Araba Satın Almanın Büyük Maliyetleri

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
Uzun yıllardır dönem dönem protein tozu kullanıyorum. Hatta en son aldığım protein tozunun kısa bir incelemesini burada paylaşsam mı diye düşündüm 😃

30'lu yaşların başlarında çok sert idman yapıyordum ancak yaş 40'a doğru ilerlediği için artık daha çok zinde kalmak ve sağlığımı korumak adına spor yapıyorum. 2019 yılında 100 kg'ı geçmiştim, (boy 1.87), kollar 44 cm falan geliyordu. Sonra baktım sağlığım biraz kötü etkileniyor, irileştikçe hareket kabiliyetimde biraz kısıtlamalar oluyor, rölantiye aldım artık 😃 Araya Covid 19 da girince 1.5 yıl salona gidemedim, evde direnç bantlarıyla çalıştık. Şimdi biraz salon biraz evde direnç bandı takılıyorum öyle.
sana biraz daha dolgu yap işte ben :kiskis
bu işi özelden konuşalım

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Şahsım adına konuşayım, ben bundan sonra daha dikkat ederim kendi yazdıklarıma.

Hocam ev fiyatlarının yükselme sebebi birden fazla değişkene bağlı, dolaylı yoldan yine iktidara çıkıyor. Çünkü bir çok hammadde ithal olduğu için, inşaat malzemeleri de (demir, çimento vb.) direkt döviz kuruna bağlı. E döviz kurunun durumu da takdir edeceğiniz üzere tabi ki iktidarın ekonomi yönetimi performansına bağlı.

Maalesef fazlasıyla dışa bağımlı bir ülkeyiz. Ben Tekstil sektöründe yönetici düzeyinde çalışıyorum. Hammaddelerin neredeyse tamamı ithal ediliyor. Mesela karde ring ipliği Türkmenistan'dan usd bazında geliyor. İplikçi kesinlikle TL ödeme kabul etmiyor.
Iplik.jpg

- Makineler (ve parçaları) İtalya'dan Euro bazında geliyor. (Örneğin Itema R9500, araştırabilirsiniz)
- Boya Almanya'dan Euro bazında geliyor.

Yani kısacası, sadece çalışanlar yerli. Merak etmeyin, biz de dünyadaki gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz çünkü hem ithalat hem ihracat ile uğraşıyoruz. Hangi sanayi şirketi olduğunu da merak ettim, demir-çelik ve otomotiv sektöründen baya bir müşterimiz var.
Dünyadaki gelişmeleri takip ediyorsunuz ancak fiyat değişimlerini eksik yorumlamışsınız.

2019 yıl sonu Euro kuru 6,62, 2023 Euro kuru 20.50tl (%210 artış)
2019 yılı asgari ücreti 2.020 TL, 2023 yılı asgari ücret 8.500 (%320 artış)

Bakın asgari ücret kurdan çok daha fazla artmış. Evler 10 kat, arabalar 5 kat, zorunlu tüketim ürünleri 5 kar arttı. Sizin teorinize göre alım gücünün yükselmesi lazımdı eğer her şey kura bağlı olsa. Zira asgari ücret kura göre %110 daha fazla artmış.

İşte küresel enflasyon burada devreye giriyor. Aldığınız hammadde Euro bazında artıyor. Makine Euro bazında artıyor. İki sene önce 200bin Euro’ya aldığınız makineye 430bin Euro diyorlar. Bazı Metal türevleri kur bazında %160 arttı. Bazı Avrupa ülkelerinde elektrik (Norveç) %1800 arttı.

Bunu bilmek lazım fiyat artışlarını yorumlarken. Bunu bilmeyen adam Tayyip de Tayyip diye sayıklar. Bilen adam aksiyon alır. Farkındalığı yüksek kişiler 3 sene önce ne kadar ucuz ev varsa krediyle aldı şimdi zengin oldu. Biz kaçırdık o ayrı.

Ezcümle kafamızı biraz kaldırsak konuyu daha net göreceğiz. Ama bunun için efor gerekiyor. Yapmak da istemiyoruz.

Şimdi diyorum ki yine küresel enflasyon var. Siz de aksiyon alın. Hala veryansın. Kardeşim çıkalım bu arabesk kafadan.

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Dünyadaki gelişmeleri takip ediyorsunuz ancak fiyat değişimlerini eksik yorumlamışsınız.

2019 yıl sonu Euro kuru 6,62, 2023 Euro kuru 20.50tl (%210 artış)
2019 yılı asgari ücreti 2.020 TL, 2023 yılı asgari ücret 8.500 (%320 artış)

Yıl 2013 başı $1 - ₺1,76 Asgari ücret net ₺774 ve 774/1,76= $447,68
Yıl 2023 başı $1 - ₺19 Asgari ücret net ₺8506 ve 8506/19= $439,77

Rakamlarla oynamayın patinaj çekiyoruz. Adamlar rezerv paralarıyla gelip piyasamızı ezip geçiyorlardı. Direnecek gücümüz yoktu, kaybedenler kulübündeydik. Şimdi biraz palazlandık da eksikliklerimizi giderip içeriden ve dışarıda da aksiyon aldığımızdan şartlarımız gereği ekonomiyi son aylar da kontrol edebiliyoruz. Yaşadıklarımızın üstüne yaptıklarımız az şeyler değil. Bizim olanın içerideki büyük kısmını geri aldık, seçimler sonrası kalan artıkları da temizleyip daha güçlenerek sonuç odaklı beklenen seviyelere yol alırız.

20 yıllık iktidarın ilk 10 yılı zaten bizi dışarıdan yönetiyorlardı, ikinci 10 yıl iktidarı kaptırmama mücadelesi ile geçip gitti. Terör anca temizlendi altyapı anca bitiriliyor, üstelik yap işet devretler önümüzdeki dönem sonuna doğru peyder pey devlete geçmeye başlayacak. Artık kaynaklar yönetimin tercihleri yönüne akacak, yani katma değer üreten alanlarla birlikte sosyal alanlara da yönlenecektir.

En önemlisi önceki iki dünya savaşında kaybeden ve hala kaybetmekte olan avrupa (almanya) ile artık beraber olmadığımız siyasi başarıdır. Yönetime gelecekler konumu bozmadan devam edebilirse yarınlardan umutlu olabiliriz.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
siyaset yapmayalım lafı o kadar boş bir laf ki, üstünde konuşmaya, zaman harcamaya değmez. faizlerin indirilmeye başlandığı zamanları hatırladınız mı? ardından çöküşümüz o kadar hızlandı ki, bugünlere geldik. peki faizler neden indirildi ve indirenler kimlerdi? olayın %100 ü siyasetken, aynı foruma üyeyiz diye, saçma sapan şeyler yazanları ciddiye alacak değiliz herhalde.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
o kadar yazıyorsun, faiz diyorsun, kur diyorsun, enflasyon diyorsun, hammadde diyorsun. adam anlayamadığı için saçma sapan sanıyor. hakikaten ne anlatırsan anlat, anlattıklarının değeri karşıdakinin anlayabileceği kadar. halbuki okusa, anlamaya çalışsa belki münferit verim elde edecek. ama beyin tembellik ediyor, bu akpartili gibi dolayısıyla ad hominem yapayım, konuyu başka yere kaydırayım hedef saptırayım diyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Bakın asgari ücret kurdan çok daha fazla artmış. Evler 10 kat, arabalar 5 kat, zorunlu tüketim ürünleri 5 kar arttı. Sizin teorinize göre alım gücünün yükselmesi lazımdı eğer her şey kura bağlı olsa. Zira asgari ücret kura göre %110 daha fazla artmış.
Aslında siz de çok iyi biliyorsunuz fakat işinize gelmediği için mi yoksa unuttuğunuz için mi bilmiyorum, yazmamışsınız;
Bir önceki yorumumda ev fiyatları artışının birden fazla değişkenlere bağlı olduğunu, o değişkenlerden sadece bir tanesi olan döviz kuru yüksekliğinden bahsetmiştim.

Diğer nedenleri aslında siz de çok iyi biliyorsunuz;
- Ülkeye döviz girsin de nereden gelirse gelsin mantığıyla, kaynağına bakmadan ev satışı karşılığı yabancılara vatandaşlık hakkı verirseniz,
- Kontrolsüz bir şekilde önüne gelen Suriyeli'yi buraya doldurursanız,
- Üstüne bir de piyasayı canlandırmak için kredi faizlerini düşürürseniz,

Evlerin fiyatı 5 kat da artar, 10 kat da artar. Çünkü talep arzı karşılamakta yetersiz kalır. Arz ve talep dengesi iktisadın temel kuralıdır. Arz yüksekse fiyat düşer, talep yüksek arz düşükse fiyat artar. Bir takım önlemler almadan o kredi faizini düşürürseniz, evi olmayan adam değil, üzerine 3 tane tapusu olan adam sırf yatırım olsun diye, ihtiyacı olmadığı halde o krediyi çeker ve 4. evini alır. Belki siz iyi niyetle yapmış olabilirsiniz fakat gelişi güzel çıkarırsanız böyle olur. Tabi bir de üstüne maalesef deprem yaşadık, bu da konut ve kira fiyatlarını daha da olumsuz etkileyecek.

Kardeşim sen ne iş yapıyorsun her .ok hakkında yorum yapıyorsun diyebilirsiniz. Anadolu Teknik Lisesi Makine çıkışlıyım, o zaman ki katsayı engelinden dolayı alakasız bir şekilde 4 yıllık işletme fakültesi bitirdim (iktisadım çok iyi değildir ama temel şeyleri biraz bilirim), 10 yıldır da Tekstil sektöründeyim. Yani makine konusunda belki sizin kadar bilgili olmayabilirim fakat en az temel düzeyde bilgim var; teknik resimden anlarım, ölçü aletlerinin hepsini kullanabilirim (kumpas, mikrometre vb.), universal torna-freze, CNC freze kullanabilirim.

Bunları yazma amacım kendimi övmek değil, zaten övünülecek bir tarafı da yok. Sadece sektörden bihaber olmadığımı bilmenizi istedim.

Akaryakıt fiyatlarını da söyleseniz ya mesela ? Almanya'da asgari ücret ne kadar ve asgari ücretle çalışan bir vatandaş kaç litre akaryakıt alıyor ? Türkiye ile kıyaslayın ? 1 kg kırmızı et orada ne kadar, burada ne kadar ? 1 maaş ile her 2 ülke vatandaşı kaç kg et alabiliyor ? Iphone 14 Pro Max. Türkiye'de kaça satılıyor ve asgari ücretli birisi kaç maaşıyla alabiliyor ? Almanya'daki adam kaç maaşıyla alabiliyor ? Bu örnekler daha çok uzayabilir. Bizim burada kast ettiğimiz genel bir hayat pahalılığı.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Aslında siz de çok iyi biliyorsunuz fakat işinize gelmediği için mi yoksa unuttuğunuz için mi bilmiyorum, yazmamışsınız;
Bir önceki yorumumda ev fiyatları artışının birden fazla değişkenlere bağlı olduğunu, o değişkenlerden sadece bir tanesi olan döviz kuru yüksekliğinden bahsetmiştim.

- Ülkeye döviz girsin de nereden gelirse gelsin mantığıyla, kaynağına bakmadan ev satışı karşılığı yabancılara vatandaşlık hakkı verirseniz,

Evlerin fiyatı 5 kat da artar, 10 kat da artar. Çünkü talep arzı karşılamakta yetersiz kalır. Arz ve talep dengesi iktisadın temel kuralıdır. Arz yüksekse fiyat düşer, talep yüksek arz düşükse fiyat artar. Bir takım önlemler almadan o kredi faizini düşürürseniz, evi olmayan adam değil, üzerine 3 tane tapusu olan adam sırf yatırım olsun diye, ihtiyacı olmadığı halde o krediyi çeker ve 4. evini alır. Belki siz iyi niyetle yapmış olabilirsiniz fakat gelişi güzel çıkarırsanız böyle olur. Tabi bir de üstüne maalesef deprem yaşadık, bu da konut ve kira fiyatlarını daha da olumsuz etkileyecek.

Kardeşim sen ne iş yapıyorsun her .ok hakkında yorum yapıyorsun diyebilirsiniz. Anadolu Teknik Lisesi Makine çıkışlıyım, o zaman ki katsayı engelinden dolayı alakasız bir şekilde 4 yıllık işletme fakültesi bitirdim (iktisadım çok iyi değildir ama temel şeyleri biraz bilirim), 10 yıldır da Tekstil sektöründeyim. Yani makine konusunda belki sizin kadar bilgili olmayabilirim fakat en az temel düzeyde bilgim var; teknik resimden anlarım, ölçü aletlerinin hepsini kullanabilirim (kumpas, mikrometre vb.), universal torna-freze, CNC freze kullanabilirim.

Bunları yazma amacım kendimi övmek değil, zaten övünülecek bir tarafı da yok. Sadece sektörden bihaber olmadığımı bilmenizi istedim.

Akaryakıt fiyatlarını da söyleseniz ya mesela ? Almanya'da asgari ücret ne kadar ve asgari ücretle çalışan bir vatandaş kaç litre akaryakıt alıyor ? Türkiye ile kıyaslayın ? 1 kg kırmızı et orada ne kadar, burada ne kadar ? 1 maaş ile her 2 ülke vatandaşı kaç kg et alabiliyor ? Iphone 14 Pro Max. Türkiye'de kaça satılıyor ve asgari ücretli birisi kaç maaşıyla alabiliyor ? Almanya'daki adam kaç maaşıyla alabiliyor ? Bu örnekler daha çok uzayabilir. Bizim burada kast ettiğimiz genel bir hayat pahalılığı.

Kampanya diye negatif faizle kredi verirsen vatandaş ne ev alabilir ne otomobil. Bunlar zengini besleme. Kağıt üstünde değerler uçar ama halk geberir. Halkın her kesimi önceki haline göre fakirleşir. Kıt kanaat geçinen geçinemez olur, rahat geçinen kıt kanaat geçinmeye başlar, rahat rahat birikim yapabilen sadece rahat geçiniyora dönüşür. Geçinemeyen adam sürünmeye başlar. Sadece belli bir azınlık kesim büyür, büyütülür ki onun da vatandaşa faydası yok. Adam 3 milyarlık bağış yapar ertesine 3 milyar 60 milyonluk teşvik alır. Bu bağışından da vergi indirimi alınca hiç hesap kitap bilmesen bile hazinenin kendi kendini zarara uğrattığını görebilirsin. O zarar kimin sırtına biner! Teşvik verdikten sonra bu ülkede öyle cevherler var ki önünü aç, kendi alanında dünyayı sallar. Ama sürekli ket vurulur. Döviz patlamasını durdurabilmek için kkm çıkarırsın onun telafisini vatandaşın vergileri ile yaparsın. Ben 47 yaşımdayım, daha bu kadar kudurmuş bir fiyat artışı görmedim. Bu ülkede asgari ücret 450 doları geçmez, bunun üstüne çıkarırsan vatandaşı ezdirmedik diyebilirsin ancak.

Artı, dünyadaki sistem bizi etkiliyor diyoruz doğrudur ama avrupayı abd yi etkileyen şey bizi dümdüz etti, bunun anlaşılır tarafı yok.

Avrupada abd de sıradan, çalışan bir insan orta seviye sıfır aracı birikimi ile 2 yılda alıyor. Bizde aynı aracı ayda asgari ücret seviyesinde birikim yapsa 20 senede belki alır. Küresel etki bunları niye bizdeki gibi etkilemiyor. Biz şu an küresel aklın test sahasıyız. Bu yaşanılanların sebebi bu. Çin sisteminin açılımı bu yaşadıklarımız işte. Ülkenin ihracatı uçar, devlet büyür ama halk kedi köpek yarasa yer. Vatandaşın büyümediği sistemde devlet büyüse ne olur, devlet şirket devletine döner.

Maliye bakanı, kiralık konut üreticisi getireceğiz der, tarım bakanı, şu kadar kişi öldü ama öbür tarafta da toprak suya doydu der. Bunlar yönetimin halka bakış açısını çok net ortaya koyuyor; insanın herhangi bir değeri, kıymeti yok. Bu zihniyetin de milleti kalkındıracağını nasıl düşüneceksin de güveneceksin.

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
Kampanya diye negatif faizle kredi verirsen vatandaş ne ev alabilir ne otomobil. Bunlar zengini besleme. Kağıt üstünde değerler uçar ama halk geberir. Halkın her kesimi önceki haline göre fakirleşir. Kıt kanaat geçinen geçinemez olur, rahat geçinen kıt kanaat geçinmeye başlar, rahat rahat birikim yapabilen sadece rahat geçiniyora dönüşür. Geçinemeyen adam sürünmeye başlar. Sadece belli bir azınlık kesim büyür, büyütülür ki onun da vatandaşa faydası yok. Adam 3 milyarlık bağış yapar ertesine 3 milyar 60 milyonluk teşvik alır. Bu bağışından da vergi indirimi alınca hiç hesap kitap bilmesen bile hazinenin kendi kendini zarara uğrattığını görebilirsin. O zarar kimin sırtına biner! Teşvik verdikten sonra bu ülkede öyle cevherler var ki önünü aç, kendi alanında dünyayı sallar. Ama sürekli ket vurulur. Döviz patlamasını durdurabilmek için kkm çıkarırsın onun telafisini vatandaşın vergileri ile yaparsın. Ben 47 yaşımdayım, daha bu kadar kudurmuş bir fiyat artışı görmedim. Bu ülkede asgari ücret 450 doları geçmez, bunun üstüne çıkarırsan vatandaşı ezdirmedik diyebilirsin ancak.

Artı, dünyadaki sistem bizi etkiliyor diyoruz doğrudur ama avrupayı abd yi etkileyen şey bizi dümdüz etti, bunun anlaşılır tarafı yok.

Avrupada abd de sıradan, çalışan bir insan orta seviye sıfır aracı birikimi ile 2 yılda alıyor. Bizde aynı aracı ayda asgari ücret seviyesinde birikim yapsa 20 senede belki alır. Küresel etki bunları niye bizdeki gibi etkilemiyor. Biz şu an küresel aklın test sahasıyız. Bu yaşanılanların sebebi bu. Çin sisteminin açılımı bu yaşadıklarımız işte. Ülkenin ihracatı uçar, devlet büyür ama halk kedi köpek yarasa yer. Vatandaşın büyümediği sistemde devlet büyüse ne olur, devlet şirket devletine döner.

Maliye bakanı, kiralık konut üreticisi getireceğiz der, tarım bakanı, şu kadar kişi öldü ama öbür tarafta da toprak suya doydu der. Bunlar yönetimin halka bakış açısını çok net ortaya koyuyor; insanın herhangi bir değeri, kıymeti yok. Bu zihniyetin de milleti kalkındıracağını nasıl düşüneceksin de güveneceksin.
Romanya'da müşterim var, 7-8 yıl öncesine kadar bornoz satamıyorduk, çok ilgimi çekmişti. Neden bornoz almıyorsunuz dediğimde çok pahalı, kimseye satamayız diyordu. Şimdi gelip burada Kremlin Palace'ta tatil yapıyor, üstelik Bükreş'ten buraya arabasıyla geliyor.

Şimdi her yerde kriz, enflasyon var diyen arkadaşlara soruyorum; bakın Almanya falan demiyorum bu sefer, Romanya'da neden 1 USD 19 Rumen Lei değil de 4,62 Lei ?
currency.jpg

3-4 yıl öncesine kadar insanlar buradan Bulgaristan'a alışveriş yapmaya gidiyorlardı, şimdi Bulgar Levası bile TL'ye tur bindirdi. Bu sefer oradan buraya alışverişe geliyorlar. 1 Leva şu an 10,42 TL. Hayır farklı ülkelerde mi yaşıyoruz biz onu anlamadım ? Siz daha farklı bir Türkiye'de mi yaşıyorsunuz ?

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
Romanya'da müşterim var, 7-8 yıl öncesine kadar bornoz satamıyorduk, çok ilgimi çekmişti. Neden bornoz almıyorsunuz dediğimde çok pahalı, kimseye satamayız diyordu. Şimdi gelip burada Kremlin Palace'ta tatil yapıyor, üstelik Bükreş'ten buraya arabasıyla geliyor.

Şimdi her yerde kriz, enflasyon var diyen arkadaşlara soruyorum; bakın Almanya falan demiyorum bu sefer, Romanya'da neden 1 USD 19 Rumen Lei değil de 4,62 Lei ?
currency.jpg

3-4 yıl öncesine kadar insanlar buradan Bulgaristan'a alışveriş yapmaya gidiyorlardı, şimdi Bulgar Levası bile TL'ye tur bindirdi. Bu sefer oradan buraya alışverişe geliyorlar. 1 Leva şu an 10,42 TL. Hayır farklı ülkelerde mi yaşıyoruz biz onu anlamadım ? Siz daha farklı bir Türkiye'de mi yaşıyorsunuz ?

İhracat yükselsin diye ülkenin parasını pul edersin. Cari açığın kağıt üstünde kapanır ama milletin canı çıkar. Üreticin aynı parayı kazanabilmek için 3 kat fazla ürün satmak zorunda kalır. Halka yansımayan büyüme işte. Buna bakarsan uçarız da aya da gideriz. Ama uçan sadece, saltanat süren bir avuç azınlık.

Öyle Romanya Bulgaristan falan bakmaya gerek yok. Papua Yeni Gine lirası 5.5 lira. Kıçında yaprakla gezen adam bunlar. Bizim Togg u bunlar 170 bin lirasıyla alabiliyor. Bu bir fecaat değil mi!

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41

öncelikle hangi konu hakkında tartıştığımızı hatırlayalım. sonra eksen kaymasın.

yukarıdaki mesajlarımıza bakın ben enflasyonun fiyatları etkilediğini yazmışım. siz de demişsiniz ki önemli etkeni kur, kurun bu kadar artması da hükümetin suçu.

sonra ben de kur maaşlardan daha az artmış kur ana etken değil enflasyon var demişim. yani sizin kur yüzünden fiyatlar artıyor tezinizi çürütmüşüm. şimdi ben öyle demedim aslında böyle dedim diyorsunuz.

üniversite okuduğunuz için bilirsiniz siz bir savda bulunursunuz karşıdaki cevap verir. savınız tabansız kalınca aslında öyle değil diyemezsiniz.

sizin bu belirttiğiniz şeylerin hepsi zaten enflasyon tanımın içerisinde var. talep enflasyonu ve maliyet enflasyonu olarak.

bir dairenin m2 maliyeti nette 12.500 TL'ye gelmiş. %50 kat karşılığı alsanız 25.000TL. tamamlanana kadar oluşacak vade farkı ve fiyat artışı ile 3 katına satmak zorundasınız oldu fiyat 75.000TL. 120m2 daire oldu 9.000.000 TL. burada nerede suriyeli, nerede kredi faizi?

evet bir şeyler biliyorsunuz ama tam değil. açıkta kalan noktalarda siyasi düşünceniz ile tamamlıyorsunuz teknik altyapınız ile değil.

bizim ülkemizde genel hayat pahalılığı bitmez. hangi hükümet gelirse gelsin. ben öyle bazı romantikler gibi "bizim ülkede öyle cevherler var ki önleri kapatılıyor" söylemine de katılmıyorum. 15 yıldır görmediğim sektör tanışmadığım yatırımcı kalmadı. hiç kimse uzun vadeli üretim düşünmüyor. herkes kısa süreli vurgun peşinde.

ama bunu anlamanız çok zor. ya da herkes biliyordu da unuttu. eninde sonunda bu iktidar gidecek. bugün olmasa bir sonraki seçimde. o gidip de başkası geldiğinde ve hiçbir şey değişmediğin sorunun iktidarda değil toplum kültüründe olduğunu anlayacaksınız. iktidar toplum neyi talep ediyorsa onu yapıyor.

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
ben öyle bazı romantikler gibi "bizim ülkede öyle cevherler var ki önleri kapatılıyor" söylemine de katılmıyorum. 15 yıldır görmediğim sektör tanışmadığım yatırımcı kalmadı.

Şu sözden sonra konuşacak bir şey yok. Her şeyi kendinin bildiğini, dünyanın etrafında döndüğünü zannediyorsun. Bilmediğinin cahilisin bunun da farkında değilsin. Küresel sistemin dışına çıkabilen, bağımsız kim gelirse gelsin bu düzenin nasıl değiştiğini görürsün.

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Şu sözden sonra konuşacak bir şey yok. Her şeyi kendinin bildiğini, dünyanın etrafında döndüğünü zannediyorsun. Bilmediğinin cahilisin bunun da farkında değilsin. Küresel sistemin dışına çıkabilen, bağımsız kim gelirse gelsin bu düzenin nasıl değiştiğini görürsün.
bazen bazı şeyler insanı o kadar bunaltır ki onlardan kurtulduğunda feraha ereceğinizi düşünürsünüz. ama kurtulduktan sonra rahatlamazsınız. son 60 yıla bakın. hep bu tür hezeyanlar göreceksiniz. siyaset sürekli değişir ama sonuç değişmez. toplum değişmeli çünkü. ama bu zordur. kişinin kendisine de sorumluluk getirir. insanoğlu kolaya kaçar. suçu başkasına atar.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,318
39
yukarıdaki mesajlarımıza bakın ben enflasyonun fiyatları etkilediğini yazmışım. siz de demişsiniz ki önemli etkeni kur, kurun bu kadar artması da hükümetin suçu.
Evet, tam olarak bunu dedim. Pahalılığın en önemli etmeni kur yüksekliği. Bütün sebebi değil yalnız, etmenlerden biri dedim ki bana göre en büyük sebeptir. Hatta tam cümlem şu şekilde;
''Bir önceki yorumumda ev fiyatları artışının birden fazla değişkenlere bağlı olduğunu, o değişkenlerden sadece bir tanesi olan döviz kuru yüksekliğinden bahsetmiştim.''

kurun bu kadar artması da hükümetin suçu.
Kurun artmasındaki suç doğal olarak hükümete ait yani ülke yönetimini elinde bulunduran güce. Bize ait olacak değildi ya ? CHP'ye mi ait olacaktı ? 21 yıldır babam yönetmiyor ki ülkeyi.

sonra ben de kur maaşlardan daha az artmış kur ana etken değil enflasyon var demişim. yani sizin kur yüzünden fiyatlar artıyor tezinizi çürütmüşüm. şimdi ben öyle demedim aslında böyle dedim diyorsunuz.
Çürüttünüz öyle mi ? Örnek veriyorum; Samsung 55QN90B modeli. Bu tv'nin 30.000 TL'ye satılması kurun yüksek olması mı yoksa enflasyon mu ? USD 19 TL değil de 5 TL olsaydı, bu tv yine 30.000 TL fiyata mı satılırdı ? Bana tarafsız şekilde bu sorunun cevabını verin, ondan sonra bakalım çürütmüş müsünüz.

üniversite okuduğunuz için bilirsiniz siz bir savda bulunursunuz karşıdaki cevap verir. savınız tabansız kalınca aslında öyle değil diyemezsiniz.
Size göre tabansız kalmış olabilir, başkalarına göre olmayabilir. Ben yazdıklarımın arkasındayım, hayat pahalılığının temel sebebi kur yüksekliğidir. Bakın ''Temel sebebi'' diyorum, bütün sebebi değil. Kurun yüksek olmasının hayat pahalılığı yaratması da, dışa bağımlı bir ülke olmamızdan kaynaklanıyor. Lütfen objektif yorumlar yapalım.

evet bir şeyler biliyorsunuz ama tam değil. açıkta kalan noktalarda siyasi düşünceniz ile tamamlıyorsunuz teknik altyapınız ile değil.
Uzman olduğumu iddia etmedim, kendi sınırlarım içerisinde yorum yapıyorum. Çok az, temel düzeyde iktisat bildiğimi söyledim, isteyerek okuduğum bir bölüm değildi. Fakat haddimi bilerek konuşuyorum. Sizin altyapınız benden iyi olabilir, saygı duyarım. Siz siyasi düşüncelerinizi katmıyor musunuz ? Sanki siz benden daha fazla katıyorsunuz gibi geliyor bana.

bizim ülkemizde genel hayat pahalılığı bitmez. hangi hükümet gelirse gelsin. ben öyle bazı romantikler gibi "bizim ülkede öyle cevherler var ki önleri kapatılıyor" söylemine de katılmıyorum. 15 yıldır görmediğim sektör tanışmadığım yatırımcı kalmadı. hiç kimse uzun vadeli üretim düşünmüyor. herkes kısa süreli vurgun peşinde.

ama bunu anlamanız çok zor. ya da herkes biliyordu da unuttu. eninde sonunda bu iktidar gidecek. bugün olmasa bir sonraki seçimde. o gidip de başkası geldiğinde ve hiçbir şey değişmediğin sorunun iktidarda değil toplum kültüründe olduğunu anlayacaksınız. iktidar toplum neyi talep ediyorsa onu yapıyor.
Hocam, biz demiyoruz ki hükümet değişince her şey süper olacak, kişi başına düşen milli gelir bir anda 100.000 usd olacak. Biz şu an ki halinden daha kötü olmayacağını düşünüyoruz. Veya belki siz de ben de yanılıyoruz, belki çok çok daha iyi olacak ? Yani ikimiz de aynı gemide gidiyoruz şu an ve gemi bariz bir şekilde su alıyor. Yanlışa yanlış demek neden bu kadar zor ? Elbette ki iktidar gidecek, şimdi veya sonra, kimse o makamda baki değil. Velev ki hiç bir şey değişmesin, sıkılmış olamaz mıyız ? Öyle bir hakkımız yok mu yani ?

M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Anlaşılan o ki bu tartışma doygunluğa ulaşmış görünüyor.

Konumuza geri dönersek. Konuyu açan arkadaş araç almak maliyetli kiralamak daha mantıklı demiş.

Ben de enflasyonist dönemdeyiz, Bu dönem alma dönemi, kiralama dönemi değil diyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt