Fikir ? Ev Sahibi - Kiracı Sorunsalı...

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Basit bir ticari sözleşme ev kiralama olayı insanların birbirini sorgulamasına, yargılamasına yetmedi siyasi tercihlerine kadar uzatıldı. İki çocuk bile yapsa bu anlaşmayı bozanı arkadaşları bile affetmezdi. Basit düşünün tersi oldu deflasyon olsaydı yani bu günden sonra (göreceli) yaşayacaklarımız. Yakında bariz düşmeye başlayacak o zaman alınan kiralar iade mi edilecek, hayır. Yani biz zam yaptığımızda enflasyonu %100 dü ama şimdi %30 'a düştü şu artışın %70 ini geri mi verelim diyecekler.
Ev sahibinin kiradaki artıştan cebinden çıkacak üç kuruşu gören herkes kiraladıktan sonra oluşan şartlar nedeniyle evin değer artışı sebebiyle ev sahibinin fazladan cebine girenleri zenginleşmesini nasılda görmezden geliyor kanıksıyoruz.

Her şey aksi ile ispatlanır. Sözleşmeye uymayan taraf, bozan taraftır, bozan taraf zalimlik etmektedir velev ki karşılıklı rıza olmasın. Yasalar da yasalarla karar verenlerin vicdanları da zalimden bozandan yana durmaz. Biz kimiz ki haksızlığın yanında durmayı kendimize yakıştıralım. Bu ülkede erken çıkan kiracıdan sözleşme süresi dolmadan çıktı diye durmadığı sürenin kirasını isteyen mülk sahipleri de mahkemelerde geçmişte uğraşmışlardır. Yasalarımız (hepimizin uymak zorunda olduğumuz) sözleşmeye uymayana da adalete uymayana da son sözü söylemeye yeterlidir.

Son düzenleme:
heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Seçim gelse iktidar değişse, ilk aşamada işlerin değişeceğinide tahmin etmiyorum. Neyse...(alıntı)
işte bu yüzden bu haldeyiz sıçtılar sıvadılar hala daha iktidar değişirse bir şey değişmezmiş.bu kafalar değişmezse daha çok çekeriz .
Şu yazılan şeyleri cımbızla seçip kafanıza göre yorumlamayın lütfen. Sanki ben,' var olan iktidar değişmesin. Nasıl olsa değişen bir şey olmayacak' anlamında söz söylemişim gibi alıntı yapmışsınız.

Basit bir ticari sözleşme ev kiralama olayı insanların birbirini sorgulamasına, yargılamasına yetmedi siyasi tercihlerine kadar uzatıldı. İki çocuk bile yapsa bu anlaşmayı bozanı arkadaşları bile affetmezdi. Basit düşünün tersi oldu deflasyon olsaydı yani bu günden sonra (göreceli) yaşayacaklarımız. Yakında bariz düşmeye başlayacak o zaman alınan kiralar iade mi edilecek, hayır. Yani biz zam yaptığımızda enflasyonu %100 dü ama şimdi %30 'a düştü şu artışın %70 ini geri mi verelim diyecekler.
Her şey aksi ile ispatlanır. Sözleşmeye uymayan taraf, bozan taraftır, bozan taraf zalimlik etmektedir velev ki karşılıklı rıza olmasın. Yasalar da yasalarla karar verenlerin vicdanları da zalimden bozandan yana durmaz. Biz kimiz ki haksızlığın yanında durmayı kendimize yakıştıralım. Bu ülkede erken çıkan kiracıdan sözleşme süresi dolmadan çıktı diye durmadığı sürenin kirasını isteyen mülk sahipleri de mahkemelerde geçmişte uğraşmışlardır. Yasalarımız (hepimizin uymak zorunda olduğumuz)n sözleşmeye uymayana da adalete uymayana da son sözü söylemeye yeterlidir.
Yani gerçekten olay bu reddeye nasıl geldi anlamış değilim. Zalim ve gaddar benim gibi konuşmalar.

Halbuki verilecek cevap belli. Siz olsanız çıkar miydiniz çıkmaz mıydınız...

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Ev sahibinin kiradaki artıştan cebinden çıkacak üç kuruşu gören herkes kiraladıktan sonra oluşan şartlar nedeniyle evin değer artışı sebebiyle ev sahibinin fazladan cebine girenleri zenginleşmesini nasılda görmezden geliyor kanıksıyoruz.

Her şey aksi ile ispatlanır. Sözleşmeye uymayan taraf, bozan taraftır, bozan taraf zalimlik etmektedir velev ki karşılıklı rıza olmasın. Yasalar da yasalarla karar verenlerin vicdanları da zalimden bozandan yana durmaz. Biz kimiz ki haksızlığın yanında durmayı kendimize yakıştıralım. Bu ülkede erken çıkan kiracıdan sözleşme süresi dolmadan çıktı diye durmadığı sürenin kirasını isteyen mülk sahipleri de mahkemelerde geçmişte uğraşmışlardır. Yasalarımız (hepimizin uymak zorunda olduğumuz) sözleşmeye uymayana da adalete uymayana da son sözü söylemeye yeterlidir.

Olmayan bir durum üzerinden olan bir durumu değerlendirmek de güzel. Olsaydı bulsaydı ile karar verelim. Halamıza da amca diyelim.

Kira artış zamanım geldiğin de, ev sahibinin sekreteri arayıp kirayı şu kadar yapacağız diyerek, devletin Haziran 2023’e kadar sabitlemiş olduğu kira zam oranından daha fazla bir meblağ istedi. Bu isteğini de piyasa daki enflasyon nedeni ile yükselen artışları öngördü, bu artışlardan rahatsız olduğunu da belirterek. Rahatsızlığını dile getirirken yaptığı usulsüz artış isteğinden habersiz gibiydi. Ona basit bir şekilde, herkes sizin gibi olsa, koyulan kuralları hiçe sayarak, kendi fahiş fiyatlarını koysa mağduriyetin haddi hesabı olmaz diye bazı şeyler anlattım. Tabi öncesinde avukatlardan bilgi alarak, bi şeylerin olumsuz gitme haline göre planımı hazırlamıştım. Bu benim ev sahibi-kiracı muhabbetinde yaşadığım bir örnekti.

Sizin olayınıza sadece yorum yapmam gerekirse. Bazı olumsuzluklar kişilerin kendi arasında insani, samimi, yalansız ve çıkar düşüncesi içerisinde olmadan konuşması ile çözülmeli. Fakat çoğu zaman bunlardan biri ya da fazlası eksik yapılıyor.

Şahıs İlk başta o zamanın şartları ile tayin olmayacağını, sizi de mağdur etmeyeceğini belirttiyse siz tabiki de haklısınız. İlk başta böyle söyledikten sonra, kendisinin de planın da olmayan, bu nedenle kendisinin de mağdur olacağı sonuçlar sonrasın da sizden bunu istiyorsa, bu karşı tarafı tamamen suçlu kılmaz, siz de, karşı tarafta bu işin çözümünde mağdur taraf olmuş olursunuz. Bu durum da çözüm ise, ilk başta söylediğim gibi konuşup en az zararlar ile yolları ayırmak. Sonuçta öyle ya da böyle iki tarafta bir şeyler ile uğraşacak.

İkinci bakış açısı ise; Size başta tayin olmayacağını laf olsun diye söylediyse, şimdi de keyfe keder verdiği sözleri yutuyorsa, o zaman sizin karşı taraftan farklı, insani değerlerden yoksun bırakılmış bir mağduriyetiniz oluşur. O zaman da konuşup anlaşmayı değil de hukuk yolları ile hakkınızı arama talebinde bulunursunuz. Sonuç nerede, kimin lehine ya da aleyhine sonuçlanırsa.

Siz her halükarda işi haberlerde de gördüğümüz şiddet ortamlarından uzak tutmaya gayret göstererek, b planı olan, olası evi değiştirme durumuna göre hazırlığınızı yapın.

İşte sizin durumla bu çok farklı. Sekreterine arattırıyorsa durumu iyi. Söylediğinin arkasında durabilecek gücü var. Ama burada adam kendisi de kiracı. Kendisinden istenilen kirayı ödeyemiyor ki kendi evine oturmak istiyor. Ne yapacak, kendi evi dururken çoluk çocuğunun rızkından kesip aman mağdur etmeyelim mi diyecek. Empati yapmak lazım. Yasal kira sınırını da en fazla kontrat yenileme zamanına kadar uygulatabilirsiniz. Kontrat bittiği zaman olay biter. Kontratın bitmesinden itibaren 1 ay içinde tahliye davasını açar. Sadece 3 yıl kimseye kiraya veremez. Zaten kendi oturacak.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Olmayan bir durum üzerinden olan bir durumu değerlendirmek de güzel. Olsaydı bulsaydı ile karar verelim. Halamıza da amca diyelim.

İşte sizin durumla bu çok farklı. Sekreterine arattırıyorsa durumu iyi. Söylediğinin arkasında durabilecek gücü var. Ama burada adam kendisi de kiracı. Kendisinden istenilen kirayı ödeyemiyor ki kendi evine oturmak istiyor. Ne yapacak, kendi evi dururken çoluk çocuğunun rızkından kesip aman mağdur etmeyelim mi diyecek. Empati yapmak lazım. Yasal kira sınırını da en fazla kontrat yenileme zamanına kadar uygulatabilirsiniz. Kontrat bittiği zaman olay biter. Kontratın bitmesinden itibaren 1 ay içinde tahliye davasını açar. Sadece 3 yıl kimseye kiraya veremez. Zaten kendi oturacak.

Üstte bana söylediklerini altta aynen kendin yapıyorsun. Sanki ev sahibi fakir fukara kira yardımına muhtaç biriymiş gibi algılıyorsun. Yok çocuğunun rızkından kesecekmiş falan. Adamın evi var kirada, mülk sahibi ek kira geliri de var mevcut kiracıya göre....

Hep ev sahibi yerine koyma kendini, azıcık da kiracının yerinden düşün. Bak ben hem ev sahibiyim hem kiracıyım iki konumum olduğundan tarafsız yada iki tarafı da tartıp bakabiliyorum.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Üstte bana söylediklerini altta aynen kendin yapıyorsun. Sanki ev sahibi fakir fukara kira yardımına muhtaç biriymiş gibi algılıyorsun. Yok çocuğunun rızkından kesecekmiş falan. Adamın evi var kirada, mülk sahibi ek kira geliri de var mevcut kiracıya göre....

Hep ev sahibi yerine koyma kendini, azıcık da kiracının yerinden düşün. Bak ben hem ev sahibiyim hem kiracıyım iki konumum olduğundan tarafsız yada iki tarafı da tartıp bakabiliyorum.

Tekrar okumanı tavsiye ederim. Adam, kiralar çok yükseldi, kendi evimde oturacağım diyor.

Sen şu durumda bile işi buraya getirenlere tek laf edemiyorsun. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyemiyorsun. Vergiye harca cezaya bile %123ü kilitleyip enflasyon 80 diyenlere toz kondurmuyorsun. Anket yaptık vatandaş asgari ücret için 7800 diyor diyenlere, yok artık diyebiliyor musun. Bu millet, devlete saldırı var, tuzak var diye kefen parasını, Hac parasını, kötü gün parasını gitti bozdurdu. Niye Başkan bozun dövizlerinizi, bozun tuzakları, garantiniz benim dedi diye. Sonra ne oldu, o 10 lira olacak diyenler hayal görüyor denilen dolar 20 lira oldu. Üstüne en yetkili ağız çıktı, düşük kur, değerli TL kötüydü, zararlıydı dedi. Milletin parası pul oldu, eridi gitti. İçin sızladı mı buna. Müslümanım diyorsan eğri oturup doğruları konuşmak gerek. Diğer türlüsü süslümanlık oluyor. Hani haksızlık karşısında susmak dilsiz şeytanlıktı ya. Karar vermek lazım, hangi taraftayız.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Dostlar, konu o kadar güzel bir yerden gelmiş ki herkesin baya baya apayrı fikirleri var. Ama bu kadar polemiğe bence gerek yok.

Ben olsam çıkmazdım. Yasal sürecin sonuna kadar beklerdim. Olur da Antalya’nın göbeğinde kirada otururken benim de başıma gelirse benim izleyeceğim yol bu olacak. Ben enflasyon yüzünden zaten zor olan ekonomimi kira artışı + taşınma masrafları ile felç etmeye razı değilim.

Ev sahibi tarafında da kiracıları olan ailem var. O tarafta da bu fikir bu şekilde.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Tekrar okumanı tavsiye ederim. Adam, kiralar çok yükseldi, kendi evimde oturacağım diyor.

Sen şu durumda bile işi buraya getirenlere tek laf edemiyorsun. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyemiyorsun. Vergiye harca cezaya bile %123ü kilitleyip enflasyon 80 diyenlere toz kondurmuyorsun. Anket yaptık vatandaş asgari ücret için 7800 diyor diyenlere, yok artık diyebiliyor musun. Bu millet, devlete saldırı var, tuzak var diye kefen parasını, Hac parasını, kötü gün parasını gitti bozdurdu. Niye Başkan bozun dövizlerinizi, bozun tuzakları, garantiniz benim dedi diye. Sonra ne oldu, o 10 lira olacak diyenler hayal görüyor denilen dolar 20 lira oldu. Üstüne en yetkili ağız çıktı, düşük kur, değerli TL kötüydü, zararlıydı dedi. Milletin parası pul oldu, eridi gitti. İçin sızladı mı buna. Müslümanım diyorsan eğri oturup doğruları konuşmak gerek. Diğer türlüsü süslümanlık oluyor. Hani haksızlık karşısında susmak dilsiz şeytanlıktı ya. Karar vermek lazım, hangi taraftayız.
Gerçekten daldan dala zıplıyorsun. Olaylara sadece ev sahibi gözüyle bakıyorsun. Siyaset dışı hiçbir şey konuşmuyorsun. Sürekli bizi bu hale getirenlere neden çift kelam etmiyorsun diye de soruyorsun. Halbuki yukarıda bahsettik ama sen cevap olarak, Geçen yıl faiz konusunda yapmış olduğum yorumu cımbızlayıp bu konuya taşıyorsun. Eski kiracı ile yeni kiracının durumu aynı değil diyorum, 1 yıl oturmuş olduğum ev için bana sen eski kiracı değilsin diyorsun. Adama zulmetme evi boşalt diyorsun

Bence sen benim ev sahibisin.

Şimdi ev sahibi ile malımı mülkümü kıyaslayack olsam beni 2 ye çarpar 4e böler. Ama onun çoluk çocuğunun rızkından kesen ben olmayayım...

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
kiracı için üzgünüm keşki ülke bu halde olmasada sizde hzur içinde evde otursanız fakat ben ev sahibini haklı buluyorum adam keyif için çıkarmıyorki ülkenin geleceği durumu görememiş sizsöz vermiş fakat iktidar ülkeyi batırdıği için oda zor duruma düşmüş kendi evine geçmek zorunda kalmış ev sahibi bu durumda haklı.oda mecburen kendini düşünecek.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
valide ile pedere next 18500 plus almıştım 9 yıl kullandılar bozuldu alıştılar diye sarı siteden 120 tl ikinci el çok temiz aynı cihazı buldum ptt kargo kaybetti çiğli şubesine gitttim kaybeden kişiyi buldum sözde aradık diyorlar fakat kargo yok ortada kaybeden kişi parasını vereyim dedi bende mecbur tama dedim 120 tl aldım adamdan fakat bir daha aynı cihaz 250-300 tl dan aşağı satılmadı ptt beni mağdur ettti.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
not:kargo konusuna yazacakken yanlış yere yazmışım fakat günlük düzenleme kotasını doldurmuşum düzenlenmiyor.kusura bakmayın.özür dilerim.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Gerçekten daldan dala zıplıyorsun. Olaylara sadece ev sahibi gözüyle bakıyorsun. Siyaset dışı hiçbir şey konuşmuyorsun. Sürekli bizi bu hale getirenlere neden çift kelam etmiyorsun diye de soruyorsun. Halbuki yukarıda bahsettik ama sen cevap olarak, Geçen yıl faiz konusunda yapmış olduğum yorumu cımbızlayıp bu konuya taşıyorsun. Eski kiracı ile yeni kiracının durumu aynı değil diyorum, 1 yıl oturmuş olduğum ev için bana sen eski kiracı değilsin diyorsun. Adama zulmetme evi boşalt diyorsun

Bence sen benim ev sahibisin.

Şimdi ev sahibi ile malımı mülkümü kıyaslayack olsam beni 2 ye çarpar 4e böler. Ama onun çoluk çocuğunun rızkından kesen ben olmayayım...

Daldan dala zıplıyorum öyle mi. Sen daha başına gelen şeyin sebebinden habersizsin. O kadar yazdığım şeyden anlaya anlaya sadece siyaset anlamışsın. Ev sahibine aylık 1000 lira daha artış yapsan hiç bir meselen kalmayacak. Senelik 12 bin lira edecek para bile seni zorluyorken bir tanesinin 12 milyonluk araçla gezdiği siyaset ehline toz konduramıyorsunuz. Hâlâ daha bir davanın olduğunu, din, iman, vatan savunulduğunu zannediyorsunuz. Sonra size bu böyleyse bu neyin nesi, bu nasıl iş diyenlere de hain muamelesi yapıyorsunuz. Meselenin hala daha siyaset olduğunu zannediyorsunuz. Hepimizin başına örülen çorabı göremiyorsunuz bile. Sana senin söylediklerini alıntılayınca da cımbızlamak zannediyorsun. Yaşayarak öğrenmek tercihiniz. Şu tavrınızı gördükten sonra size pek değil ama sizin de geleceğiniz olan çocuklarınıza üzülüyorum. Ama yapacak bir şey yok.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
birde siz eski kiracı değilsinizki pederin 10 yıl kalmış kiracısı vardı.eğer çıkmasaydı(kendi evine geçti) şuan kalsaydı kirası1300 tl olacaktı . şimdi çıktığı daireyi bugün peder kiray verse 4000 tl.11 ay önce peder 10 yıllık kiracı çıkınca 1900 tl verdi.benim görüşüm siz daha yeni kiracısınız kendinizi eski kiracı olarak görmeyin.fakat bu kış zamanı keşki orta yolu bulsanızda hiç değilse bahara kadar müddet versin sizde bu arada yeni ev bakarsınız.kavga dövüşe mahkemeye gerek olmadan inşallah.

G Çevrimdışı

GökselSaraçoğlu 

DeDe
Aktif Üye
19 Haz 2019
137
57
Kendi oğlunu oturtmak için kiracısını çıkaran bir ev sahibinin kiracısına 250 liralık artış yapışını takdir ettim, ona güldüm.

Konu biraz farklı. Oraya girmek istemiyorum şu an. Ekonominin etkilerinden kiracılar yanında ev sahipleri de sorumlu değil değil mi. Burada asıl sorun iki haklı tarafın birbirine çullanıp asıl sorumlulara tepki gösterilmemesi. Badana işinde de boyalı girersen boyatıp çıkarsın, boyasız girersen boyatmadan çıkarsın. Genel kural budur.

Bak bir şey söyleyeyim. Bu işin buraya getirilmesindeki amaç ev sahiplerinin lanet edip evlerini kimseye kiralamaması en sonunda da atıl vaziyetteki mülklerin satılması. Sonuç; mülkiyetsizleştirme. Gerçek suçlulara tepki göstermez, gereken sesi çıkarmazsan bu gidişle kiracılar oturacak ev, ev sahipleri de kiralayacak kiracı bulamayacak. Bu da işte çin sisteminin bir ayağı.
Ortada yanlış anlaşılacak bir şey yok. Ben mevcut kanuni şartlardan dem vurarak konuya yorum yaptım. Herkes mevcut kanuna uymalı ki kaos ortamı oluşmasın. Ama olayın bir de vicdani yönü vardır, iki taraf karşılıklı oturur konuşur, soruna çare üretmeye çalışır. Ha bir de verilen sözler vardır ki bence şartlar ne olursa olsun asgari uyulması gerekir. Ev sahibi mağdur oldu yok kiracı mağdur oldu diye içinden çıkılamayacak boyutlara dönüştürülmemesi gerekir.

Mülksüzleştirme olayını da biraz yanlış anlamışsınız. Mülksüzleştirme böyle ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarından çıkabilecek bir olay değil. Direk, aşırı ödenemeyecek vergi türleri, çeşitleri ortaya çıktığı zaman insanlar mal-mülk edinmekten vazgeçerler. Misal karbon ayak izi, misal iklim krizi bahanesi ile vergi türevlerinin insanlar üzerine yük olarak bindirilmesi ile, gibi gibi.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Ortada yanlış anlaşılacak bir şey yok. Ben mevcut kanuni şartlardan dem vurarak konuya yorum yaptım. Herkes mevcut kanuna uymalı ki kaos ortamı oluşmasın. Ama olayın bir de vicdani yönü vardır, iki taraf karşılıklı oturur konuşur, soruna çare üretmeye çalışır. Ha bir de verilen sözler vardır ki bence şartlar ne olursa olsun asgari uyulması gerekir. Ev sahibi mağdur oldu yok kiracı mağdur oldu diye içinden çıkılamayacak boyutlara dönüştürülmemesi gerekir.

Mülksüzleştirme olayını da biraz yanlış anlamışsınız. Mülksüzleştirme böyle ev sahibi-kiracı anlaşmazlıklarından çıkabilecek bir olay değil. Direk, aşırı ödenemeyecek vergi türleri, çeşitleri ortaya çıktığı zaman insanlar mal-mülk edinmekten vazgeçerler. Misal karbon ayak izi, misal iklim krizi bahanesi ile vergi türevlerinin insanlar üzerine yük olarak bindirilmesi ile, gibi gibi.

Mülksüzleştirmeyi yanlış anladığım yok. Sizin söylediklerinizin yanında bu kiracı ev sahibi kaosu da en büyük etkendir. Türkiye de karbon ayak izi, iklim bahanesi ile vergi patlaması ancak bir yere kadar gider, siyasi sonuçları olacağı için. Ama şu örnekte de gördüğümüz gibi her iki taraf da siyasi olarak bakmaz birbirini suçlar. Sizin bile vicdan, verilen söz, kanun demeniz buna en güzel örnek. Zamanında kapanmalar ekonomik kaos getirecek, işin içinden çıkılamaz hale geleceğiz dediğimizde de birileri gülüyordu. Bunun sonucunu da yaşayarak öğreniriz nereye gidecek. Şimdi herkes seçimi bekliyor. Bir kesim bunlar gidecek rahat edeceğiz diye dişini sıkıyor diğeri yılbaşından sonra her şey düzelecek diye kendini avutuyor. Merak etmeyin, zaman kimin haklı olduğunu çok güzel ispatlar. Şimdi herkes kendi fikrince takıladursun, seneye bu vakitlerde tekrar konuşuruz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt