiz, çizik yok bardaklar kristal gibi.
bind tabletten aşırı memnunum.

meraktan soruyorum: tablet markaları bulaşık makinesi markasına göre fark eder mi?

hareketliperde 

Süper Üye
17 Ara 2019
459
35
hotpoint makinede bim bind tablet, bind parlatıcı ve bind tuz alıyorum. bütün bulaşıklar tertemiz, çizik yok bardaklar kristal gibi.

meraktan soruyorum: tablet markaları bulaşık makinesi markasına göre fark eder mi?
İNTERnet ortamında bu konuyla ilgili çokça yorum okudum. bu tarz konular açtım. mantıken etmemesi gerekir ama ediyor gibi görünüyor :))
sizin makinede bind güzel sonuç verirken başkasında erimeyebilir bile.

teknik bir açıklaması elbet vardır. ama bende değil o açıklama. benim ki sadece gözlem :)

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634

Her makinenin rejanasyon süresi, fıskiye delik genişliği, fıskiye dönme hızları, aldığı su miktarı gibi etkenleri sayarsak evet fark eder. Fairy den ben memnun ken annemdeki Arçelik BM memnun değil , kat farkı bile etkiler özellikle eski binalarda yıpranan su hortumları, heleki birde metalse , alt katlarda tortu ve pislik fazla kaldığı için yıkamaya her türlü etkisi olduğunu düşünüyorum.
Örnek ; Hotpoint fıskiye delikleri çok geniş ve ağır döner. Vestel dk da yanlış hatırlamıyorsam 50 kere döner ve fıskiye delikleri daha dardır. Henüz erimemiş özellikle sert tablet zerreciklerinin ince delikten tazikli bir biçimde bardaklariniza çarptığını düşünsenize?
Bu nedenle hep yumuşak deterjan tecihimdir. Hiç bir zaman sert deterjan almadım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt