Bosch Condense 2300i İncelemesi

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Sonunda uzun araştırmalarım neticesinde bosch 2300i aldım . Internet piyasası 2020 Şubat ayı itibari ile 4200 tl civarında.

Ben gittigidiyor dan haftasonu indirimi kampanyası ile 4100 tl satış fiyatından 200 tl indirim oranı ve 100 tl kredi kartı puanı ile 3800 tl ye mal etmiş oldum.Kombilerin hiç birinde servis montaj yapmıyor.Dışardan tesisatçı ile anlaşmanız gerek.Edirne de montaj için 300 ,350 ,400 isteyen bile tesisatçılar vardı .Ben eski kombimi 1+1 e taktıracağım için 250 +250 tl ye anlaştım.Bu gibi durumda vakit ayırıp pazarlık yapmanız ,malzeme dahil anlaşma yapmanız önemli.Bazı tesisatçılar işçilik + malzeme ne tutarsa şeklinde esnaflığa yakışmayan teklifler vermekte.

Edirne zorlu enerji gazdaş ın değişim presedürü şu şekilde büyük ihtimal diğer illerde de aynıdır.

Değişim yapılacak kombi ile yeni kombinin mahal ısıtma gücü aynı kw değerine sahip olmalıdır.Misal eski 24 kw yeni de 24 kw olmalıdır.Zira yeniden proje çizimi gerekirse boru kalınlığı değişimi gerekebilir miş.

Montaj öncesi gazdaşa montajı yapacak tesisatçının kayıt açtırıp randevu ile gazın kesilmesi gerekiyormuş.Bazı illerde cihaz değişim raporu için 100 tl gibi ücret alınıyormuş gazdaş bu bedeli almamakta.

Montajın yetkili tesisatçı tarafından yapılmasının ardından tekrar haber verilir gaz sızıntısı uygunluk beyanı verilip tekrar gazın açılması en son yetkilisi servis tarafından kombinin elektrik bağlantısı ,(şalter hazır ve çekili olmalı) yapılıp kombi devreye alınıyormuş.

Gelelim niçin bosch 2300i aldım.Bir aralar Warmhaus düşünüyordum cihazları güncel teknoloji gelişmiş kaliteli parçalar dan oluşuyor ama firma kurumsallık sıfır.Hiç ilgi alaka yok.Garanti süresi 2 yıl , parça tedariği garantisi de yok zira karşıbızda kurumsal bir firma yok.Firma yeni yarın batıp batmayacağı belli bile değil.

bosch ise yaklaşık 300 küsür yıllık döküm tecrübesi olan buderusu dahi bünyesine katmış, 160 yıl küsür ısıtma alanında kendi tecrübesi olan yoğuşma nın mucidi olan bir firma.

yaygın servis ağı , parça tedariği garantisi , profesyonel müşteri hizmetleri ve markanın kalite algısı seçiminde etkili oldu.3 yıl garanti ,ilave garanti seçenekleri de var.Warmhause de ek garanti bile yok.

En önemli detaylara gelelim.Cihazın özellikleri neler .

Alüminyum silisyum döküm silindirik eşanjör ile ısı verimi.( birçok marka yeni teknoloji dairesel paslanmaz çelik eşanjör kullanıyor ve ömür olarak üstün görünselerde bosch bu alüminyum silisyum eşanjörü yıllardır kullanıyor.Ustalar tarafından taş gibi kazan olarak nitelendiriliyor.)

1/8 modülasyon oranı ile alev boyutunu kapasitesinin yüzde 12 sine kadar düşürebilen bu sayede mevsim geçişlerinde mimimum alev boyutu ile mükemmel tasarruf sağlayabiliyor . Bunun bir üstü 1/10 modülasyon oranı ancak fiyatı çok yüksek cihazlarda bulunmakta.Açıkcası çokta gerekli görülmememekte.

premix bir cihaz olması neticesinde alev boyutu ihtiyacı kadar gaz hava karışımı yapabilmesi bu sayede verimi arttırması.

modülasyonlu erp uyumlu enerji tasarruflu wilo marka pompası ile özellikle termostatik vana kullanılan peteklerde Tesisatın ihtiyacı kadar su sirkülasyonu yapıp enerji tasarrufu sağlaması.

alman embpapst marka fan kullanması.embpapst markası elektrikli fan olarak dünya lideri konumundaki bir firma.

honeywell marka 1/8 modülasyon yapabilen gaz valfine sahip olması.Macaristan üretimi ancak kombi anakart ,gaz valfi, oda ter. gibi ürünlerde dünya lideri bir firma.

mükemmel izalasyon u ile 44 db gibi dünyanın en sessiz kombileri arasında olması.Kombi mutfakta olunca sessizliğe önem verdim.Kapakta dahi yalıtım bulunmakta , çok ağır olup.Dış kasa kalınlığı da oldukça kalındır.

yeni erp beyanına göre %94 ,eskiye göre %109 verime sahip en verimli kombilerden biri olması.Bilindik markalarda bile bu oran % 93 , %107 gibi oranlara sahip.

openterm bağlantı noktası ile modülasyonlu oda termostadı ve dış hava sensörü desteği olması.Demirdöküm nitromix ve birçok markanın modelinde bu destek bulunmamakta.

30 cm derinliğe, 72 cm yüksekliğe, 40 cm genişliğinde olup kompak boyutlarda bir cihaz.

servis orijinal bacayı zorunlu kılıyor ancak fiyatları pahalı değil yan sanayi 70 liralarda iken orijinali 93 lira civarında metresi.

Daha birçok ayırt edici özelliği bulunmakta ben sadece önemli olanlara değinmek istedim.İhtiyacı olup almak isteyenler için severek yardımcı olabilirim.Yarın montajı yapılacak içinden bir kaç kare resimleri...
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

IMG_20200229_220438.jpg
IMG_20200225_192444.jpg
IMG_20200225_192100.jpg
IMG_20200225_192054.jpg
IMG_20200225_192029.jpg
IMG_20200225_192023.jpg
IMG_20200225_192019.jpg
IMG_20200225_192017.jpg
IMG_20200225_191842.jpg
IMG_20200225_191830.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Konuyu şimdi gördüm daha :) saat 01:00 ,önceden görseydim mutlaka sms atardım :ok
Ben çok anlamam ama bence giriş ve çıkış filtrelerini sarı metal taktırmalısın,plastik olandan değil,neden diye sorma sakın ,dedim ya "çok anlamam" diye ondan :kiskis

foruma43e13c9aad26da2b.png

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Konuyu şimdi gördüm daha :) saat 01:00 ,önceden görseydim mutlaka sms atardım :ok
Ben çok anlamam ama bence giriş ve çıkış filtrelerini sarı metal taktırmalısın,plastik olandan değil,neden diye sorma sakın ,dedim ya "çok anlamam" diye ondan :kiskis

teşekkür ederim hocam.Evet biliyorum plastik olanı sökmüştüm içinde gerçekten kalitesiz ve işlevsiz tel bir filtre var.Ama bu işlere yeterince para harcadığımdan inan onun pazarlığını yapmadım hocam?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Çok şükür cihazın montajı yapıldı ,eski kombide yeni eve takıldı.Ama şunu samimiyetimle söylüyorum aldıkları montaj başına 250 tl yi fazlasıyla hak etti ustalar.Gerçekten basit gibi görünüyordu ama uğraştırıcı işmiş.Zaten yanlarında sıfır kombi bağlantı kiti getirdiler ,tabi plastik formül diye bir marka baktım filtresi,vanası,rekorları komple set 40 lira civarıymış.

Cihaz gerçekten çok sessiz , lcd ekranı sürekli aydınlatmalı,kapağı açtığımda nasıl çalıştığını hemen görebiliyorum ,servis menüsünden lcd arka ışık 2 dk ya ayarlanabiliyormuş.Pompası wilo marka frekans uyumlu ,gelen arkadaş ter. vana kullandığım için 3. kademeye aldı yani 3. kademeye kadar pompa kendi hızını ayarlayabiliyor.

Birkaç iş kaldı detaylı inceleme ve fotoğrafları atacağım.

IMG_20200302_190823.jpg

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Çok şükür cihazın montajı yapıldı ,eski kombide yeni eve takıldı.Ama şunu samimiyetimle söylüyorum aldıkları montaj başına 250 tl yi fazlasıyla hak etti ustalar.Gerçekten basit gibi görünüyordu ama uğraştırıcı işmiş.Zaten yanlarında sıfır kombi bağlantı kiti getirdiler ,tabi plastik formül diye bir marka baktım filtresi,vanası,rekorları komple set 40 lira civarıymış.

Cihaz gerçekten çok sessiz , lcd ekranı sürekli aydınlatmalı,kapağı açtığımda nasıl çalıştığını hemen görebiliyorum ,servis menüsünden lcd arka ışık 2 dk ya ayarlanabiliyormuş.Pompası wilo marka frekans uyumlu ,gelen arkadaş ter. vana kullandığım için 3. kademeye aldı yani 3. kademeye kadar pompa kendi hızını ayarlayabiliyor.

Birkaç iş kaldı detaylı inceleme ve fotoğrafları atacağım.

IMG_20200302_190823.jpg

Selamün aleyküm

Hayırlı olsun . Güle güle kullanın .

sağlıcakla .

Selamün aleyküm

bilğilendirme için teşekkürler .

tavsiyelerinize ek

tesisata basınç düşürücü takılması
+ tesisata filitre

kombi için
tam geçişli metal vana

foto ki ( temsilidir ) gibi takılması halinde filitre temizleme işi zahmetsiz ve temiz olur .,

699404775e7ed7513e5337858616d4f5.jpg

sağlıcakla .

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Selamün aleyküm

Hayırlı olsun . Güle güle kullanın .

sağlıcakla .

Selamün aleyküm

bilğilendirme için teşekkürler .

tavsiyelerinize ek

tesisata basınç düşürücü takılması
+ tesisata filitre

kombi için
tam geçişli metal vana

foto ki ( temsilidir ) gibi takılması halinde filitre temizleme işi zahmetsiz ve temiz olur .,

699404775e7ed7513e5337858616d4f5.jpg

sağlıcakla .
ahh hocam ahh zaten zor taktırdık herkes ezbere usta olmuş. Az önce yoğuşma gideri akıttı dolap süpürgeliğinden alçaklı yüksekli geçirdi heralde ondan oldu.Meyil vererek verdim şimdi dolabı deldik eşimle beraber.Sağolsun eşim her konuda yardımcı oluyor.???

Dün ustalar gittikten sonra baktım sıcak su dönüşüne makine değmiş erimiş ilerde patlama riski var gelin düzeltin dedim yok önceden varmışmış , birşey olmazmış falan neyse yaptılar şükür.

IMG-20200302-WA0006.jpg

IMG_20200303_220135.jpg
IMG_20200303_220123.jpg

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
ahh hocam ahh zaten zor taktırdık herkes ezbere usta olmuş. Az önce yoğuşma gideri akıttı dolap süpürgeliğinden alçaklı yüksekli geçirdi heralde ondan oldu.Meyil vererek verdim şimdi dolabı deldik eşimle beraber.Sağolsun eşim her konuda yardımcı oluyor.???

Dün ustalar gittikten sonra baktım sıcak su dönüşüne makine değmiş erimiş ilerde patlama riski var gelin düzeltin dedim yok önceden varmışmış , birşey olmazmış falan neyse yaptılar şükür.

IMG-20200302-WA0006.jpg

IMG_20200303_220135.jpg
IMG_20200303_220123.jpg

Yalnız o sigortayı oradan aldırsanız iyi olur. Tabi duvara gizlemek için kırma vs gerekecek ama o sigortayı o boruların arasına koyan elektrikçiye selamlarımı iletiyorum. Su sızsa içerideki veya saatteki sigorta atar muhtemelen ama yine de yapılan iş akıl kârı değil.

Aslında sigortayı kabloyu duvarın içine gizlemeden de başka yere almak mümkün ama sigortaya gelen tesisat kablolarının duvar içinde kalması daha güvenli olur. (Duvar su çekmediği sürece.)

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Yalnız o sigortayı oradan aldırsanız iyi olur. Tabi duvara gizlemek için kırma vs gerekecek ama o sigortayı o boruların arasına koyan elektrikçiye selamlarımı iletiyorum. Su sızsa içerideki veya saatteki sigorta atar muhtemelen ama yine de yapılan iş akıl kârı değil.

Aslında sigortayı kabloyu duvarın içine gizlemeden de başka yere almak mümkün ama sigortaya gelen tesisat kablolarının duvar içinde kalması daha güvenli olur. (Duvar su çekmediği sürece.)
ahh hocam ahh siz birde yeni evi görseniz hiç plan proje yok her usta kafasına göre takılmış
evet onu 5 yıl önce evi ilk aldığımda farkettim söyledim birşey olmaz dediler.Gelen serviste dün söyledi şalterin hemen altında olması istemediğimiz bir durum ancak önceden de bu şekilde kullanıyormuşsunuz sıfır açılım olsa izin vermez kombiyi devreye almazdım dedi.Aslında kendimde yan tarafa alabilirim ama ek olacak vs. hiç sevmediğim bir durum kalsın bu şekilde napalım.İçerde bir şalter daha + hayat koruma, aşağıda panoda yangın koruma + tekrar hayat koruma daha var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
ahh hocam ahh siz birde yeni evi görseniz hiç plan proje yok her usta kafasına göre takılmış
evet onu 5 yıl önce evi ilk aldığımda farkettim söyledim birşey olmaz dediler.Gelen serviste dün söyledi şalterin hemen altında olması istemediğimiz bir durum ancak önceden de bu şekilde kullanıyormuşsunuz sıfır açılım olsa izin vermez kombiyi devreye almazdım dedi.Aslında kendimde yan tarafa alabilirim ama ek olacak vs. hiç sevmediğim bir durum kalsın bu şekilde napalım.İçerde bir şalter daha + hayat koruma, aşağıda panoda yangın koruma + tekrar hayat koruma daha var.

3X2.5 veya 3X1.5 TTR kablo ve kablo hortumu ile halledilebilir. (Hangisi kaç ampere kadar akım taşıyabiliyordu unuttum.)
Yeter ki sızıntı olmasın.
NYA kablo da olabilir ama TTR kablo ile yer değiştirme işi daha kolay olur. :alala
Kablo hortumunu da duvara kroşe ile sabitleyebilirsiniz. (Tabi yalıtım köpüğü varsa orada bu dediğim olmaz.)
Ek yapacağınız duvara da sıva alçısı doldurursanız orayı da kapatmış olursunuz.

Yağmur geliyor mu kombinin olduğu yere?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
3X2.5 veya 3X1.5 TTR kablo ve kablo hortumu ile halledilebilir. (Hangisi kaç ampere kadar akım taşıyabiliyordu unuttum.)
Yeter ki sızıntı olmasın.
NYA kablo da olabilir ama TTR kablo ile yer değiştirme işi daha kolay olur. :alala
Kablo hortumunu da duvara kroşe ile sabitleyebilirsiniz. (Tabi yalıtım köpüğü varsa orada bu dediğim olmaz.)
Ek yapacağınız duvara da sıva alçısı doldurursanız orayı da kapatmış olursunuz.

Yağmur geliyor mu kombinin olduğu yere?

olabilir hocam.Yok kombi içerde mutfakta .

Bu arada yoğuşma giderini düzeltirken mecbur elledik elimize değdi acaba zararı var mıdır?Netice de doğalgaz suyu asidik nitrit falan varmış içinde.Gerçi kimisi akvaryum suyu olarak bile kullanmış.Biraz araçtırdım ne milletiz yahu içmeye çalışan mı istersini ,saf su diye arabasına aki suyu ütü suyu yapan , ziyan olmasın deyip temizlikte kullanan hatta çiçek sulayan bile varmış.????

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
olabilir hocam.Yok kombi içerde mutfakta .

Bu arada yoğuşma giderini düzeltirken mecbur elledik elimize değdi acaba zararı var mıdır?Netice de doğalgaz suyu asidik nitrit falan varmış içinde.Gerçi kimisi akvaryum suyu olarak bile kullanmış.Biraz araçtırdım ne milletiz yahu içmeye çalışan mı istersini ,saf su diye arabasına aki suyu ütü suyu yapan , ziyan olmasın deyip temizlikte kullanan hatta çiçek sulayan bile varmış.????

Onu bilmiyorum maalesef. Yoğuşma suyu sonuçta yakılan gazın ayrı bir eşanjöre sokulması sonucu elde edilen su.
Mutlaka atık gazla ilgili bir şey vardır.
Elinizi sıcak suda yıkayın geçer, ne diyeyim bilmiyorum ki. :bilmiyom :kiskis

İlkokulda bir deney yapmıştı arkadaşım, klima suyu ile beslenen çiçek daha kısa sürede gelişmişti. :kiskis
(Üniteden akan sudan bahsediyorum.)

Ama o sigortanın yerini değiştirtin derim ben. Bir de boruların geliş şeklini, montajını nedense beğenmedim. :hihi

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
siğorta yeri düzenlenmesi yapılması
2 amperlik sigorta olması gerekir herhalde .
baca eğimi verilmesi ?

servis açılış yapar mı bilmiyorum siğorta durumu ?
bosch buderus aynı su alma vanası hiç hoşuma gitmedi .

hayırlısı diyelim .

IMG_20200303_220123527ce907f5009537.jpg

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt