4000 TL Laptop Önerisi

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Cidden fiyatların düşmesini bekledikçe daha da artıyor bu yüzden satın aldım HP'yi. Ama bilgisayar freedosmuş, Windows 10 kurulumunun maliyeti ne olur?

Hayırlı olsun.
İnternette ucuza Windows 10 lisansı satan bir yerden anahtar alabilirsiniz.
Kimisi kısa sürede geçersiz olur, kimisi geçersiz olmaz. (Çalıntı anahtarlar oldukları için geçersiz olma ihtimalleri mevcuttur.)
Ben yıllar önce aldığım anahtarı hala kullanıyorum.

Ben de Microsoft'tan almak isterim ama lisans bedeli 1000 TL civarı.
Bunun daha Ofisi de var açıkçası.

Diyelim ki Windows 10 lisans anahtarı aldınız, sonrasında boş bir USB belleğe ihtiyacınız olacak. ( 8GB, USB 3.0 tavsiye ederim.)
Aşağıdaki linkten indireceğiniz araçla Windows 10 kurulum diski hazırlayabilirsiniz.
Diski oluşturduktan sonra bilgisayara kapalıyken takıp, bilgisayarı açtığınızda muhtemelen USB diskten devam edecektir.
Etmezse buradan yardımcı olurum.

Windows 10 indirmek için gerekli link;

İsterseniz araçta USB bellek yerine ISO dosyası oluştur seçeneği ile devam edip, Windows 10 kurulum dosyalarını bir kenara yedekleyebilirsiniz.
Oluşacak ISO dosyasını da aşağıdaki linkten RUFUS programını indirerek boş USB belleğe yazdırıp kurulum diski hazırlayabilirsiniz;

Rufus ile kurulum USB'si hazırlayacak olursanız eğer disk bölüm düzeni kısmından GPT seçeneğini seçmeyi unutmayın.

Wİndows 10'un 64 BIT sürümünü yükleyeceksiniz.
32 BIT (Yani X86) sürümünü yüklerseniz, işletim sistemi 4 GB'dan fazla RAM'i kullanamayacaktır.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, tekrar görüşmek üzere. :ok

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
SVA ekranlı bir model olarak bence bunun fiyatı çok uygun, imkanı olan kaçırmasın (yalnız muhtemelen grafik kartı 2GB ana bellekten götürüyordur)

Evet, içindeki ekran kartı (yani Radeon Vega GPU) mevcut RAM'den kullanıyor. Kendisine ait ayrı bir belleği yok.
İleride bir adet daha RAM takarak, RAM kapasitesini artırabilirsiniz.
İlla 8 GB takmak zorunda değilsiniz, 2 & 4 GB bile olur.
Çift kanal çalışacağı için sistemin genel performansında artış yaşanır.

B Çevrimdışı

bedirhanozkan

Yeni Üye
15 Eyl 2020
3
21
Hayırlı olsun.
İnternette ucuza Windows 10 lisansı satan bir yerden anahtar alabilirsiniz.
Kimisi kısa sürede geçersiz olur, kimisi geçersiz olmaz. (Çalıntı anahtarlar oldukları için geçersiz olma ihtimalleri mevcuttur.)
Ben yıllar önce aldığım anahtarı hala kullanıyorum.

Ben de Microsoft'tan almak isterim ama lisans bedeli 1000 TL civarı.
Bunun daha Ofisi de var açıkçası.

Diyelim ki Windows 10 lisans anahtarı aldınız, sonrasında boş bir USB belleğe ihtiyacınız olacak. ( 8GB, USB 3.0 tavsiye ederim.)
Aşağıdaki linkten indireceğiniz araçla Windows 10 kurulum diski hazırlayabilirsiniz.
Diski oluşturduktan sonra bilgisayara kapalıyken takıp, bilgisayarı açtığınızda muhtemelen USB diskten devam edecektir.
Etmezse buradan yardımcı olurum.

Windows 10 indirmek için gerekli link;

İsterseniz araçta USB bellek yerine ISO dosyası oluştur seçeneği ile devam edip, Windows 10 kurulum dosyalarını bir kenara yedekleyebilirsiniz.
Oluşacak ISO dosyasını da aşağıdaki linkten RUFUS programını indirerek boş USB belleğe yazdırıp kurulum diski hazırlayabilirsiniz;

Rufus ile kurulum USB'si hazırlayacak olursanız eğer disk bölüm düzeni kısmından GPT seçeneğini seçmeyi unutmayın.

Wİndows 10'un 64 BIT sürümünü yükleyeceksiniz.
32 BIT (Yani X86) sürümünü yüklerseniz, işletim sistemi 4 GB'dan fazla RAM'i kullanamayacaktır.

Şimdilik söyleyeceklerim bu kadar, tekrar görüşmek üzere. :ok
Çok teşekkürler :)

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Ben de umuyorum öyle olmasını ama Intel ve Nvidia para yedirdiği sürece zor gibi. :kas
Ryzen 4 serisi hepsinin aklını başından aldı, az kaldı göreceğiz güneşli günler, biz öyle bir nesiliz ki cayır cayır yanan AMD işlemcileri de gördük, listelerde bak ama bu şundan daha iyidir diye savunmaya çalıştık, geldiğimiz nokta inanılmaz bence bilgisayar dünyasının en büyük gelişme gösteren şirketi AMD, artık bizim vaktimiz geldi ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,609
Ryzen 4 serisi hepsinin aklını başından aldı, az kaldı göreceğiz güneşli günler, biz öyle bir nesiliz ki cayır cayır yanan AMD işlemcileri de gördük, listelerde bak ama bu şundan daha iyidir diye savunmaya çalıştık, geldiğimiz nokta inanılmaz bence bilgisayar dünyasının en büyük gelişme gösteren şirketi AMD, artık bizim vaktimiz geldi ?

Fanboylar aksini iddia etse de; :hihi

Ekran-goruntusu-2020-09-15-231013.png

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Fanboylar aksini iddia etse de; :hihi

Ekran-goruntusu-2020-09-15-231013.png
Biraz önce teknoseyirden Murat Gamsız'ın Acer Nitro 5 ryzen 7 4800 h incelemesini izledim, 16 gb tek parça ram olmasına rağmen işkence testlerinde ortalama 75 derece sıcaklıkla çıkmayı başarmış, sentetik testlerde dual channel olarak çalışmadığı halde 4000 üzerinde puan almış, i7 10750 ye 1000 puan 10875 e 500 puan fark atmış resmen mest oldum, keşke ortam müsait olsa ve 17.3 boyutu bulsam, Monsteri satıp hiç düşünmez bunu alırdım

F Çevrimiçi

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Geçen hafta 4600 liraya mal ettiğim Ryzen 4500u işlemcili Lenovo IdeaPad notebook bu hafta 5600 lira olmuş. Bekledikçe anlamsız bir şekilde yükseliyor fiyatlar. Uygun birşey denk gelirse affetmemek lazım.

Edit: An itibarıyla 6100 lira

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri