S Çevrimdışı

SmilingArtichoke

Aktif Üye
25 Ağu 2021
131
Merhaba, Air fryer almayı düşünüyorum ama kafamı kurcalayan birkaç soru var bilen ya da kullanan arkadaşların bilgisine danışmak istiyorum. Air Fryer'ınizdan memnun musunuz? Düzenli kullanıyor musunuz? Sevdiğiniz ve sevmediğiniz ne özellikleri var? Temizlenmesi kolay mı? Bilhassa patates kızartmasının tadı nasıl? Elektrik faturanıza bir yansıması oldu mu? Gürültülü mü çalışıyor? Sizce gerekli mi? Teşekkürler cevaplarınız için.

T Çevrimdışı

Turbo k.arza78

Aktif Üye
18 Mar 2017
568
Cevabınız için teşekkürler. Hangi marka ve modeli kullanmistiniz/tatmistiniz? Bu modelde karsilastirdiysaniz diğerlerine göre sevdiğiniz özellikleri neler? Temizlemesi nasıl? Bulaşık makinesi ile ve elde olarak? Tavuğun tadının mangaldaki gibi olması güzelmiş.

Kumtel Aır Fryer Yağsız Fritöz HAF-01

Kumtelin var 650-700 TL olarak. Bende bunu almayı düşünüyorum fiyatı nedeniyle. Amazon zam yapmış ama birkaç güne eski fiyatına döner. Ama Kumtel markasının sağlayacağı kalite de düşündürüyor beni.

karşılaştırma yapmadık kardeşim almış

elde yıkıyorlar bulaşık makinası atmıyorlar

K Çevrimdışı

karartMan 

Yasaklı Üye
7 Ağu 2022
6
44
Kesinlikle ama kesinlikle tavsiye ETMİYORUM.. Bir kaç ay önce philips hd9650/90 modelini aldım. Çok araştırdım, bir sürü video seyrettim. Yorumlar hep olumlu, "alın aldırın, harika, mükemmel" vs şeklindeydi. Sadece bir kaç videoda övseler reklamdır falan derdim ama genel olarak baya baya olumlu incelemeler ve yorumlar vardı. Ürün temizliği o kadar zor o kadar zahmetli ki hiç açıp kullanmak istemiyorum. Tamam alt bölümün temizliği kolay, çıkar yerinden at makineye veya elde yıka ama üst rezistans temizliği yok muu, tam bir işkence. Bir çok kullanıcı o kısmı temizlemiyor ve başına geleceklerin farkında bile değil. Eğer her kullanımdan sonra temizlemezseniz bir süre sonra bir daha temizlenemez hale geliyor. Aldığıma çok pişmanım. O para o ürüne verilmez...

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Evinizde turbo fırın varsa bu onun miniği oluyor.
Zamanında epey ucuzdu bunlar, yüzüne bakan yoktu, reklamı yapılınca uçtu fiyatları.
Elektrik konusunda faturanızı coşturur, elektrikle ısıtıyor.
Fırından bir farkı yok yani.

yefe78 Çevrimdışı

yefe78 

Aktif Üye
20 Ocak 2018
354
Bu bimde satılan kumtel airfryer fritöz ben çok memnunum tavuğu 1 saatte patatesi 15-20 dakkada kızartıyor yağdan tasarrufla fiyatını amorti eder 1399 tl ye almıştım

20220802_233749.jpg
20220802_233415.jpg
20220802_231516.jpg
20220707_195553.jpg

F Çevrimdışı

furkangeze 

Yeni Üye
18 Kas 2021
49
35
Başlık Kasımdan kalmış o zamandan bu zamana epey popüler oldular ben de genel olarak kendi deneyim ve düşüncelerimi yazayım belki birilerine faydası olur. Bunun gibi son zamanlarda popüler olan robot süpürge, air purifier vb bir çok cihaz var insanlara elzemmiş gibi gösterilen ve almaları sağlanan. Genelde insanlar bunları aldıktan sonra "ihtiyaçlarının olmadığını" farkederek cihazı gereksiz buluyor ya da kötülüyorlar. Benzer bir şeyi akıllı saatler için de yazmıştım bu gibi teknolojik ürünler ihtiyacınız, kullanım amacınız ve bütçenize bağlı olarak faydalı ya da gereksiz olabiliyor. Kişisel bir durumdur buna karar vermesi gereken sizsiniz. Şahsi görüşlerim ise şu şekilde

Mini fırın ile kıyaslandığında ısıtması gereken hacim daha küçük olduğu için aynı güçte (genelde 1500-2000W oluyorlar) bile olsalar daha az elektrik harcayacaktır. 15-20 dakikada hemen her şeyi pişirebiliyor, bu sürede çoğu fırın kendini ve tepsiyi dahi ısıtamıyor. Hacminin küçük olması aynı zamanda dezavantaj da olabiliyor, optimum bir miktar var ondan fazlasını koyarsanız istediğiniz gibi pişirmiyor ya da kalabalık bir aileyseniz tek seferde yeterli miktarda pişiremeyebilirsiniz. Döküm tava ile kıyaslanınca hemen aynı lezzeti (özellikle tavuk için) yakalıyorsunuz ve her tarafa yemeğin yağı suyu sıçramıyor, ev is duman olmuyor. Daha az yağ kullandığınız için sağlık açısından olumlu fakat özellikle derin yağdaki patates kızartması tadını hiç bir türlü yakalayamazsınız.

Kendimden örnek vermem gerekirse tek başıma yaşıyorum düzenli olarak spor yapmaya çalışıyor ve az yağlı yemekler yemeye çalışıyorum. Benim için biçilmiş kaftan. Atıyorum bir parça tavuk göğsünü bir kaç sebzeyle birlikte 15 dakikada yemeğim hazır. Tavadaki gibi başını beklememe de gerek yok telefonuma bildirim geliyor ya da cihaz sesli uyarı veriyor gidiyorum içindekileri sallamak suretiyle ters yüz ediyorum, kaldığı yerden devam ediyor.
Haznesini bulaşık makinesine atıyorum bir de iç kısmını nemli bezle silince bulaşık derdi de çözülüyor. Ama kalabalık bir ailesinizdir, tek seferde çok miktarda yemek pişirmek istiyorsunuzdur, evde ev hanımı vardır zaman kısıtı yoktur ya da kızartmayı seviyorsunuzdur o zaman bu ürün size hitap etmiyor.

İhtiyacımız olmayan ürünleri alıp sonra bu ürün de gereksizmiş demek yerine gerçekten ihtiyacınız var mı ya da sizin hayatınızı kolaylaştıracak mı bunları düşünmeliyiz bence

Son düzenleme:
gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Evinizde turbo fırın varsa bu onun miniği oluyor.
Zamanında epey ucuzdu bunlar, yüzüne bakan yoktu, reklamı yapılınca uçtu fiyatları.
Elektrik konusunda faturanızı coşturur, elektrikle ısıtıyor.
Fırından bir farkı yok yani.
bir çok cihaz 1500 ila 1800 watt. üstelik normal fırının 1-1.5 saatte yapabildiğini, 20-30 dakikada yapıyor. elektrik hesabını siz yapın.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
958
29
Madem konu hortlamış ben de bir kaç yorum ekleyeyim.

Öncelikle enflasyon hesap dışı kalsa bile şu anki fiyatlar benim aldığımın altında. Enflasyonu da katınca baya baya 3 kat pahalıya falan aldım muhtemelen. Ancak bu konudaki yorumum halen “İyi ki almışım”.

Biz Philipsin küçük olanını kullanıyoruz ve iki kişiyiz. Yağlı fritöz patates kızartması ile yarışır seviyede patates kızartma lezzeti var. Özellikle eğer superfresh hazır donuk ile veya iyi çıkan bir pazar patatesiyle.

Yukarılarda gördüm alıp patates kızartmasında tavaya dönen falan. Haşlama sevenleri ayırırsak kesinlikle bol yağlı tavada yapılandan daha lezzetli. Bundan tavaya dönmek biraz garip gözüktü bana.

Sağlık konusuna girmiyorum bile. Mangalın tütsü haricinde en sağlıklısı olduğu söylenir. Bu onun tütsüsüz hali. Haliyle kül tadından mahrum kalsanız da tavadaki etten açık ara daha lezzetli.

Bu arada çoğu şeyi turbo fırın da aynı lezzette çok az daha uzun sürede yapabilir. Normal fırında da buna yakın lezzetleri 3-4 kat uzun sürede yakalayabilirsiniz.

Ancak her şeyi değil. İç dış ısı farkını yüksek isteyen patates kızartması gibi konularda yağlı fritözler ile aynı sınıfta olabileceğine inanıyorum.

Ek olarak yiyeceğin tadını olduğu gibi içinde bırakıyor. Süzülen yağ ile akıp gitmiyor. Bu yüzden patlıcan kızartmasının tadını başka bir şeyde alabileceğimi sanmıyorum bu derece derin.

Uzun lafın kısası düdüklüden çıkarılıp tavaya atılan etin yumuşaklığıyla yarışamayacak olsa da lezzeti ile yarışabilir. Ben şu anki fiyatları bedava olarak görüyorum ve özellikle sağlığına da önem veren birinin mutfağında kesinlikle bulunması gerektiğini düşünüyorum.

Enflasyon nedeniyle pahalılık algımız şaştı ama verdiğine karşılık aldığı ve normal fırın kadar yakmadığı için amorti edebileceği göz önünde bulundurulduğunda bu fiyatlar çok ucuz geliyor bana.

Söylediğim gibi ben enflasyon ile bakıldığında 3 kat pahalıya aldım ve keşke bekleseymişim demiyorum.

Gürültü konusunda Amerikan mutfaklı bir dairede haliyle rahatsız edici olacaktır ama 10 dakikalığına da katlanılmayacak gibi değil.

Zaten muhtemelen Aspiratör/Davlumbaz çalıştırıyorsunuzdur. Onun sesinin yarısı kadar falan gürültülü.

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Cosori marka kullanıyoruz 5.5 Lt kapasiteli 1700w

Aktif olarak kullanıyoruz hanım gayette memnun

İki çocuklu evde bize en büyük avantajı sıvı yağ konusunda oldu parasını fazlasıyla çıkardığını düşünüyorum

Biz patates biber patlıcan sosis şinitzel nugget vs kızartma ürünler çok tüketiyoruz bunlarin çoğu bir kere yağ kullanıldığı zaman diğerine tadı geçtiği için yağ tüketimi çok fazla oluyor

Airfry da çok fazla yağ ihtiyacı olmuyor

Hatta bir boy büyük olan tavuk vs çevirebilen modelini almadığıma hala pişmanım :)

Temizlik konusunda da pratik koca tepsi veya yağlı tava işi olmadığı için o yönden de avantaj sağlıyor

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,291
Forum kurallarında link paylaşmak yasak mı bilmiyorum ama görmenizi isterim. Her kullanımdan sonra rezistans temizliği yapmazsanız cihazınız bu hale gelir..:

Açıkçası ben aşırı memnunum, bende tefal actifry var, onunda bu cihaza göre artıları vardı ama en büyük artısı da böyle altta bir resistansı yok temizliği aşırı kolay ve karıştırdığı için daha düzgün pişirdiğini düşünüyorum. Bu olayı bilmiyordum çok teşekkürler paylaşım için.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,777
Açıkçası ben aşırı memnunum, bende tefal actifry var, onunda bu cihaza göre artıları vardı ama en büyük artısı da böyle altta bir resistansı yok temizliği aşırı kolay ve karıştırdığı için daha düzgün pişirdiğini düşünüyorum. Bu olayı bilmiyordum çok teşekkürler paylaşım için.
altta değil, cihazı kafa üstü yatırmış. rezistans üstte yani.

MutluTEKİR Çevrimdışı

MutluTEKİR 

Aktif Üye
29 Tem 2022
215
34
Merhabalar. Ben de kendi tavsiyemi yazmak istiyorum.
Xiaomi Mi Smart Airfryer kullanıcısıyım. Nispeten yağsız daha sağlıklı yiyecekler yemek istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Hazır patates kızartmasını burger zincirleri standardında kızartıyor. Ayrıca Viyana tarzı şinitzel de harika oluyor. Youtube'da Meety & Cheesy Mustafa abi de eti sulu tutma ve kokusuz olması konusunda beğenmişti airfryerları. Küçük bir fırın ama hacim küçük güç fazla olduğu için hemen ısınma sağlıyor bu da yağ kadar iyi olmasa da nispeten güzel bir pişme sağlıyor.

Geri
Üst Alt