Amazon Fire TV Stick Arızalandı

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
%90 işlemci sorunu var cihazda bunlar çok ısınıyor küçücük cihaz .
Chipset altı lehim tabakasında korozyon oluşuyor .
Arızalı direnç şarj entegresi yanmıştır yazılımsal hata vs olmuştur.
Sebep çok tv box grubu hepsi çok fazla ısınıyor soğutmaları yetersiz bu tür arızalar kaçınılmaz .
Dedim ya kötü tasarımdan diye.
Üzerine basit bir heatsink koyarsa olacağı bu.
Nvidia'dan iyisi gelmedi sanırım bu ürünler arasına. :kiskis

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Güvenip gördermedin şimdiye tamir olmuş kullanıyordun şimdi zamanım yok ben müsait değilim Mert temizer'e gönder o yapsın :kiskis
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Arıza tespit =-pc'ye bağlanacak adb fastboot ile bazı komuttlar ile cihaz kurtarılmaya çalışılacak
Cihaz yine tepki vermezse arızalı direnç varmı diye ölçüm yapılacak ordan da birşey çıkmazsa
enson sıcak hava istasyonu ile chipset'e müdahale edilecek yapılacak işlemler bunlar
imkanın varsa kendin yap hadi sana kolay gelsin ?
Merhaba, benim cihaz da dün dalgınlıkla çalışır halde HDMI sök tak yaptıktan sonra arızalandı. Işık var, UBT ile yazılım da alıyor, ama görüntü yok.

Aslında çok anladığım söylenemez, ama tamirat vs videolarını çok sık izlediğimden ilk kontrol ettiğim şey dirençler oldu. Üstünkörü baktığımda 2 tane dirençte kısa devre tespit ettim. Lehim olayı kolay da, dirençlerin değerleri falan belli değil. Ne yapsam diye düşünüyorum dünden beri.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Merhaba, benim cihaz da dün dalgınlıkla çalışır halde HDMI sök tak yaptıktan sonra arızalandı. Işık var, UBT ile yazılım da alıyor, ama görüntü yok.

Aslında çok anladığım söylenemez, ama tamirat vs videolarını çok sık izlediğimden ilk kontrol ettiğim şey dirençler oldu. Üstünkörü baktığımda 2 tane dirençte kısa devre tespit ettim. Lehim olayı kolay da, dirençlerin değerleri falan belli değil. Ne yapsam diye düşünüyorum dünden beri.
Yazılım alıyorsa şök çıkart yapmışınız ondan sonra bu sorun oluşmuş

272690895e2e4e494a52008853d67760e.jpg

hdmı soket içi pinler yamulmuş olabilir hdmı saşe değişek

hdmı soket değiştirmeden farklı arıza aranmaz önce değiştir olmazsa diğer kontroller yapılacak

Dirençlerin 1-2 tanesi kısa devre gibi görünmesi normal onda birşey yok

İğne ile hdmı içini temizlemeye çalışın
Hdmı içine tel flaşı ile bakın geriye yatan pin varmı hdmı şase lehimlerini kontrol edin içerden bir pin bacağı kırıldıysa hdmı şase değiştirmeden görüntü alamazsın belki yazılımsal bir sorunda olabilir anlatımına göre
Hdmı şase değişmeli diyorum
Tv tamirci vs vardır onlarda yapar havya ile
Sökmesi sıkıntılı olabilir sıcak hava lazım daha temiz olur

Moderatör tarafında düzenlendi:
EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Yazılım alıyorsa şök çıkart yapmışınız ondan sonra bu sorun oluşmuş

272690895e2e4e494a52008853d67760e.jpg

hdmı soket içi pinler yamulmuş olabilir hdmı saşe değişek

hdmı soket değiştirmeden farklı arıza aranmaz önce değiştir olmazsa diğer kontroller yapılacak

Dirençlerin 1-2 tanesi kısa devre gibi görünmesi normal onda birşey yok

İğne ile hdmı içini temizlemeye çalışın
Hdmı içine tel flaşı ile bakın geriye yatan pin varmı hdmı şase lehimlerini kontrol edin içerden bir pin bacağı kırıldıysa hdmı şase değiştirmeden görüntü alamazsın belki yazılımsal bir sorunda olabilir anlatımına göre
Hdmı şase değişmeli diyorum
Tv tamirci vs vardır onlarda yapar havya ile
Sökmesi sıkıntılı olabilir sıcak hava lazım daha temiz olur

Şimdi mesajınızı görünce HDMI soketinin içine baktım. Ve evet, en sağ alttaki pin hafif geri kaçmış gibi duruyor. Vallahi tecrübe konuşmuş. :sirit

IMG_20210619_204632196.jpg

Tığ gibi bir şeyler müdahele edip düzeltebilir miyim acaba? Yoksa bu tip durumlarda soket değişmeden adam olmaz mı dersiniz?

Point.jpg

Elinde bu tam bu tip HDMI soketi bulunan bir yer bulmak lazım. Sizde oluyor mu bu parçalar?

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Şimdi mesajınızı görünce HDMI soketinin içine baktım. Ve evet, en sağ alttaki pin hafif geri kaçmış gibi duruyor. Vallahi tecrübe konuşmuş. :sirit

IMG_20210619_204632196.jpg

Tığ gibi bir şeyler müdahele edip düzeltebilir miyim acaba? Yoksa bu tip durumlarda soket değişmeden adam olmaz mı dersiniz?

Point.jpg

Elinde bu tam bu tip HDMI soketi bulunan bir yer bulmak lazım. Sizde oluyor mu bu parçalar?
internet yada elektronikçiler paşajına bakman lazım

ucu sivri iğne ataç benzeri birşeyle pini yerine oturmaya çalışın

Moderatör tarafında düzenlendi:
EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
internet yada elektronikçiler paşajına bakman lazım

ucu sivri iğne ataç benzeri birşeyle pini yerine oturmaya çalışın
Eyvallah usta, müsait bir zamanda düzeltmeyi deneyeceğim bakalım. Olmadı konnektörü buldum, ya kendim yaparım, ya da birine yaptırırım. Tekrardan yardımın için teşekkür ederim.

HDMI PCB konnektör yazarak bulabilirsiniz.
Farklı şekillerde arattım. Hep yurtdışı siteler çıkıyordu. En son arkadaşın söylediği "HDMI şase" şeklinde aratınca Karaköy'de bir elektonikçinin sitesinde buldum. Demek ki oradaki hanlarda bulunabilir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Eyvallah usta, müsait bir zamanda düzeltmeyi deneyeceğim bakalım. Olmadı konnektörü buldum, ya kendim yaparım, ya da birine yaptırırım. Tekrardan yardımın için teşekkür ederim.

Farklı şekillerde arattım. Hep yurtdışı siteler çıkıyordu. En son arkadaşın söylediği "HDMI şase" şeklinde aratınca Karaköy'de bir elektonikçinin sitesinde buldum. Demek ki oradaki hanlarda bulunabilir.
Bulunur. Bağlantı tipine dikkat etmek yeterli.
Dik şekilde lehimlenenler var, onlar TV için, onlardan olmasın yeter.
Zamanında PS3'lerin HDMI konnektörlerinden dolayı bir piyasası oluşmuştu bu işin sanırım. :kiskis

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Bulunur. Bağlantı tipine dikkat etmek yeterli.
Dik şekilde lehimlenenler var, onlar TV için, onlardan olmasın yeter.
Zamanında PS3'lerin HDMI konnektörlerinden dolayı bir piyasası oluşmuştu bu işin sanırım. :kiskis

Pinlerin yarısı PCB'nin alt yüzünde, yarısı üst yüzünde olacak şekilde düz konnektör. Pinler iki ayrı tarafta olduğu için pad aralıkları biraz geniş. Lehim işi nispeten kolay olur diye tahmin ediyorum.

10Pcs-Packs-Gold-Tone-Mini-HDMI-compatible-Male-Jack-Connectors-1-6mm-Pitch-19-Pins-PCB.jpg

Youtube'a "HDMI soldering" yazınca hep oyun konsolu çıkıyor. Bütün dünyada geçerli bir durum demek ki. :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri