ÇAMAŞIR KURUTMA MAKİNESİ TAVSİYESİ

E Çevrimdışı

empax

Yeni Üye
18 Kas 2019
18
37
Beko D 81 HP A++ modelini bu Cuma 25000TL olursa alacağım büyük ihtimal. Vakit var tavsiyelere de açığım :)

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Estağfurullah güzel kardeşim, Söz konusu kurutma olunca, enerji tüketimi çok olur o nedenle verimliliğe yönelik mühendisliğe satın alırken biraz para versek de, ülkemizdeki elektrik parası kontrolsüzlüğü ile o fark zaten bir senede kapanır merak etmeyin o nedenle önerim D 81 HP A++

HPS olanı zaten aynı malın gri olanı, S silver yani :)
Hocam Altus AL 80 IC bu modelin muadili midir? Fiyatı daha cazip.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bir yakınım alacak bunu soruyor.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

empax

Yeni Üye
18 Kas 2019
18
37
D 81 HP ile D 82 HP arasında 800TL fark var. Nedir bunun sebebi?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abi herkes kurutma makinası çok yakar diyor da bu makina su kullanmıyor onun yerine elektrik kullanıyor. Yani aslında bir çm eş değerinde yakmıyor mu yoksa ben mantık hatasımı kurdum?

Abim aslında temel olarak ısıtmada rezistans kullanan hangi sistem olursa olsun çok yakar.
Çamaşır makinesi suyu ısıtmak için, Elektrik sobaları havayı ısıtmak için, Kurutma makineleri çamaşırı ısıtmak için rezistans kullanır.

Rezistansı şöyle düşünün lütfen, bildiğiniz akkor tel, bu teli toroidal olarak sarın (Yay gibi düşünün) Sonra da bir ucundan FAZ, diğer ucundan da NÖTR verin.

Ortaya çıkacak olan sonuç, tam bir soba etkisi olur. İşte ÇM BM KM ne makine olursa olsun hepsinde kullanılan şey rezistanstır.

Ne kadar çok elektrik harcayacağı ise ne kadar çok devrede kaldığına göre değişir. ÇM de suyu ısıtması 10 dakika sürer ve devreden çıkarsa, KM de çamaşırı kurutana kadar program süresinde belli aralıklarla devreye girip çıkarak yıkama yerine kurutmada neredesye 4 katı daha uzun süre devrede kalır. Bu nedenle kurutma makineleri sulu veya susuz fark etmeksizin temel olarak hep yüksek enerji tüketirler.

Eskiden olduğu kadar olmasa da, ÇM ile kıyaslandığında tartışılmaz bir fark olduğu aşikâr :ok

E Çevrimdışı

emin616 

Aktif Üye
6 Nis 2017
289
Arkadaşlar 2 yıllık evliyim ve şuan eşim hamile. Bu yüzden eşimin işlerini kolaylaştırmak için çamaşır kuturması almak istiyorum. Çelik kazan olması önceliğim. Yarım iyi indirimlerde almak istiyorum. Bütçem 3100 TL

Beko D 91 HP
Arçelik 3891 KT
Samsung DV90F5E5HGW/AH
Vestel KM 9711
Grundig GDH 92

I Çevrimdışı

Iz_for

Aktif Üye
25 Eki 2017
165
Hatırladığım kadariyla enerji tasarrufu farkı var
Birisi a+ diğeri a++

E Çevrimdışı

empax

Yeni Üye
18 Kas 2019
18
37
Yanlış hesaplamadıysam faturada yılda 40TL civarı fark ediyor. Bu hesaba göre sizin yaptığınız gibi 82 veya 92 almak daha mantıklı.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu arada efsane Cumayı bekleyelim dedik fiyatlar daha da pahalandı. Bizim memlekette dürüstlük diye bir şey kalmamış. Özellikle hepsiburada.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri