Biontech Aşısı İle İlgili Söylentiler

Aşı Hakkındaki Düşünceniz nedir?

• Aşı sıram geldi ve aşı oldum

• Aşı sıram gelmedi ve olacağım

• Aşı Olmayacağım

• Karasızım

• Dıj Güjlerin İşi Bunlar

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
4. biontech için randevu almıştım ancak fikrimi değiştirmek üzereyim ... aldığım randevuyu iptal edip yenisini alabilirim, bu durumda hangisini tercih etmek daha iyi olur, turkovac iyi bir alternatif olabilir mi ?..

Ben bu konuda bir fikir belirtemem. Ama 4. doz olacağımı zannetmiyorum. Bağışıklık sistemimi bu kadar kurcalatma taraftarı değilim. Aşı karşıtı kesinlikle değilim. Ama bu iş aşıdan çıkmış vaziyette. Yalan yok hiç kimseye güvenmiyorum. Bu saatten sonra tercih ettiğim aşıyı yapacaklarına da zerre güvenmiyorum. Adam çıktı bebeklere yanlışlıkla yüksek doz yaptık, sorun olmadı dedi. Hiç kimse sen ne diyorsun gel buraya bir anlat bile demedi. Bu bir facia benim gözümde. Şunu da çok iyi biliyorum, mülteciler ne aşı oluyor ne de maske mesafe uyguluyor. Pislik desen gırla. Onlarda hiçbir sıkıntı yok. Bunları gördükten sonra kafamda deli düşünceler birbirini kovalıyor.

16524686. kez yazıyorum covid aşısının içinde VİRÜS yok
ve aşılar hastalığı hafif geçirmeye yarar basit bir google araması yaparak aşı olmuş ve olmamış kızamık,çiçek,kabakulak vakalarını inceleyin isterseniz.

Sevgili Aragorn,

Sen böyle deyince benim de aklıma bu yaşımıza kadar kaç kere kızamık, çiçek, kabakulak aşısı olduk diye geliyor.

İçinde ne olduğu kısmında da hiç kimse net bir şey söyleyemez. Ne ben ne sen ne de en baba uzmanım diyen. 75 yıl gizlilik anlaşması, otopsi yasağı olan bir konuda hiç kimse bu budur diyemez. Bunu üreten sorumluluk almıyor, uygulayan onam formu diye kaçıyorken de çok emin konuşmamak lazım.

Son düzenleme:
Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Ben bu konuda bir fikir belirtemem. Ama 4. doz olacağımı zannetmiyorum. Bağışıklık sistemimi bu kadar kurcalatma taraftarı değilim. Aşı karşıtı kesinlikle değilim. Ama bu iş aşıdan çıkmış vaziyette. Yalan yok hiç kimseye güvenmiyorum. Bu saatten sonra tercih ettiğim aşıyı yapacaklarına da zerre güvenmiyorum. Adam çıktı bebeklere yanlışlıkla yüksek doz yaptık, sorun olmadı dedi. Hiç kimse sen ne diyorsun gel buraya bir anlat bile demedi. Bu bir facia benim gözümde. Şunu da çok iyi biliyorum, mülteciler ne aşı oluyor ne de maske mesafe uyguluyor. Pislik desen gırla. Onlarda hiçbir sıkıntı yok. Bunları gördükten sonra kafamda deli düşünceler birbirini kovalıyor.

Sevgili Aragorn,

Sen böyle deyince benim de aklıma bu yaşımıza kadar kaç kere kızamık, çiçek, kabakulak aşısı olduk diye geliyor.

İçinde ne olduğu kısmında da hiç kimse net bir şey söyleyemez. Ne ben ne sen ne de en baba uzmanım diyen. 75 yıl gizlilik anlaşması, otopsi yasağı olan bir konuda hiç kimse bu budur diyemez. Bunu üreten sorumluluk almıyor, uygulayan onam formu diye kaçıyorken de çok emin konuşmamak lazım.
75 yıl gizlilik anlaşmasının kaynağı lozanın gizli maddeleri var diyenler olmalı sanırım mrna aşıların nasıl bir yapıya sahip olduğu hakkında yüzlerce makale bulabilirsiniz . Sizin tezinize karşı ben de tetanoz aşısı derim belli sürelerde yaptırmak zorundayız bu aşıyı da eğer risk altındaysak. Son olarak gerçekten otopsi yasağı ve 75 yıl hakkkında ciddi bir delil var mı gerçekten görmek isterim. Bu arada risk oluşana kadar 4. doz olmayı düşünmüyorum onu da belirteyim.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Hocam şu sorunun cevabını siz verebilir misiniz? Aşı olan ve çok ağır covid atlatan elemanlarınız aşı olmasaydı aynı miktarda virüse maruz kaldıktan sonra yine aynı şekilde mi atlatırdı yoksa ölürler miydi?
Ben bunun cevabini veremem elbette. Aşı kaynaklı korunduklarınıda belirtemem. Yukarıda arkadaşın belirttiği üzere ağır geçirilmesini engeller kısmına istinaden yazdım. Bu kişiler 2 kere yakalandılar. Fakat onlarla sürekli temas halinde olan ben yakalanmadım. Burada bir kıyas durumuna girmiyoruz.

Asılarla ilgili diğer arkadaşların söylediğine gelince. Meslekleriniz nedir bilemiyorum. Ben veteriner hekimim. Hangi aşının nasıl yapıldığını hangi aşamalardan geçtiğini, hangi varyantların hangi suşun üzerinde hangi protein parçacığı veya kapsül maddesinde değişiklik yapılacağı yıllarca denenir. Akabinde burada meydana gelen değişimlere göre hareket edilir. Aşılar sadece inaktif maddeler veya yapay maddelerden meydana gelmez. Aktif maddelerde içerebilir. Maksat lenfositlere bu maddenin zayıf noktasını tanıtmaktır. Bellek lenfositlere işlenen hedef yapı kayıt altında tutulur ve belirli süre sonra unutma evresi ki bunun için ek dozlara ihtiyaç vardır yapılır.

Okumayi bırakan saygıdeğer forum üyesi. gercekrambo gercekrambo öncelikle bu söylediğim şeyi kendiniz internette basit bir şekilde saygıdeğer forum üyesi Aragorn Aragorn arkadaşımızın dediği gibi arastirabilirsiniz. Burada birşeylerin kıyasına girmiyoruz. Dalga geçercesine cevapları da dikkate alarak yazıyorum. Karşılaştırma yaptığınız kızamık kabakulak gibi yapılar ile coronaviridae üyeleri çok farklıdır. Yıllarca seropozitif olarak kalabilir. Akabinde mutasyon geçirir. Keza gizli seyreden parvovirus grubunda da, parvovirus aşısı yaptığınızda aktiflesir ve siz hastayi kendi elinizle hasta etmiş olursunuz. Calicivirus, herpesvirus gibi yapısı kuvvetli olan virsulerede aşı gelistirilememistir. Sadece buna karşı savunma sistemi guclendiriciler kullanırsınız. Bu hususta her koyun kendi bacağından asılır. Fakat hangi aşamalardan geçtiğini ve hangi aşamaların şuanda tamamlanmadığı ve eksik kaldığını ilerleyen yıllarda göreceğiz. Çiçek virüsü aşısını ilk uygulama yöntemi hasta bireyin kanının sağlıklı bireyin derisine kesit atılarak uygulanması birer örnek olarak verilebilir. İnternetten sağdan soldan değilde direkt kuruluşların eğer ki erişiminiz var ise veya buna benzer faydalı bilgiler edinmek için belirli ücretler karşılığında tüm bilgileri içeren yabancı kaynaklara erişim sağlayabilirsiniz. Demiri altına cevirmenin kolay olduğunu belirten değerli arkadaşım; burada sizinle bu konu hakkında tartışmam futbolcu birisiyle tenis hakkında konuşmaktan öteye gitmez. Sağlıcakla kalın. Puzik Puzik

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
75 yıl gizlilik anlaşmasının kaynağı lozanın gizli maddeleri var diyenler olmalı sanırım mrna aşıların nasıl bir yapıya sahip olduğu hakkında yüzlerce makale bulabilirsiniz . Sizin tezinize karşı ben de tetanoz aşısı derim belli sürelerde yaptırmak zorundayız bu aşıyı da eğer risk altındaysak. Son olarak gerçekten otopsi yasağı ve 75 yıl hakkkında ciddi bir delil var mı gerçekten görmek isterim. Bu arada risk oluşana kadar 4. doz olmayı düşünmüyorum onu da belirteyim.

15357633-699E-49E0-84BB-7F82AA74D60D.jpg

Babam aşı olduktan iki hafta sonra aniden fenalaşarak vefat etti. Hiçbir hastalığı, hiçbir sıkıntısı yoktu. Kendine de çok iyi bakardı. Yürümeye çıktığı zaman 30 yaşındaki insanla aynı seviyede yürürdü. İlk dozu olduktan sonra bu bana bir şeyler yaptı, ikinciyi olmayacağım diyordu. Bir gece aniden pıhtı atması diye düşündüğümüz şekilde fenalaştı. Hastane bana yüz metre. Orada tam bir saat uğraştılar. Evet bu bir kısmettir ama böyle bir gerçek var. Ezbere konuşmuyorum. Burada kişi özeli diye yazmadığım nice olaylar biliyorum. Ben aşı olunduğu veya olunmadığı zaman para kazanmıyorum. Tek düşüncem bizim insanımız faka basmasın.

7FB37982-28E8-422B-9F56-ABD014D6E4F8.jpg
E317F2B5-F79A-4837-BD7A-55646A03BC59.jpg

Bir kesimin derdi belli. Çocuklarınıza bu aşıyı yaptıracak mısınız.

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
basit sıradan herkesin ulaşabileceği bir bilgi okuyabilirsiniz.

Alinti da koyayım okumaya üşenme durumu olanlar için

İkinci yöntemde ise etkenin hastalık yapma özelliği ortadan kaldırılır veya oldukça zayıflatılır. Böylece, etkenin daha uzun süre boyunca vücutta kalması ve bağışıklık sistemini belirli bir süre boyunca yeterli düzeyde uyarması hedeflenir. Zayıflatılmış canlı aşı olarak da bilinen bu yöntemle daha uzun süreli, kalıcı ve etkin bir bağışıklık elde edilebilir. Bununla birlikte, canlı aşıların bağışıklık sisteminin baskılandığı belirli hastalıklara sahip kişilere uygulanması sakıncalıdır.

Sınovac ve turkovac inaktif asilardir. Yukaridaki yazi bunlar icin gecerlidir.

Biontech mrna asisidir. Fakat mrna asilarininda gerçekte ne kadar etki gosterdiginin saptanması için yıllar gerekir. Hastalık olusturmaz fakat koruyucuda olmayabilir. Belirttigim üzere koparılan parçaların ne kadar yanıt olusturdugunu saptamak için düzenli araliklarla antikor titrasyon testine tabi tutulur. Buna bağlı olarak kademeli gereksiz parçalar çıkarılır. Ana parça kalır ve kullanima geçer. Bu da yıllar alır ve kişiden kişiye değişir. Koruma süreside kişiden kişiye değişir.

Aşılar uygulanirken adjuvan maddeler kullanılır. Bu maddelere bağlı alerjik reaksiyon varsa geçmiş olsun. Hızlıca antihistaminik veya notrleyici maddeler alınmazsa selanız yakındır. (Ailesi veya yakını vefat edenlere Allah tan rahmet dilerim. Bu şekilde yazdığım için kendilerinden özür dilerim.)
Bu yüzden canli ve cansiz adjuvanlar vardır. Yine benzer şekilde yıllar süren ve kişiden kisiye değişen çalışmalar yapılır.
En az etkisi olan uygulanmaya başlanır.
Pıhtı atma, damarlarda daralma, veya iç organlarda meydans gelebilecek hasarlar ile karşılaşabilirsiniz. Hekim olarak Toplumsal olarak alınan kurallara uyulmasını tavsiye etmekle birlikte şuanda Aşı OLMAMAYI tercih ediyorum.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abi 50 yaş üstü değilseniz ve kronik rahatsızlığınız yoksa olmak zorunda değilsiniz diyen doktorlar da okudum aşı taraftarı olan şimdilik ben de olmadım duruma göre bakacağız.
Bilime inanmak , ilime güvenmek istiyorum ama sanki bu işin de ..konu çıkardılar gibi, bazı varyasyonların kendisi gelmeden aşısının söylemi gelince insan ister istemez "nooluyo lan" :alala moduna giriyor.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Bilime inanmak , ilime güvenmek istiyorum ama sanki bu işin de ..konu çıkardılar gibi, bazı varyasyonların kendisi gelmeden aşısının söylemi gelince insan ister istemez "nooluyo lan" :alala moduna giriyor.
Yapılan genetik tetiklemeler ile lab ortamında yeni suşlar elde edebilirsiniz. Bu da etkenin mutasyona uğrama derecesi ve yeteneğine göre değişir. Basit örnek vermek gerekirse bir insanı gidiklarsaniz güler. Fazla gidiklarsaniz altına işer. Çok daha fazla gidiklarsaniz sinirlenir. İşte bu noktalar belirlenir ve etken maddeye bu şekilde davranilarak ne kadar etkiye ne kadar tepki verdiği ölçülür ve etkenin buna karşı değişimine bakılır. Örneğin grip etkeni bir canlıdan çıktığı anda mutasyona uğrar ve başka canlıda hastalık şekillendirir. O canlıdan çıkar başkasına böyle gider. Bu noktada etkenin hangi genetik dizilimini değiştirdiği, neler yapacağına bakılır. Ve o kodlama üzerine bir nevi gidiklarsiniz. Tabi bunlar uzun uzun yıllar ister. Sonuçta otopsi yapar gibi hareket etmiyorsunuz. Bu da bize şunun yanıtını verir. Aslında vardı üzerinde çalışılıyordu. Etken kılıçla gelir siz kalkan kullanırsınız ama o kalkan kullandığınjzi anlar ve silah alır siz celik yelek giyersiniz gibi gibi. Aslında bir takım uyarılarla siz mutasyona uğratırsınız. Belki de çoktan birçok mutasyona ugrattiniz ama gizliyorsunuz.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Ben bunun cevabini veremem elbette. Aşı kaynaklı korunduklarınıda belirtemem. Yukarıda arkadaşın belirttiği üzere ağır geçirilmesini engeller kısmına istinaden yazdım. Bu kişiler 2 kere yakalandılar. Fakat onlarla sürekli temas halinde olan ben yakalanmadım. Burada bir kıyas durumuna girmiyoruz.

Asılarla ilgili diğer arkadaşların söylediğine gelince. Meslekleriniz nedir bilemiyorum. Ben veteriner hekimim. Hangi aşının nasıl yapıldığını hangi aşamalardan geçtiğini, hangi varyantların hangi suşun üzerinde hangi protein parçacığı veya kapsül maddesinde değişiklik yapılacağı yıllarca denenir. Akabinde burada meydana gelen değişimlere göre hareket edilir. Aşılar sadece inaktif maddeler veya yapay maddelerden meydana gelmez. Aktif maddelerde içerebilir. Maksat lenfositlere bu maddenin zayıf noktasını tanıtmaktır. Bellek lenfositlere işlenen hedef yapı kayıt altında tutulur ve belirli süre sonra unutma evresi ki bunun için ek dozlara ihtiyaç vardır yapılır.

Okumayi bırakan saygıdeğer forum üyesi. gercekrambo gercekrambo öncelikle bu söylediğim şeyi kendiniz internette basit bir şekilde saygıdeğer forum üyesi Aragorn Aragorn arkadaşımızın dediği gibi arastirabilirsiniz. Burada birşeylerin kıyasına girmiyoruz. Dalga geçercesine cevapları da dikkate alarak yazıyorum. Karşılaştırma yaptığınız kızamık kabakulak gibi yapılar ile coronaviridae üyeleri çok farklıdır. Yıllarca seropozitif olarak kalabilir. Akabinde mutasyon geçirir. Keza gizli seyreden parvovirus grubunda da, parvovirus aşısı yaptığınızda aktiflesir ve siz hastayi kendi elinizle hasta etmiş olursunuz. Calicivirus, herpesvirus gibi yapısı kuvvetli olan virsulerede aşı gelistirilememistir. Sadece buna karşı savunma sistemi guclendiriciler kullanırsınız. Bu hususta her koyun kendi bacağından asılır. Fakat hangi aşamalardan geçtiğini ve hangi aşamaların şuanda tamamlanmadığı ve eksik kaldığını ilerleyen yıllarda göreceğiz. Çiçek virüsü aşısını ilk uygulama yöntemi hasta bireyin kanının sağlıklı bireyin derisine kesit atılarak uygulanması birer örnek olarak verilebilir. İnternetten sağdan soldan değilde direkt kuruluşların eğer ki erişiminiz var ise veya buna benzer faydalı bilgiler edinmek için belirli ücretler karşılığında tüm bilgileri içeren yabancı kaynaklara erişim sağlayabilirsiniz. Demiri altına cevirmenin kolay olduğunu belirten değerli arkadaşım; burada sizinle bu konu hakkında tartışmam futbolcu birisiyle tenis hakkında konuşmaktan öteye gitmez. Sağlıcakla kalın. Puzik Puzik
İşte aslında aynı kapıya çıkıyor. Aşı oldukları halde çok ağır atlatan kişilerin aşınılmasaydı ölecekleri aşikar. Yani başka bir arkadaşın verdiği örnekte hiç aşı olmayıp covid yanından geçmeyen kişilerde var lakin biz bilmiyoruz ki vücudumuzun bu virüs karşısında nasıl bir savunması olacağını, bu yünden tedbir amaçlı oluyoruz. Sizin yazdıklarınızdan şu çıkarım çıktığı için cevap verme zorunluluğu hissettim “aşı olduğu halde hastalığı ağır atlatanlar var,yani aşı etkisiz”. Belki bir arkadaş bu şekilde yorumları okuyarak aşı olmayacak ve bünyesi zayıf oldulu için Allaha kavuşacak. Yaklaşık 90 yaşında eniştem covid oldu, kalp pili var, aşı yoktu o dönem. Adam sadece ishal oldu, onunla birlikte aynı evde teyzemde oldu, kendisi fena şekilde ağır atlattı. İkiside aşısızdı. Hangisini örnek alalım? Her bireyin vücudu farklı tepki gösteriyor ve bunu önlem olarak en azından yılda 1 kez yaptırmanın doğru olduğu aşikar (dünya sağlık örgütü pandemi bitti diyene kadar).

Bu arada bizim yerli aşılar ne oldu, hiç duymuyorum. Bilgisi olan var mı? Bir rüzgar yaptılar her zaman yapıldığı gibi devamı gelmedi!

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
İşte aslında aynı kapıya çıkıyor. Aşı oldukları halde çok ağır atlatan kişilerin aşınılmasaydı ölecekleri aşikar. Yani başka bir arkadaşın verdiği örnekte hiç aşı olmayıp covid yanından geçmeyen kişilerde var lakin biz bilmiyoruz ki vücudumuzun bu virüs karşısında nasıl bir savunması olacağını, bu yünden tedbir amaçlı oluyoruz. Sizin yazdıklarınızdan şu çıkarım çıktığı için cevap verme zorunluluğu hissettim “aşı olduğu halde hastalığı ağır atlatanlar var,yani aşı etkisiz”. Belki bir arkadaş bu şekilde yorumları okuyarak aşı olmayacak ve bünyesi zayıf oldulu için Allaha kavuşacak. Yaklaşık 90 yaşında eniştem covid oldu, kalp pili var, aşı yoktu o dönem. Adam sadece ishal oldu, onunla birlikte aynı evde teyzemde oldu, kendisi fena şekilde ağır atlattı. İkiside aşısızdı. Hangisini örnek alalım? Her bireyin vücudu farklı tepki gösteriyor ve bunu önlem olarak en azından yılda 1 kez yaptırmanın doğru olduğu aşikar (dünya sağlık örgütü pandemi bitti diyene kadar).

Bu arada bizim yerli aşılar ne oldu, hiç duymuyorum. Bilgisi olan var mı? Bir rüzgar yaptılar her zaman yapıldığı gibi devamı gelmedi!
Tabi ki hayır. Aşının şuanda koruduğu ya da korumadigi ile ilgili birşey soyleyemem elbette. Zira mesaj icerigimde de belirttim detaylica. Benim cevabım aşılar hakkinda nedir ne değildir nasıl üretilir şeklinde bilgi vermek. Keza yine mesajımda savunma ile alakali antikor testleri vs bahsettim aşı olunmasini tavsiye ettigimi ama tercih etmediğimi belirttim.

Yerli aşı şuanda uygulanıyor. Ama geniş ölçekli değil. Daha çok yurtdışı satışı gerçekleşiyor.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
eğer bir varyasyon var ise, bunun bizde "görülmesi" zaman alıyor. hatırlarsanız, delta kasıp kavururken, "bizde yok" açıklamalarının bir kaç hafta sonrasında bin'li sayılar ifade edilmeye başlanmıştı. aynı enflasyon gibi, %80 deniliyor, aslını artık herkes biliyor.
ikincisi, varyasyona karşı aşıda değişiklik yapmak, sıfırdan aşı bulmaktan daha kolay, siz de hak verirseniz.

S Çevrimdışı

sisperdesi 

Aktif Üye
28 May 2022
255
29
Lenfler vücudun heryerinde bulunur ve lenf kanalı vasıtası ile birbiriyle bağlantı icerisindedir. Büyük küçük diye ayrılır. Savunma sistemi merkezlerinden biridir. Özellikle mezenterik lenf yumruları bu konuda birinci derecede hassastır. Aşı vs sonrasında aşı yerine yakin lenf yumrularinda şişlik görebilirsiniz. Ayni sekilde buradan alinan yanıtla ayni kanal uzerinde diger lenf yumrularinda da zaman zaman uyarilara bağlı sismeler gorebilirsiniz. Vucudumda geziyor denmesinin sebebi aslında budur.

Halk arasında güzel güzel yediğiniz uykuluk aslında lenf düğümüdür 😂😂 yenmesi son derece sakıncalı olmakla beraber çokta lezzetlidir. Sağlıklı hayvandan alındığına kesin kanaat varsa yenilmelidir. Aynı şekilde kokoreçin orta kısmına da konulur.

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
9 ağustos akşamına randevu aldım, 4. biontech ...

selam ...
bende de benzer durum var (IBH-ülseratif kolit), benim de bağışıklık düşük, yıllarca kolonoskopi yaptırdım ama son birkaç yıldır yaptırmıyorum, pandemi döneminde randevulara da gitmedim, ilaca devam ...
arasıra kontrol randevusu için çapa tıp fak. hastanesini arıyorum ancak dahili numaraya cevap veren yok, bir süre daha beklerim eğer ilaç raporlarının uzatılması durdurulursa direkt gider elden randevu alırım ...

Size geçmiş olsun..Ben bu sene Haziran başında kolonoskopi oldum,Önümüzdeki 2023 senesi için randevu alamadım,şu an için randevular dolu dediler.Bakalım araya sıkıştırabilecekler mi?Ara ara kontrol et dediler.

B Çevrimdışı

Bayberty

Yeni Üye
2 Tem 2022
49
arkadaşlar, 4. biontech randevusu aldığımı yazmıştım ama az önce iptal ettim, biraz daha düşünmeye karar verdim ...

bundan yıllar önce 10. kan bağışı için çapa'daki kızılaya gitmiştim, sonrasında "organ bağışı" için kızılay'daki doktordan bilgi almak ve aklıma yatarsa işi resmiyete dökmek istiyordum ...
kan alımı sırasında açık ve net olarak belirtiyorum ki bir hata yapıldığını hissettim, işlemin tamamlanmasına az kala ben daha yatarken bağış kartım istendi verdim ...
kan alımı bittikten sonra kalktım, ikram yapıldı, ben bir şeyler atıştırırken karta bakayım dedim, baktım ki yaptığım bağışın üzeri çizilip "iptal" yazmışlar ...
hemen gidip "bu ne demek ?" diye sordum, "kan miktarı tamamlanmadığı için işlem iptal edilmiş" dendi ... halbuki kanın çoğu alınmış tamamlanmasına az kalmış ...
- "kartımı aldığınızda bana neden söylemediniz, ben belki çıkıp giderdim ve haberim bile olmazdı ?" diye sordum ... "söylenmesi gerekirdi" dediler ...

peki dedim "sürekli kan bağışı için kampanyalar yapıyorsunuz, insanları kan vermeye davet ediyorsunuz, ben kendi isteğimle evden çıkıp 1 saat yol geldim, bağışımı yaptım mutluluğuyla 1 saat daha yol gidip eve vardığımda bunu görseydim ne hissederdim ?" diye biraz sertçe sordum ... sessiz kaldılar ...

- "peki, bunun sorumlusu ben miyim, benden kaynaklı bir durum mu oldu, niye işlem tamamlanamadı" dedim, "hemşire hatası" dediler ...

yüzlerine bakarak "ben kan bağışından sonra sizlerden bilgi alıp sonrasında organ bağışı yapmak istiyordum, ancak gördüm ki sizlerin "benim diri halime bile saygınız yokken ölü halime hiç saygınız olmaz", organ bağışından vazgeçtim, bir daha kan bağışında da bulunmuyorum, bu son oldu" deyip sinirli bir şekilde çıktım ...
gidiş o gidiş, bir daha da kan bağışında bulunmadım ...
dediğim gibi, ben hayattayken bile saygı göstermeyenler, öldüğümde kimbilir cesedime nasıl davranır ... bunu da şu an paylaşmak geldi içimden, uzattıysam özür dilerim ...

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt