Bosch Condense 2300i İncelemesi

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
Evet bu konudada epey araştırma yaptım başta donanımhaber de bu kombiye yönlendiren nickli arkadaşta şiddetle modülasyonlu termostad öneriyor.

Şimdi 1/8 modülasyonlu , full premix bir alete on off termostadı ferrariye tüp takmaya benzetiyor ki bence sonuna kadar haklı.Bosch un kendi modülasyonlu cr10 ve cr50 modeli var.cr10 200 küsür lira , cr50 farkı 2 farklı programlama dilimleme özelliği olması.Modülasyonlu da bildiğiniz üzere hassasiyet yok ayarlanan ısı derecesinde sabit tutuyor.On off un kötü tarafı dur kalk sırasında kazan soğuduğu için tüketimin artması oluyor.

Şöyle örnekleyeyim .

Hermatik kombiler eski on off klimalara
Premix kombiler yeni nesil inverter klimalara benzer.

Aynen öyle, Premix kombiler inverter misali çalışıyor. (Özellikle termostat veya dış ortam sensörü ile kullanıldığında.)
Bir hatayı düzeltmek isterim Hermetik dediğiniz kombiler "Konvansiyonel" kombi diye geçer.
Hermetik sözcüğünün anlamı hava sızdırmayan anlamındadır, bacalı olmayan tüm kombiler hermetiktir günümüzde. :ok

Modülasyonlu oda termostadı open therm özelliği olan kombilerde kullanılabiliyor. Modülasyonlu oda termostadı ayarlandığı sıcaklığı ve bulunduğu oda sıcaklığını karşılaştırarak kombinin alev modülasyonunu sağlar.
Modülasyonsuz oda termostadı ve open therm özelliği olmayan kombi uygulamalarında, kombi radyatörlere giden ve dönen su sıcaklığını karşılaştırarak alev modülasyonu yapar.

demiş bir yazıda .

kombinin zaten modülasyonu var pek manlıklı gelmiyor .
önemli olan ısı kayıplarıdır
satış taktiği sanki .
ne kadar fark ettirecek . anlaman çok zor test ortamı olması gerekir .
dış hava sensörü olsa hadi su götürür gibi geliyor .
en iyi tasarfuf ısı kayıplarını gidermek .
bende oda termostatı alerjisi var galiba .
22 derece ayar yap . 21.8 ısı düştüğünde üşüyorsun
23 derece daha yüksek yap 22.8 ısı düştüğünde üşüyorsun .
vucut ısısı alışıyor .
banamı öyle geliyor bilmiyorum evdekiler sikayetci
bende iki şekilde yaptım .
araya anahtarlama yaptım ( oda termostat ve normal şekilde çalışma )

kolay gelsin sağlıcakla kalın .

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Aynen öyle, Premix kombiler inverter misali çalışıyor. (Özellikle termostat veya dış ortam sensörü ile kullanıldığında.)
Bir hatayı düzeltmek isterim Hermetik dediğiniz kombiler "Konvansiyonel" kombi diye geçer.
Hermetik sözcüğünün anlamı hava sızdırmayan anlamındadır, bacalı olmayan tüm kombiler hermetiktir günümüzde. :ok
evet ben biliyorum hocam da kombiciler bile konvansiyonel yerine hermetik kelimesini kullanıyorlar yoksa yeni nesil kombilerde haliyle hermatik.Yani dediğiniz gibi atık gazı fan ile dışarıya atan ,temiz hava ihtiyaçını iç ortam yerine yine dışardan baca içindeki küçük borudan alan sistem demek.Yine de bu anlama özen arzetmek adına teşekkürler.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Modülasyonlu oda termostadı open therm özelliği olan kombilerde kullanılabiliyor. Modülasyonlu oda termostadı ayarlandığı sıcaklığı ve bulunduğu oda sıcaklığını karşılaştırarak kombinin alev modülasyonunu sağlar.
Modülasyonsuz oda termostadı ve open therm özelliği olmayan kombi uygulamalarında, kombi radyatörlere giden ve dönen su sıcaklığını karşılaştırarak alev modülasyonu yapar.

demiş bir yazıda .

satış taktiği sanki .
vucut ısısı alışıyor .

hehe dh ta uzunca süre tartıştık evet bende bir anlamda en çok on off termostat tan kurtulduğum için seviniyorum.Bende sizin gibi hissediyordum üstelik bendeki santek marka 0.1 hassasiyet te ,alt eşik 0.0 ,üst eşik 0.1 derece ayarlıydı.Şuan satışa koyacağım dh da hasanemmi hocam 580 yapmış sıfırını heralde 450 500 arası gider.

Birde bence matematik ile insan kimyası farklı normalde insan vücudu 1 dereceden yüksek ısıları algılayabilir miş belki de daha yüksek.Ama petekler soğudumu hissediliyor.

evet ben biliyorum hocam da kombiciler bile konvansiyonel yerine hermetik kelimesini kullanıyorlar yoksa yeni nesil kombilerde haliyle hermatik.Yani dediğiniz gibi atık gazı fan ile dışarıya atan ,temiz hava ihtiyaçını iç ortam yerine yine dışardan baca içindeki küçük borudan alan sistem demek.Yine de bu anlama özen arzetmek adına teşekkürler.

hehe dh ta uzunca süre tartıştık evet bende bir anlamda en çok on off termostat tan kurtulduğum için seviniyorum.Bende sizin gibi hissediyordum üstelik bendeki santek marka 0.1 hassasiyet te ,alt eşik 0.0 ,üst eşik 0.1 derece ayarlıydı.Şuan satışa koyacağım dh da hasanemmi hocam 580 yapmış sıfırını heralde 450 500 arası gider.

Birde bence matematik ile insan kimyası farklı normalde insan vücudu 1 dereceden yüksek ısıları algılayabilir miş belki de daha yüksek.Ama petekler soğudumu hissediliyor.

IMG_20200305_200014.jpg
IMG_20200305_195948.jpg
IMG_20200305_195940.jpg

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

demiş bir yazıda .

satış taktiği sanki .
vucut ısısı alışıyor .

Kombinin modülasyonunu oda termostatından gelen veriye göre yapıyor benim anladığım.
Yoksa ben de her zaman önceliği ısı kaybına veririm ama her tüketicinin durumu aynı değil maalesef.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32

demiş bir yazıda .

satış taktiği sanki .
vucut ısısı alışıyor .

yahu bu yoğuşma giderinden yine su akıttı.Boruya meyil de verdim .

Servis hava alması lazım ağzından dedi?Tesisatçı yarım parmak boruya ek yaptı kombi hortumunu içine soktu.Baktım epey sıkı gibiydi bende yine araya ek koydum aşağıdan kenarlar da boşlukta oldu bu sefer akıtmadı gibi.Gerçekten hava alması gerekiyor mu yoğuşma giderinin?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
yahu bu yoğuşma giderinden yine su akıttı.Boruya meyil de verdim .

Servis hava alması lazım ağzından dedi?Tesisatçı yarım parmak boruya ek yaptı kombi hortumunu içine soktu.Baktım epey sıkı gibiydi bende yine araya ek koydum aşağıdan kenarlar da boşlukta oldu bu sefer akıtmadı gibi.Gerçekten hava alması gerekiyor mu yoğuşma giderinin?

yb.png

IMG_20200303_220123-1.jpg

IMG_20200303_220123-158757f387b277477.jpg

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
yb.png

IMG_20200303_220123-1.jpg

IMG_20200303_220123-158757f387b277477.jpg

evet hocam benim kini de sizin örnekteki gibi sıkı geçme olmayandan yaptılar daha doğrusu bu şekilde olması gerekiyormuş çünkü benim gider direk lavabo altı kapalı gidere bağlı durumda.Yani üstten gerçekten hava almıyorsa su gitmiyor sanırsam vakum etkisinden dolayı hatta dh ta bakıyorum araya T parça koymuşlar olmadı bende mecbur böyle yapacağım.Ama şunu kesin anladım kombi içerde olunca her türlü sıkıntı oluyor.Sesiydi , gideriydi yeriydi dolap içiydi alayı sorun.Balkonda olsa kombi dolabı ,yalıtım köpüğü vs. her türlü çaresi bulunuyor.Gideri bile ver yağmur giderine gitsin yasakmış zehirliymiş falan hikaye bana göre.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
evet hocam benim kini de sizin örnekteki gibi sıkı geçme olmayandan yaptılar daha doğrusu bu şekilde olması gerekiyormuş çünkü benim gider direk lavabo altı kapalı gidere bağlı durumda.Yani üstten gerçekten hava almıyorsa su gitmiyor sanırsam vakum etkisinden dolayı hatta dh ta bakıyorum araya T parça koymuşlar olmadı bende mecbur böyle yapacağım.Ama şunu kesin anladım kombi içerde olunca her türlü sıkıntı oluyor.Sesiydi , gideriydi yeriydi dolap içiydi alayı sorun.Balkonda olsa kombi dolabı ,yalıtım köpüğü vs. her türlü çaresi bulunuyor.Gideri bile ver yağmur giderine gitsin yasakmış zehirliymiş falan hikaye bana göre.

internet facebook sayfasında buldum
benim facebook olmadığı için foto haline getirdim
print scren yaptım engel oluşturuyordu !!!

yb1.png

foto gibi hava alma yapsam ( bilmiyorum sistemi ? )

yk2.png

yb1bee9e12f2bd33db0.png

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
internet facebook sayfasında buldum
benim facebook olmadığı için foto haline getirdim
print scren yaptım engel oluşturuyordu !!!

yb1.png

foto gibi hava alma yapsam ( bilmiyorum sistemi ? )

yk2.png

yb1bee9e12f2bd33db0.png

aynen yedekte lavabo sifonu vardı olmadı bu şekilde denerim .Ama hava alması şart kesin anladığım kadarıyla?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
aynen yedekte lavabo sifonu vardı olmadı bu şekilde denerim .Ama hava alması şart kesin anladığım kadarıyla?

araştırmalarım sonucunda bulduklarım .
benim kombi yoğuşmalı olsaydı bilğili olurdum !!!

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Bosch'u arayıp sorun derim, müşteri hizmetleri söyler bence.
Ya da Bosch servisini arayıp öğrenin.
O boru kombi içine kelepçe ile takılıysa, ki muhtemelen öyle, orada bir gevşeklik söz konusu olabilir.

Hava almadığı için belki de bağlantı veya ek yerinden geri basma yapıyor da olabilir.

Tabi bu bir tahmin sadece.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
araştırmalarım sonucunda bulduklarım .
benim kombi yoğuşmalı olsaydı bilğili olurdum !!!

olsun yine fikir verdiniz teşekkürler hocam.Şuan sıkıntı yok gibi su gidiyor hortumu oynattığımda da hava yerinden seste geliyor.

IMG_20200305_230942.jpg
IMG_20200305_230934.jpg

Bosch'u arayıp sorun derim, müşteri hizmetleri söyler bence.
Ya da Bosch servisini arayıp öğrenin.
O boru kombi içine kelepçe ile takılıysa, ki muhtemelen öyle, orada bir gevşeklik söz konusu olabilir.

Hava almadığı için belki de bağlantı veya ek yerinden geri basma yapıyor da olabilir.

Tabi bu bir tahmin sadece.
yok hocam bariz ek yerinden geliyordu eşim bile öyle dedi?

Hava almadığı için tepiyor belli ki son koyduğum parça işe yaradı gibi şimdilik.Müşteri hizmetleri ve servis tesisat kaynaklı sorunlara bakmıyor hocam malasef.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
olsun yine fikir verdiniz teşekkürler hocam.Şuan sıkıntı yok gibi su gidiyor hortumu oynattığımda da hava yerinden seste geliyor.
yok hocam bariz ek yerinden geliyordu eşim bile öyle dedi?
Hava almadığı için tepiyor belli ki son koyduğum parça işe yaradı gibi şimdilik.Müşteri hizmetleri ve servis tesisat kaynaklı sorunlara bakmıyor hocam malasef.

hayırlısı , ne olur olmaz ara sıra bakın boruya
veya
bu benzer sistem .

ys.png

böyle bir kap yapıp hava oluşma olabilir .
boru kısmı ortada taşmayacak şekilde ?

sanineutral67ac381030a140c0.jpg

Son düzenleme:
meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
hayırlısı , ne olur olmaz ara sıra bakın boruya
veya
bu benzer sistem .

ys.png

böyle bir kap yapıp hava oluşma olabilir .
boru kısmı ortada taşmayacak şekilde ?

sanineutral67ac381030a140c0.jpg
bu tarz kalsiyum tarzı taşlar yağmur giderine verilecekse suyu nötralize etmek için kullanıyor anladığım ama başındaki hortum tarzı birşey işimi görebilir.

birde bu kombi durmuyor yahu? atıyorum set değeri 42 ama ekranda 43 yazıyor yani 5 derece geçmeden durmuyor da hiç 5 derece üstüne çıkacak gibide durmuyor.Bakalım öğreneceğiz huyunu suyunu cihazın.?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,055
bu tarz kalsiyum tarzı taşlar yağmur giderine verilecekse suyu nötralize etmek için kullanıyor anladığım ama başındaki hortum tarzı birşey işimi görebilir.

birde bu kombi durmuyor yahu? atıyorum set değeri 42 ama ekranda 43 yazıyor yani 5 derece geçmeden durmuyor da hiç 5 derece üstüne çıkacak gibide durmuyor.Bakalım öğreneceğiz huyunu suyunu cihazın.?

sistem 40 derece ayarlandığında
45 dereceye kadar çıkar durur
35 dereceye kadar iner çalışır
kodlama buna göre .
arada kombi modülasyon yapar .
normal kullanım
oda termostatı takılı mı ?

servis modu yapılırsa değişiklikler yapılabilir .
tavsiye etmem . ( firma en iyi konuma ayarlamıştır . )
özel durumlar hariç diyelim .

diğer bilğilendirmeler belki birine lazım olabilir .

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt