BİLGİSAYAR TAVSİYESİ

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Yazılımlar aynı kaynağı tüketmiyor, mevcut işlemciler mevcut işletim sistemlerine yetmiyor.
İnternet siteleri bile, borsa siteleri gayet kaynak tüketir, gün geçtikçe büyüyor.

Günümüzdeki işlemciler aynı işi 15 Watt'la yapabiliyorken, eski işlemciler aynı işi 45 Watt'la yapıyordu.
Daha da eskiye gidersek, Chrome'a bile zar zor giren cihazlar durduğu yerde 90 Watt tüketmeyi başarıyor.
7/24 açık olsa bu bilgisayar tüketeceği elektrik belli.

O bilgisayarlar seve seve çöpe gidecek, ama önce elinizi cebinize atabilmeniz lazım.
Mevzu bundan ibaret.

Ben ürün övmüyorum, ürün ne ise onu söylüyorum, şahıs bir cihaza karar veremiyor.
Bene ne yapayım. Ben ürün pazarlamıyorum.

merhaba omot barış hocam nasılsın bi sorum olacak

4 aydır yazlıktaydım aynı bilgisayarı kullanmama rağmen 1 kere bilgisayar ne donma nede takılma olmadı izmir e eve geldim dünden beri 3 kere dondu takıldı kalıyor

izmir de evde sol 25 mbps hız limitsiz internet var

yazlıkta ise ttnet 16 mbps limitsiz internet var

bu donma takılmalar internetten kaynaklı olabilir mi

bu işi anlamadım

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

4 aydır yazlıktaydım aynı bilgisayarı kullanmama rağmen 1 kere bilgisayar ne donma nede takılma olmadı izmir e eve geldim dünden beri 3 kere dondu takıldı kalıyor

bu işi anlamadım
Zannetmiyorum.
Öncelikle RAM, SSD gözden geçirilmeli.

RAM için Windows Bellek Tanılama Aracı, SSD için de HD Tune Pro kullanabilirsiniz.

Bunun dışında chipset arızası da olabilir.
Yaptırmaya değmez.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Zannetmiyorum.

RAM için Windows Bellek Tanılama Aracı, SSD için de HD Tune Pro kullanabilirsiniz.

Yaptırmaya değmez.
ilginç arıza olsa yazlıkta 4 ay boyunca 1 kere donmaz takılma yapmazmıydı geldiğim anda eve donma takılmaya başladı gene

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Zannetmiyorum.

Yaptırmaya değmez.

bellek taraması yaptım sorun yok diyor

hd tune pro nasıl yapacağım
Ne yaptığınıza bağlı.
Nasıl bir donma bu? Sayfalar mı yavaş?
Sistem mi kilitleniyor komple?

sistem kitleniyor heralde mouse kendi kendine duruyor 2 dk sonra düzeliyor

hiç bişey yapılamıyor ne mause oynuyor nede bilgisayarı kullanamıyorum

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64

bu işi anlamadım
Bilgisayarınız laptop mu yoksa masaüstü mü?

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Forumdaşlar iyi geceler. Bir arkadaşımın üniversitede okuyan kuzeni için(bayan), laptop tavsiyesi istiyorum sizlerden. Bütçe en fazla 10000 olacak. Fakat bütçeyi sonuna kadar da kullanmak istemiyorlar anladığım kadarıyla. Oyun vs oynanmayacak. Sadece günlük işler ve ödevler yapılacak. Mezuniyet sonrasında da kullanması planlanıyor. Sözün özü 5-6 yıl kullanılacak bir öneri lazım. Şimdiden teşekkürler.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Forumdaşlar iyi geceler. Bir arkadaşımın üniversitede okuyan kuzeni için(bayan), laptop tavsiyesi istiyorum sizlerden. Bütçe en fazla 10000 olacak. Fakat bütçeyi sonuna kadar da kullanmak istemiyorlar anladığım kadarıyla. Oyun vs oynanmayacak. Sadece günlük işler ve ödevler yapılacak. Mezuniyet sonrasında da kullanması planlanıyor. Sözün özü 5-6 yıl kullanılacak bir öneri lazım. Şimdiden teşekkürler.
Umut Barış sanırım bu durumda daha çok yardımcı olabilir. Bizler de elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız ancak bazı kriterleri daha eklemen gerekir. Örneğin bu laptop mühendislik çalışmalarında kullanılacak mı? Sadece ofis uygulamaları ve youtube videoları ve yazma işi için kullanılacaksa, zaten o kadar pahalı bir laptopa gerek yok. Çünkü bu harici ekran kartı olan ya da olmayan laptop olarak fiyat olarak çok farkettirir. Mühendislik işlerinde de rendering yapacaksa, işlemci ve ekran kartı faktörü çok önemlidir. Sürekli taşınacak mı ve taşıyacak arkadaşın arabası var mı? Saçma gelebilir ancak sürekli toplu taşıma kullanmak zorunda kalan bir kişinin 14' ekranla 17' ekran taşıması arasında yorulma yönünden ciddi fark olacaktır. Yok taşımayacak ve sadece evde kullanacaksa, o zaman masaüstü kurmak bence daha mantıklı olur.
Bu fiyat olarak iyi bir seçim olabilir. 8600 TL.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Umut Barış sanırım bu durumda daha çok yardımcı olabilir. Bizler de elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız ancak bazı kriterleri daha eklemen gerekir. Örneğin bu laptop mühendislik çalışmalarında kullanılacak mı? Sadece ofis uygulamaları ve youtube videoları ve yazma işi için kullanılacaksa, zaten o kadar pahalı bir laptopa gerek yok. Çünkü bu harici ekran kartı olan ya da olmayan laptop olarak fiyat olarak çok farkettirir. Mühendislik işlerinde de rendering yapacaksa, işlemci ve ekran kartı faktörü çok önemlidir. Sürekli taşınacak mı ve taşıyacak arkadaşın arabası var mı? Saçma gelebilir ancak sürekli toplu taşıma kullanmak zorunda kalan bir kişinin 14' ekranla 17' ekran taşıması arasında yorulma yönünden ciddi fark olacaktır. Yok taşımayacak ve sadece evde kullanacaksa, o zaman masaüstü kurmak bence daha mantıklı olur.
Bu fiyat olarak iyi bir seçim olabilir. 8600 TL.
Açıkçası kızımız psikoloji okuyor. Şu an marka takıntıları var gibi. MSI, ASUS, LENOVO istiyorlar.Ama ben farklı ve güzel önerileri de değerlendirebilecekleri kanısındayım. Şu an 2 sınıf. Geçen yıl pandemiden dolayı uzaktan takip etti. Sürekli yanında taşımayacak bilgisayarı, film-video izler, word-excel üzerinden ödevlerini yapar. Aldıkları makineyi mezun olduktan sonra da kullanmasını istiyorlar, 3 yıl sonra video izlerken takılmalar olmasın. Sizlerin de fikirleri doğrultusunda onlara öneride bulunabilirsem katkınızdan dolayı mutlu olacağım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt