Duyuru Google TV Streamer 2024 ( MT8696 )

PCTeknikElektronik Çevrimdışı
30 Ocak 2024
229
Halihazırda iki cihazda elimde var dikkat ederseniz hız falan demedim görüntü daha iyi (homatics) cihazımda
Görüntü olarak GPU Performansı Nvidia da daha iyi ve kalitelidir ama Homatics biraz daha parlak görünüyor Nvidia ton olarak az koyu kalıyor bu sizi yanıltabilir.
Bende de Nvidia shield TV Pro 2019 ve Homatics Box R 4k Plus var size yalan borcum mu var.

30 Ocak 2024
229
Homatics Nvidia yı aratmaz ama :ok
Nvidia kıvamında cihazdır şimdi listeci sıralamacı garip arkaşlar gelir testleri ve puanları gösterek aradaki farka bak derler kullanıcı deneyimi ve hissiyatı onlar için geçersizdir.

S Çevrimdışı

sorunadam 

Aktif Üye
1 May 2023
96
42
Ben homatics ile nvidia arasındaki farkı ayırt edemiyorum. Ama Apple TV ile fark daha belirgin.

30 Ocak 2024
229
Ben homatics ile nvidia arasındaki farkı ayırt edemiyorum. Ama Apple TV ile fark daha belirgin.
Kontrast ve piksel yoğunluğu olarak Nvidia daha iyi görüntü kalitesi sunuyor iki cihazda aynı video karşılaştırıldığına aradaki fark belli belirsiz fark ediliyor Homatics ve Nvidia kullanan çoğu kişi görüntü olarak Nvidia'dan farkı olmadığını söylüyor bunları daha önce de duydum arada belirgin fark var.
Homatics'te kalitedir ama Nvidia'dan iyi yada aynı dediğimizde bize gülerler.
Teknik data veriler ve gözle görünenler normal kullanıcı için fark eden farklı bir şey olmayabilir.
Apple CPU olarak çok iyidir fakat dışarıya kapalı ve kullanıcıya fazla alternatif sunmadığı için alıp inceleme gereği duymadım.

albanez albanez Can abi televizyon ve görüntü kalitesi işleme olarak sizlere daha detaylı bilgiler verebilir benim kadar iyi bakış açısı ile bakmaz.
Bu arada ATV12 de Homatics UI 4k ya yükseltildi.

K Çevrimdışı

Koniçiva

Yeni Üye
13 Haz 2020
18
48
Kontrast ve piksel yoğunluğu olarak Nvidia daha iyi görüntü kalitesi sunuyor iki cihazda aynı video karşılaştırıldığına aradaki fark belli belirsiz fark ediliyor Homatics ve Nvidia kullanan çoğu kişi görüntü olarak Nvidia'dan farkı olmadığını söylüyor bunları daha önce de duydum arada belirgin fark var.
Homatics'te kalitedir ama Nvidia'dan iyi yada aynı dediğimizde bize gülerler.
Teknik data veriler ve gözle görünenler normal kullanıcı için fark eden farklı bir şey olmayabilir.
Apple CPU olarak çok iyidir fakat dışarıya kapalı ve kullanıcıya fazla alternatif sunmadığı için alıp inceleme gereği duymadım.

albanez albanez Can abi televizyon ve görüntü kalitesi işleme olarak sizlere daha detaylı bilgiler verebilir benim kadar iyi bakış açısı ile bakmaz.
Bu arada ATV12 de Homatics UI 4k ya yükseltildi.
Usta sen redditi falan bir gez dolaş oku nvidia tabiiki donanım olarak en iyisi ama dolby vision ve hdr10 plusta ( nvidia 5 yıllık olduğu için hdr10+ yok) görüntü farkı bariz şekilde yeni cihazlar önde Amazon cube 3 ve Homatic r 4k plus denediklerim (tv 65 qled )

30 Ocak 2024
229
Usta sen redditi falan bir gez dolaş oku nvidia tabiiki donanım olarak en iyisi ama dolby vision ve hdr10 plusta ( nvidia 5 yıllık olduğu için hdr10+ yok) görüntü farkı bariz şekilde yeni cihazlar önde Amazon cube 3 ve Homatic r 4k plus denediklerim (tv 65 qled )
Yaw kardeşim bana cihazı anlatma AV1 Video HDR10+ HLG olmadığını biliyorum kime neyi anlatıyorsun sen Homatics Alfa test Grubundayım bu cihazların içinden geçiyoruz Nvidia eski fakat hala Donanım olarak en iyilerden MaliG31 ile neyi kıyaslıyorsun.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,286
The_SreT The_SreT Kinhank G1 İncelemeni buldum;

Kısaca özetlemek gerekirse, Homatics ile eşdeğer olduğunu ancak malzeme kalitesi ve yazılım desteği yönünden Homatics'in daha iyi olduğunu belirtmişsin. İncelemede sadece performans testlerini göremedim. Her ikisinin de Benchmark testleri olsa daha iyi bir karşılaştırma yapılabilirmiş.
Benchmark veya Geekbench testleri, işte bizleri yanıltan testlerde tam olarak bunlar. Eski incelemelerimde bunlara yer vermemeyi tercih ediyordum. Ancak sıkca sorulması açısından Onn. Pro incelemesinden itibaren yer vermeye başladım.

Şimdi bu testler neden bizleri yanıltıyor dememi biraz daha açayım, bu testlerde neden abuk, sabuk markalı cihazların yukarılarda yer aldığına gelelim.

Şimdi Çin'li X bir firma diyelim piyasaya bir tv box salıyor, L1, Netflix lisanssı yok, Dolby Atmos, Dolby Vision, Dts, Truehd falan bu tarz codecler çoğaltabiliriz, hiç biri yok. Yazılım hak getire hiç uğraşılmamış, hatta yazılımın kendisinde bulunan önemli belli başlı özellikleri aktif bile edilmemiş, standart yazılımı çak geç. Buna birde Amlogic veya Rockchip'in Google onayı olmayan ancak Benchmark tarzı platformlarda yüksek değer çıkaran ucuz işlemcilerinden biri çaktın mı, al sana listede tepelerdesin.

Kinhank G1 meselesine gelirsek Homatics Plus ile karşılaştırdığımızda gördüğümüz her iki cihazında lisanlı oluşu. İki cihazda X4 işlemcili 4/32 Kinhank'ın 111K değer almış Homatics Plus 88k değer almış. Bunun nedeni ise Kinhank G1 de S905X4-J işlemci Homatics Plus'ta S905X4-K işlemci bulunmakta. X4-J , X4-K göre bir tık daha performanslı bir işlemcidir. Ama bu mecrada herşey işlemci performasına göre olsa keşke. Ancak öyle değil, yani benim uzun zamandır anlatmak istediğim bu aslında.

Kinhank, SDMC üretimi bir cihazdır, lisanslı bir cihaz olmasına rağmen yazılım hatalarından dolayı belli başlı özellikleri hata vermekte veya kullanılamamakta. En basitinden Netflix'te Dolby Atmos asla alamıyorsunuz, ancak cihaz Dolby Atmos destekli. Yazılımında bir çok hata var fazla detaya boğmak istemiyorum. Ve firma ile iletişime geçtim zamanında, tesbit ettiğim hataları ilettim ve bana bunun neyden kaynaklandığını açıklayamadılar. Büyük ihtimalle Netflix lisansı eski ve güncellemek için ödeme yapmıyorlar. Bu ilerde Netflix'i sağlıklı kullanmak için daha büyük sorunlarada yol açabilir. Lisans tamamen gidebilir. Peki dedim diğer hatalar için ne zaman düzeltme güncellemesi yayınlayacaksınız, tek bir cevap gelmedi. Zaten gelmeyeceğinide biliyordum, çünkü firmayı biliyorum. Ürettiği cihazların arkasında durmaz, hata gidermek için yazılımla uğraşmaz, kısacası aldığınızda neyse odur, ilerisi olmaz. Düşünebiliyor musunuz cihaz desteklemesine rağmen anakarta usb 3.0 portu bile koymamışlar. Çünkü aktif edememişler, yazılımla uğraşmamak için 2 adet usb 2.0 koyup geçmişler 🙂 Ancak Homatics Plus'ta işler bunun tam tersi, üretici Sei Robotics tamamen cihazın arkasındadır, lisans konusunda hiç bir sıkıntı çıkarmaz ve devamlı cihazı geliştirmek üzere yazılım üstünde çalışıp cihaza güncelleme verirler.

Umarım meramımı anlatabilmişimdir, salt işlemci performansından ziyade, ön plana almamız gereken yazılım, stabilite, kullanabilirlik ve sürdürülebilirlik.

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
Benchmark veya Geekbench testleri, işte bizleri yanıltan testlerde tam olarak bunlar. Eski incelemelerimde bunlara yer vermemeyi tercih ediyordum. Ancak sıkca sorulması açısından Onn. Pro incelemesinden itibaren yer vermeye başladım.

Şimdi bu testler neden bizleri yanıltıyor dememi biraz daha açayım, bu testlerde neden abuk, sabuk markalı cihazların yukarılarda yer aldığına gelelim.

Şimdi Çin'li X bir firma diyelim piyasaya bir tv box salıyor, L1, Netflix lisanssı yok, Dolby Atmos, Dolby Vision, Dts, Truehd falan bu tarz codecler çoğaltabiliriz, hiç biri yok. Yazılım hak getire hiç uğraşılmamış, hatta yazılımın kendisinde bulunan önemli belli başlı özellikleri aktif bile edilmemiş, standart yazılımı çak geç. Buna birde Amlogic veya Rockchip'in Google onayı olmayan ancak Benchmark tarzı platformlarda yüksek değer çıkaran ucuz işlemcilerinden biri çaktın mı, al sana listede tepelerdesin.

Kinhank G1 meselesine gelirsek Homatics Plus ile karşılaştırdığımızda gördüğümüz her iki cihazında lisanlı oluşu. İki cihazda X4 işlemcili 4/32 Kinhank'ın 111K değer almış Homatics Plus 88k değer almış. Bunun nedeni ise Kinhank G1 de S905X4-J işlemci Homatics Plus'ta S905X4-K işlemci bulunmakta. X4-J , X4-K göre bir tık daha performanslı bir işlemcidir. Ama bu mecrada herşey işlemci performasına göre olsa keşke. Ancak öyle değil, yani benim uzun zamandır anlatmak istediğim bu aslında.

Kinhank, SDMC üretimi bir cihazdır, lisanslı bir cihaz olmasına rağmen yazılım hatalarından dolayı belli başlı özellikleri hata vermekte veya kullanılamamakta. En basitinden Netflix'te Dolby Atmos asla alamıyorsunuz, ancak cihaz Dolby Atmos destekli. Yazılımında bir çok hata var fazla detaya boğmak istemiyorum. Ve firma ile iletişime geçtim zamanında, tesbit ettiğim hataları ilettim ve bana bunun neyden kaynaklandığını açıklayamadılar. Büyük ihtimalle Netflix lisansı eski ve güncellemek için ödeme yapmıyorlar. Bu ilerde Netflix'i sağlıklı kullanmak için daha büyük sorunlarada yol açabilir. Lisans tamamen gidebilir. Peki dedim diğer hatalar için ne zaman düzeltme güncellemesi yayınlayacaksınız, tek bir cevap gelmedi. Zaten gelmeyeceğinide biliyordum, çünkü firmayı biliyorum. Ürettiği cihazların arkasında durmaz, hata gidermek için yazılımla uğraşmaz, kısacası aldığınızda neyse odur, ilerisi olmaz. Düşünebiliyor musunuz cihaz desteklemesine rağmen anakarta usb 3.0 portu bile koymamışlar. Çünkü aktif edememişler, yazılımla uğraşmamak için 2 adet usb 2.0 koyup geçmişler 🙂 Ancak Homatics Plus'ta işler bunun tam tersi, üretici Sei Robotics tamamen cihazın arkasındadır, lisans konusunda hiç bir sıkıntı çıkarmaz ve devamlı cihazı geliştirmek üzere yazılım üstünde çalışıp cihaza güncelleme verirler.

Umarım meramımı anlatabilmişimdir, salt işlemci performansından ziyade, ön plana almamız gereken yazılım, stabilite, kullanabilirlik ve sürdürülebilirlik.
Anladım hocam, teşekkür ederim açıklamalar için.

Her ne kadar sentetik testler resmin tamamını göstermese de bence bu testleri yapıp yayınlamakta fayda var. Çünkü pc toplarken seçeceğimiz işlemci, grafik kartı gibi bileşenlerin sentetik test sonuçlarına da bakıyoruz mutlaka.

Sentetik testler de istatistikler gibi;
"İstatistik mini etek gibidir, çoğu şeyi gösterir ama asıl gösterilmesi gerekeni göstermez."
Sir Alex Ferguson

Dolby Atmos vb. sıkıntılar neredeyse hepsinde olabiliyor, o çok önemli değil. Daha önce Homatics tarafında daha absürt bir şey vardı mesela, cihazın altında type-c çıkışı vardı ancak kullanmayın diye uyarıyordunuz. Bu bence facia bir hataydı, Toyota'nın, frenleri kullanmayın deyip araçları geri çağırması gibi bir şey 🙂

Ama genel olarak ne söylemek istediğini anladım 👍

Samurai Çevrimiçi

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,617
40
şimdi listeci sıralamacı garip arkaşlar gelir testleri ve puanları gösterek aradaki farka bak derler kullanıcı deneyimi ve hissiyatı onlar için geçersizdir.
Bunlara gerek yok, lütfen ikili tartışma çıkarmayalım. Bir soru sordum, The_SreT The_SreT güzel bir şekilde açıkladı. Konu canlanmış oldu, bence daha faydalı bir hale geldi.

Ben garip olarak kalayım sorun yok, bunca normal insanın arasında benim gibi garipler de lazım.

30 Ocak 2024
229
Bunlara gerek yok, lütfen ikili tartışma çıkarmayalım. Bir soru sordum, The_SreT The_SreT güzel bir şekilde açıkladı. Konu canlanmış oldu, bence daha faydalı bir hale geldi.

Ben garip olarak kalayım sorun yok, bunca normal insanın arasında benim gibi garipler de lazım.
Yakarsa Dünyayı Garipler yakar demişin
Sen geçmişte takılı kalmışın Ortaya söyledim geçtim üstüne alma hemen.
Yeri geldiğinde susmayı zamanı geldiğinde gitmeyi bilmeli insan derler.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,383
şimdi son bir kaç yıldır piyasa "G-31" adeta çöplüğüne döndü!
ülen bu GPU giriş/vasat dır bundan fazla bir cacık olamaz,bizim Box çılar neden bunu takar
basit;"ucuz" Box dediğin hemen her marka "ucuz" demek dir

adam çıkmış G-31 çok iyi diyor yaw,belki başka bir alternatif de görmediği için "çok iyi" diyebilir
ama çok iyi filan değildir G-31

bunun bir tık üstü ki farkı bilen hemen anlar bilmeyen onu da görse çok iyi der:clap2
nedir bu s922 ler de olan G-52,bu G-31 lere göre kesinlikle daha iyi ama sadece daha iyi
"çok iyi" değildir!

bu arada G-31 neredeyse bu katogoride en düşük seviyede kalandır yaw

G-31 den sonra genel de TV ler de bulunan G-52/53 ler gelir ki bunlar da bana göre bir iki tık
G-31 lere daha iyidir ama ben de "abartma" yoktur+o Test sitesi şöyle çıkarmış bu test sitesi
uçurmuş Bench ler şöyle böyle... bunlar benim için sallama ya da daha güncel ifadeyle "Marketing":hayir

yaw bunu bir "insan gözü" izliyor,Kartal,Şahin filan değilki!

Cep tlf. GPU larını derin incelerseniz zaten bu bahsedilen özellikle GPU ların seviyelerini filan daha doğru
anlamış olursunuz ve de özellikle şuna bakın Entry/Mid/High filan diye geçer bunu esas alın

G-31 den fazla bir şey olamaz! G-52/53 olursa o zaman anlarsınız!

ANCAK Box larda son çıkan G-57 gerçekten "çok iyi" ama ben yine abartmıyorum,netice de bu bile
"MidLevel"!! ama G-31 den de G52/53 ler den daha iyi ama yine abartma yok

G-57 ler şimdilik Ugoos dan iki model de vardır AM8 ve SK1 üzerinde ki bunda en yeni soc928 vardır
diğer marka X96X10 Pro bu da bende 7,5 aydır ve kullanıyorum diğer marka da H96 Max M12 bunu da
P.tesi günü sipariş geçtim Ali ye ve cihaz yola çıktı(8/128Gb olan)

G-57 bildiğim kadarıyla şimdilik sadece Philips in bir kaç serisinde vardır(OLED ler ile TheOne serilerinde)
bendeki de böyledir 8808 kullanıyorum ve G-57 farkını şak diye anlıyorsunuz ve yine bildiğim kadarıyla
Sony nin 9x/2024 model panelinde vardır G-57:ok

ANCAK TV den bir Box gibi performans alamazsınız kesinlikle ya RAM şişer ya ROM dolar yetmedi flash silmek gerekir
yetmedi factory-restlemek gerekiyor v.s v.s yani panel de Pentonic1000 soc var +G-57 var fazla bir boka yaramıyor!
ben panel de ilk kurduğum da test yapmıştım ext.HDD üzerinden ve M.Stick üzerinden resim kalitesi
çok iyi ama sistem bir Box gibi kesinlikle çalışmıyor yaw;hani ben bu sistemle şimdi ext.HDD den her türlü
atraksiyunu çekerim diyen varsa hiç güvenmesin bence bu donanıma!

ayrıca Audio/Video codec sorunları vardır(illegal işler olmaz TV ler de veya TPV de hiç olmaz)
bir bakmışsınız AVI yi bile açmıyor yaw:haha1
yetmedi;bir de 2023 den itibaren NTFS/exFAT sorunu vardır,eskiden exFAT desteği vardı şimdi yok ama K.Kılavuzda
VAR diye görünüyor!

şimdi böyle bir sistemi yatırıp TEST edip de panlama verirsek ciddi yanıltır kullanıcıyı,çünkü kullanım pratiğinde
sana bir sürü zorluıklar çıkarıyor ama puanı Tavan yapmış,ülen yemişim o puanı be

++

Box alacaksanız bu modasi geçmiş yok 905 yok G-31 filan bunları artık eleyin,adres 928 olsun GPU min.G-57 olsun

YT den sallamacı testçiler gazcılar filan boşverin yaw bunları,lisan varsa daha güzel ama harbi yabancı incelemelere bakın
gerçi oralarda da acaip sallamacı Bench ciler filan var uzak durun

++
yaw benim panelim var+sadece "Stream" izlerim diyen varsa haybeye buraları hiç okumasın gitsin AppleTV alsın:ok:ok
nVidia da OK dir hatta hala modası da geçmedi ama "Gamer" lar için bu,Box dan gaming varsa direk bunu alın

ha bu arada 928+G-57 her türlü oyunu güzel açıyor oynatıyor v.s okudum ama benim komum olmadığı için
ahkam kesemem!

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
249
55
Görüntü olarak GPU Performansı Nvidia da daha iyi ve kalitelidir ama Homatics biraz daha parlak görünüyor Nvidia ton olarak az koyu kalıyor bu sizi yanıltabilir.
Bende de Nvidia shield TV Pro 2019 ve Homatics Box R 4k Plus var size yalan borcum mu var.
ben kıyaslamayı zidoo ile yapıyorum birisi hanya birisi konya zidoo cam gibi görüntü veriyor şu streamer özellikleri olsa başka cihaz sattırmaz apple tv ile yarışır görüntü kalitesinde nvidia geride görüntü olarak

ama ben hiç amlogic görüntüsü görmedim o yüzden nvidia homaticsten daha iyidir ya da daha kötüdür diyemem

30 Ocak 2024
229
ben kıyaslamayı zidoo ile yapıyorum birisi hanya birisi konya zidoo cam gibi görüntü veriyor şu streamer özellikleri olsa başka cihaz sattırmaz apple tv ile yarışır görüntü kalitesinde nvidia geride görüntü olarak

ama ben hiç amlogic görüntüsü görmedim o yüzden nvidia homaticsten daha iyidir ya da daha kötüdür diyemem
Bizde onu demek istiyoruz kıyas dahi yapılmayacak cihazlar birbiri ile kıyaslanıyor neye göre kime göre kullanılan donanım CPU Romu'na kadar farklı herşey faklı garip paylaşımlar yapılıyor.

Geri
Üst Alt