Fikir ? Ev Sahibi - Kiracı Sorunsalı...

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Geçen yıl yeni eve taşındım. Taşınmadan önce ev sahibine, ben bu eve taşınıyorum. Ama bir yıl sonra bana, benim tayinim çıktı bu evden çıkmanı istiyorum şeklinde gelmezsin değil mi diye sordum. Hayır. Tayinim çıksa bile ben başka yerde oturacağım dedi. Buna güvenerekten evi tuttum.

Şimdi ise , k bakma. Benim tayinim çıktı. Evi boşaltmanı istiyorum diyor. Lütfen beni mağdur etme, kiralar çok aşırı yükseldi. O yüzden kendi evimde oturacağım diyor.

Şimdi bu durumda siz olsanız ne yapardınız ? Bana geçen yıl tayinim çıksa seni evden çıkarırım deseydi ben zaten bu evi tutmazdım. Başka ev tutardım. Şuan evden çıksam ortalık yangın yeri. Havalar soğudu, çocuklar küçük. Ev sahibi anlaşma taraftarı değil. Tek dediği şey evi boşalt. Beni mağdur etme diyor ama burada mağdur olan ondan çok benim.

Olaya objektif olarak bakarak, siz olsanız evden çıkar mısınız ?
(Evden çıkmazsam mahkemeye verir. Mahkeme yaklaşık 1 yıldan aşağı sonuçlanmaz.)

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
ev sahibide haklı kiracıda haklı.geçen sene pederin kiracısından aldığı 1900 tl kira ile 1 ton kömür alınıyordu(aşağı yukarı) kiracı hala 1900 tl kira veriyor (sözleşme bitmesine 1 ay var). kömürün torbası 140 tl olmuş .dün pedere 14 torba kömür aldım 1960 tl ödedim.şimdi ev sahibi ne yapsın kiracıda ne yapsın iki ucu boklu değnek.tek suçlu dış güçler ve chp zihniyeti.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Daha doğru cevabı Müşteki Müşteki verebilir.

Benim bildiğim kadarıyla sözleşme tarihinden 15 gün öncesine kadar kiracı sözleşmeyi sona erdirmedikçe bu sözleşme devam ediyor. Sözleşmeyi ev sahibi sona erdiremiyor.

Fakat;
Kendim oturacağım diye tahliye için itharname çekebiliyor, tahliye davası açabiliyor. Bunu da 1 ay öncesinden yapmak zorunda. Yani eğer sözleşme yenilenmesine 1 aydan az kalmışsa bir sonraki dönemin sonuna kadar sözleşmeniz devam ediyor olacaktır ve çıkış tarihiniz o dönemin sonu olacaktır. Bu durum itharname tarihine değil, dava tarihine göre belirleniyor. (Hatam varsa affola.)

Ek olarak tabiki kendisi yerleştikten sonra 3 yıl o daireyi başkasına kiralayamaz.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Daha doğru cevabı Müşteki Müşteki verebilir.

Benim bildiğim kadarıyla sözleşme tarihinden 15 gün öncesine kadar kiracı sözleşmeyi sona erdirmedikçe bu sözleşme devam ediyor. Sözleşmeyi ev sahibi sona erdiremiyor.

Fakat;
Kendim oturacağım diye tahliye için itharname çekebiliyor, tahliye davası açabiliyor. Bunu da 1 ay öncesinden yapmak zorunda. Yani eğer sözleşme yenilenmesine 1 aydan az kalmışsa bir sonraki dönemin sonuna kadar sözleşmeniz devam ediyor olacaktır ve çıkış tarihiniz o dönemin sonu olacaktır. Bu durum itharname tarihine değil, dava tarihine göre belirleniyor. (Hatam varsa affola.)

Ek olarak tabiki kendisi yerleştikten sonra 3 yıl o daireyi başkasına kiralayamaz.
Ben resmiyet yönünden değilde, vicdan yönünden bakıyorum. Şuan ben evden çıkmıyorum desem, mahkemeye verse. Süreç baya uzar. Sürecin sonunnda davayı ben kaybederim belki ama mahkeme sonuçlanana kadarda evde oturmuş olurum.

Süreç uzar gider.Evde huzursuz olursun gibi.Bir an önce gidip yeni düzeni kurmak en güzeli.
Hocam benim çekindiğim noktada bu... Evden çıksam, sözünü tutmamış bir insan yüzünden hem ev taşıyacağım, hem yüksek kiralı bir eve geçmiş olacağım hem kış zamanı taşınmış olacağım. İşin stresini vs saymıyorum bile. Evden çıkmasam huzursuzluk olacak mahkemeye intikal edecek vs vs.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Siz zaten konuya çok fazlasıyla hakimsiniz. Yazdıklarınız şahitlik ediyor. Sadece kararınızın geneldeki karşılığını arıyorsunuz.
Size şunu söyleyeyim, zalime merhamet edilmez. Burada zalim kim oluyor ona bakmak lazım. Baştan sözleşmişsiniz söz senettir yani anlaşmadır derler. Ortada bir anlaşmanız var. Bozan siz misiniz ki boyun eğeceksiniz. Ben ce siz ona sözleşmeyi bir güzel hatırlatın. Vicdanınızı rahatlatmak istiyorsanız ve maddi imkanınız da varsa değişen dış şartları da hesaba katıp öneri olarak sen de bu eve denk bir ev tut ben uygun bir ev buluncaya kadar geçen sürede senin evle benim evin kira farkının yarısını ödemeyi, oluşacak mağduriyeti paylaşmayı teklif et. Bak bakalım onun vicdanı nasılmış.

ev sahibide haklı kiracıda haklı.geçen sene pederin kiracısından aldığı 1900 tl kira ile 1 ton kömür alınıyordu(aşağı yukarı) kiracı hala 1900 tl kira veriyor (sözleşme bitmesine 1 ay var). kömürün torbası 140 tl olmuş .dün pedere 14 torba kömür aldım 1960 tl ödedim.şimdi ev sahibi ne yapsın kiracıda ne yapsın iki ucu boklu değnek.tek suçlu dış güçler ve chp zihniyeti.
Merak ediyorum, kömürün torbası ₺140 değilde yürütme teşvik miktarını daha da arttırıp ₺25 'ye düşürseydi kiracınıza aldığınız paranın büyük bir bölümünü her ay iade mi ederdiniz? Kömürün tonu bu gün dünya da borsa da $400 torbası ₺166 borsa fiyatı son kullanıcıya ₺250 daha aza ulaştırıp satmazlar. Yani mağduriyetinizin bir bölümünü (kiracıdan alamadığınız kömür artış miktarının) beğenmediğiniz yürütme cebinize koymakta.
link --->

*** Bu dönem tüm dünya da olağan üstü bir dönem. Almanya da darbeden söz ediliyor 3000 kişi ile 130 noktaya operasyon yapılıyor. Hayal dünyasında yaşayanlar ne çok... Bize demokrasi dersi verenler, şehitlerimizi gazilerimizi görmezden gelip bizdeki darbecileri koruyup kollayanlar kendi başlarına gelince eylem bile ortada yokken düşünüyorlardı diyerek toplayıp tutuklayıveriyorlar. Bize gelince salıverin yapacaklarını yapsınlar...

Gün birlik ve dayanışma ile atlatılabilinecek günlerden yoksa yandı güzelim keten helva, geleceğimiz de geçmişimizden farklı olmayacak....

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Size şunu söyleyeyim, zalime merhamet edilmez.
Kesinlikle aynı fikirdeyim.

Karşıt olarak "kötüye kötü olma" veya "büyüklük sende kalsın" gibi cümleler duyarsanız da "haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" lafını hatırlayın. Sadece başkasının değil, kendi hakkınızı da kendi takdirinizde savunmalısınız.

Yasalardaki açığı kullanarak sizi mağdur edeni yine aynı yasalardaki açıklarla mağdur etmekten çekinmenize hiç gerek yok benim takdirimde.

I Çevrimdışı

ibrahimykr1

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Yeni ev bulunana kadar çıkma hocam. Beklesin acelesi yok bu karda kışta seni sokağa atmaya niyetli bir insanın rezil olmasını isterim.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Siz evi tuttuğunuzda dolar euro benzin mazot enflasyon ne durumdaydı, ona da bakmak lazım. Eğer hakkı, doğruyu konuşacaksak, keseri hep kendimizden yana yontmayacaksak buna bakmak lazım. Tayinim çıktı demezsin demenizdeki amaç ile şimdi ev sahibinizin mağdur etme çık demesi aynı mı? Piyasa, hayat şartları aynı önceki yıllar gibi olsaydı size çık der miydi? Bunları bilmeden hakkaniyetli yorum yapmak zor.

Evi tuttuğunuzdaki kira miktarı ne kadardı şimdi ne ödüyorsunuz?

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Kesinlikle aynı fikirdeyim.

Karşıt olarak "kötüye kötü olma" veya "büyüklük sende kalsın" gibi cümleler duyarsanız da "haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" lafını hatırlayın. Sadece başkasının değil, kendi hakkınızı da kendi takdirinizde savunmalısınız.

Yasalardaki açığı kullanarak sizi mağdur edeni yine aynı yasalardaki açıklarla mağdur etmekten çekinmenize hiç gerek yok benim takdirimde.
Zâlimle dost olmak ve zulmüne göz yummak da zulümdür. Yukarıda yazdığın gibi kültürümüzde olmayan deyimler dilimize dolandırılmış yapılan haksızlıklara karşı zarar görmemek için karşı durmamayı normal saydırmaya kişinin kendisini öncelemeyi (bencilliği) ilk sıraya çıkarmaya çalışmışlar.

İnsanın beyni bir konuyu doğru olarak kapatmadı mı bilinci hep o konuda kalır sonrakileri tam kapasitesiyle işleyemez hayatın da doğrulardan hızlıca uzaklaşır. Bunun için gördüğün yanlışı elinle düzelt güç bulamıyorsan olmadı dilinle düzeltmeye çalış beceremiyorsan yanlışa yanlış demekten vazgeçme "yanlışları sakın ola sevme" diyor, yol gösteren büyüklerimiz...

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Siz zaten konuya çok fazlasıyla hakimsiniz. Yazdıklarınız şahitlik ediyor. Sadece kararınızın geneldeki karşılığını arıyorsunuz.
Size şunu söyleyeyim, zalime merhamet edilmez. Burada zalim kim oluyor ona bakmak lazım. Baştan sözleşmişsiniz söz senettir yani anlaşmadır derler. Ortada bir anlaşmanız var. Bozan siz misiniz ki boyun eğeceksiniz. Ben ce siz ona sözleşmeyi bir güzel hatırlatın. Vicdanınızı rahatlatmak istiyorsanız ve maddi imkanınız da varsa değişen dış şartları da hesaba katıp öneri olarak sen de bu eve denk bir ev tut ben uygun bir ev buluncaya kadar geçen sürede senin evle benim evin kira farkının yarısını ödemeyi, oluşacak mağduriyeti paylaşmayı teklif et. Bak bakalım onun vicdanı nasılmış.

Merak ediyorum, kömürün torbası ₺140 değilde yürütme teşvik miktarını daha da arttırıp ₺25 'ye düşürseydi kiracınıza aldığınız paranın büyük bir bölümünü her ay iade mi ederdiniz? Kömürün tonu bu gün dünya da borsa da $400 torbası ₺166 borsa fiyatı son kullanıcıya ₺250 daha aza ulaştırıp satmazlar. Yani mağduriyetinizin bir bölümünü (kiracıdan alamadığınız kömür artış miktarının) beğenmediğiniz yürütme cebinize koymakta.
link --->

*** Bu dönem tüm dünya da olağan üstü bir dönem. Almanya da darbeden söz ediliyor 3000 kişi ile 130 noktaya operasyon yapılıyor. Hayal dünyasında yaşayanlar ne çok... Bize demokrasi dersi verenler, şehitlerimizi gazilerimizi görmezden gelip bizdeki darbecileri koruyup kollayanlar kendi başlarına gelince eylem bile ortada yokken düşünüyorlardı diyerek toplayıp tutuklayıveriyorlar. Bize gelince salıverin yapacaklarını yapsınlar...

Gün birlik ve dayanışma ile atlatılabilinecek günlerden yoksa yandı güzelim keten helva, geleceğimiz de geçmişimizden farklı olmayacak....
Genel olarak fikirlerinize katılıyorum. Eve taşınmadan önce bana, %5 bile olsa tayinim çıktığı zaman evi boşlatmanı isteyebilirim dese, ben zaten o evi tutmazdım. Şuan ise lütfen beni mağdur etme, evden çık diyor. Ben çıkmayacağım desem kötü olacağız. Huzursuzluk olacak. Tek çekindiğim nokta bu.

Ama evden çıksam asıl mağdur olacak olan benim. Yeni evi tutma stresi. Sahibinden bulamazsam emlakçı komisyonu, taşınma masrafları, Eşyaların taşınırken yıpranma payları, yeni kiraya çıkmış gibi yeni kiralar üzerinden ev tutma ücreti (eski kiracı ile yeni kiracı sonuçta aynı ücrette oturmaz) bunlar başlı başına bir sıkıntı işte...

Siz evi tuttuğunuzda dolar euro benzin mazot enflasyon ne durumdaydı, ona da bakmak lazım. Eğer hakkı, doğruyu konuşacaksak, keseri hep kendimizden yana yontmayacaksak buna bakmak lazım. Tayinim çıktı demezsin demenizdeki amaç ile şimdi ev sahibinizin mağdur etme çık demesi aynı mı? Piyasa, hayat şartları aynı önceki yıllar gibi olsaydı size çık der miydi? Bunları bilmeden hakkaniyetli yorum yapmak zor.

Evi tuttuğunuzdaki kira miktarı ne kadardı şimdi ne ödüyorsunuz?
Bakın burada ki temel sıkıntı en başta söz verilip, ardından ben mağdur olmayayım diye verilen sözden cayılması.
Ev sahibi doğal olarak kendi ve ailesinin çıkarlarını gözetiyor. Ben ise kendi ve ailemin çıkarlarını gözetmek zorundayım. Yani ben kendi açımdan haklıyım, ev sahibi kendi açısından haklı. Bu yüzden objektif yorum istedim. Acaba dışarıdan kim haklı gözüküyor, kim nasıl hareket ederdi ?

tahliye taahutnamesi imzaladinizmi ?
Hayır.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt