BİLGİSAYAR TAVSİYESİ

A Çevrimdışı

aykuttt 

Aktif Üye
14 Şub 2019
137
37
Bütçeniz nedir Aykut bey

En fazla 10000 tl harcamayı düşünüyorlar. Uzun süre kullanım işin içine girince ( piyasa fiyatlarına bakmadan), harici ekran kartlı modelleri almalarının mantıklı olduğunu söyledim. Harici ekran kartlı modellerin neredeyse 2000 tl gibi bir farka sahip olduğunu gördüm. Biraz uzak kalmışım sanırım fiyatlara.

Paranın yettiği Lenovo thinkpad modellerine bakın buraya yazın konuşalım üstüne(11 yıl kullandım ekran kartı bizi terk edene kadar şu anda işyerinde de thinkpad kullanıyorum)
İlk etapta konuyu yazdığım gün bu bilgisayarları konuştuk arkadaşımla. Herhangi birine karar veremedik. Şu olur diyemedk açıkçası.

Son düzenleme:
Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
En fazla 10000 tl harcamayı düşünüyorlar. Uzun süre kullanım işin içine girince ( piyasa fiyatlarına bakmadan), harici ekran kartlı modelleri almalarının mantıklı olduğunu söyledim. Harici ekran kartlı modellerin neredeyse 2000 tl gibi bir farka sahip olduğunu gördüm. Biraz uzak kalmışım sanırım fiyatlara.

İlk etapta konuyu yazdığım gün bu bilgisayarları konuştuk arkadaşımla. Herhangi birine karar veremedik. Şu olur diyemedk açıkçası.

Daha iyi işlemcisi olan, giriş seviyesi de olsa ekran kartı olan modeller var ancak yazdığınız senaryo için E15 serisi çok yeterli tek önerim mümkünse 16 gb ramle alınması olur. Onların dışındaki tek seçenek MSI GF63 olur bu listeye göre

Daha düşük işlemci, 16 ram, 1tb ssd, daha uygun fiyat

windows 10 var 16 ramle beraber
14 inç hafif alternatif

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Taşınabilirlik ve donanım gücü açısından ideal bir ürün;

Psikoloji okuyan insanın video konferans, evrak okuma, video izleme ile işi olur.
Dolayısıyla gaming dizüstü alıp ağırlık taşımasına gerek yok bence.

Bütçe artırabilirseniz şöyle bir alternatif de mevcut;

Huawei özellik olarak güzel ama satış sonrası hizmet sıkıntılı biraz, gerçi düzgün olan bir tane marka var mı o da tartışılır ya, Huawei'ye bir şans verin derim ben. Ölü pixel vs çıkmazsa sıkıntı yok.

Donanım olarak güçlü ama hafif cihazlara yönelmesini tavsiye ederim.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622

Ultrabook işlemcili cihazları tavsiye etmem.
Sonuda "U" harfi olan cihazlara yanaşmayın derim.
"H" işlemci bakın.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Ultrabook işlemcili cihazları tavsiye etmem.
Sonuda "U" harfi olan cihazlara yanaşmayın derim.
"H" işlemci bakın.
Bir psikoloji öğrencisi için ultrabook bir model son derece yeterlidir eğer oyun oynamıyorsa
Daha uzun pil ömrü mü daha yüksek işlem gücü mü kararı kendi vermesi gerekir elbette

Satış sonrası hizmet için thinkpad serisi ayrı bir yerde duruyor genelde kurumsal çalıştığı için normal lenovo servisinden bile farklı hizmet olarak.
Önerdiğin Huawei modeli de çok güzel bir seçenek

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Bir psikoloji öğrencisi için ultrabook bir model son derece yeterlidir eğer oyun oynamıyorsa
Daha uzun pil ömrü mü daha yüksek işlem gücü mü kararı kendi vermesi gerekir elbette

Satış sonrası hizmet için thinkpad serisi ayrı bir yerde duruyor genelde kurumsal çalıştığı için normal lenovo servisinden bile farklı hizmet olarak.
Önerdiğin Huawei modeli de çok güzel bir seçenek
Pil ömrünü öncelikle pilin kalitesi ve kapasitesi belirler hocam. İşi ağırlıkla evrak, video vs olacak ama ultrabook işlemcileri zamanla büyüyen yazılımlar karşısında daha da zayıf düşüyorlar bence. Ki zaten beklenti 5 yıl. Dediğim Huawei cihaz oldukça güzel bence. Pil kapasitesine bakmadım tabi ama. Gönlüm Mac den yana ama Mac bu bütçenin dışında kalıyor maalesef. Temiz ikinci el alınabilir tabi. (Pil döngüsü, garanti durumu, tamir görüp görmediği kontrol edilmesi şartıyla tabi.)

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Pil ömrünü öncelikle pilin kalitesi ve kapasitesi belirler hocam. İşi ağırlıkla evrak, video vs olacak ama ultrabook işlemcileri zamanla büyüyen yazılımlar karşısında daha da zayıf düşüyorlar bence. Ki zaten beklenti 5 yıl. Dediğim Huawei cihaz oldukça güzel bence. Pil kapasitesine bakmadım tabi ama. Gönlüm Mac den yana ama Mac bu bütçenin dışında kalıyor maalesef. Temiz ikinci el alınabilir tabi. (Pil döngüsü, garanti durumu, tamir görüp görmediği kontrol edilmesi şartıyla tabi.)

s.a umut barış hocam nasılsınız yeni bir bilgisayar buldum bu marka model nasıldır bakabilirmisin işe yarar mı

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Merhaba hocam, cihaz kim ne için kullanacak
biraz bilgi verirmisiniz.

ben kullanacağım bilgisayarı ev için

müzik dinleme dizi film izleme sosyal medya internette gezinme bu tip işler için kullanılacak

bilgisayara fazla program indirilmeyecek oyun nerdeyse hiç oynanmıyor

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
ben kullanacağım bilgisayarı ev için

müzik dinleme dizi film izleme sosyal medya internette gezinme bu tip işler için kullanılacak

bilgisayara fazla program indirilmeyecek oyun nerdeyse hiç oynanmıyor
Umut reisin yorumu daha detaylı olacaktır bu konuda ama kendi fikrimce bu bilgisayar bir tür laptop görünümünde notebook. Tabiri caizse üretim zihniyetiyle "ucuzlaştırılmış" bir laptop. Yani kullanım tipinize uygun, şarjı da uzun dayanan, aynı fiyatlara 13-14 inç civarında "kaliteli bir notebook" olabilmek için tasarlanmış ürünler vardır diye tahmin ediyorum.

Örneğin şu ürünler fena değil gibi.
  • (AMD beni driver konusunda hep üzmüştür notunu da belirteyim.)
  • (Benim favori önerdiğim de bu ürün olacaktır fiyat&performans olarak ama IPS Level Panel olarak söylenen iyileştirilmiş TN panel iyi midir kötü müdür araştırılması lazım. Zira görüntü kalitesinin önemi azımsanamaz.)

Mobilite önemsizse ve ekran büyüklüğü için 15.6" yada 17.3" düşünülecekse bütçenizin biraz daha arttırılması veya ikinci el bakılması taraftarıyım. Bütçenize ve kullanımınıza uygun kaliteli ürünler için mobil kullanıma odaklı iş için üretilmiş cihazlardan yana olmanızı öneriyorum.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Umut reisin yorumu daha detaylı olacaktır bu konuda ama kendi fikrimce bu bilgisayar bir tür laptop görünümünde notebook. Tabiri caizse üretim zihniyetiyle "ucuzlaştırılmış" bir laptop. Yani kullanım tipinize uygun, şarjı da uzun dayanan, aynı fiyatlara 13-14 inç civarında "kaliteli bir notebook" olabilmek için tasarlanmış ürünler vardır diye tahmin ediyorum.

Örneğin şu ürünler fena değil gibi.
  • (AMD beni driver konusunda hep üzmüştür notunu da belirteyim.)
  • (Benim favori önerdiğim de bu ürün olacaktır fiyat&performans olarak ama IPS Level Panel olarak söylenen iyileştirilmiş TN panel iyi midir kötü müdür araştırılması lazım. Zira görüntü kalitesinin önemi azımsanamaz.)

Mobilite önemsizse ve ekran büyüklüğü için 15.6" yada 17.3" düşünülecekse bütçenizin biraz daha arttırılması veya ikinci el bakılması taraftarıyım. Bütçenize ve kullanımınıza uygun kaliteli ürünler için mobil kullanıma odaklı iş için üretilmiş cihazlardan yana olmanızı öneriyorum.
8500 tl limitim vardıı zorladım 9500 tl

ekran 15,6 inç olacak

13 senedir toshiba a500 1dn kullanıyorum artık öldü

windows 11 daha mı iyi 10 göre

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
8500 tl limitim vardıı zorladım 9500 tl

ekran 15,6 inç olacak

13 senedir toshiba a500 1dn kullanıyorum artık öldü

windows 11 daha mı iyi 10 göre
Her zaman en güncel işletim sistemi daha güvenlidir. Kullanışlılıkta bazen problemler olabiliyor vista ve 8 gibi ama 11 için bu durum yok. Windows 10 kıvamında. Yani 11 daha iyidir diyebilirim.

Ekran 15.6 inç olacaksa o bütçelerde alacağınız ürünler kalitesiz olacaktır markası ne olursa olsun. İkinci el piyasasına göz atmanızı öneririm. Ben yerinizde olsam 14 inçleri düşünürdüm bir çok avantajının yanında daha kaliteli olacakları için.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt