M Çevrimdışı

mfurkan

Yeni Üye
29 Kas 2020
5
gün içinde alıcaksanız arçelik 3 ve 4 programlı ürünlerde güzel indirimler var. birkaç gün daha bekleyelim derseniz tüm markaların zamlı fiyatlarından etkilenirsiniz bilginiz olsun.

sizin yerinizde olsam güzel bir indirim varken linkteki ürünü alır 250tl verir ek garanti yapar keyfime bakarım
(linki eklediğimde 1980 tl idi )
teşekkür ederim. ürüne şimdi baktım fakat maalesef yükseklik 1-2 cm fazla bizim yerimiz için..

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Sn.LynXMaSTeR yeni bulaşık makinanız hayırlı olsun,güle güle kullanın.Bende de Bosch bulaşık makinası var,10 yıldan fazladır sorunsuz kullanıyorum.Umarım siz de uzun yıllar sorunsuz kullanırsınız.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Yazdıklarım, yazacaklarım kişisel fikrimdir.

UZUN ÖMÜR adı altında lütfen bu ürünlere yüksek bedel ödemeyin. Beyaz eşyalarda ömür artık 7-8 yıl.

Eskiden 10-11 derdik ki artık bu ortalama da düştü.

Elektronik 4-5, beyaz eşya 7-8, klima duruma göre 8,10 yıl.

Yani Bilinçli bir tüketici olarak yapmanız gereken bir makineye uzun ömürlü olsun diye çok para vermek yerine, Stabilitesi bilinen makinelerden (3 yıl garantili olanlardan) alıp üstüne +4 yıl ek garantisini yaptırıp kendinizi 7 yıl güvenceye almaktır.

Zaten ömrü 7-8 sene olan bir teknolojiyi UZUN ÖMÜR adı altında 4000tl ye almak yerine, Bilinen bir makineyi 2000tl ye alın, 7 sene sonra bozulmadan çöpe atıp aynısında bir tane daha alsanız dahi yine de en başında uzun ömürlü olsun diye vereceğiniz 4000tl lik makinenin çalışacağından daha uzun süre ürün kullanmış olursunuz zira 4000tl lik makine en kral hali ile 10 sene çalışsa dahi, 2000+2000tl lik makineler 14 sene sizi sorundan uzak tutacak ve hatta ilk 7 seneden sonra güncel teknolojiye ara geçiş yapmış olacaksınız. Ayrıca bu 14 sene boyunca da kurumun garantisi altında olmuş olacaksınız.

14 sene garantili makine satan firma var mı?

Ayrıca bir bulaşık makinesinde bana göre 4 den fazla program olması tam anlamı ile sadece ama sadece satış stratejisidir. 115 programlı makine de alsanız temel olarak kullandıkları sadece 2 prgram var kadınların.

15 senelik yetkili servis hayatı boyunca konuşulmuş onbinlerce kadından alınmış bilgidir.
Evdeki Bosch makinede 10 program var, yarım kullanma falan var, aldığımızdan beri (14 sene) çok ekstrem durumlar dışında program düğmesine neredeyse hiç dokunulmadı hiç ?

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,241
62
Benim bulaşık makinesi Bosch marka eski modellerden 3 programlı.10 yıldan fazladır kullanıyoruz en çok bir programını kullanıyoruz,diğerleri neredeyse hiç kullanılmadı.Bazı bulaşık makineleri 12 programlı falan yazıyor,kimse programların çoğunu kullanmıyordur.Yüksek fiyattan ürün satmak için kullanılan ticaret oyunlarından başka bir şey değil bence.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Benim bulaşık makinesi Bosch marka eski modellerden 3 programlı.10 yıldan fazladır kullanıyoruz en çok bir programını kullanıyoruz,diğerleri neredeyse hiç kullanılmadı.Bazı bulaşık makineleri 12 programlı falan yazıyor,kimse programların çoğunu kullanmıyordur.Yüksek fiyattan ürün satmak için kullanılan ticaret oyunlarından başka bir şey değil bence.

Dediğiniz esasen çok doğru değil. Üreticilerin politikası gereği, program sayısı ve fiyat arttıkça malzeme kalitesi ve diğer birtakım kalite özellikleri artıyor. Aynı üreticinin ürün spektlerini yan yana koyup karşılaştırın farkı görürsünüz. Yeni aldığım makineden örnek vereyim. Grundig 6 programlının 5 programlı modelden temel + farkları: fırçalı yerine bldc motor, 52 db yerine 46 db ses, +3kg kadar ağırlık (çoğu izolasyon olmalı).

Arabadan örnek verirsem daha iyi anlaşılır: VW Polo, Golf, Passat, Audi bilmem ne hep aynı 1,6 tdi motor, dsg şanzıman, bir sürü ortak parça kullanıyor. Fiyat farkına değer değmez ayrı konu ama araçlar aynı diyemeyiz. farklar ortada. (Aracım Octavia bu arada)

Yani, imkanlar ölçüsünde ve makul farkla olduğu sürece üst model almakta fayda vardır, program sayısı için değil ama ekstra kalite ve konfor için.

H Çevrimdışı

HAYALET01

Aktif Üye
29 Kas 2020
84
40
Yazdıklarım, yazacaklarım kişisel fikrimdir.

UZUN ÖMÜR adı altında lütfen bu ürünlere yüksek bedel ödemeyin. Beyaz eşyalarda ömür artık 7-8 yıl.

Eskiden 10-11 derdik ki artık bu ortalama da düştü.

Elektronik 4-5, beyaz eşya 7-8, klima duruma göre 8,10 yıl.

Yani Bilinçli bir tüketici olarak yapmanız gereken bir makineye uzun ömürlü olsun diye çok para vermek yerine, Stabilitesi bilinen makinelerden (3 yıl garantili olanlardan) alıp üstüne +4 yıl ek garantisini yaptırıp kendinizi 7 yıl güvenceye almaktır.

Zaten ömrü 7-8 sene olan bir teknolojiyi UZUN ÖMÜR adı altında 4000tl ye almak yerine, Bilinen bir makineyi 2000tl ye alın, 7 sene sonra bozulmadan çöpe atıp aynısında bir tane daha alsanız dahi yine de en başında uzun ömürlü olsun diye vereceğiniz 4000tl lik makinenin çalışacağından daha uzun süre ürün kullanmış olursunuz zira 4000tl lik makine en kral hali ile 10 sene çalışsa dahi, 2000+2000tl lik makineler 14 sene sizi sorundan uzak tutacak ve hatta ilk 7 seneden sonra güncel teknolojiye ara geçiş yapmış olacaksınız. Ayrıca bu 14 sene boyunca da kurumun garantisi altında olmuş olacaksınız.

14 sene garantili makine satan firma var mı?

Ayrıca bir bulaşık makinesinde bana göre 4 den fazla program olması tam anlamı ile sadece ama sadece satış stratejisidir. 115 programlı makine de alsanız temel olarak kullandıkları sadece 2 prgram var kadınların.

15 senelik yetkili servis hayatı boyunca konuşulmuş onbinlerce kadından alınmış bilgidir.
Hocam şimdi diyelim ki 3 yıl garantili ürün aldık üstüne 4 yıl eklettik farkı vererek, 4. yılda bozuldu sonra teknik servis yan çizip ücret istemesin. Yok kullanıcı hatası yok bu garanti dışı yok bu parçayı kapsamıyor vb. ozaman o ekletilen 4 yıl çöpe gidecek.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Dediğiniz esasen çok doğru değil. Üreticilerin politikası gereği, program sayısı ve fiyat arttıkça malzeme kalitesi ve diğer birtakım kalite özellikleri artıyor. Aynı üreticinin ürün spektlerini yan yana koyup karşılaştırın farkı görürsünüz. Yeni aldığım makineden örnek vereyim. Grundig 6 programlının 5 programlı modelden temel + farkları: fırçalı yerine bldc motor, 52 db yerine 46 db ses, +3kg kadar ağırlık (çoğu izolasyon olmalı).

Arabadan örnek verirsem daha iyi anlaşılır: VW Polo, Golf, Passat, Audi bilmem ne hep aynı 1,6 tdi motor, dsg şanzıman, bir sürü ortak parça kullanıyor. Fiyat farkına değer değmez ayrı konu ama araçlar aynı diyemeyiz. farklar ortada. (Aracım Octavia bu arada)

Yani, imkanlar ölçüsünde ve makul farkla olduğu sürece üst model almakta fayda vardır, program sayısı için değil ama ekstra kalite ve konfor için.
Bu yazdıklarınız dahi akrep2018 akrep2018 in haklı olduğuna işaret aslında.

Mesela BLDC motor kullandıkları model ile kullanmadıkları model arasında teknik olarak kalite farkı yok, ancak üst segmentlerin satışlarını arttırmak adına (Daha yüksek rakamlı satışlar= daha yüksek ciro) aslında 5 serisinde de BLDC kullanabilecekken 6 serisinde kullanıyor ve böylece segment oluşturmuş oluyor.

Burada KALIP ve MÜHENDİSLİK önemli.

Örneklerimiz BULAŞIK - ÇAMAŞIR MAKİNELERİ olduğuna göre Makinede kullanılan kalıp aynı, mühendislik de aynı, 5 de Standart motor, 6 da dc motor kullanmış. 5 i 2000 den, 6 yı 3000 den satıyor ancak teknoloji farkına baksanız aradaki fark asılında 500tl. Tüketiciye yansıtılan ise 1000tl.

Yani hem teknik hem de teorik olarak bunların tamamı satış stratejisi, Makinenin fiyatını arttırdıkça program sayısının yükselmesi de bu mantığın getirisidir.

Şöyle bir örnek vereyim BLDC lere girmeden daha basit bir örnek olsun

Bir makine var X marka Y model

Bu makinede 3 Program var.
1- 50 derece yoğun
2- 60 derece süper
3- 70 derece ultra

Sonra aynı üretici bir de Z model çıkartıyor bu da 4 programlı
1- 50 derece yoğun
2- 60 derece süper
3- 70 derece ultra
4- 65 derece ekonomik

Makinenin kasa yapısı KALIP olarak aynıdır, MÜHENDİSLİK olarak aynıdır ancak kozmetik panel değişir, biraz gri şeritler çekilir, düğmenin boyutu değişir, Teknik olarak da NTC ye bir tane 65 derece dahil edilir o kadar.

Akım koruma prizlerinde nasıl ki 3 tl lik kıytırık bir VDR yi standart ara kablolara takıp AKIM KORUMA PRİZİ diye 15 tl lik malı 150 tl ye sattılarsa, Kalıp ve mühendisliği aynı olan 2000tl lik makineye bir NTC ekleyip biraz da makyajını değiştirip ÇOK PROGRAMLI adı altında 2500tl ye satıyorlar.

Sonra aynı üretici aynı KALIP üzerinden bazı oynamalar ile normalde standart motor kullanılan makineye DC motor takıp, belli makyaj değişiklikleri ile (Bunlara fıskiyeler ve fıskiye deliklerinin yönleri dahil) hem ÇOK PROGRAMLI hem de YENİ TEKNOLOJİ inverter bla bla adı altında 3500 4000tl lere satıyorlar.

Her şeyi geçtim, en kızdığım nokta şu.

Standart bir bulaşık makinesi motoru 50 watt çeker.
BLDC motor ise 15 Watt çeker

Bir makine her gün 2 saat boyunca çalışsın, 50x2=100 watt.
30x100 watt = 3000 watt
3000Watt x 0,7= 2,10tl

BLDC motor ise aynı tempoda 2x15=30watt
30x30=900watt
900watt x 0,7 = 630krş

Yani standart motor ile bldc motor arasındaki teknoloji farkının faturamıza aylık yansıması 1,47tl

Biz teknolojik olsun diye sallıyorum 1000tl fazla ödediysek, her ay 1,47tl tasarruf ile aradaki farkı ne kadar sürede amortise ederiz hesaplarız isterseniz.

Peki bir bulaşık/çamaşır makinesinde ASIL elektriği harcayan unsur nedir? Suyu ısıtmak için kullanılan Rezistans.
Bu rezistansın gücü 1800 2200 watt arası değişir. Biz bunu ortalama 2000watt kabul edelim.

Suyu ısıtmak için 10 dakika devrede kalsa saatte 2000watt harcayan rezistans 10 dakikada 2000/6=333watt harcıyor.

Yani MOTOR denen unsurun 2 saatte harcadığının 3 katını sadece 10 dakikada harcıyor.

Peki bu BLDC teknolojisi ısıtma faktörüne en ufak bir katkı sunuyor mu? hayır sunmuyor

Peki Standart motor kullanılan EN BASİT model ile, BLDC motor kullanılan EN LÜX model bulaşık makinelerinin ikisinde de ısıtma sistemi rezistanslı ve 2000watt mı? Evet.

O halde bana ayda sadece 1,47tl tasarruf ettiren bu teknoloji sizce bir pazarlama stratejisimidir yoksa değilmidir?

Şimdi bu yazdıklarımdan ''BLDC kötüdür'' mantığı çıkmasın lütfen. Gelişmiş teknolojiyi, çevre temizliğine sağlanan katkıyı ben de sizler kadar destekliyorum elbette lakin sırf program sayısı çok diye bir ürünün diğerlerinden üstün olmadığını da anlatmak benim insanlık görevim diye düşünüyorum.

Mesela klimada durum çok farklı, İnverter motorların sunduğu katkı sayesinde gerçek anlamda çok büyük bir dertten kurtuldu dünya.

Ancak çamaşır ve bulaşık makinelerinde ısıtıcı güç için elektriğin DİREKT olarak kendisinin kullanıldığı teknolojilerde BDLC ABDS ABS HAVA YASTIĞI vs hepsi hikayedir, tasarrufun T sini dahi yapmazlar gerçek anlamda. (Heat Pump teknolojiler söylemimin dışındadır, zaten DİREKT olarak diye bu yüzden vurguladım)

Matematiğim çok iyi değildir, Hesap hatası yaptıysam lütfen beni uyarın.

Saygı ile :ok

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Hocam şimdi diyelim ki 3 yıl garantili ürün aldık üstüne 4 yıl eklettik farkı vererek, 4. yılda bozuldu sonra teknik servis yan çizip ücret istemesin. Yok kullanıcı hatası yok bu garanti dışı yok bu parçayı kapsamıyor vb. ozaman o ekletilen 4 yıl çöpe gidecek.
Yıllarca +4 yıl konusunda hizmet vermiş bir teknik servis olarak GARANTİ kavramını önce iyi anlamak gerektiğini belirtmek isterim.
Sonra da kimden hizmet aldığınızın önemli olduğunu hatırlatmak isterim.

Mesela Tekno garanti vs gibi garantilerin beş kuruş dahi (Kişisel fikrimdir) değeri yoktur gözümde zira tam da sizin belirttiğiniz şekilde çalışırlar.

Parayı sizden alana kadar kralsınız, işiniz düşünce tanımazlar sizi.

Aklınızdaki soru işaretlerine dair en güzel açıklamaları şu videoda yaptım.

Özellikle yerli üreticilerden bu konuda korkmanıza gerek yok. Samsuga da güvenebilirsiniz bu anlamda.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Bu yazdıklarınız dahi akrep2018 akrep2018 in haklı olduğuna işaret aslında.

Mesela BLDC motor kullandıkları model ile kullanmadıkları model arasında teknik olarak kalite farkı yok, ancak üst segmentlerin satışlarını arttırmak adına (Daha yüksek rakamlı satışlar= daha yüksek ciro) aslında 5 serisinde de BLDC kullanabilecekken 6 serisinde kullanıyor ve böylece segment oluşturmuş oluyor.

Burada KALIP ve MÜHENDİSLİK önemli.

Örneklerimiz BULAŞIK - ÇAMAŞIR MAKİNELERİ olduğuna göre Makinede kullanılan kalıp aynı, mühendislik de aynı, 5 de Standart motor, 6 da dc motor kullanmış. 5 i 2000 den, 6 yı 3000 den satıyor ancak teknoloji farkına baksanız aradaki fark asılında 500tl. Tüketiciye yansıtılan ise 1000tl.

Yani hem teknik hem de teorik olarak bunların tamamı satış stratejisi, Makinenin fiyatını arttırdıkça program sayısının yükselmesi de bu mantığın getirisidir.

Şöyle bir örnek vereyim BLDC lere girmeden daha basit bir örnek olsun

Bir makine var X marka Y model

Bu makinede 3 Program var.
1- 50 derece yoğun
2- 60 derece süper
3- 70 derece ultra

Sonra aynı üretici bir de Z model çıkartıyor bu da 4 programlı
1- 50 derece yoğun
2- 60 derece süper
3- 70 derece ultra
4- 65 derece ekonomik

Makinenin kasa yapısı KALIP olarak aynıdır, MÜHENDİSLİK olarak aynıdır ancak kozmetik panel değişir, biraz gri şeritler çekilir, düğmenin boyutu değişir, Teknik olarak da NTC ye bir tane 65 derece dahil edilir o kadar.

Akım koruma prizlerinde nasıl ki 3 tl lik kıytırık bir VDR yi standart ara kablolara satı AKIM KORUMA PRİZİ diye 15 tl lik malı 150 tl ye attılarsa, Kalıp ve mühendisliği aynı olan 2000tl lik makineye bir NTC ekleyip biraz da makyajını değiştirip ÇOK PROGRAMLI adı altında 2500tl ye satılıyor.

Sonra aynı üretici aynı KALIP üzerinden bazı oynamalar ile normalde standart motor kullanılan makineye DC motor takıp, belli makyaj değişiklikleri ile (Bunlara fıskiyeler ve fıskiye deliklerinin yönleri dahil) hem ÇOK PROGRAMLI hem de YENİ TEKNOLOJİ inverter bla bla adı altında 3500 4000tl lere satıyorlar.

Her şeyi geçtim, en kızdığım nokta şu.

Standart bir bulaşık makinesi motoru 50 watt çeker.
BLDC motor ise 15 Watt çeker

Bir makine her gün 2 saat boyunca çalışsın, 50x2=100 watt.
30x100 watt = 3000 watt
3000Watt x 0,7= 2,10tl

BLDC motor ise aynı tempoda 2x15=30watt
30x30=900watt
900watt x 0,7 = 630krş

Yani standart motor ile bldc motor arasındaki teknoloji farkının faturamıza aylık yansıması 1,47tl

Biz teknolojik olsun diye sallıyorum 1000tl fazla ödediysek, her ay 1,47tl tasarruf ile aradaki farkı ne kadar sürede amortise ederiz hesaplarız isterseniz.

Peki bir bulaşık makinesinde ASIL elektriği harcayan unsur nedir? Suyu ısıtmak için kullanılan Rezistans.
Bu rezistansın gücü 1800 2200 watt arası değişir. Biz bunu ortalama 2000watt kabul edelim.

Suyu ısıtmak için 10 dakika devrede kalsa saatte 2000watt harcayan rezistans 10 dakikada 2000/2=333watt harcıyor.

Yani MOTOR denen unsurun 2 saatte harcadığının 3 katını sadece 10 dakikada harcıyor.

Peki bu BLDC teknolojisi ısıtma faktörüne en ufak bir katkı sunuyor mu? hayır sunmuyor

Peki Standart motor kullanılan EN BASİT model ile, BLDC motor kullanılan EN LÜX model bulaşık makinelerinin ikisinde de ısıtma sistemi rezistanslı ve 2000watt mı? Evet.

O halde bana ayda sadece 1,47tl tasarruf ettiren bu teknoloji sizce bir pazarlama stratejisimidir yoksa değilmidir?

Şimdi bu yazdıklarımdan ''BLDC kötüdür'' mantığı çıkmasın lütfen. Gelişmiş teknolojiyi, çevre temizliğine sağlanan katkıyı ben de sizler kadar destekliyorum elbette lakin sırf program sayısı çok diye bir ürünün diğerlerinden üstün olmadığını da anlatmak benim insanlık görevim diye düşünüyorum.

Mesela klimada durum çok farklı, İnverter motorların sunduğu katkı sayesinde gerçek anlamda çok büyük bir dertten kurtuldu dünya.

Ancak çamaşır ve bulaşık makinelerinde ısıtıcı güç için elektriğin DİREKT olarak kendisinin kullanıldığı teknolojilerde BDLC ABDS ABS HAVA YASTIĞI vs hepsi hikayedir, tasarrufun T sini dahi yapmazlar gerçek anlamda. (Heat Pump teknolojiler söylemimin dışındadır, zaten DİREKT olarak diye bu yüzden vurguladım)

Matematiğim çok iyi değildir, Hesap hatası yaptıysam lütfen beni uyarın.

Saygı ile :ok

Ado Hocam, detaylı cevabınız için teşekür ederim.

Dedikleriniz çok doğru tabii, lakin gerçek hayatta işler pek bizlerin kontrolünde değil. Ürün farklılaştırma bir gerçek. Keşke bilgisayar toplar gibi makine toplayabilsek, çok güzel olurdu.

Dediğim gibi, makinelere ne konacağını biz seçemiyoruz. Adam 3 4 programlı makineye yalıtım malzemesi koymuyor fırçalı motor takıyor. Çalışırken çıkan sesi ve motor ciyaklaması (çamaşır makinesinde) en azından beni rahatsız ediyor. Tek program bile belki yetecekken sırf konfor için daha çok programlıyı almak elzem oluyor.

Kendi örneğime devam edersem,Grundig 6502 makineyi 220lerdern indirimli 1923 lira fiyatın üstüne, kupon bonus vb ile 1530 küsür lira maliyete aldım. Neredeyse market markası fiyatına geldi. Bu makine ile aynı platform ve görünüşteki 5 programlı, fırçalı motorlu ve daha gürültülü olan bir alt modeli ise 2350 liraya satılıyor. Arçelik logolu olanı ise 3000ler seviyesinde. Bilinçli tüketici olarak araştırıp daha ucuz ama bariz daha iyi olan 6 programlıyı aldım. 6 programlı daha pahalı olsaydı makul bir farka kadar yine onu alırdım. Zira 52db ses yerine 46 db ses olması benim için çok çok önemli. 1 bb bile çok fark ediyor, rakam yanıltmasın. Doğrudan yaşam kalitemizi etkiliyor.

Özetle, keseye göre optimumu bulup iyisini almak gerek. Yeter bu demek her zaman işe yaramıyor.

H Çevrimdışı

HAYALET01

Aktif Üye
29 Kas 2020
84
40
Yıllarca +4 yıl konusunda hizmet vermiş bir teknik servis olarak GARANTİ kavramını önce iyi anlamak gerektiğini belirtmek isterim.

Mesela Tekno garanti vs gibi garantilerin beş kuruş dahi (Kişisel fikrimdir) değeri yoktur gözümde zira tam da sizin belirttiğiniz şekilde çalışırlar.

Özellikle yerli üreticilerden bu konuda korkmanıza gerek yok. Samsuga da güvenebilirsiniz bu anlamda.

hocam o zaman teknosa medyamart vatan yerine alacağımız ürünün bayilerinden mi alalım alırken ne demeliyiz. Yani satın alıren satıcıya ne demeli asıl bir evrak alınmalı?
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

en iyisi bir ups almak, tabi ups piriz olmadan ups kendi başına bi işe de yaramyor. Neye o kısımlara girmiyom tesisat işi halledilir. Yine de + 4 yıl garanti yine de yaptırmak gerek. Onun için izlenmesi gereken yol nedir onu pek algılayamadım. satıcıya ne demeliyiz karşılığında nasıl bir belge almalıyız.

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt